Logo Radio Łódź

Koronawirus w regionie łódzkim, Polsce i na świecie [RELACJA]

Trwa walka z koronawirusem. Łącznie w Polsce wykryto 7 tys. 918 zakażeń, w wyniku COVID-19 zmarło w sumie 314 osób. W województwie łódzkim potwierdzono 590 zakażeń. Od dziś mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Rząd wprowadził plan zmniejszania restrykcji.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 147 nowych przypadkach zakażenia i śmierci 22 kolejnych osób. 

  • Łącznie w Polsce wykryto 7 tys. 918 zakażeń koronawirusem. W wyniku COVID-19 zmarło w sumie 314 osób.

  • W województwie łódzkim potwierdzono 590 zakażeń. Zmarło osiem osób. Wyzdrowiały 142 osoby.

  • Rząd wprowadził plan zmniejszania restrykcji i "odmrażania" gospodarki. Pierwszy z czterech etapów rozpocznie się w poniedziałek (20 kwietnia). Czytaj więcej

  • Wczoraj odbyła się ewakuacja Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Służby sanitarne podjęły taką decyzję. 60 pensjonariuszy zostanie przetransportowanych do szpitali jednoimiennych i zakaźnych na terenie województwa łódzkiego. Czytaj więcej, obejrzyj zdjęcia i film z akcji.

  • Od dziś mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

  • W Stanach Zjednoczonych znów tragiczna doba epidemii. 2 tys. 569 zgonów przez ostatnie 24 godz.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Strona wymaga odświeżania

Policjanci z Łodzi, Pabianic i Zgierza rozdawali mieszkańcom ochronne maseczki. W najbliższych dniach, podobne akcje zostaną przeprowadzone we wszystkich powiatach województwa łódzkiego. Czytaj więcej

Godzina 22:33

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na portal Euronews, brazylijscy naukowcy opracowali lek na COVID-19. Marcos Pontes, minister nauki i technologii Brazylii, powiedział, że środek ma być testowany w maju w tamtejszych szpitalach.

Godzina 22:30

Czas epidemii to opustoszałe ulice i skwery, brak mieszkańców, niewielki ruch na drogach i jeszcze mniej przechodniów. Czas ten można więc wykorzystać do remontów i akcji, które utrudnia codzienny tłok. Czytaj więcej

Godzina 22:10

Zakażenie koronawirusem podejrzewa się u jednej z osób pracujących na oddziale dziecięcym w szpitalu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Rybickiego w Skierniewicach. W związku z tym oddział wstrzymał przyjęcia pacjentów, a także odwiedziny i wypisy. Czytaj więcej

Godzina 22:08

W Nowym Jorku spada liczba hospitalizacji i ofiar śmiertelnych koronawirusa. Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo przedłużył jednak do 15 maja restrykcje, dotyczące działalności gospodarczej i dystansu społecznego.

Według gubernatora, skala epidemii w Nowym Jorku nadal jest zbyt duża. W ciągu ostatniej doby w Nowym Jorku zanotowano 606 zgonów na Covid-19. To najniższa liczba śmiertelnych ofiar epidemii kornawirusa w tym stanie od 10 dni. Wyraźnie spadła też liczba hospitalizacji oraz pacjentów pod respiratorami. Gubernator Andrew Cuomo zwrócił jednak uwagę, że choć udało się ustabilizować sytuację, to nadal każdego dnia do szpitali trafiają 2 tysiące osób. „Zamknięcie Nowego Jorku zostanie przedłużone do 15 maja w koordynacji z sąsiednimi stanami. Nie chcę spekulować, co stanie się po tej dacie, to będzie zależało od danych na temat epidemii” - mówił gubernator Cuomo na konferencji prasowej przestrzegając, że zbyt szybkie poluzowanie restrykcji może doprowadzić do gwałtownego pogorszenia sytuacji. Gubernator przypomniał, że od dziś w Nowym Jorku obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub innych osłon twarzy w sklepach, środkach transportu i innych miejscach, w których trudne jest utrzymanie dystansu społecznego.

Nowy Jork jest epicentrum epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Stwierdzono tam już ponad 220 tysięcy infekcji. Liczba ofiar śmiertelnych w całym stanie przekroczyła 16 tysięcy.

Godzina 21:27

Rozgrywki francuskich wyższych lig piłkarskich mają się rozpocząć na początku drugiej połowy czerwca. Jednak powrót na murawę boisk nie obywa się bez obaw i to mimo zapewnień co do bezpieczeństwa związanego ze zdrowiem uczestników piłkarskich bojów.

Wielu zespołom, nawet tym z Lique 1, widmo bankructwa zagląda w oczy. Stąd z wielką niecierpliwością zarządzający klubami czekali na decyzje o wznowieniu rozgrywek. Wprawdzie obowiązująca w tej chwili kwarantanna ma być zniesiona 11 maja, ale już teraz premier Edouard Philippe i minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner ostrzegają, że to tylko data orientacyjna. Wszystko będzie zależało od stanu epidemii na początku maja.

Niemniej władze piłkarskie traktują 11 maja jako punkt odniesienia i postanowiły, że w drugiej połowie czerwca ligi ruszą. Ucieszyli się szefowie klubów, poza Brestem i Dijonem, którzy nie kryją swoich wątpliwości. Zaniepokojeni są też piłkarze i trenerzy. Podobne nastroje panują wśród pań. Zaledwie jedna trzecia dziewczyn grających w pierwszej lidze chce dokończenia rozgrywek. Zdaniem piłkarzy i piłkarek ryzyko zarażenia się koronawirusem jest duże, tym bardziej, że ich nosicielami mogą być zawodniczki, zawodnicy, trenerzy czy kibice nie mający objawów. Co więcej tak napięty kalendarz jaki przedstawiają władze piłkarskie sprawia, że groźba kontuzji nabiera realnego wymiaru. Rozgrywki miałyby się zakończyć 25 lipca, a już w niecały miesiąc później - 23 sierpnia ruszyłby nowy sezon.

Godzina 21:16

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 525 osób zakażonych koronawirusem - o 53 mniej, niż wczoraj. Łączna liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 22 tysiące.

Podczas konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował, że dziś stwierdzono ponad 3700 zakażeń, a więc więcej niż wczoraj, ale wyjaśnił, że w ciągu ostatniej doby wykonano rekordową ilość testów - 61 tysięcy. Zwrócił uwagę na notowany od 12 dni spadek liczby pacjentów na oddziałach intenstywnej terapii. - Dziś na tych oddziałach przebywa 2 tys. 936 osób. To o 143 mniej niż wczoraj. Najmniej od 21 marca - podkreślił Angelo Borrelli.

Szef Państwowego Instytu Zdrowia profesor Silvio Brusaferro podkreślił, że coraz więcej osób przechodzi chorobę lekko w domu. Stanowią oni 72 procent wszystkich chorych. Profesor ocenił, że biorąc pod uwagę wszystkie dane wraz z liczbą wyzdrowień, sytuacja wolno, ale systematycznie się poprawia.

Godzina 21:00

Kolejne trzy osoby z województwa łódzkiego, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymały dwa wyniki ujemne i są zdrowe. To jedna kobieta w średnim wieku oraz dwie kobiety w starszym wieku. W Łódzkiem wyzdrowiały 142 osoby.

Godzina 20:39

9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie nie będzie Parady Zwycięstwa.

Prezydent Rosji przesunął na nieokreślony termin uroczystości związane z 75. rocznicą zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Władimir Putin zapowiedział, że odbędą się one w bieżącym roku, gdy tylko pozwolą na to warunki sanitarne.

O zmianę terminu Parady Zwycięstwa apelowali do prezydenta rosyjscy weterani i część emerytowanych żołnierzy. W liście otwartym tłumaczyli, że „defilada wojskowa powinna być świętem pokoju i bezpieczeństwa, a nie zagrożeniem dla zdrowia i życia jej uczestników”. W podobnym tonie wypowiedział się dziś Władimir Putin na wideokonferencji z przedstawicielami rządu. Prezydent odwołał uroczystości zaplanowane na 9 maja i jednocześnie zapowiedział, że zrobi wszystko, aby odbyły się one w tym roku w bezpiecznym terminie. Według agencji RBK, Kreml rozważa przeprowadzenie Parady Zwycięstwa bez publiczności lub przełożenie jej na inny termin. Może to być 24 czerwca, ponieważ tego dnia przed 75-ciu laty odbyła się na Placu Czerwonym pierwsza defilada po zakończeniu wojny.

Część niezależnych komentatorów przypomina, że Władimir Putin wykorzystywał 75-tą rocznicę zakończenia II wojny światowej do wybielania roli Armii Czerwonej w tej wojnie i tuszowania zbrodni Józefa Stalina.

Godzina 20:36

Na Białorusi wyprodukowano wódkę na czas epidemii koronawirusa. Może ona służyć zarówno do picia, jak i do dezynfekcji.

Zakłady w Mińsku wyprodukowały wódkę, którą nazwano "70 procent". Tyle alkoholu zawarte jest bowiem w napoju. Zakłady spirytusowe reklamują jego spożywanie w formie drinków. - Wódkę można też zastosować jako podstawę dla wyprodukowania środka dezynfekującego w warunkach domowych, co jest niezwykle ważne dla efektywnej profilaktyki różnych infekcji - informuje producent.

Białoruscy komentatorzy zastanawiają się, która forma zastosowania napoju okaże się bardziej atrakcyjna dla konsumentów. Na Białorusi w ostatnich latach wódek 70 procentowych nie sprzedawano.

Jednak produkt ten znany jest wśród mieszkańców jako bimber tak zwanej pierwszej destylacji.

Godzina 20:21

Londyn przedłuża ograniczenia związane z koronawirusem.

W Zjednoczonym Królestwie środki kwarantanny obowiązywać będą jeszcze przynajmniej przez trzy tygodnie. Szef dyplomacji Dominic Raab oświadczył, że poluzowanie jakichkolwiek środków w tym momencie zaszkodziłoby zarówno zdrowiu publicznemu, jak i gospodarce i zniweczyło dotychczasowe postępy w walce z wirusem.

Godzina 20:17

Szwajcarski rząd zapowiedział stopniowe znoszenie restrykcji, związanych z epidemią koronawirusa.

Od 27 kwietnia mają być ponownie otwarte gabinety lekarskie i dentystyczne, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, w których będą zachowane zasady bezpieczeństwa pracowników i klientów. 11 maja, jeśli sytuacja na to pozwoli, mają wznowić działalność wszystkie sklepy, a także szkoły. 8 czerwca mają zostać otwarte uczelnie, muzea, biblioteki i ogrody zoologiczne.

Prezydent Szwajcarii Simonetta Sommaruga powiedziała, że w kraju udało się spowolnić rozwój epidemii, a szpitale nie są przepełnione. Można więc myśleć o złagodzeniu części ograniczeń.

W Szwajcarii i sąsiednim Liechtensteinie stwierdzono 26 tysięcy 732 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 1 tys. 17 osób.

Godzina 20:14

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 1 milion wniosków o pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej - informuje prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Wyjaśnia, że zainteresowanie pomocą jest ogromne i wypłacono już pierwsze świadczenia postojowe dla 86 tysięcy przedsiębiorców na kwotę 172 milionów złotych. - Kolejne kwoty wpłyną na konta przedsiębiorców w najbliższy poniedziałek i wypłata będzie realizowana od 20 kwietnia przez cały tydzień - zaznaczyła profesor Uścińska.

Przypomniała, że wnioski do ZUS można składać elektronicznie - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych lub drogą papierową. - Na 1 milion 25 tysięcy wniosków, które wpłynęły, drogą elektroniczną przesłano 706 tysięcy - wyjaśniła profesor.

Prezes ZUS przypomniała, że przepisy tzw. tarczy antykryzysowej, które weszły w życie na początku tego miesiąca, przewidują, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe. I tak blisko 775 tysięcy to wnioski o zwolnienie ze składek, 210 tysięcy o świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych i 34 tysiące to wnioski o ulgi.

Godzina 20:10

Pierwszy etap powracania do "normalności" rozpocznie się w poniedziałek (20 kwietnia). Od tego dnia wróci możliwość rekreacyjnych wyjść do parków i lasów, jednak z zachowaniem dwumetrowych odstępów. Pozostanie też obowiązek zakrywania nosów i twarzy. Zamknięte pozostaną jednak m.in. place zabaw. Zmniejszony będzie też wiek z możliwością samodzielnego poruszania się. Dotychczas pod opieką dorosłego musieli się znajdować wszyscy do 18 lat. Od poniedziałku z osobą dorosłą będą musiały przemieszczać się tylko dzieci i młodzież do 13. roku życia.

Pierwszy etap "odmrażania" gospodarki zakłada też zwiększenie dostępności do sklepów. W placówkach do 100 mna jedną kasę będą mogły przebywać trzy osoby. W sklepach powyżej 100 m2 będzie mogła przebywać jedna osoba na każde 15 m2. To obostrzenie będzie też dotyczyło kościołów.

Kolejne etapy na razie nie wiadomo, kiedy będą wprowadzane. Jak przyznał minister zdrowia Łukasz Szumowski, będzie to uzależnione od sytuacji w szpitalach - dostępności do łóżek w placówkach zakaźnych oraz do wolnych respiratorów.

Godzina 17:58

Na godzinę 18:30 zaplanowano konferencję premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Śledź relację z konferencji

Godzina 17:55

Ministerstwo Zdrowia informuje o 147 nowych zakażeniach koronawirusem. W tej grupie jest 18 osób z województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce stwierdzono do tej pory 7 tys. 918 zakażeń.

Jednocześnie resort informuje o kolejnych 22 ofiarach COVID-19. Łącznie zmarło 314 osób.

Godzina 17:51

Wenecja Euganejska to już drugi po Lombardii region Włoch, który zamierza jak najszybciej powrócić do normalnej działalności gospodarczej, a nie wznawiać ją stopniowo, jak to sugerują władze w Rzymie.

Przewodniczący regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia nie chce czekać na rządowy dekret i zamierza ominąć biurokrację. - Jeśli pozwolą na to warunki sanitarne, 4 maja, a może nawet wcześniej musimy być gotowi na całkowite otwarcie - mówi Luca Zaia.

Chodzi o to, by w dniu otwarcia gospodarki przygotowane już były nie tylko środki ochrony zdrowia i procedury, ale także szczegółowe zasady wznowienia działalności przedsiębiorstw. Luca Zaia sugeruje, że tydzień pracy mógłby trwać nie pięć a siedem dni, by uniknąć niebezpiecznego stłoczenia pracowników. - Mamy wybór: albo czekamy aż wirus przeminie i zabijamy gospodarkę, albo uczymy się żyć z wirusem.

Wenecja Euganejska, to już drugi, obok Lombardii region, który chce szybkiego otwarcia. Władze w Rzymie chłodzą ten entuzjazm, podkreślając: "Od otwierania kraju jest tylko rząd".

Godzina 17:26

W Stambule trwa załadunek do samolotów sprzętu medycznego, przeznaczonego dla Polski. Jak przekazał ambasador Polski w Turcji Jakub Kumoch, do naszego kraju trafi 90 tysięcy kombinezonów ochronnych.

Transport był możliwy dzięki współpracy prezydentów obu krajów, Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Edrogana. Zamówione przez Agencję Rozwoju Przemysłu kombinezony zostaną przekazane Agencji Rezerw Materiałowych.

Godzina 17:25

Wśród osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie francuskich kin panuje pesymizm. Maleją bowiem nadzieje na powrót publiczności do sal kinowych po zakończeniu kwarantanny, wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa. Spowodowała ona we Francji śmierć ponad siedemnastu tysięcy zakażonych osób.

Richard Patry, przewodniczący Francuskiej Federacji Kin nie widzi przyszłości w optymistycznych barwach. Jego zdaniem, którym dzisiaj podzielił się z mediami, upłyną miesiące, zanim publiczność znów zacznie wypełniać sale kinowe. Według niego rozpocznie się to nie wcześniej, niż w lipcu. Richard Petry podkreśla natomiast, że przed wielką szansą stoi kinematografia francuska, bo produkcja amerykańska pojawi się na ekranach dopiero na jesieni.

Mimo nie najlepszych nastrojów trwają przygotowania do wznowienia projekcji - zbierane są maseczki i środki dezynfekujące. Według zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona, ogólnokrajowa kwarantanna będzie obowiązywała do jedenastego maja. Jednak jej zniesienie dotyczyć będzie przede wszystkim żłobków, przedszkoli i szkół niższego szczebla. Dłużej na otwarcie czekać będą dotknięte finansowymi skutkami kryzysu restauracje i hotele oraz właśnie kina. Na zniesienie kwarantanny czekają także producenci i aktorzy, bo już od tygodni nie kręcony jest żaden film fabularny. Życie na planach zamarło.

Godzina 17:16

Nieustannie monitorujemy sytuacje przedsiębiorców w województwie łódzkim. Do ZUS-u wpływają tysiące zgłoszeń dotyczących pomocy w ramach tarczy kryzysowej. Życie ulicy Piotrkowskiej w Łodzi wciąż jest zamrożone ale duże fabryki w regionie wznawiają produkcję? Czy to pierwszy zwiastun powrotu do gospodarczej normalności? Czytaj więcej

Godzina 17:12

Rusza masowa produkcja maseczek w Polsce - poinformował prezydent Andrzej Duda. Wcześniej niektóre firmy odzieżowe i szwalnie przestawiły w tym celu swoje linie produkcji.

W akcji Polskie Szwalnie uczestniczą między innymi polskie koncerny LPP i 4F. Prezydent Andrzej Duda mówił, że dzięki temu na nasz rynek trafią miliony różnego rodzaju maseczek w przystępnych cenach. Głowa państwa wyraziła nadzieję, że po zaspokojeniu potrzeb w Polsce, produkowane u nas maseczki będą także trafiały do innych krajów, gdzie jest na nie duże zapotrzebowanie.

Akcję Polskie Szwalnie koordynuje Ministerstwo Rozwoju. Według poprzednich zapowiedzi rządu, w naszym kraju mają być produkowane zarówno maseczki medyczne, jak i niemedyczne.

Godzina 17:02

Senat przyjął ustawę rozszerzającą Tarczę Antykryzysową. Senatorowie przegłosowali ponad 100 poprawek. Zaakceptowali blisko 30 poprawek redakcyjno-legislacyjnych, w tym zaproponowanych przez rząd a także kilkadziesiąt zgłoszonych przez senatorów.

Mimo, że opozycja w Senacie ma większość Senat przyjął też część poprawek zgłoszonych przez senatorów Marka Pęka i Marka Martynowskiego z PiS. Senat przyjął między innymi poprawki senatora Adama Szejnfelda zwiększające pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych przez epidemię oraz poprawki senator Beaty Małeckiej-Libery dotyczące obowiązkowych badań dla pracowników ochrony zdrowia oraz domów pomocy społecznej finansowanych ze środków ministra zdrowia.

Za przyjęciem ustawy w całości głosowało 98 senatorów, przeciwko 1, jedna osoba wstrzymała się również od głosu.

Wcześniej Senat przyjął bez poprawek ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w roku 2020.

Senatorowie jednogłośnie przyjęli uchwałę upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej w 80. rocznicę jej popełnienia. Senat przyjął też - przy sprzeciwie senatorów PiS - drugą uchwałę, wzywającą rząd do natychmiastowego ogłoszenia ostatecznej decyzji w sprawie egzaminów ósmoklasisty i egzaminów maturalnych.

Ustawa dotycząca programów operacyjnych zostanie skierowana do podpisu prezydenta a rozszerzona Tarcza Antykryzysowa wróci do Sejmu.

Godzina 17:00

Kolejne 5 milionów Amerykanów złożyło w ostatnim tygodniu wnioski o zasiłki dla bezrobotnych. Od początku kryzysu spowodowanego przez koronawirusa pracę straciły 22 miliony mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Epidemia uderza w większość sektorów amerykańskiej gospodarki.

Tak gwałtownego wzrostu bezrobocia nie było w USA od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego wieku. W ciągu ostatniego miesiąca amerykańska gospodarka straciła tyle miejsc pracy, ile stworzono w ciągu ostatnich 10 lat. Gwałtowny wzrost bezrobocia dotyczy nie tylko hoteli, barów czy restauracji, ale również handlu, przemysłu, sektora budowlanego i finansowego czy firm prawniczych. W ostatnim miesiącu pracę stracił co siódmy pracownik. Ekonomiści ostrzegają, że bezrobocie w USA, które obecnie wynosi 4,4 procent, może wkrótce osiągnąć 15, a nawet 20 procent. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje spadek PKB Stanów Zjednoczonych o prawie 6 procent i dziesięcioprocentowe bezrobocie.

Prezydent Donald Trump zapowiada, że dziś ogłosi nowe wytyczne, które umożliwią poszczególnym stanom stopniowe "odmrażanie" gospodarki. Eksperci ostrzegają jednak, że zbyt szybkie znoszenie restrykcji może spowodować ponowny wybuch epidemii. Wczoraj przedstawiciele amerykańskiego biznesu powiedzieli prezydentowi Trumpowi, że warunkiem „otwarcia” kraju jest znaczne zwiększenie liczby testów na koronawirusa.

Godzina 16:40

Liczba ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii zbliża się do czternastu tysięcy. Życie na Wyspach straciło już z powodu zakażenia 13 tys. 729 ludzi.

W ciągu ostatniej doby liczba zgonów wzrosła o 861. Eksperci rządowi ostrzegają jednak, że ta liczba może być do pewnego stopnia zawyżona, bo dane za długi, świąteczny weekend spływają z opóźnieniem.

Z drugiej strony statystyki te obejmują tylko śmierć w szpitalu, a nie w domach opieki czy prywatnych mieszkaniach. Na Wyspach wykonano jak dotąd niemal 420 tysięcy badań na obecność koronawirusa.

Godzina 16:33

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła przerwę w obradach izby do 23. Jeszcze dziś posłowie mają się zająć poprawkami Senatu do przepisów uzupełniających tarczę antykryzysową.

Przewidują one między innymi 3-miesięczne zwolnienie z połowy składek ZUS dla przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Pierwsza wersja tarczy wprowadziła 100-procentowe zwolnienie dla firm, które zatrudniają maksymalnie 9 osób.

Rozszerzona tarcza antykryzysowa zakłada też wydłużenie świadczenia postojowego dla samozatrudnionych oraz pracujących na podstawie umów o dzieło i zlecenie. Te osoby będą mogły otrzymać wsparcie w wysokości 2080 złotych brutto miesięcznie przez trzy miesiące. Ponadto przepisy ustawy przewidują wsparcie dla rolników objętych kwarantanną. Na czas przymusowej izolacji będą otrzymywać świadczenia w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli około 1300 złotych brutto.

Godzina 16:27

Moskiewska policja wypisuje wysokie mandaty za łamanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Grzywny płacą zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje.

Moskwa jest największym w Rosji ogniskiem koronawirusa. W stolicy liczba zakażonych przekroczyła już 16 tysięcy.

Moskiewscy policjanci od początku tygodnia ukarali właścicieli sklepów grzywnami na łączną kwotę 20 milionów rubli, to jest w przeliczeniu prawie 250 tysięcy euro. Kary posypały się przede wszystkim za to, że personel nie potrafił wyegzekwować od klientów utrzymania dystansu półtora metra. W ciągu dwóch dni mandatami ukarano także kilka tysięcy kierowców, którzy jeździli po mieście bez odpowiednich przepustek. Funkcjonariusze nie oszczędzili również właścicieli psów, którzy zbytnio się oddalili od swoich domów, i spacerowiczów, którzy odwiedzili place zabaw, skwery i miejskie parki.

W Belgii suma kar za łamanie zakazów, wprowadzonych w związku z koronawirusem, przekroczy w przyszłym tygodniu milion euro. Tak szacuje przewodniczący Kolegium Prokuratorów Generalnych Erwin Dernicourt, cytowany w belgijskich mediach.

Kary nakładane są za złamanie zakazu podróży, które nie są niezbędne, wyjście z domu w sytuacji, która nie może być uznana za nadzwyczajną, czy za brak co najmniej 1,5-metrowego dystansu od innych ludzi. Mandaty wynoszą 250 euro. Początkowo, kiedy przed miesiącem wprowadzane były ograniczenia, policja upominała obywateli i dopiero po ponownym złamaniu zakazu karała mandatami.

Od ubiegłego tygodnia wyznaje jednak zasadę zero tolerancji i od razu wystawia mandaty. Do tej pory policja federalna wypisała je na łączną kwotę 640 tysięcy euro. Jeszcze nie ma danych z Wielkanocy, kiedy to część Belgów złamała zakazy, korzystając z ładnej pogody. Stąd szacunki, że w przyszłym tygodniu kary za złamanie zakazów w Belgii przekroczą milion euro.

Godzina 16:10

Turniej finałowy koszykarskiej Euroligi został przełożony z powodu pandemii koronawirusa. Impreza miała odbyć się w Kolonii w dniach 22-24 maja. Władze rozgrywek nie poinformowały o nowym terminie rozegrania turnieju.

W Eurolidze do rozegrania pozostało sześć kolejek fazy zasadniczej oraz play off z udziałem ośmiu najlepszych ekip.

Godzina 16:00

Najpierw edukacja i pouczenia, dopiero potem mandaty. Policja zapewnia, że w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów będzie przekonywać do zakrywania twarzy. Od dziś obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka powiedział IAR, że nie będzie mandatów dla osób, które zapomniały o wejściu w życie nowych nakazów. Rzecznik zaznaczył, że informacje o nowych przepisach, które dynamicznie się zmieniają w ostatnim czasie, nie musiały do wszystkich dotrzeć. Planowane jest także rozdawanie maseczek na przykład osobom bezdomnym.
Mariusz Ciarka ostrzega jednak, że przypadki rażącego niestosowania się do nakazu może zakończyć się mandatem. Chodzi o takie zdarzenia, kiedy upominane osoby nadal nie zakrywają twarzy na przykład w środkach komunikacji zbiorowej. Wtedy można się spodziewać mandatu lub nawet odwiezienia do jednostki policji, gdzie będą na przykład sporządzone wnioski o ukaranie do odpowiednich służb.

Inspekcja Sanitarna podobnie jak w innych przypadkach łamania przepisów dotyczących epidemii może nałożyć grzywnę od 5 do 30 tysięcy złotych.

Godzina 15:40

Stanisław Łoboziak z Laboratorium Biologicznego w Centrum Nauki Kopernik wyjaśnia, że aby maseczka chroniła przed patogenem musi być poprawnie założona. I dodaje, że przed założeniem warto umyć twarz i zdezynfekować ręce, a zakładając maseczkę należy dotykać tylko gumek. Ekspert wyjaśnia, że od momentu założenia maseczki nie wolno jej dotykać. - Ważne jest, żeby przed założeniem także nie dotykać wewnętrznej strony maseczki, bo bardzo łatwo możemy przenieść jakiekolwiek drobnoustroje na tę maseczkę - mówi Stanisław Łoboziak.

Maseczkę należy zdjąć za gumki i zużytą wyrzucić. - Ważne, żeby nie nosić zbyt długo jednej maseczki - mówi Stanisław Łoboziak.

Ekspert wyjaśnia, że na maseczce osadzają się drobnoustroje, a wewnątrz wytwarza się wilgotne środowisko, sprzyjające rozwojowi wirusów i bakterii. Osoby, które korzystają z maseczek uszytych z bawełny powinny prać te maseczki lub je dezynfekować.

Godzina 14:40

Na Białorusi do 40 wzrosła liczba osób, które zmarły na COVID-19. U 4204 osób ujawniono zakażenie koronawirusem. Nowe oficjalne dane wskazują na stabilny wzrost liczby ludzi zakażonych patogenem.

Godzina 14:23

Liczba zakażonych koronawirusem w Niderlandach wzrosła do 29 214 - infromuje tamtejszy Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego. Od wczoraj przybyło 1061 zakażonych.

Godzina 14:17

Caritas Polska przekaże polskim szpitalom 100 respiratorów transportowych z kompletnym wyposażeniem oraz sprzęt ochrony osobistej. Respiratory, które za kilka dni dotrą do Polski z Wielkiej Brytanii mogą być wykorzystywane w karetkach i na SOR-ach.

Pierwsze egzemplarze będą przeznaczone między innymi dla Instytutu Matki i Dziecka oraz Szpitala Wolskiego w Warszawie, Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego imienia J. Strusia w Poznaniu, zespołów opieki zdrowotnej w Przasnyszu i Nidzicy oraz wybranych szpitali wojskowych w Lublinie, Wrocławiu, Gdańsku i Bydgoszczy. Całe zamówienie zostanie zrealizowane do 25 czerwca.

Godzina 14:10

Komenda Główna Policji dostała dodatkowo blisko 200 tysięcy złotych na zakup środków ochronnych - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Za te pieniądze mają być kupione między innymi maski filtrujące, płyn do dezynfekcji, gogle, kombinezony ochronne, rękawiczki jednorazowe, a w drugiej kolejności także skanery do bezdotykowego i masowego pomiaru temperatury ciała, ozonatory, nagrzewnice do namiotów czy filtry do masek.

Godzina 14:03

Kogo nie dotyczy obowiązek zakrywania ust i nosa? Ministerstwo Zdrowia odpowiada.

Godzina 13:42

W ciągu ostatniej doby w Iranie zmarły 92 osoby z powodu zakażenia koronawirusem. Tamtejsze ministerstwo zdrowia informuje, że liczba ofiar epidemii wynosi 4 869 osób.

Godzina 13:36

W ciągu doby wykonano ponad 12,5 tys. testów na obecność koronawirusa w Polsce. 
 

Godzina 13:31

Spotkał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. 

Godzina 13:20

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu, że do tej pory wykonano w Polsce ponad 153 tysiące testów w kierunku koronawirusa. Stwierdziła, że są wykonywane zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Dodała, że na mocy decyzji ministra jest zabezpieczona maksymalna liczba testów, które są niezbędne do wykonywania dla mieszkańców Polski.

Godzina 12:40

Kontenerowe izby przyjęć przy trzech szpitalach na terenie województwa opolskiego stawiają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z żołnierzami 10 Brygady Logistycznej. W zewnętrznych izbach przyjęć może się odbywać wstępna klasyfikacja pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.

Godzina 12:20

Od dziś w związku z koronawirusem mamy obowiązek zakrywać usta i nos w miejscach publicznych. Środkami ochronnymi mogą być maseczki, chustki, a nawet szaliki. Czy łodzianie stosują się do tych zasad? Czy o nich pamiętają? Zobaczcie, jak wygląda nasze miasto i jego mieszkańcy w obiektywie Sebastiana Szwajkowskiego. 

Godzina 11:37

W Belgii od wczoraj zanotowano 1236 nowych zakażeń koronawirusem i 417 zgonów. Belgijskie centrum kryzysowe poinformowało, że obecnie liczba zakażonych przekroczyła 34 tysiące 800. Od początku pandemii zmarło w Belgii w wyniku powikłań ponad 4800 osób. W ciągu ostatniej doby większość chorych zmarła w domach opieki.

Godzina 11:07

Władze Łodzi postanowiły sfinansować specjalny ambulans, który będzie jeździł do osób wytypowanych przez sanepid i zbierał próbki do badań na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Godzina 11:00

W Rosji do 27938 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Jak podały rosyjskie służby sanitarne, w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 3448 chorych na COVID-19.

Godzina 10:35

Ponad połowa Niemców popiera wspólne działania rządu federalnego i krajów związkowych w walce z koronawirusem. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego zleconego przez Niemieckie Zrzeszenie Urzędników i Unię Taryfową. Przedstawioną wczoraj stopniową liberalizację ograniczeń życia społecznego krytykują przedstawiciele handlu i gospodarki. Także nauczyciele nie są zadowoleni.

Godzina 10:20

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto niemal 400 nowych przypadków koronawirusa. Łącznie od początku trwania epidemii nad Dnieprem SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 4161 osób. Ukraińskie władze wskazują na niebezpieczeństwo kolejnych zakażeń w związku z świętami Wielkanocy, które większość Ukraińców obchodzić będzie w najbliższą niedzielę.

Godzina 10:04

Ministerstwo Zdrowia informuje o 189 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Resort podaje jednocześnie informacje o śmierci kolejnych 6 osób zakażonych COVID-19. To 89-letnia kobieta ze Starachowic, 87-letni mężczyzna z Wysokich Mazowieckich, 50-letnia kobieta z miejscowości Jarosław, 62-letnia kobieta z Raciborza, 72-letni mężczyzna z Gdańska i 72-letnia kobieta z miejscowości Tychy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. 

Godzina 9:35

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała na antenie Polskiego Radia 24, że posłowie Porozumienia będą szukali większości sejmowej dla projektu umożliwiającego przesunięcie wyborów.

Wczoraj do pierwszego czytania skierowany został poselski projekt ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który zakłada przedłużenie do siedmiu lat kadencji obecnie urzędującego prezydenta. Podpisali się pod nim posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Porozumienia. Poselski projekt przewiduje, że po upływie 7-letniej kadencji prezydent Andrzej Duda nie mógłby ubiegać się o reelekcję. W projekcie zapisano również, że "zarządzone przed wejściem w życie ustawy wybory przed upływem kadencji urzędującego prezydenta, stają się bezskuteczne".

Szefowa resortu rozwoju mówiła, że ten projekt spełnia oczekiwania opozycji, która domaga się przełożenia wyborów prezydenckich. - Mamy jeszcze 21 dni, aby przekonywać opozycję do tego rozwiązania. Będę namawiała pana premiera Gowina i innych kolegów z Porozumienia, abyśmy zaprosili na konsultacje liderów opozycji i marszałka Senatu - mówiła Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier Emilewicz powiedziała również, że rządzący zdecydują o przeprowadzeniu wyborów w zaplanowanym terminie tylko wtedy, jeśli nie zagrozi to życiu ani zdrowiu Polaków. Szefowa resortu rozwoju podkreślała, że istotne przy podejmowaniu tej decyzji będą rekomendacje ministra zdrowia. - Wydaje się, że przeprowadzenie wyborów 10 maja jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe - mówiła Jadwiga Emilewicz.

We wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że szef resortu Łukasz Szumowski w tym tygodniu przedstawi rekomendacje dotyczące wyborów prezydenckich. Rekomendacja będzie opierała się na informacjach od Głównego Inspektora Sanitarnego.

Godzina 9:09

Według najnowszych informacji resortu zdrowia w Polsce wyzdrowiały 774 osoby zakażone koronawirusem. Jak podaje na Twitterze ministerstwo zdrowia z powodu zakażenia patogenem 2 607 osób jest hospitalizowanych, a 142 220 osób jest objętych kwarantanną. Natomiast 25 923 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Godzina 8:59

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polskim Radiu 24 powiedział, że pod koniec tego tygodnia dotrą do Polski szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa. Wiceszef resortu zdrowia podkreślał, że te testy pozwalają na bardzo szybką diagnostykę - dają wynik w ciągu 15 minut.

Jak zapowiedział wiceminister szybkie testy antygenowe będą stosowane przede wszystkim przy badaniu personelu medycznego.

Godzina 8:41

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w Programie 1 Polskiego Radia powiedział, że premier Mateusz Morawiecki zaprezentuje dziś etapy znoszenia ograniczeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa.

Gość Sygnałów Dnia podkreślił, że przed nami nowa rzeczywistość, w której będziemy funkcjonowali przez wiele miesięcy. - Najbardziej precyzyjnie będzie zaprezentowany pierwszy etap, w którym pewne ograniczenia zostaną zniesione, a kolejne będą wprowadzane zgodnie z możliwościami i sytuacją, jaka będzie panowała w kraju. Po każdych takich decyzjach będziemy prowadzili ewaluację i dostosowywali kolejne decyzje do sytuacji. My będziemy działali w myśl takiej zasady "tyle wolności, ile to możliwe, a tyle ograniczeń, ile to konieczne" - wyjaśnił minister.

Godzina 8:13

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o ewakuacji DPS w Drzewicy, obowiązku zakrywania twarzy i odmrażaniu gospodarki.

Godzina 7:45

We Francji epidemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna spowodowały, że lawinowo odwoływano kolejne imprezy kulturalne i sportowe, koncerty i festyny. Jednak kilku z nich, takim jak Tour de France czy wielkoszlemowemu turniejowi tenisowemu Rolanda Garrosa, udało się uniknąć takiego losu.

Godzina 7:39

W Stanach Zjednoczonych środa była dniem o najwyższej do tej pory liczbie zgonów spowodowanych koronawirusem. Zmarło 2 569 osób, poinformował monitorujący pandemię Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Poprzedni rekord liczby zgonów odnotowano dobę wcześniej - było ich nieco ponad 300 mniej.

Liczba śmiertelnych ofiar patogenu, od 29 lutego, kiedy w stanie Waszyngton odnotowano pierwszy zgon, przekroczyła 28 tysięcy. Przypadków zakażeń w USA odnotowano ponad 630 tysięcy. Wykonano ponad 3 miliony 200 tysięcy testów.

Godzina 7:36

Wczoraj odbyła się ewakuacja Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Służby sanitarne podjęły taką decyzję. 60 pensjonariuszy zostanie przetransportowanych do szpitali jednoimiennych i zakaźnych na terenie województwa łódzkiego. Czytaj więcej, obejrzyj zdjęcia z akcji.

Godzina 7:30

Senat będzie głosował nad ustawą rozszerzającą Tarczę Antykryzysową. Wcześniej licznymi poprawkami zgłoszonymi przez senatorów PiS i opozycji zajmą się komisje senackie.

Minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów poinformował, że do ustawy zostaną zgłoszone poprawki, dzięki którym wszystkie firmy jednoosobowe zostaną zwolnione ze składek ZUS. Ustawa obejmie też firmy powstałe między 1 lutego i 1 kwietnia.

Zapewnił też, że przedsiębiorcy, którzy powinni zapłacić składki na ZUS 15 kwietnia, a nowa ustawa przewiduje 50-procentowe zwolnienie, nie będą mieli problemów jeżeli zapłacą je już po wejściu ustawy w życie. Wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed poinformował, że ci, którzy składki zapłacili będą mogli wystąpić do ZUS o ich zwrot.

Godzina 7:24

Od dziś musimy zakrywać usta i nos w miejscach publicznych. Wczoraj w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie w tej sprawie. Rada Ministrów przyjęła je w trybie obiegowym.

Przez ostatnie dwa dni trwały konsultacje społeczne nad rozporządzeniem w tej sprawie. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnia, że wprowadzone zabezpieczenia wynikają z potrzeby uruchamiania niektórych sektorów gospodarki. - Chodzi o to, aby wraz z poluzowaniem, wprowadzonych wcześniej obostrzeń nie wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem, dlatego potrzebne są środki ochrony - powiedział. Usta i nos można zasłonić maseczką, chustą, szalikiem, tzw. kominem lub przyłbicą, aby nie dochodziło do rozprzestrzeniania się wirusa. Chodzi o zakrywanie ust i nosa w miejscach, gdzie przebywają inne osoby spoza kręgu naszych domowników.

Godzina 7:20

Armatura Kraków SA rozpoczęła produkcję płynu do dezynfekcji rąk. Płyn jest przekazywany bezpłatnie m.in. instytucjom samorządowym. Prezes spółki Piotr Ostaszewski wyjaśnia, że to wkład firmy w walkę z koronawirusem.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies