Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Najważniejsze informacje w niedzielę 12 kwietnia [RELACJA]

W Polsce wykryto do tej pory 6 tys. 674 przypadki zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar COVID-19 w kraju wzrosła do 232. W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 529 zakażeń koronawirusem. Zmarło siedem osób. Co przyniesie dzień? Bądź z nami na bieżąco!

  • W Polsce wykryto do tej pory 6 tys. 674 przypadki zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar COVID-19 w kraju wzrosła do 232

  • W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 529 zakażeń koronawirusem. Zmarło siedem osób

  • Starosta opoczyński, Marcin Baranowski, poinformował w komunikacie o 23. nowych zakażeniach w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Wśród nich jest kolejnych 15. mieszkańców i 8. pracowników.

  • Rząd podjął decyzję w sprawie zakresu przedłużenia obecnych obostrzeń i zaleceń postępowania na najbliższe dni w związku z epidemią koronawirusa. Zostały też przełożone egzaminy maturalne i ósmoklasistów. Czytaj więcej

  • Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson opuścił londyński szpital św. Tomasza, w którym leczył się z koronawirusa. 

  • Stany Zjednoczone są krajem, gdzie zmarło najwięcej osób chorych na COVID-19. Liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju przekroczyła tę z Włoch i wynosi ponad 20 tysięcy.

Strona wymaga odświeżania

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Godzina 20.20

Starosta opoczyński, Marcin Baranowski, poinformował w komunikacie o 23. nowych zakażeniach w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Wśród nich jest kolejnych 15. mieszkańców i 8. pracowników. 

Starosta opoczyński poinformował też, że wczoraj rano zmarła mieszkanka DPS, zakażona koronawirusem, której stan był ciężki niezależnie od zakażenia.

Wcześniej w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy były 62. osoby zakażone, 37. mieszkańców i 25 osób z personelu. Dwie osoby zmarły. Czytaj więcej:

Godzina 19.40

W związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u dziesięciu podchorążych ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie trwają badania studentów i personelu pod kątem obecności patogenu w ich organizmach.

Jak mówi rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski, testom genetycznym na obecność wirusa zostaną poddane wszystkie osoby związane ze szkołą. - Ilu może być zarażonych, nie wiemy. Na terenie szkoły jest ponad trzysta osób, wszyscy zostaną poddani badaniom. Wczoraj pobrano próbki od 245 osób, dziś zostaną przebadane kolejne osoby. Czekamy na wyniki - powiedział Krzysztof Batorski.

Stan zdrowia 10 zakażonych jest dobry. Jeżeli testy dadzą wynik pozytywny, zostaną spełnione wszystkie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

Godzina 18.20

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 2481 osób. 162 974 jest objętych kwarantanną, a 30 982 objętych jest nadzorem epidemiologicznym.  

Ministerstwo poinformowało także, o 439 osobach, które wyzdrowiały. W ciągu doby wykonano ponad 8 tysięcy 400 testów na koronawirusa. Łącznie przebadano 138 007 próbek, 131 333 były negatywne, a 6674 pozytywne.

Godzina 17.30

W województwie łódzkim jest 29 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą jednego dziecka, dwóch młodych kobiet, trzynastu w średnim wieku, trzech kobiet w starszym wieku. Ponadto trzech młodych mężczyzn, ośmiu mężczyzn w średnim wieku i siedmiu mężczyzn w starszym wieku. Są to osoby w wieku od 4 do 89 roku życia.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejnych 16 osób, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymało dwa wyniki ujemne i są zdrowe. Są to dwie nastoletnie dziewczynki, cztery młode kobiety, trzy kobiety w średnim wieku, pięciu młodych mężczyzn oraz dwóch mężczyzn w średnim wieku.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:

Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 529
Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 28
Liczba osób objętych kwarantanną: 3621
Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1418
Liczba osób, które wyzdrowiały: 121

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 566. Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to 529, w tym: - 150 osób w Łodzi, 4 osoby w powiecie łódzkim wschodnim, 8 osób w powiecie tomaszowskim,  53 osoby w zgierskim, 7 osób w pabianickim, jedna osoba w powiecie poddębickim, 39 osób w  bełchatowskim, 130 osób w opoczyńskim, 29 osób w radomszczańskim, osób w powiecie rawskim, 12 osób w łowickim, jedna osoba w brzezińskim, 27 osób w piotrkowskim, 14 osób w skierniewickim, 13 osób w kutnowskim, 5 osób w sieradzkim, b po dwie osoby w powiatach łęczyckim i zduńskowolskim, 5 osób w powiecie łaskim, 13 osób w wieruszowskim i jedna osoba w powiecie pajęczańskim.

Godzina 17.20

Ministerstwo Zdrowia informuje o liczbie wykonanych testów na obecność koronawirusa. w ciagu minionej doby zrobiono ich 8,4 tys.

 Godzina 17.00

Ministerstwo Zdrowia informuje o 318 nowych przypadkach zakażenia i kolejnych 24 zgonach z powodu COVID-19
Do 6674 wzrosła liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce. W wyniku COVID-19 zmarło w naszym kraju 232 osoby

Godzina 15:50

W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad dwa i pół tysiąca razy - przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, st. kpt. Krzysztof Batorski. Jak dodał, tysiąc trzysta działań dotyczyło pożarów. Zginęły w nich trzy osoby, a dziewięć zostało rannych.

Ponadto, jak dodał Krzysztof Batorski, każdej doby strażacy podejmują działania w związku z pandemią koronawirusa. W ciągu ostatniej w 61 punktach granicznych 275 ratowników mierzyło temperaturę podróżnym. Od ponad miesiąca strażacy zmierzyli temperaturę ponad 600 tysiącom osób przekraczających polską granicę. Ponad 200 strażaków pełni całodobową służbę w 371 polowych izbach przyjęć.

Jak dodaje rzecznik komendanta głównego PSP, strażacy każdej doby podejmują się około pół tysiąca interwencji związanych z koronawirusem. Uczestniczy w nich ponad 2000 strażaków. Mundurowi dowożą leki, żywność, próbki do badań oraz organizują dystrybucję środków ochrony i dezynfekcji.

Godzina 15:03

Około 800 tysięcy maseczek miesięcznie szyją osadzeni w polskich więzieniach. Funkcjonariusze zbierają pieniądze na zakup odzieży ochronnej. W pomoc personelowi medycznemu włączyli się też wychowankowie zakładów poprawczych. Więźniowie chcą pomagać lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym, nie zapominają też o seniorach, osobach chorych i samorządach. "W tych trudnych chwilach musimy być solidarni" - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jak dodaje polityk, nikt nikogo do niczego nie zmuszał i nie namawiał. "Osadzeni mają świadomość powagi sytuacji i chcą być potrzebni. Jedni szyją maseczki czy odzież ochronną, inni produkują przyłbice" - zaznacza M. Wójcik.Funkcjonariusze służby więziennej prowadzą zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu, który jest w tej chwili niezbędny do ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Tuż przed świętami w zakładzie przywięziennym w Wołowie rozpoczęła się produkcja płynu dezynfekcyjnego.

Godzina 14:30

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson opuścił londyński szpital św. Tomasza, w którym leczył się z koronawirusa. Szef rządu Zjednoczonego Królestwa przebywał pod opieką lekarzy od tygodnia.Jak poinformowała jego kancelaria, premier będzie kontynuował leczenie w domu i zgodnie z zaleceniami specjalistów, przez najbliższy czas nie powróci do wykonywania obowiązków. Boris Johnson przekazał również podziękowania dla pracowników szpitala św. Tomasza za "wspaniałą opiekę, którą otrzymał".

Godzina 13:58

Na czas epidemii koronawirusa lekarze mogą wydawać orzeczenia o niepełnosprawności bez bezpośredniego badania, na podstawie dołączonej do wniosku dokumentacji. Jak tłumaczy Informacyjnej Agencji Radiowej pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, w przypadku obowiązku wydania oceny stanu zdrowia po przeprowadzeniu osobistego badania lekarskiego czas oczekiwania na wydanie orzeczenia znacznie by się wydłużył - stąd wprowadzone zmiany. Paweł Wdówik wyjaśnił też, iż kończące się w czasie epidemii koronawirusa orzeczenia o niepełnosprawności zachowają ważność jeszcze przez 60 dni po zniesieniu stanu epidemii.

Godzina 12:30

Powiat zgierski zakupił 100 testów na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników Centrum Medycznego Boruta. Dzięki temu placówka, która dysponuje kilkunastoma poradniami i oddziałem szpitalnym, będzie monitorowana pod kątem zdrowia personelu. Czytaj więcej

Godzina 11:47

W Moskwie od najbliższej środy zacznie obowiązywać system elektronicznych przepustek. Władze stolicy systematycznie ograniczają też ruch samochodów i zamierzają reglamentować wjazd do miasta. Według ostatnich danych, w Moskwie liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 9 tysięcy.W pierwszej kolejności przepustki będą obowiązywały dla tych, którzy chcą poruszać się po Moskwie korzystając z prywatnego lub publicznego środka transportu. Jeśli ktoś codziennie jeździ do pracy - dostanie kod ważny do końca miesiąca. Natomiast dla wyjazdów do szpitala lub sklepu będą wydawane kody jednorazowe.

Godzina 10:33

Osoby niepełnosprawne, które z powodu epidemii koronawirusa nie mogą korzystać ze zorganizowanych zajęć - na przykład w warsztatach terapii zajęciowej czy dziennych ośrodkach rehabilitacyjnych - mogą składać wnioski o dofinansowanie opieki domowej. Uruchomiony przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych program przewiduje wsparcie w wysokości 500 złotych miesięcznie wypłacane przez trzy miesiące - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik PFRON Michał Plewka. W sumie na program PFRON przeznaczył 230 milionów złotych. Jak wyjaśnia Michał Plewka, pieniądze trafią nie tylko do osób indywidualnych na świadczenia rekompensujące koszty opieki w domu, lecz także do samorządów powiatowych, które zorganizują dodatkowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych w tym trudnym czasie. Mogą to być koszty związane z transportem na przykład do przychodni, koszty przekazywanych posiłków czy też wsparcie wolontariuszy, którzy robią zakupy czy pomagają w domu osobom niepełnosprawnym.Wysokość refundacji udzielonej jednemu powiatowi może wynieść do 100 tysięcy złotych.

Godzina 10:00

Duże zainteresowanie wstąpieniem do służby w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Z informacji przekazanych przez dowództwo tej formacji wynika, że większe zainteresowanie obroną terytorialną wynika między innymi z działań, jakie ten rodzaj wojsk prowadzi w ramach walki z epidemią koronawirusa.Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak , że wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi OT mogą wysłać elektroniczną deklarację. To obecnie jedyna forma rekrutacji. Ze względu na epidemię i zaangażowanie terytorialsów w działania z tym związane, wstrzymano normalne szkolenia i formacja przeszła w kryzysowy tryb działania. Potencjalni kandydaci mogą wysłać na adres: rekrutacjaWOT@mon.gov.pl wiadomość z deklaracją chęci wstępienia w szeregi OT.

Godzina 9:30

Ostatniej doby skontrolowano 7,2 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 5 tys. na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kontrola na granicy wewnętrznej będzie przedłużona do 3 maja. Tego samego dnia szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Początkowo kontrole na granicy wprowadzono na 10 dni; do tej pory były przedłużane dwukrotnie.Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. Powyższe wytyczne to wynik rozporządzeń MSWiA opublikowanych 14 marca w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nimi wprowadzono tymczasowy zakaz wykonywania lądowania w polskich portach lotniczych międzynarodowych lotów pasażerskich z wyjątkiem lotów przewożących obywateli polskich na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie premiera.

Godzina 9:27

Ostatniej doby skontrolowano 7,2 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 5 tys. na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kontrola na granicy wewnętrznej będzie przedłużona do 3 maja. Tego samego dnia szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Początkowo kontrole na granicy wprowadzono na 10 dni; do tej pory były przedłużane dwukrotnie. Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. Powyższe wytyczne to wynik rozporządzeń MSWiA opublikowanych 14 marca w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nimi wprowadzono tymczasowy zakaz wykonywania lądowania w polskich portach lotniczych międzynarodowych lotów pasażerskich z wyjątkiem lotów przewożących obywateli polskich na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie premiera.

Godzina 9:05

W Ministerstwie Obrony Narodowej trwa odprawa ministra Mariusza Błaszczaka z dowódcami armii - poinformował resort za pośrednictwem serwisu Twitter. Odprawa odbywa się w formule telekonferencji. MON poinformował również, że dziś w działania dotyczące ograniczania pandemii zaangażowanych jest 8698 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1255 jednostek sprzętu.

 

Godzina 8:32 

  • Stany Zjednoczone są krajem, gdzie zmarło najwięcej osób chorych na COVID-19. Liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju przekroczyła tę z Włoch i wynosi ponad 20 tysięcy.W ciągu ostatniej doby w USA zmarło ponad 1700 osób, z czego 700 w stanie Nowy Jork. To właśnie ten region jest teraz epicentrum epidemii w Stanach Zjednoczonych. Liczba zakażonych jest tam większa niż w jakimkolwiek kraju. Ogólnie w USA odnotowano najwiecej na świecie, 530 tysięcy zakażeń.
  • Szybko rośnie też liczba ofiar w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatniej doby na Wyspach zmarło ponad 900 osób, a łączna liczba zmarłych zbliża się do 10 tysięcy.
  • Brazylia jest z kolei pierwszym krajem półkuli południowej w którym liczba zmarłych przekroczyła tysiąc. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro nadal jednak twierdzi, że reakcja na wirusa na świecie to “histeria” i sprzeciwia się nałożonym w ostatnich dniach przez władze regionalne restrykcjom.

Godzina 8:16

Bez udziału wiernych zostaną dzisiaj odprawione wielkanocne msze w kościołach w Jerozolimie. Restrykcje wprowadzone z powodu koronawirusa sprawiły, że tegoroczna Wielkanoc w Ziemi Świętej nie ma precedensu. Kościoły są zamknięte, a na święta nie przyjechał żaden zagraniczny turysta. Zarówno w Bazylice Bożego Grobu, najważniejszym dla katolików kościele na świecie jak i w innych świątyniach we mszach będą uczestniczyć jedynie osoby duchowne. W Izraelu i Autonomii Palestyńskiej obowiązuje zakaz wychodzenia z domów, a wierni nie są wpuszczani do kościołów

Godzina 7:49

 Ministerstwo Zdrowia zachęca do kontaktu z najbliższymi podczas świąt

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies