Uruchomiono teleporady dla osób głuchych i słabo słyszących
W związku z epidemią koronawirusa wizyty w poradniach zdrowia ograniczane są tylko do sytuacji koniecznych, a większość kontaktów między pacjentem a lekarzem odbywa się na zasadzie teleporady telefonicznej. W Łodzi wprowadzono specjalny program, aby w tej trudnej sytuacji pomóc osobie głuchej oraz bardzo słabo słyszącej w uzyskaniu porady.

- Do miejskich centrów medycznych wprowadzany jest specjalny program do wideorozmowy. Oprócz lekarza oraz pacjenta - za zgodą osoby głuchej, szukającej porady medyka - w rozmowie uczestniczy tłumacz języka migowego. Wykorzystywana jest do tego specjalna aplikacja oraz komunikator. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest już w dwóch miejskich szpitalach: Jonschera oraz Rydygiera. Przy tłumaczeniach migowych pomagają osoby z Polskiego Związku Głuchych w Łodzi - mówi Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.
Do wprowadzenia specjalnych wideorozmów przygotowują się też pozostałe miejskie centra medyczne. W ciągu najbliższych tygodni z takich samych konwersacji skierowanych do osób głuchych i słabosłyszących będą mogli korzystać pacjenci z dysfunkcjami słuchu oraz mowy we wszystkich 30 miejskich poradniach zdrowia w Łodzi.
Problemy ze słuchem ma kilka tysięcy łodzian.