Logo Radio Łódź

197 nowych przypadków zakażenia. Trzy kolejne ofiary COVID-19 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 197 nowych zakażeniach koronawirusem. W sumie w kraju mamy 12 tys. 415 potwierdzonych zachorowań. W wyniku COVID-19 zmarło kolejne 10 osób, wśród nich są: 73-letnia, 70-letnia kobieta i 96-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 12 tys. 415. W porannym raporcie resort informuje o 197 nowych zakażeniach. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. W całej Polsce zmarło z tego powodu 606 osób. Dziś resort poinformował o śmierci 73-letniej kobiety z powiatu zgierskiego, 70-letniej kobiety z powiatu rawskiego i 96-letniego mężczyzny z powiatu bełchatowskiego. Wszystkie te osoby leżały w szpitalu w Zgierzu. 

  • W Łódzkiem potwierdzono 904 zakażenia. Są też dobre wiadomości, ponieważ w naszym regionie 318 osób już pokonało koronawirusa. 

  • Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport dotyczący epidemii koronawirusa. Według najnowszych informacji w Polsce wyzdrowiało 3025 osób, które zakażone były koronawirusem. Jak podaje na Twitterze ministerstwo zdrowia, z powodu zakażenia patogenem 2 973 osoby są hospitalizowane, a 85 tysięcy 837 osób jest objętych kwarantanną. Natomiast 18 tysięcy 16 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Kolejni pensjonariusze DPS-u w Głownie zakażeni koronawirusem. Władze powiatu zgierskiego poinformowały, że ponowne testy na obecność koronawirusa wśród pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Głownie, wykazały 10 kolejnych zakażeń. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był Maciej Plutecki, dyrektor Regionalnego Związku Pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej Konfederacja Lewiatan. Przemysław Naze rozmawiał z nim m.in. o odmrażaniu polskiej gospodarki.

Cała rozmowa dostępna tutaj:

Jednostki samorządu terytorialnego, Państwowej Straży Pożarnej i Komenda Wojewódzka Policji mają do rozdania kolejną część maseczek ochronnych od marszałka województwa łódzkiego. Transport zapewnili żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Czytaj więcej

Zobacz też, 9. Brygada WOT szkoli personel DPS w Łódzkiem [WIDEO]

W Prokuraturze Regionalnej w Łodzi toczy się śledztwo w sprawie próby wyłudzenia niemal 19,5 mln zł na szkodę Poczty Polskiej i kilku banków. Czytaj więcej

Blisko półtora miliona złotych wsparcia przekaże Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna dla startupów na walkę z epidemią koronawirusa. Pieniądze trafią do 10 ze 140 firm, które przystąpiły do ogłoszonego konkursu. Czytaj więcej

Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Ozorkowie przejdą badania na obecność koronawirusa. Wcześniej w profilaktycznym badaniu personelu, u jednej z opiekunek wykryto patogen. Zobacz więcej

Epidemia koronawirusa zmieniła sposób w jaki kupujemy lub sprzedajemy rozmaite dobra. Przez Facebook można kupić owoce, warzywa, czy kwiaty. Sprzedaż internetową zaczęły prowadzić nawet niewielkie sklepiki. Dla wielu lokalnych biznesów dostawa do domu to sposób na podratowanie sytuacji finansowej, a dla klientów wygoda i bezpieczeństwo w robieniu zakupów. Czytaj więcej

"Jeszcze będzie pięknie" - pod takim właśnie hasłem, w długi majowy weekend, zorganizowany zostanie zorganizuje cykl koncertów, których mieszkańcy Sieradza będą mogli posłuchać z balkonów swoich mieszkań. Czytaj więcej

Rodzice i opiekunowie otrzymają pomoc na cały czas zawieszenia zajęć w placówkach

Rząd ogłosi dzisiaj z jakiej formy pomocy będą mogli skorzystać rodzice i opiekunowie z powodu zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków. Na razie dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 3 maja. Jest jednak szansa, że będzie on przedłużony do 24 maja czyli do czasu zawieszenia zajęć w placówkach - podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zaznaczył, że zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego zorganizowane zostaną dodatkowe zajęcia dla dzieci, które będą połączone z dodatkowym zasiłkiem. Ten dodatkowy zasiłek dotyczy sytucji, kiedy dzieci nie będą miały możliwości skorzystania z dodatkowych zajęć. Wiceminister Szwed przypomina, że aby otrzymać zasiłek opiekuńczy trzeba będzie tak jak dotychczas złożyć wniosek.

Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka, a otrzymuje go ten rodzic, który wystąpi o jego wypłatę. Wiceminister przypomina też, iż dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko rodzicom dzieci do lat ośmiu ale również ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności i do lat 18, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych w przypadku zamknięcia placówki, do której te osoby uczęszczały.

Nowelizacja tarczy antykryzysowej

Kolejna nowelizacja tak zwanej tarczy antykryzysowej została przyjęta przez rząd w trybie obiegowym. Nowy pakiet przewiduje między innymi zwiększenie ochrony osób zawierających umowy pożyczkowe i kredytowe. Zwiększona zostanie też wysokość wsparcia dla osób, które korzystają z funduszu alimentacyjnego.

Proponowany pakiet obejmuje też firmy transportowe, a zwłaszcza przewoźników kolejowych, którzy w czasie pandemii koronawirusa odpowiadają za transport pasażerski. Ci przedsiębiorcy mają dostać dodatkowe wsparcie od rządu.

Wśród nowych propozycji znalazło się również dalsze upraszczanie regulacji administracyjnych oraz czasowe wydłużanie obowiązywania koncesji, pozwoleń oraz uprawnień, tak aby nie zostały naruszone łańcuchy dostaw i ciągłość działalności gospodarczej.

Rządowy pakiet zmian został wysłany do Sejmu. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na najbliższym posiedzeniu, które rozpocznie się dziś.

Przed długim weekendem koniec prac nad pakietem wytycznym dla komisji wyborczych i listonoszy

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że przed długim weekendem resort ma zakończyć prace nad pakietem wytycznych dla komisji wyborczych i listonoszy, którzy będą dostarczali pakiety wyborcze. Instrukcja ma określić szczegóły techniczne i warunki przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego.

Waldemar Kraska powiedział, że szczegółowo opisana ma zostać między innymi liczba urn do głosowania. W dokumencie pojawią się również wytyczne co do stanu zdrowia listonoszy roznoszących pakiety wyborcze.

Wiceminister poinformował, że szczegóły dotyczące procedur i warunków technicznych zostaną wskazane w aktach wykonawczych do ustawy o sposobie przeprowadzenia wyborów.

LOT szuka oszczędności

Nie ma porozumienia w sprawie tak zwanego postojowego w Polskich Liniach Lotniczych Lot. Spółka poinformowała, że związki zawodowe nie zgodziły się na cięcia wynagrodzeń w wysokości proponowanej.

Piloci i stewardessy zatrudnieni w PLL LOT, dla których nie ma obecnie pracy, otrzymali ofertę w wysokości od około 3 do około 9 tysięcy złotych miesięcznie. Przy czym zarząd gwarantował, że nie będzie zwalniał pracowników.

W związku brakiem zgody na to rozwiązanie, rozmowy ze związkami zawodowymi zostały zawieszone a spółka będzie pracować nad innymi propozycjami.

Od połowy marca większość samolotów LOT-u jest uziemiona, a bez zajęcia pozostaje wielu pilotów i stewardess. W podobnej sytuacji znalazła się większość światowych przewoźników. Jak argumentuje spółka w przekazanym komunikacje, linie lotnicze z powodu pandemii restrukturyzują koszty zatrudnienia niejednokrotnie korzystając z masowych zwolnień personelu.

Podkreślono, że w odróżnieniu od konkurencji, PLL LOT dąży do utrzymania miejsc pracy.

Dla powodzenia tego planu musi ograniczyć koszty stałe, w tym koszty płacy dla pracowników, którzy aktualnie nie wykonują żadnych zajęć.

Zarobki stewardessy wynoszą około 100 złotych, a większości pilotów przekraczają 400 złotych za godzinę pracy. Aby zachować zatrudnienie spółka proponuje im, że nawet gdy ich rzeczywisty nalot (liczba przepracowanych godzin) będzie bliski lub równy zeru, to i tak otrzymają gwarantowane świadczenie odpowiadające 30 godzinom pracy w przypadku stewardess oraz 20 godzinom w przypadku pilotów.

Na razie nie wiadomo, jaka będzie kolejna propozycja przedstawiona przez zarząd spółki. Przedstawiciele PLL LOT nie wykluczają jednak, że w innym wariancie konieczne będzie rozwiązanie umów o pracę z częścią personelu latającego. Cięcia na razie nie dotyczą administracji.

Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych - IATA, od połowy marca liczba lotów komercyjnych spadła o 80 procent. Masowe zwolnienia, wysyłanie pracowników na urlopy bezpłatne lub głębokie cięcie wynagrodzeń ogłosili już najwięksi przewoźnicy. Z prognoz stowarzyszenia wynika, że ruch lotniczy wróci do normy za kilka lat.

Koronawirus na świecie

Filmy, które nie weszły na ekrany kin będą mogły ubiegać się o filmowego Oscara. W związku z pandemią koronawirusa Amerykańska Akademia Filmowa skorygowała obowiązujące zasady ubiegania się przyznawania najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie.

Polscy medycy, którzy przebywają w Chicago, spotkali się z gubernatorem stanu Illinois J.B. Pritzkerem. Rozmowa dotyczyła działań władz stanowych w związku z epidemią. Członkowie misji uczestniczyli w zamkniętym spotkaniu logistycznym z udziałem gubernatora. Zostali zaproszeni przez niego na codzienną konferencję prasową na temat sytuacji związanej z koronawirusem.

W Moskwie zmarło minionej doby 67 osób zakażonych koronawirusem. Jak podaje radio Echo Moskwy, to największa w stolicy liczba zgonów, od początku pandemii. Według ostatnich danych, w całej Rosji zarejestrowano ponad 63 tysiące zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Chiński parlament zbierze się na dorocznej sesji ogólnej 22 maja - poinformowały władze w Pekinie. Obrady, które zazwyczaj organizowane są na początku marca, przełożono ze względu na epidemię koronawirusa. Ogłoszenie daty sesji parlamentu to także sygnał, że chińskie władze uporały się z pandemią.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Liczba nowych pacjentów z Covid-19 w Nowym Jorku spadła o 70 procent w porównaniu ze szczytem zachorowań. Ostatniej doby osób wymagających hospitalizacji było najmniej od ponad miesiąca. Misję zakończył też okręt szpitalny Marynarki Wojennej USA.

Amerykańskie wojsko oddało hołd pracownikom służby zdrowia, policjantom, strażakom i żołnierzom, którzy walczą z pandemią koronawirusa. Przelot dwunastu myśliwców nad Nowym Jorkiem, New Jersey i Pensylwanią oglądały tysiące mieszkańców.

Kilka kanadyjskich prowincji ogłosiło plan wychodzenia ze społecznej kwarantanny. W prowincji Nowy Brunszwik w tym tygodniu otwarty zostanie dostęp do parków, plaż czy pól golfowych. Będzie też można polować oraz wędkować. Otwarte zostaną kampusy uniwersyteckie, ale same uczelnie wznowią zajęcia dopiero we wrześniu. W prowincji Saskatchewan wznowi pracę szereg placówek medycznych: gabinety stomatologiczne, okulistyczne, fizjoterapeutyczne. 19 maja otwarte zostaną księgarnie, zakłady fryzjerskie, salony jubilerskie - przy zachowaniu zasady dystansu społecznego i dezynfekcji rąk. Quebec zdecydował, że przy znoszeniu ograniczeń pierwszeństwo będą miały placówki opiekuńcze i edukacyjne. 11 maja wznowią działalność przedszkola oraz szkoły podstawowe, pod warunkiem, że w jednej klasie nie będzie przebywać więcej uczniów niż 15. Uczniowie szkół ponadpodstawowych będą kontynuowali nauczanie online. W stanie Ontario ustalono, że "odmrażanie gospodarki" rozp[ocznie się 11 maja pod warunkiem zachowania tendencji spadkowych odnotowanych zarażeń SARS-CoV-2. W Kanadzie dotąd koronawirusem zakaziło się 50 tysięcy ludzi. Blisko 3 tysiące zmarło.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies