Logo Radio Łódź

Koronawirus w regionie łódzkim, Polsce i na świecie [RELACJA]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie w Polsce potwierdzono 7 tys. 202 zakażenia. W Łódzkiem liczba zakażeń wzrosła do 567. W wyniku COVID-19 zmarły w sumie 263 osoby. Przez cały dzień informujemy o aktualnej sytuacji w walce z epidemią.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o zakażeniu koronawirusem u 270 nowych osób. Zmarło kolejnych 18 osób.

  • Łącznie w Polsce wykryto 7 tys. 202 zakażenia koronawirusem. W wyniku COVID-19 zmarły w sumie 263 osoby.

  • W województwie łódzkim potwierdzono 567 zakażeń. Zmarło siedem osób.

  • Dziś na warszawskim lotnisku imienia Chopina wylądował największy na świecie samolot transportowy Antonow An-225 Mrija z dostawą z Chin środków medycznych do walki z koronawirusem.

  • W ciągu najbliższych dwóch dni mają zapadać decyzje w sprawie zdejmowania pierwszych ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

  • Chiny rozpoczynają testy nowej, eksperymentalnej szczepionki przeciwko COVID-19.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Strona wymaga odświeżania

Godzina 23:02

Respirator mobilny, ale też resuscytatory, "mankiety" do podawania płynów pod ciśnieniem na Oddziale Intensywnej Terapii oraz pulsoksymetr transportowy - takie sprzęty przekazała firma Echo Investment do Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera, które prowadzi szpital przy ul. Milionowej.

Jak mówi Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu wartość darów to 40 tys złotych.

Godzina 22:57

Niemiecka Liga Piłkarska (DFL) przesunęła spotkanie z niemieckimi klubami z 17 na 23 kwietnia. Podczas telekonferencji dotyczącej pandemii koronawirusa ma zostać podjęta decyzja dotycząca wyznaczenia daty wznowienia rozgrywek Bundesligi i jej zaplecza.

Obie najwyższe klasy rozgrywkowe w Niemczech zostały zawieszone do 30 kwietnia.

Godzina 22:54

50 laptopów trafi do najbardziej potrzebujących uczniów łódzkich szkół. Pomogą one w zdalnej nauce. Czytaj więcej

Godzina 22:40

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało chińskiego ambasadora w Paryżu do złożenia wyjaśnień. Powodem są publikacje ambasady Chin we Francji. Od pewnego czasu chińska placówka dyplomatyczna prowadzi kampanię, w której podkreślane są sukcesy Pekinu w walce z koronawirusem, a krytykowane decyzje w sprawie epidemii podejmowane przez świat zachodni.

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian poinformował, że strona francuska wyraziła swoją dezaprobatę dla tego rodzaju działań Chin. - Uwagi, jakie poczyniła strona chińska nie są tożsame z jakością wzajemnych stosunków, jakiej byśmy oczekiwali - powiedział francuski minister.

Godzina 22:30

Mariusz Wlazły, Karol Kłos czy Piotr Orczyk przez najbliższe tygodnie będą pełnili rolę trenerów. Siatkarze PGE Skry we współpracy z ŁSSE poprowadzą treningi online. Czytaj więcej

Godzina 22:10

Szpital MSWiA w Warszawie wprowadza terapię zastosowania osocza ozdrowieńców do leczenia chorych na COVID-19.

Zbigniew Król, zastępca dyrektora Szpitala MSWiA przy ulicy Wołoskiej w Warszawie, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że placówka rozpoczyna już pobieranie osocza od mężczyzn.

Ozdrowieńcy mogą oddać osocze po dwóch tygodniach od potwierdzenia wyleczenia dwukrotnym negatywnym wynikiem testu w kierunku koronawirusa. Pobieranie osocza od mężczyzn odbywa się w szpitalu przy ulicy Wołoskiej w Warszawie - poinformował Zbigniew Król.

Terapia jest prowadzona - podobnie jak w innych krajach - w ramach eksperymentu medycznego za zgodą komitetu terapeutycznego i komisji bioetycznej placówki. W Szpitalu MSWiA w Warszawie terapię wprowadzać będzie ordynator oddziału gastroenterologii profesor Grażyna Rydzewska.

Godzina 21:38

W środę (15 kwietnia) pierwsze tzw. "postojowe" znajdzie się na kontach łódzkich przedsiębiorców. W województwie łódzkim świadczenie to trafi do ponad 4,7 tys. przedsiębiorców. Czytaj więcej

Godzina 20:55

We Francji ponad 15 tysięcy 700 osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem w placówkach medycznych, szpitalach, domach opieki społecznej lub dla seniorów. Dane te nie uwzględniają liczby zgonów wśród pacjentów leczonych w domach.

Już szósty dzień z rzędu spada liczba chorych w ciężkim stanie, których ze względu na niewydolność układu oddechowego trzeba umieszczać na oddziałach intensywnej terapii. Takich przypadków jest 6 tys. 730, o niemal sto mniej w ciągu doby.

Według Jerome’a Salomona, Naczelnego Inspektora Zdrowia, w całym kraju włącznie z terytoriami zamorskimi stwierdzono ponad 103 trzy tysiące zachorowań. Trzydzieści dwa tysiące osób zostało hospitalizowanych, pozostali chorzy leczeni są w domach. Niemal dwadzieścia dziewięć tysięcy osób zostało wyleczonych. Dane te dotyczą tylko pacjentów hospitalizowanych i nie obejmują chorych, którzy wrócili do zdrowia kurując się w domu.

Godzina 20:50

Wśród części Amerykanów narasta zniecierpliwienie restrykcjami wprowadzonymi przez władze dla ograniczenia epidemii koronawirusa. W ostatnich dniach w kilku stanach odbyły się demonstracje przeciwników zbiorowej kwarantanny, duży protest zaplanowano na jutro w Michigan.

Ponad sto osób demonstrowało wczoraj w Columbus w Ohio przeciwko wydanemu przez gubernatora tego stanu Mike’a DeWine’a nakazowi pozostania w domach. Demonstranci wznosili hasła "Otwórzcie Ohio!”, "Kwarantanna gorsza od wirusa”. W Karolinie Północnej utworzona na Facebooku grupa pod nazwą "ReopenNC” domaga się skrócenia mającego obowiązywać do końca miesiąca rozporządzenia o zamknięciu firm i instytucji nie mających kluczowego znaczenia dla funkcjonowania stanu. Grupa liczy obecnie ponad 20 tysięcy członków i jej liczebność szybko rośnie.

Jutro w stolicy Michigan Lansing tysiące osób maja przejechać samochodami przed urzędem gubernator Gretchen Whitmer w ramach protestu przeciwko jej rozporządzeniu nakazującemu mieszkańcom pozostanie w domach. Organizatorzy demonstracji z Konserwatywnej Koalicji Michigan uznają restrykcje za przejaw tyranii władz stanowych i przekonują, że mieszkańcy sami potrafią zachować zasady dystansu społecznego.

W Stanach Zjednoczonych stwierdzono już ponad 600 tysięcy infekcji, liczba ofiar śmiertelnych wynosi 25 tysięcy. Rządowe wytyczne dotyczące zwiększenia dystansu społecznego mają obowiązywać co najmniej do końca kwietnia. Na razie nie wiadomo, gdzie i jak szybko będą znoszone.

Godzina 20:00

Rząd Norwegii przeznaczył 60 milionów euro na odszkodowania dla organizatorów imprez sportowych, które nie odbyły się w powodu pandemii koronawirusa. Pierwsza transza pieniędzy ma być przeznaczona dla organizatorów zawodów w okresie od 5 marca do 30 kwietnia.

Pierwszeństwo w przyznawaniu środków mają małe kluby i stowarzyszenia sportowe. Pieniądze mają być przeznaczone dla tych którzy utracili wpływy ze sprzedaży biletów oraz za opłaty startowe.

Godzina 19:53

We Francji wiele polemik wywołało wczorajsze niemal półgodzinne wystąpienie telewizyjne prezydenta. Liczne znaki zapytania związane są z poszczególnymi punktami planu Emmanuela Macrona dotyczącego stanu państwa po wygaśnięciu kwarantanny.

Najwięcej wątpliwości wzbudziły słowa Emmanuela Macrona dotyczące powrotu uczniów do szkoły. Prezydent zapowiedział otwarcie żłobków i szkół wszystkich szczebli, aż po licealne. Przyznał, że dla niego jest to sprawa priorytetowa, bo uważa, że obecna sytuacja zwiększa nierówności. Wiele dzieci z uboższych dzielnic czy ze wsi nie ma szans na kontynuowanie nauki na odległość ze względu na dostęp do komputerów i internetu. W mniejszym stopniu także mogą liczyć na pomoc ze strony rodziców. Otwarcie szkół tego szczebla podyktowane jest chęcią stworzenia rodzicom warunków do powrotu do pracy. Dlatego uczelnie ruszą z nauką znacznie później. Rodzice i nauczyciele mają wątpliwości co do tego, czy małe dzieci z podstawówki i z przedszkola będą w stanie przestrzegać zasad dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego, np. odległości między sobą.

Jednocześnie premier Edouard Philippe i minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner ostrzegają, że 11 maja, to wciąż data orientacyjna. Zniesienie kwarantanny będzie zależało od rozwoju sytuacji.

Godzina 19:40

Ponad 700 tys. firm zgłosiło się po wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej.

Godzina 19:09

We Włoszech ostatniej doby do 602 wzrosła liczba zgonów z powodu koronawirusa, w porównaniu z 566 zgonami w poprzednich 24 godzinach. Natomiast liczba infekcji spadła z 3 tys. 153 do 2 tys. 972. Jest najniższa od 13 marca.

We Włoszech z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 21 tysięcy 67 osób.

Godzina 19:06

Białoruskie ministerstwo zdrowia ocenia, że przez najbliższe 2-3 tygodnie dzienna liczba ujawnionych zakażeń koronawirusem będzie utrzymywać się na obecnym poziomie. Od niedzieli na Białorusi każdego dnia przybywa średnio 350 przypadków zakażenia patogenem.

Na Białorusi od początku epidemii zanotowano 3281 przypadków zakażenia koronawirusem, a 33 osoby zmarły. Ministerstwo zdrowia przewiduje, że liczba zakażonych w ciągu najbliższych trzech tygodni może wzrosnąć o 7 i pół tysiąca. Wśród zakażonych jest osiemdziesięcioro dzieci, ale praktycznie nie ma ciężkich przypadków.

Na Białorusi do końca tego tygodnia przedłużone zostały ferie w szkołach. Lekarze rekomendują również, aby dzieci nie uczęszczały na zajęcia sportowe i koła zainteresowań.

Zwierzchnik białoruskiej Cerkwi metropolita Paweł zaapelował do wiernych, aby na nabożeństwa prawosławnej Wielkanocy obchodzonej w najbliższą niedzielę ludzie pozostali w domach. Jednocześnie cerkwie mają być otwarte dla wiernych i nabożeństwa będą odprawiane.

Godzina 19:03

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zachęca do sporządzania dzienników z czasu epidemii koronawirusa. Zebrane w ten sposób notatki będą stanowiły materiał do dalszych opracowań naukowych i historycznych.

Dyrektor Instytutu ksiądz Wojciech Sadłoń powiedział Polskiemu Radiu, że szczególnie istotne są zapiski z okresu Wielkanocy, ale nie tylko. - Zapraszamy do tego, by sporządzać z każdego dnia notatki, uzupełniać je osobistą refleksją. Chodzi o uchwycenie tego, co nazywamy praktykami religijnymi, jak ludzie się modlą, jak przeżywają pod względem religijnym ten czas - podkreślił.

Zainteresowani do końca kwietnia mogą kontaktować się z Instytutem poprzez e-mail: badania@iskk.pl. Pod ten adres, anonimowo lub z podaniem imienia i nazwiska, można wysyłać zapiski, a także zdjęcia.

Godzina 18:32

Czeski rząd zatwierdził plan stopniowego otwierania sklepów i restauracji między 20 kwietnia a 8 czerwca. Ma to ożywić czeską gospodarkę po wprowadzeniu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Zgodnie z rządowym planem, małe sklepy zostaną ponownie otwarte 20 kwietnia, większe sklepy 11 maja, a restauracje i centra handlowe 8 czerwca.

Godzina 18:30

Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi rozpoczął realizację programów pomocy dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu epidemii koronawirusa. Czytaj więcej

Godzina 18:16

Wciąż brakuje rąk do pracy w drzewickim DPS, po tym jak jego pensjonariuszy i załogę zaatakował koronawirus. Potrzebne są pielęgniarki, ale także osoby do opieki i pomocy. Czytaj więcej

Godzina 18:11

Kolejne imprezy sportowe zostały przełożone na późniejszy termin z powodu pandemii koronawirusa.

Tym razem Azjatycka Konfederacja Piłkarska (AFC) zdecydowała o przełożeniu wszystkich meczów i rozgrywek pod jej egidą, które były zaplanowano na maj i czerwiec 2020 roku.

Dotyczy to m.in. rozgrywek w piłkarskiej Azjatyckiej Lidze Mistrzów., w której faza grupowa rozpoczęła się w lutym.

AFC już wcześniej przełożyła marcowe oraz kwietniowe mecze.

Godzina 18:04

Władze Gruzji zamykają stolicę i trzy największe miasta. W związku z pandemią koronawirusa, od jutra na 10 dni zostaną zablokowane: Tbilisi, Rustawi, Kutaisi i Batumi. Jednocześnie rząd chce w całej Gruzji przedłużyć do 10 maja stan nadzwyczajny.

Jak oświadczył premier Gruzji Gieorgij Gacharia, nikt nie potrafi określić, kiedy zostanie powstrzymany wirus SARS-CoV-2 i dlatego rząd musi podjąć działania, które wyhamują rozprzestrzenianie się patogenu. W związku z koniecznością przedłużenia stanu nadzwyczajnego, Rada Ministrów zwróciła się do prezydent Salome Zurabiszwili, aby podjęła wspólnie z parlamentem odpowiednie działania prawne.

Do tej pory, w niespełna 4-milionowej Gruzji zdiagnozowano 296 przypadków zakażenia koronawirusem. Gruzińskie służby sanitarne odnotowały 30 nowych zakażeń w ciągu doby. Zarejestrowano trzy zgony. Prawie 5 tysięcy osób zostało objętych kwarantanną, z czego około 500 przebywa w szpitalach.

Godzina 17:53

W Brukseli odnotowano nagły wzrost liczby zakażeń wśród personelu domów opieki - poinformował w rozmowie z flamandzką telewizją VTM jeden z lekarzy ze szpitala w miejscowości Aalst. Do tego właśnie szpitala trafiają pracownicy brukselskich domów i - jak się okazuje - prawie u wszystkich wykryto patogen. Eksperci i wirusolodzy od pewnego czasu przyznają, że sytuacja w domach opieki jest najbardziej wymagająca, trudna i niepokojąca. Z ponad 4 tysięcy ofiar śmiertelnych koronawirusa 40 procent to rezydenci tych domów. Wciąż nie ma tam wystarczającej liczby testów, by przeprowadzić je u wszystkich, którzy wykazują symptomy.

Kilka dni temu poinformowano, że 20 tysięcy testów trafi do domów opieki, na razie rozesłano ich 11 tysięcy.

Godzina 17:35

Ministerstwo Zdrowia informuje o 153 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W tej grupie jest 16 osób z województwa łódzkiego. 

Jednocześnie resort informuje, że zmarło kolejnych 12 osób w wyniku COVID-19. W tym gronie najmłodszy to 42-latek ze szpitala w Radomiu, a najstarsza 98-latka z Raciborza.

Godzina 17:27

W Wielkiej Brytanii z powodu zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby zmarło 778 osób - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Łącznie na liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Wielkiej Brytanii wynosi 12 tys. 107.

Resort zdrowia poinformował również, że od początku epidemii przebadano 302 tys. 599 osób, z czego 93 tys. 873 otrzymało wynik pozytywny.

Godzina 17:23

W czwartek (16 kwietnia) wchodzi w życie obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Czy zatem musimy się uzbrajać w profesjonalne maski filtrujące? O jakich zasadach higieny warto pamiętać nosząc maseczkę? Czytaj więcej

Godzina 16:40

Brytyjski premier Boris Johnson kontynuuje rekonwalescencję po przebyciu COVID-19 w swojej oficjalnej wiejskiej posiadłości- poinformował jego rzecznik. Powtórzył, że szef brytyjskiego rządu wróci do pracy tylko wtedy, gdy pozwolą mu na to lekarze. - Premier przebywa w Chequers. Najważniejszy obecnie dla niego jest odpoczynek i wyzdrowienie, a opiekujący się nim lekarze radzą, by w najbliższym czasie nie wracał do pracy - oświadczył rzecznik Borisa Johnsona.

Premier został wypisany ze szpitala w niedzielę po tygodniowym pobycie. Lekarze zezwolili mu na wyjazd do jego wiejskiego domu z narzeczoną Carrie Symonds. 55-letni Boris Johnson trafił do szpitala 6 grudnia, dziesięć dni wcześniej potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem W szpitalu przez trzy dni przebywał na oddziale intensywnej terapii.

Godzina 16:18

Niemal połowa Polaków w związku z koronawirusem boi się w równym stopniu o swoje zdrowie jak i kłopotów z budżetem. W co dziesiątym pandemia budzi większy lęk o pieniądze niż o zdrowie - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Jak mówi Halina Kochalska rzecznik prasowy rejestru - co czwarty badany z powodu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią stracił pracę lub część wynagrodzenia. - W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się zatrudnieni na umowach o dzieło i zlecenie, z naciskiem na osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin oraz prowadzących działalność gospodarczą. Na ogromne lęki co dalej wskazują też osoby nie posiadające oszczędności, ale właśnie często są to te same osoby - mówiła Halina Kochalska.

Wśród zatrudnionych na umowach zlecenie i o dzieło oraz przedsiębiorców jest najwięcej osób, które deklarują, że z oszczędności mogą przeżyć miesiąc lub dwa. To ponad 40 procent zatrudnionych na umowach o dzieło, zlecenia albo pracujących na czarno. Posiadanie oszczędności na nie więcej niż dwa miesiące deklaruje prawie 30 procent przedsiębiorców.

Blisko 30 procent badanych w związku z pandemią planuje oszczędzać na większych wydatkach, 21 procent zamierza oszczędzać na podstawowych produktach. Co dziesiąty pytany nie obawia się ani ekonomicznych ani zdrowotnych skutków koronawirusa.

Aby złagodzić ekonomiczne skutki pandemii rząd uruchomił tarczę antykryzysową. Niezbędne informacje na temat wsparcia dla przedsiębiorców umieszczono na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa.

Godzina 16:05

W zakładach karnych i aresztach śledczych w Polsce jest trzech osadzonych z koronawirusem a kilkadziesiąt osób przebywa w kwarantannie - powiedziała Radiowej Agencji Informacyjnej podpułkownik Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Jak informuje rzecznik, osoby zakażone w czasie przyjęcia były już po diagnozie w kierunku koronawirusa. To zatrzymani decyzją sądu w tymczasowym areszcie za niestosowanie się do zaleceń kwarantanny. - Zgodnie z procedurami sanitarnymi obowiązującym w czasie epidemii przebywają w specjalnie przygotowanym na czas epidemii izolatorium w oddzielnym budynku, w całkowitej izolacji. Mają kontakt wyłącznie z personelem medycznym. Ich stan zdrowia jest dobry i monitorowany na bieżąco - mówiła podpułkownik Elżbieta Krakowska.

Więźniowie, którzy są w kwarantannie też zostali niedawno przyjęci do zakładów karnych. - Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego obecnie 52 więźniów poddanych jest profilaktycznej obserwacji medycznej w warunkach izolacji, ponieważ przed umieszczeniem w zakładzie karnym przebywali za granicą lub mogli mieć kontakt z osobą zarażoną - mówiła rzecznik.

We wszystkich zakładach karnych w Polsce od ponad tygodnia funkcjonariusze noszą maski ochronne, więźniów obowiązuje całkowity zakaz wyjść na zewnątrz do pracy. Od ponad trzech tygodni wstrzymane są odwiedziny.

Godzina 16:02

Rumuński rząd zdecydował o przedłużeniu o kolejny miesiąc ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Obywatele mogą
opuszczać dom tylko po to, by dotrzeć do pracy lub zrobić niezbędne zakupy. Szkoły pozostaną zamknięte, a wjazd do kraju dla większości cudzoziemców nadal będzie zablokowany. Zamknięte są kościoły. - Zagrożenie nie minęło. Łagodzenie restrykcji mogłoby doprowadzić do znaczącego wzrostu nowych zakażeń i zwiększenia presji wywieranej na system opieki zdrowotnej. Kraj mierzy się z epidemią, którą bardzo trudno kontrolować - powiedział w telewizyjnym oświadczeniu prezydent Klaus Iohannis.

W Rumunii potwierdzono ponad 6800 przypadków zakażenia koronawirusem. Wśród pozytywnie zdiagnozowanych jest około 800 pracowników służby zdrowia. Zmarło 346 osób, u których potwierdzono obecność wirusa.

Godzina 15:55

W Moskwie wydano ponad 3 miliony elektronicznych przepustek dla kierowców. Jednocześnie stołeczna administracja podała, że co najmniej 900 tysięcy zezwoleń zostało anulowanych ze względu na nieprecyzyjne lub nieprawdziwe dane. Od jutra jazda samochodem po Moskwie będzie reglamentowana.

Stolica jest jednym z największych ognisk rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 na terenie Rosji. Od kilku dni dobowy wzrost liczby zakażonych oscyluje wokół półtora tysiąca osób. Dlatego władze innych regionów wprowadziły m.in. nakaz poddawania dwutygodniowej kwarantannie osób, które przybywają z Moskwy.

Od jutra na wszystkich drogach prowadzących do stolicy będą działały policyjne posterunki, wzmocnione przez żołnierzy Gwardii Narodowej. Do miasta będą mogli wjechać kierowcy dysponujący elektroniczną przepustką i tacy, którzy mieszkają w stolicy Rosji. Ograniczony zostanie także wyjazd z miasta. Moskwianie będą musieli dysponować odpowiednimi zezwoleniami elektronicznymi, aby opuścić stolicę.

Policja będzie także kontrolować ruch na ulicach Moskwy.

Godzina 15:52

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że pandemia koronawirusa spowoduje światową recesję gospodarczą, a światowa gospodarka skurczy się w 2020 roku o 3 procent. MFW prognozuje także, że jeśli wirus zostanie zatrzymany, a gospodarki zaczną funkcjonować jak przed czasem pandemii, to w 2021 roku powinno nastąpić odbicie w wysokości 5,8 procent.

Według MFW, gospodarka amerykańska spowolni o 5,9 procent, ale w przyszłym roku wzrośnie o 4,7 procent. Gospodarka strefy euro skurczy się w tym roku o 7,5 procent.

Godzina 15:43

Poczta Polska wprowadza do sprzedaży maseczki ochronne wielokrotnego użytku w cenie 9,99 zł za sztukę. Pierwsze partie maseczek są już dostępne w placówkach w województwie mazowieckim i łódzkim - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej rzeczniczka spółki Justyna Siwek. Wyjaśniła, że maseczki wykonane są przez firmę polską ze specjalnej tkaniny, którą można dezynfekować i wyparzać w wysokiej temperaturze około 50 razy. Maseczki można też kupić w sklepie internetowym Poczty Polskiej, gdzie sprzedawane są w paczkach po 5 sztuk za 49 złotych i 95 groszy.

Rzeczniczka spółki zaznaczyła, że do 20 kwietnia będzie je można nabyć w placówkach Poczty Polskiej na terenie całego kraju. Dodała, że w planach jest również wprowadzenie do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu żeli do dezynfekcji rąk w małych opakowaniach.

Godzina 15:33

Marouane Fellaini jest już zdrowy. Były piłkarz reprezentacji Belgii i Manchesteru United, występujący od 2019 roku w chińskim klubie Shandong Luneng, został wypisany ze szpitala po trzech tygodniach leczenia na COVID-19.

32-letni Fellaini to jedyny piłkarz chińskiej ekstraklasy, który miał wynik pozytywny po badaniu na obecność koronawirusa, choroba miała u niego łagodny przebieg. .

Teraz piłkarz rozpocznie dwutygodniową kwarantannę, po której będzie mógł rozpocząć treningi.

Godzina 15:31

Liczba zakażeń koronawirusem w krajach bałtyckich nieznacznie wzrosła i wynosi obecnie 3 tys. 92. Od początku epidemii na Litwie, Łotwie i w Estonii przebadano w sumie ponad 100 tysięcy próbek.
Na Łotwie po raz kolejny stwierdzono najmniej przypadków COVID-19. Ostatniej doby koronawirusa zdiagnozowano tam u dwóch osób. W ciągu ostatnich kilku dni liczba wykonywanych testów spadła tam z około 1,5 tys. do niespełna 250 na dobę. Od początku epidemii Łotysze przebadali ponad 29 tysięcy próbek. Liczba zakażeń do tej pory wyniosła 657.

Dziewięć nowych przypadków koronawirusa odnotowała Litwa. Ogółem potwierdzono tam 1062 zakażenia. W ciągu ostatniej doby na Litwie wykonano blisko 800 testów. Dotychczas Litwini przebadali w sumie ponad 41 tysięcy próbek. Litewska policja zapowiedziała dzisiaj kary finansowe dla rodziców, którzy pozwalają dzieciom na przebywanie na placach zabaw. Miejsca te, podobnie jak boiska oraz siłownie na powietrzu zostały zamknięte pod koniec marca i nie wolno z nich korzystać.

W Estonii liczba zachorowań wzrosła do 1 tys. 373. W ciągu doby stwierdzono 45 nowych zakażeń. Estończycy w ciągu doby wykonali ponad 1,5 tys. testów. Od początku epidemii pod kątem koronawirusa przebadano tam ponad 32 tysiące próbek.

Godzina 15:27

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik powiedział w Polskim Radiu 24, że w tej chwili nie jest planowane odwołanie egzaminów ósmoklasistów i matur. Przypomniał, że zgodnie z zapowiedziami rządu, uczniowie napiszą je najwcześniej w czerwcu.

Jak dodał Marcin Smolik, dokładny termin zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju. Dyrektor CKE powiedział, że alternatyw jest kilka. Egzamin - zamiast w czerwcu, może się odbyć w lipcu. Może się również zdarzyć, któryś z egzaminów się nie odbędzie.

Jak wyjaśnił Marcin Smolik, taki wariant jest bardziej prawdopodobny w przypadku egzaminu ósmoklasisty. - Oba egzaminy są istotne, bo służą do rekrutacji, jednak o ile egzamin ósmoklasisty to połowa rekrutacji, to już egzamin maturalny to całość rekrutacji - wyjaśnił dyrektor CKE.

Dyrektor CKE zaznaczył też, że nie ma możliwości zdalnego przeprowadzenia egzaminów.

Po pierwsze, jak tłumaczył Marcin Smolik, nikt na świecie nie posiada oprogramowania, które umożliwiłoby zdalne przeprowadzenie powszechnych, państwowych egzaminów, do których jednocześnie przystępuje kilkaset tysięcy ludzi.

Po drugie, zapewnienie uczniom sprzętu, który pozwoliłby na bezawaryjne i bezproblemowe podejście do egzaminu, jest "nierealne".

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dodał też, że aby egzaminy się odbyły, muszą być zniesione lub ograniczone - przynajmniej częściowo - obowiązujące obecnie obostrzenia.

Godzina 14:54

- Pierwszy możliwy termin wyborów prezydenckich, który byłby bezpieczny dla zdrowia i życia Polaków, to połowa sierpnia – ocenił  w Krakowie prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Podkreślił jednocześnie, że popiera korespondencyjną formę głosowania i zaznaczył, że aktualna jest jego propozycja zmiany konstytucji, która polega na wprowadzeniu jednej siedmioletniej kadencji prezydenckiej przy równoczesnym wydłużeniu kadencji Andrzeja Dudy, ale bez możliwości jego reelekcji. - W tej sprawie będę w tym tygodniu konsultował się z kolejnymi przedstawicielami świata politycznego – zapowiedział szef Porozumienia. Dopytywany o możliwość wprowadzenia stanu klęski żywiołowej ocenił, że jeśli opozycja nie zgodzi się na zmianę konstytucji, to optymalnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie na początku maja krótkiego okresu klęski żywiołowej. To usuwałoby presję wyborów w terminie 10 maja. Następnie można by dobrze przygotować głosowanie korespondencyjne i zorganizować je w pierwszym możliwym, bezpiecznym dla zdrowia i życia Polaków terminie. - W mojej ocenie pierwszy możliwy termin to jest połowa sierpnia - powiedział.

Godzina 14:51

- U 74 żołnierzy i 36 pracowników w wojska stwierdzono koronawirusa – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.Szef MON, który podsumował zaangażowanie wojska w zwalczanie pandemii podczas Świąt Wielkanocnych, dodał, że wyzdrowiało sześciu żołnierzy i dwóch pracowników resortu obrony. Błaszczak przypomniał, że Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną i policję, zapewnia transport materiałów medycznych z lotnisk, WOT opiekują się osobami starszymi, w tym kombatantami, a wojskowi psychologowie służą telefonicznie pomocą osobom objętym kwarantanną.

Godzina 14:47

Jednorazowe sztućce, napoje energetyczne, czy ubrania dla pacjentów - zbiórki takich artykułów, to kolejne oddolne akcje pomocy dla placówek medycznych w regionie, które walczą z epidemią koronawirusa. Czytaj więcej

Godzina 14:42

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Łódzkiem przekroczyła pół tysiąca. - Nowe zachorowania dotyczą osób w wieku od 15 do 90 lat. Najnowsze 22 zakażenia dotyczą jednej nastoletniej dziewczynki, dwóch młodych kobiet, trzech kobiet w średnim wieku, jednej kobiety w starszym wieku, trzech młodych mężczyzn, siedmiu mężczyzn w średnim wieku oraz trzech mężczyzn w starszym wieku- informuje Dagmara Zalewska, rzecznik wojewody łódzkiego. Czytaj więcej

Godzina 14:15

Na całym świecie liczba zmarłych ofiar koronawirusa przekroczyła 120 tysięcy. Około 70 procent zmarłych - nieco ponad 81 tysięcy przypadków - przypada na Europę.Najwięcej na świecie śmiertelnych przypadków odnotowano w Stanach Zjednoczonych - ponad 23 tysiące. Najwięcej w Europie - we Włoszech, 20 tysięcy przypadków. Liczba stwierdzonych na całym świecie zakażeń zbliża się do 2 milionów. Według monitorującego sytuację pandemiczną Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore obecnie przekroczyła ona 1 930 000 przypadków.

Godzina 14:03

Ministerstwo Zdrowia  poinformowało, że w ciągu doby wykonano ponad 4,6 tys. testów na koronawirusa.

Godzina 13:36

Do 112 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała we wtorek krajowa federacja Izb lekarskich. W czasie Świąt Wielkanocnych zmarły trzy następne osoby. Zanotowano zgon lekarza medycyny paliatywnej, dentysty i kardiologa. Według wcześniej ogłoszonych danych nie żyje też 28 pielęgniarzy i pielęgniarek.

Godzina 13:31

W środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeleje na konta 86,2 tys. przedsiębiorców pierwsze świadczenia postojowe – poinformowała we wtorek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Do 14 kwietnia do Zakładu złożono ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Ponad 450 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowej dla samozatrudnionych, a ponad 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

Godzina 13:25

- Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje miejsca noclegowe dla personelu szpitali walczących z koronawirusem – poinformował  Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Pierwsza umowa, jak przekazał, dotyczy hotelu Mariott w Warszawie, w którym noclegi zakontraktowano dla Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego.

Godzina 12:30 

Od dziś 14 kwietnia 2020 roku policjanci ze specjalnego centrum znajdującego się w Komendzie Wojewódzkiej w Łodzi będą zachęcać osoby pozostające w kwarantannie do zainstalowania aplikacji. Kwarantanna Domowa  Funkcjonariusze będą wykonywać połączenia z nr 47 841 41 41.

Godzina 12:17

 - Liczba wszystkich zakażonych od wybuchu epidemii Covid-19 wkrótce przekroczy ponad 2 mln osób, a zgonów – ponad 120 tys., co przy obecnym tempie wzrostu infekcji może to nastąpić w ciągu najbliższej doby - ostrzega WHO. Aktywnych zakażeń jest obecnie prawie 1 360 tys. Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że od wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. w Chinach, wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, we wtorek rano liczba zakażeń przekroczyła 1 930 tys. Pandemia dotarła już do ponad 210 krajów. Tymczasem w ciągu doby przybywa co najmniej kilkadziesiąt nowych przypadków. Najpóźniej w środę można się spodziewać ponad 2 mln infekcji. Zwiększa się też liczba zgonów: łącznie jest ich już ponad 120 tys., najwięcej w USA (24 tys.), we Włoszech (ponad 20,5 tys.) oraz w Hiszpanii (18 tys.).

Godzina 12:10
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberga powiedział, że sojusznicy muszą wzmocnić współpracę w walce z dezinformacją w czasie pandemii. „Widzimy jak niektóre kraje czy organizacje wykorzystują pandemię do szerzenia fałszywych, szkodliwych doniesień i starają się nas podzielić. Sojusznicy muszą ściśle ze sobą współpracować, by wykrywać te działania, monitorować i upubliczniać” - powiedział szef Sojuszu. Dodał, że jutro, podczas wideokonferencji ministrów obrony NATO-wskich krajów omówiona ma być koordynacja działań w walce z koronawirusem.

Godzina 12:04

Kraków wyłączy w nocy oświetlenie ulic i parków. W związku z ograniczeniami w przemieszaniu się, władze miasta podjęły decyzje o wyłączeniu latarni i iluminacji między północą, a czwartą nad ranem. - Zaobserwowaliśmy, że w tych godzinach niemal nikt się nie przemieszcza - mówi Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa -Oświetlenie będzie wyłączane od północy do 4.00, czyli wtedy, kiedy nie ma ludzi na ulicach i nie działa komunikacja zbiorowa. Wybraliśmy takie godziny, kiedy jeszcze nie rozpoczęły się podróże ludzi na pierwsze zmiany, a już po tym, kiedy mieszkańcy zdążą załatwić wszystkie swoje wieczorne i wczesnonocne sprawy - dodaje Pyclik. Wyłączenie oświetlenia na cztery godziny ma przynieść miastu około 20 tysięcy złotych oszczędności dziennie.Kraków od Niedzieli Wielkanocnej ograniczył także kursowanie komunikacji miejskiej. Autobusy i tramwaje jeżdżą tylko w godzinach porannego i popołudniowego szczytu.

Godzina 12:03

  • - Rozporządzenie zakładające m.in. obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych będzie znowelizowane, ta kwestia zostanie doprecyzowana - poinformował we wtorek rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że nowelizacja ma być w środę. W rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 kwietnia zapisano, że "od 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu". Podczas konferencji prasowej rzecznik MZ był pytany o to, czy przepisy w sprawie noszenia maseczek będą doprecyzowane. "Rozporządzenie będzie znowelizowane, żeby jasno i precyzyjnie wskazać, kiedy maseczkę mamy zakładać" - stwierdził. Zastrzegł, że nie musi to być maseczka, chodzi o konieczność zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, także za pomocą chusty czy innego materiału.
  • - Ministerstwo Zdrowia analizuje sytuację w domach opieki społecznej i wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba, będzie wskazywać dodatkową opiekę pielęgniarską - zapewnił we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.Od kilkunastu dni, ze względu na liczne przypadki zakażenia koronawirusem, wyjątkowo trudna sytuacja jest w domach pomocy społecznej m.in. w Drzewicy (łódzkie), przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie, Psarach (Wielkopolskie) i w Jakubowicach (opolskie). W niektórych placówkach brakuje personelu. 

Godzina 11:55

  • W Belgii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 4 tysiące, zakażonych jest ponad 31 tysięcy osób. Najnowsze dane przedstawiło belgijskie centrum kryzysowe. W ciągu ostatniej potwierdzono 530 nowych przypadków zakażeń, 262 osoby zmarły w wyniku powikłań. Obecnie hospitalizowanych ponad 5 i pół tysiąca pacjentów, z czego ponad 1220 jest na oddziałach intensywnej terapii.
  • W Rosji do 18328 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 2774 nowych przypadków.Najwięcej zakażeń wirusem SARS-CoV-2 ujawniono w Moskwie. W stolicy przybyło 1489 osób chorych na COVID-19. Gwałtownie wzrósł przyrost liczby zakażonych w Sankt Petersburgu, gdzie drugą dobę notowanych jest około 500 nowych przypadków. Koronawirus rozprzestrzenił się w 83 z 85 regionów Rosji, wliczając zaanektowany Krym. Na razie wolne od choroby są Republika Ałtaju i Czukotka. Lekarze zarejestrowali 22 nowe zgony. Łącznie w Rosji zmarło na COVID - 19 - 170 osób. Ze szpitali wypisano 1700 pacjentów, których uznano za wyleczonych. Rosyjskie służby sanitarne przeprowadziły milion 400 tysięcy testów.

Godzina 11:50

Specjalne godziny dla seniorów obowiązują nie tylko w sklepach ale także we wszystkich placówkach Poczty Polskiej. Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej rzeczniczka spółki Justyna Siwek między godziną 10.00 a 12.00 za wyjątkiem sobót, mogą w nich przebywać wyłącznie osoby po 65 roku życia. Dodaje, że seniorzy mogą oczywiście robić zakupy także w pozostałych godzinach. Między 10.00 a 12.00 sklepy są wyłącznie do ich dyspozycji. Justyna Siwek zapewniła też, iż zasady wypłaty rent i emerytur nie zmieniły się i są realizowane dokładnie tak samo, jak przed stanem epidemii. W związku jednak z epidemią koronawirusa przy doręczaniu stosowane są nadzwyczajne środki ostrożności. Dotyczy to również trzynastych emerytur, które doręczane są wraz z innymi świadczeniami a wypłacane są od 1 kwietnia. 

Godzina 11:28

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji zorganizowanej na lotnisku im. Chopina podziękował firmom, które pomogły w sprowadzeniu sprzętu medycznego z Chin do Polski . Zapowiedział, że w  najbliższych dniach rząd pokaże, które obszary życia publicznego i gospodarczego przeorganizować po to, żeby państwo w nowej rzeczywistości gospodarczej mogło wracać powoli na coraz to bardziej normalne tory.

Godzina 10:30

Największy samolot świata Antonow AN-225 Mrija przyleciał do Warszawy. Maszyna przywiozła z Chin ładunek zakupiony przez dwie spółki skarbu państwa - KGHM oraz LOTOS. Są to przede środki ochrony przed koronawirusem oraz sprzęt służący do walki z chorobą COVID-19.Samolot w całości wypełniony jest sprzętem medycznym. Są to przede wszystkim maseczki typu P2, a obie państwowe firmy zakupiły ich milion sztuk. Ponadto na pokładzie samolotu jest kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych oraz kilkaset tysięcy przyłbic.

 

 

Godzina 10:08

Ministerstwo Zdrowia poinformowało potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 117 kolejnych osób. Zmarło kolejnych 6 osób, u których potwierdzono obecność wirusa.
Łącznie w Polsce potwierdzono 7049 zakażeń koronawirusem. Zmarło w sumie 251 osób z potwierdzonym wirusem.

 

 

Godzina 8:45

Ponad tydzień temu w DPS w Drzewicy w powiacie opoczyńskim  wykryto ognisko koronawirusa. Obecnie zakażonych jest ponad 80 osób spośród mieszkańców, ale także personelu. Część osób została przewieziona do szpitala, ale większość pozostaje w placówce. - Nasze siły są w tym momencie skierowany przede wszystkich na zabezpieczenie, zdrowia, życia mieszkańców. Na terenie DPS zostanie 61 osób, z czego 38 zakażonych i 23 z wynikiem ujemnym. W tym tygodniu będą robione kolejne wymazy u wszystkich, których był potwierdzony koronawirus, ale również u tych niezakażonych -  mówi  Maria Chomicz, wicestarosta opoczyński. Czytaj więcej

Godzina 8:15

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź była wicestarosta opoczyński - Maria Barbara Chomicz. Opowiadała o sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy.

Godzina 7:39

O 1509 powiększył się w ciągu minionych 24 godzin bilans ofiar śmiertelnych epidemii SARS-Cov-2 w USA - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W Stanach Zjednoczonych z powodu Covid-19 zmarło dotychczas ponad 23,5 tys. osób.

Godzina 7:35

We Francji wprowadzona miesiąc temu kwarantanna, została oficjalnie przez prezydenta Emmanuela Macrona przedłużona do jedenastego maja. Konsekwencje rygorystycznych przepisów narzuconych społeczeństwu w związku z nią widać w różnych dziedzinach życia.Ogłaszając przedłużenie kwarantanny do 11 maja. Macron przyznał, że zdaje obie sprawę z jej uciążliwości dla społeczeństwa i z jego stanu ducha.

Godzina 7:32

Chiny rozpoczynają testy nowej, eksperymentalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformowała chińska państwowa agencja prasowa Xinhua. Preparat opracowało chińskie przedsiębiorstwo Sinovac we współpracy z Instytutem Biofarmaceutycznym w Wuhan. Według nieoficjalnych informacji, przekazywanych przez lokalną prasę, w testach bierze udział grupa ochotników, licząca nieco ponad 100 osób w wieku od 18 do 60 lat. Po podaniu szczepionki są poddawani 14 dniowej kwarantannie. Później przez pół roku będą regularnie badani na obecność przeciwciał, wytworzonych przez organizm. Będą również sprawdzane ewentualne skutki uboczne. Testy potrwają do końca roku.

Godzina 7:25

Uczniowie od jutra wracają do zdalnej nauki. Od 9 kwietnia mieli przerwę świąteczną i nie musieli się uczyć. Przed Świętami Wielkanocnymi rząd ogłosił przełożenie egzaminów i przedłużenie przerwy w szkołach do 26 kwietnia. Jeszcze przed świętami premier Mateusz Morawiecki powiedział, że egzamin ósmoklasisty i matury są przełożone na czerwiec. "Co najmniej na trzy tygodnie wcześniej poinformujemy dokładnie o egzaminach" - mówił premier.

Godzina 7:20

Rozpoczyna się program podawania osocza chorym na COVID-19. Osoby, które zostały wyleczone z zakażenia koronawirusem i mają przeciwciała będą mogły w ramach honorowego krwiodawstwa oddać osocze i pomóc chorym. Podawanie chorym osocza od ozdrowieńców zapowiedział, między innymi Szpital MSWiA w Warszawie. W Polsce mamy obecnie około 490 osób, które zachorowały na COVID-19 i wyzdrowiały.Taka terapia może być w wielu przypadkach skuteczna - mówi Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi - W wielu krajach o podaniu osocza udało się poprawić stan chorych i wyleczyć nawet osoby w podeszłym wieku, dlatego bazując na wytycznych Komisji Europejskiej, przygotowaliśmy program pobierania osocza od ozdrowieńców - dodaje.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies