Logo Radio Łódź

Koronawirus w regionie łódzkim, Polsce i na świecie [RELACJA]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 174 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym 5 w Łódzkiem. Zmarło 18 zakażonych osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 7582 zakażenia. W Łódzkiem liczba zakażeń wynosi 572. W wyniku COVID-19 zmarło w sumie 286 osób. Przez cały dzień informujemy o aktualnej sytuacji w walce z epidemią.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 380 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia i śmierci 23 kolejnych osób. 

  • Łącznie w Polsce wykryto 7 tys. 582 zakażenia koronawirusem. W wyniku COVID-19 zmarły w sumie 286 osób.

  • W województwie łódzkim potwierdzono 572 zakażeń. Zmarło osiem osób.

  • Od jutra będziemy mieli obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

  • Wczoraj na warszawskim lotnisku imienia Chopina wylądował największy na świecie samolot transportowy Antonow An-225 Mrija z dostawą z Chin środków medycznych do walki z koronawirusem.

  • W ciągu najbliższych dwóch dni mają zapadać decyzje w sprawie zdejmowania pierwszych ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:45

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski mówił w TVP Info, że jedynym skutecznym środkiem powstrzymania i zakończenia epidemii koronawirusa jest szczepionka. "Czekamy na nią" - dodał minister. Jego zdaniem, można założyć, że epidemia potrwa półtora roku-dwa lata, w zależności od kontaktów między ludźmi. "Dopóki nie będzie szczepionki ten stan prawdopodobnie będzie się utrzymywał. Nikt nie potrafi powiedzieć, jak ta epidemia będzie się zachowywała" - mówił minister Szumowski.

Godzina 22:27

Rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik poinformował, że księża odprawiający mszę są zwolnieni z obowiązku zasłaniania ust i twarzy. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów, które wchodzi w życie od jutra. "Osoby przebywające w kościołach i kaplicach mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Z tego obowiązku wyłączeni są duchowni sprawujący kult religijny podczas jego sprawowania" - powiedział ksiądz Paweł Rytel-Andrianik

Godzina 22:00

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zmiana poprzedniego aktu związana jest z obowiązkiem zakrywania ust i nosa, które będzie obowiązywać od jutra do odwołania.W rozporządzeniu zapisano, że obowiązek zakrywania ust i nosa można spełnić, używając do tego odzież lub jej część, maskę lub maseczkę. Dotyczy on środków publicznego transportu zbiorowego, samochodów, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, a także miejsc ogólnodostępnych - dróg i placów, zakładów pracy oraz budynków użyteczności publicznej.Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy samochodu, którym jedzie jedna osoba albo jedna osoba z dzieckiem do ukończenia 4. roku życia oraz dziecka do ukończenia 4. roku życia. Nie muszą zakrywać ust i nosa także osoby, które nie mogą tego robić ze względu na stan zdrowia.

Godzina 21:41

Trwa ewakuacja Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Służby sanitarne podjęły taką decyzję. Jeszcze dziś 60 pensjonariuszy zostanie przetransportowanych do szpitali jednoimiennych i zakaźnych na terenie województwa łódzkiego. Czytaj więcej i obejrzyj zdjęcia z akcji

Godzina 20:15

Minister Zdrowia komentuje obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. -Maseczka nie chroni nas przed zakażeniem, chroni innych przed nami. Na tym etapie epidemii rośnie ryzyko, że możemy być nosicielami - mówi Łukasz Szumowski.

Godzina 19:18

Od jutra, 16.04 wchodzi obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Środkami ochronnymi mogą być maseczki, chustki, a nawet szaliki. Czytaj więcej. 

Łózki Urząd Marszałkowski przekaże mieszkańcom milion maseczek Do mieszkańców regionu łódzkiego trafi milion maseczek wielorazowego użytku. Będą rozdawane w kilkudziesięciu punktach na terenie całego województwa. Czytaj więcej 

Ministerstwo Zdrowia podało wskazówki jak należy sterylizować maseczki wielokrotnego użytku.

Godzina 18:22

Służby sanitarne podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców i personelu Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Jak wynika z naszych informacji może to nastąpić jeszcze dzisiaj (15.04). Czytaj więcej

Godzina 18:00

- W województwie łódzkim jest pięć kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą dwóch kobiet - młodej i w średnim wieku, jednego młodego mężczyzny i dwóch w średnim wieku. Są to osoby w wieku od 30. do 57. roku życia -informuje Dagmara Zalewska, rzecznik wojewody łódzkiego.Czytaj więcej

Godzina 17:44

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 174 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym 5 w Łódzkiem.  Zmarło 18 zakażonych osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 7582 zakażenia. W Łódzkiem liczba zakażeń wynosi 572. W wyniku COVID-19 zmarło w sumie 286.

 

Godzina 17:22

Komisja Europejska zaproponowała strategię stopniowego łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Podkreśliła, że nie zachęca do tego już teraz, ale przedstawia warunki, które powinny być spełnione. Decyzja w tej sprawie będzie należeć do państw członkowskich. Komisja nie zasugerowała żadnej daty znoszenia ograniczeń, nie narzuca żadnej decyzji, bo to kompetencje krajowe. Przedstawiła natomiast strategię, która pozwoli skoordynować działania. 

Godzina 17:06

Do mieszkańców regionu łódzkiego trafi milion maseczek wielorazowego użytku. Od jutra (16.04) będą rozdawane w kilkudziesięciu punktach na terenie całego województwa.Produkty ochronne będą dostępne w wielu instytucjach np: w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Stacji Krwiodawstwa, pozostawiać je będą także ratownicy medyczni i policjanci. Czytaj więcej

Godzina 16:28

W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły w Wielkiej Brytanii 762 osoby. Od początku epidemii na COVID-19 zmarło na Wyspach 12 868 chorych.11 656 ze wszystkich zgonów odnotowano w Anglii. Tylko w tym kraju Zjednoczonego Królestwa w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 651 pacjentów.Jak poinformowała brytyjska Narodowa Służba Zdrowia 20 z tych osób, w wieku od 20 do 101 lat, nie miało innych chorób. Wielka Brytania jest piątym najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa państwem świata. Więcej osób zmarło na COVID-19 we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

Godzina 16:00

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat został przedłużony na okres zamknięcia placówek oświatowych, jednak nie dłużej niż do 26 kwietnia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych w zamieszczonym dziś komunikacie. Zgodnie z przyjętą w marcu rządową specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat mających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Godzina 15:28

Ministerstwo Zdrowia informuje jak poprawnie zdjąć maseczkę jednorazową.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, do pilnego rozpatrzenia przez rząd, projekt rozporządzenia dotyczący nakazu zasłaniania ust oraz nosa w miejscach publicznych.

Godzina 15:15

 Trwa posiedzenie Komisji  Senatu. W porządku obrad pierwsze czytanie trzech projektów uchwał. m. in: projektu wzywającego Rząd RP do natychmiastowego ogłoszenia ostatecznej decyzji w sprawie egzaminów ósmoklasisty i egzaminów maturalnych w roku szkolnym 2019/2020

Godzina 14:26

W krajach bałtyckich liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do 3157. Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się patogenu Litwa postanowiła zamknąć jedną z podwileńskich miejscowości.

Godzina 14:07

W Iranie potwierdzono 1512 nowych przypadków koronawirusa, zmarły kolejne 94 osoby. Poinformował o tym rzecznik tamtejszego ministerstwa zdrowia, Kianusz Dżahanpur. Łącznie w Iranie jest 76389 przypadków choroby i 4777 ofiar śmiertelnych.

Godzina 14:00

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu minionej doby wykonano 8100 testów w kierunku koronawiusa. Od początku epidemii przeprowadzono w sumie 156 493 testów. W tym 149 085 dało wynik negatywny, a 7 408 - pozytywny.

Godzina 12:45

Premier Mateusz Morawiecki: Ponad 800 tys. wniosków o skorzystanie z tarczy antykryzysowej. Chcemy dać nadzieję przedsiębiorcom na lepsze jutro i ocalić miejsca pracy. 

Godzina 12:43

Premier Mateusz Morawiecki: Fundusz Dróg Samorządowych to wielki program aktywizacji gospodarczej, szansa dla firm budowlanych, tworzenie miejsc pracy dla kadry budowlanej, która jest ważna w naszym życiu gospodarczym. 

Godzina 12:42

Premier Mateusz Morawiecki: Nie chowamy głowy w piasek. Polska jako pierwszy kraj w UE zaproponowała program dla dużych i małych przedsiębiorstw. Będziemy zwiększać dług publiczny, bo on i budżet państwa to główny impuls finansowy gospodarki. 

Godzina 12:40

Premier Mateusz Morawiecki: Wzmocniony przez nas program dot. dróg samorządowych jest dodatkowym elementem walki ze skutkami koronawirusa. Musimy stymulować gospodarkę na wielu poziomach. 

Godzina 12:39

Rozpoczyna się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Godzina 12:25

Starosta opoczyński apeluje do wszystkich osób, które chciałyby pomóc w DPS w Drzewicy. Poszukiwane są przede wszystkim pielęgniarki, ale też opiekunki, pokojówki i wolontariusze. Jak mówi sytuacja jest trudna. Większość załogi z powodu zakażenia kornawirusem przebywa na kwarantannie. Czytaj więcej

Godzina 11:47

W Hiszpanii odnotowano ponad 5100 nowych przypadków koronawirusa, w ciągu doby zmarły 523 osoby - podało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Godzina 11:40

Ministerstwo Zdrowia publikuje informacje dot. ochrony seniorów przed koronawirusem.

Godzina 11:15

Na Ukrainie zanotowano niemal 400 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To największy, jak do tej pory, dobowy przyrost zakażeń. Władze apelują, aby Ukraińcy powtrzymali się od odwiedzania świątyń w Wielkanoc, którą większość chrześcijan na Ukrainie obchodzić będzie w najbliższą niedzielę.

Godzina 10:50

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła właśnie 2 miliony.

Godzina 10:32

W Rosji do 24490 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 3388 nowych przypadków. To największy przyrost dobowy zarejestrowany w Rosji od początku pandemii.

Godzina 10:23

Rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi rządowym projektem ustawy o doręczeniach elektronicznych. Wprowadza on pojęcie doręczenia elektronicznego. E-doręczenie będzie równoprawne z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. Chodzi o to, by jak najwięcej obywateli oraz przedsiębiorców mogło załatwić sprawy urzędowe bez konieczności wychodzenia z domu lub miejsca pracy. Urzędowe e-doręczenia ma do końca 2025 roku obsługiwać Poczta Polska.

Godzina 10:05

Ministerstwo Zdrowia informuje o 206 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia. Wśród nich nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Resort podaje także informacje o śmierci 5 kolejnych osób. W tym gronie jest jeden 67-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Zgierzu. 

Godzina 9:54

Sejm zajmie się dziś między innymi rządowym projektem ustawy o doręczeniach elektronicznych. Zgodnie z jego założeniami obywatele i firmy w komunikacji z urzędami będą mogli odbierać, a także przesyłać korespondencję domyślnie drogą elektroniczną.

Godzina 9:40

Belgia ma dziś przedłużyć ograniczenia w związku z koronawirusem do 3 maja - przewidują tamtejsze media. Decyzja ma zapaść na rozpoczynającej się po południu Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Według danych z wczoraj, liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Belgii przekroczyła 4 tysiące, zakażonych jest ponad 31 tysięcy osób. Belgia ma jeden z najwyższych, po Włoszech, wskaźnik zgonów na milion obywateli.

Godzina 9:36

Nie da się w nieskończoność utrzymywać zamrożenia w przypadku na przykład usług i handlu - mówił gość Programu Trzeciego Polskiego Radia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Podkreślił, że rząd podchodzi do tego z ogromną odpowiedzialnością. - Będziemy się starali pogodzić konieczność funkcjonowania nas wszystkich i funkcjonowania państwa w tym trudnym okresie z bezpieczeństwem, bo ono jest dla nas najważniejsze - dodał.

Godzina 9:02

Według najnowszych informacji resortu zdrowia w Polsce wyzdrowiało 668 osób zakażonych koronawirusem. Jak podaje na Twitterze ministerstwo zdrowia, z powodu zakażenia patogenem 2 499 osób jest hospitalizowanych, a 145 875 osób jest objętych kwarantanną. Natomiast 28 084 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Do tej pory potwierdzono w Polsce 7202 przypadki koronawirusa. 263 osoby zmarły z powodu zakażenia.

Godzina 8:45

Od dziś w Moskwie obowiązują elektroniczne przepustki. W ten sposób władze miasta chcą zmusić mieszkańców do ograniczenia wychodzenia z domów. W stolicy Rosji zdiagnozowano kilkanaście tysięcy zakażeń koronawirusem i 100 zgonów.

Godzina 8:23

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że powrót uczniów do szkół będzie zależał od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce.

Gość radiowej Jedynki dodał, że rząd nie podjął jeszcze decyzji, czy szkoły pozostaną zamknięte do końca roku szkolnego. Rzecznik rządu wyraził nadzieję, że uczniowie i nauczyciele powrócą do szkoły jeszcze w tym roku szkolnym. - Szkoły pracują teraz zdalnie. Wiemy, że jest to duży trud dla dzieci, rodziców i dla nauczycieli, i dlatego chcielibyśmy otworzyć szkoły jeszcze w tym roku szkolnym - powiedział Müller. Podkreślił jednak, że dziś nie można tego zagwarantować, ponieważ ponowne otwarcie szkół zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

Godzina 8:13

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź to Wojewódzki Państwowy Inspektor Sanitarny w Łodzi Urszula Sztuka - Polińska. Maciej Trojanowski rozmawiał m.in. o  pracy inspekcji, liczbie testów, a także karach nakładanych przez inspekcję.

Godzina 7:40

Od jutra będziemy mieli obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że chodzi o zakrywanie ust i nosa w miejscach, gdzie przebywają inne osoby spoza kręgu naszych domowników. W środkach komunikacji publicznej, ale też na ulicy trzeba będzie zakrywać usta i nos niekoniecznie maseczką lecz może to być chusta, szalik, przyłbica, najważniejsze jest to, by mieć to zawsze na sobie - mówił.

Wiceminister Janusz Cieszyński wyjaśnia, że takie zabezpieczenia wynikają z uwalniania pewnych sektorów gospodarki. Jak zaznaczył jest to kolejny etap walki z koronawirusem. Chodzi o to, aby wraz z poluzowaniem pewnych dotychczasowych obostrzeń nie doszło do gwałtownego wzrostu liczby zakażonych koronawirusem. Ponadto wiele osób może przechodzić zakażenie bezobjawowo, dlatego ważne są takie zabezpieczenia - dodał wiceminister.

Godzina 7:35

Pierwsi przedsiębiorcy, którzy wnioskowali o świadczenie postojowe w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej otrzymają pieniądze już dziś - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak wyjaśnia Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, te pierwsze wypłaty wpłyną na konta ponad 86 tysięcy przedsiębiorców. To łącznie ponad 172 miliony złotych. Najwięcej pieniędzy zostanie przelanych do przedsiębiorców w Gdańsku, Warszawie i Krakowie.

Godzina 7:25

Senat zajmie się dziś kolejnymi ustawami rządowymi tworzącymi Tarczę Antykryzysową. Ich głównym celem jest ochrona miejsc pracy i firm przed kryzysem gospodarczym wywołanym epidemią koronawirusa. Początek posiedzenia Senatu zaplanowano na godzinę 13.00.

Godzina 7:15

To był najtragiczniejszy dzień epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. W ciągu poprzedniej doby zanotowano tam blisko 2300 ofiar śmiertelnych. Prezydent Trump wyraził jednak przekonanie, że wprowadzone restrykcje przynoszą rezultaty i zapowiedział, że wkrótce będzie rozmawiał gubernatorami 50 stanów na temat ich znoszenia.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies