Logo Radio Łódź

Liczba zakażeń koronawirusem w Łódzkiem przekroczyła tysiąc [RAPORT]

W sobotę (2 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 270 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 13 tys. 375 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 6 osób, z czego 388 wyzdrowiało. W wyniku COVID-19 zmarły w Polsce 664 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 13 tys. 375. Dzisiaj (2 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 270 nowych zakażeniach. W tym gronie są 34 osoby z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 664 osoby, z czego 34 w Łódzkiem.

  • W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 6 zakażeń. 388 osób z tego grona wyzdrowiało.

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 11,3 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • Łódzki sanepid wycofał się z pomysłu ograniczenia godzin pracy laboratorium. Kilka dni temu dyrekcja Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wysłała pismo do dyrektorów szpitali, w którym poinformowała, że od 1 maja testy w kierunku koronawirusa będą wykonywane tylko w godzinach 7-22 w dni robocze. Po interwencji urzędu wojewódzkiego pismo zostało wycofane.

  • Łącznie w Polsce wyzdrowiały 3 tys. 762 osoby.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Decyzja o uruchomieniu kolejnego etapu odmrażania gospodarki budzi spore kontrowersje wśród posłów ziemi łódzkiej, którzy wzięli udział w debacie Radia Łódź. Przypomnijmy, że od 4 maja mają zostać otwarte galerie handlowe, a działalność wznowić mogą żłobki i przedszkola. Gośćmi Macieja Trojanowskiego byli: Piotr Polak (PiS), Włodzimierz Tomaszewski (Porozumienie), Dariusz Joński (KO), Hanna Gill-Piątek (Lewica), Dariusz Klimczak (PSL). Zobacz debatę:

Od poniedziałku (4 maja) PKP Intercity przywraca niektóre połączenia kolejowe w regionie łódzkim. Ma to związek z planowanym zmniejszeniem obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Do rozkładu wracają cztery pociągi kursujące z Łodzi Fabrycznej do Warszawy. Chodzi o składy Korczak, Prząśniczka, Słonimski oraz Rubinstein. Czytaj więcej

Po zakończeniu epidemii łódzcy restauratorzy będą mogli postawić ogródki przy ulicy Piotrkowskiej bez opłat. Dotyczy to także przyległych ulic, na przykład 6 Sierpnia i Traugutta. Czytaj więcej

Zobacz też, Urodziła się zdrowa, choć jej rodzice byli zakażeni koronawirusem. Mała Klara opuściła szpital [WIDEO]

W czasie majowego weekendu w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjenci mogą zgłosić się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zanim jednak udamy się do gabinetu - powinniśmy skorzystać z teleporady. Czytaj więcej

Łódź wstrzymuje przygotowania do Zielonego Expo, które w 2024 roku ma odbyć się w mieście. Projekt Expo Horticultural zawieszono ze względu na niestabilną sytuację epidemiczną w kraju oraz nieprzewidywalną sytuację finansową miasta. Czytaj więcej

Wnioski o pomoc dla osób niepełnosprawnych

Wciąż można jeszcze składać wnioski na program pomocowy dla osób niepełnosprawnych uruchomiony przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Program adresowany jest do osób, które z powodu epidemii i zawieszenia działalności placówek zajmujących się rehabilitacją zawodową i społeczną, utraciły możliwość korzystania z prowadzonych przez nie zajęć. Chodzi o podopiecznych środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy społecznej, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz wychowanków specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodków wychowawczych - przypomina Michał Plewka, rzecznik PFRON.

Wsparcie polega na przekazaniu miesięcznego świadczenia w stałej wysokości 500 zł, przez okres 3 miesięcy. Aby otrzymać świadczenie należy wypełnić wniosek online i wskazać konkretny ośrodek, którego działanie zawieszono. Aplikacje online składa się przez System Obsługi Wsparcia - sow.pfron.org.pl

Program "Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi" uchwalony został przez Radę Nadzorczą PFRON 11 marca tego roku.

Szef MON Mariusz Błaszczak o działaniach wojska 

Mariusz Błaszczak poinformował, że codziennie odbywa odprawy w formie telekonferencji z dowódcami, którzy koordynują zaangażowanie poszczególnych jednostek w walkę z koronawirusem.

Do działań każdego dnia kierowanych jest około 9 tysięcy mundurowych. Wykonują oni zadania zarówno na granicach kraju w ramach kontroli na przywróconych z powodu epidemii przejściach, jak i na terenie kraju. Chodzi między innymi o wsparcie policji w patrolowaniu miejsc publicznych czy kontrolę osób przebywających na kwarantannie. Wojsko wspiera również pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Żołnierze obrony terytorialnej tego typu działania wykonują w 15 województwach.

Od poniedziałku (4 maja) żołnierze WOT rozpoczną kolejną akcję. Tym razem uruchomią pięć mobilnych punktów określanych jako "Test and Go". Na polecenie lokalnych służb sanitarnych żołnierze będą pobierać próbki do badań. Pierwszy punkt zostanie uruchomiony w Krotoszynie i będzie obsługiwany przez żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady OT.

Do pobrania próbek kierowane będą osoby wskazane przez stację sanitarno-epidemiologiczną na wniosek wojewody. Osoby takie będą musiały odpowiedzieć na pytania w ankiecie i przejść kwalifikację, na podstawie której otrzymają skierowanie do badania.

Sam wymaz zostanie pobrany po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Do "Test ang Go" będą mogły również zgłosić się osoby, które mają objawy koronawirusa - gorączkę powyżej 38 stopni, kaszel, utratę smaku i węchu.

Żużlowa Ekstraliga bez Szwedów

Szwedzka Federacja Motorowa (SVEMO) wydała w piątek zakaz startu w rozgrywkach w Polsce dla swoich żużlowców, którzy posiadają ważne kontrakty w obu krajach.

Decyzja jest efektem obostrzeń, związanych z pandemią koronawirusa. Po przylocie do Polski w maju, zawodnicy zagraniczni będą musieli odbyć czternastodniową kwarantannę, a następnie pozostać na terenie naszego kraju aż do końca sezonu.- SVEMO, w porozumieniu z zainteresowanymi zawodnikami, którzy mają umowy ze szwedzkimi klubami, postanowiła powiadomić polską federację, że ci żużlowcy nie będą dostępni dla polskiej ligi, dopóki będą obowiązywać powyższe obostrzenia. Wcześniej wydane zgody na start zostały unieważnione ze względu na nowe warunki. Wszyscy szwedzcy żużlowcy znów staną się dostępni dla polskiej ligi, gdy granice zostaną otwarte i nie będzie żadnych ograniczeń - napisano w komunikacie na oficjalnej stronie federacji.

Rozpoczęcie rozgrywek żużlowej ekstraligi zaplanowano na 12 czerwca.

Koronawirus na świecie

621 zgonów - to najnowszy dobowy bilans koronawirusa na Wyspach. Od początku epidemii zmarło już 28 tys. 131 osób. Liczba przypadków wzrosła o ponad 4,8 tys.. Wczoraj wykonano niemal 106 tysięcy testów.

W Rosji lawinowo rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Służby sanitarne podały, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano prawie 10 tysięcy nowych przypadków. Łącznie w Rosji zdiagnozowano, od początku pandemii, 124 tysiące 54 osoby chore na COVID-19. Najwięcej zakażeń zdiagnozowano w Moskwie. Tylko minionej doby w stolicy przybyło 5 tys. 358 chorych na COVID-19. Rosyjscy lekarze poinformowali, że co najmniej połowa zakażonych nie ma żadnych wyraźnych symptomów infekcji. W całej Rosji w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 57 osób zakażonych koronawirusem. Ogólna liczba zgonów wśród zakażonych to 1 tys. 222. Do tej pory wyzdrowiało ponad 15 tysięcy osób. W tym czasie przeprowadzono 4 miliony testów.

Tylko jeden nowy przypadek koronawirusa odnotowały w ciągu doby władze Łotwy. W sumie w państwach bałtyckich przybyło zaledwie 13 nowych zakażeń. Ogółem koronawirus stwierdzony został do tej pory u 3 tys. 976 osób.

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zanotowano 911 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To jeden z najwyższych wskaźników zachorowań od początku epidemii u naszego sąsiada. Na Białorusi w sumie zanotowano 15 tysięcy 828 przypadków zakażenia patogenem. Z powodu choroby COVID-19 zmarło dotychczas 97 osób. Ponad 3 tysiące pacjentów szpitali wyzdrowiało i wypisano do domów. Przeprowadzono ponad 195 tysięcy testów na wykrycie koronawirusa.

Do 28 tys. 710 wzrosła liczba ofiar koronawirusa we Włoszech. W ciągu ostatniej doby zmarły 474 osoby. Jak podała Obrona Cywilna, o 239 osób spadła także liczba chorych, choć to mniejszy spadek od wczorajszego, kiedy odnotowano o 608 osób chorych mniej. Od początku epidemii koronawirusa zakaziło się w sumie 209 tys. 328 osób: najwięcej w Lombardii , Piemoncie i Emilii Romagni. Od początku epidemii w całych Włoszech wyzdrowiało blisko 80 tysięcy osób, z czego ostatniej doby 1 tys. 665.

W Belgii od wczoraj potwierdzono 485 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, odnotowano 82 zgony. Bilans ostatniej doby opublikowało belgijskie centrum kryzysowe. Ze zbiorczych danych wynika również, że od początku epidemii patogen wykryto u ponad 49,5 tysiąca osób, zmarło wskutek powikłań ponad 7 tysięcy 700 osób. Jeśli chodzi o liczbę hospitalizowanych, to w belgijskich szpitalach jest około trzech tysięcy pacjentów. W szczytowym momencie epidemii, na początku kwietnia, było ich ponad 6 tysięcy. Na oddziałach intensywnej terapii jest obecnie 689 pacjentów. Od marca do maja przeprowadzono w Belgii prawie 261 tysięcy testów.

W Iranie zmarło wskutek koronawirusa 6 tysięcy 156 osób. Jak poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatniej doby zmarło 65 osób. Iran należy do krajów najbardziej dotkniętych pandemią. Ogółem zanotowano tam 96 tysięcy 448 przypadków zakażenia koronawirusem. 2 tysiące 787 chorych jest w stanie krytycznym.

Na Ukrainie wciąż wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykryto ich 550. Ogólna liczba zdiagnozowanych przypadków SARS-CoV-2 wynosi ponad 11,4 tys. Wczoraj na Ukrainie wykonano około 5,4 tys. testów. Wśród 550 nowych zakażonych 90 to medycy. Również w ogólnej liczbie zakażonych od początku epidemii niemal jedną piątą stanowią pracownicy medyczni. Ogółem na Ukrainie zmarło na Covid-19 279 osób. W ciągu ostatniej doby - 7.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

We Francji rozpoczęły się gorączkowe przygotowania w różnych dziedzinach życia do wychodzenia z kwarantanny. Według oczekiwań proces ten ma się zacząć stopniowo 11 maja. W tramwajach, autobusach i w wagonach metra przylepiane są na podłogach pomarańczowe znaki, mające pomóc pasażerom w zachowaniu dystansu wymaganego przepisami sanitarnymi. W Marsylii strażacy z jednostki odkażania atomowego badają obecność koronawirusa w szkołach. Uczniowie mają wrócić do szkolnych ławek dwunastego maja - w innych regionach Francji, bardziej dotkniętych epidemią - dojdzie do tego później. Problem jest w przedszkolach i młodszych klasach podstawówki, gdzie - jak zwracają uwagę służby biorące udział w odkażaniu - dzieci dotykają właściwie wszystkiego, co znajduje się w szkołach. Premier Edouard Philippe mówił, że Francuzi muszą się przyzwyczaić do myśli, że będą żyli z koronawirusem do czasu znalezienia skutecznej szczepionki.

Amerykańskie władze wydały zgodę na stosowanie eksperymentalnego leku w terapii u pacjentów chorych na COVID-19. Wprowadzenie leku o nazwie Remdesivir jest ściśle powiązane z łagodzeniem obostrzeń w poszczególnych stanach. Remdesivir, początkowo opracowany w celu leczenia wirusa Eboli, został zaaprobowany jako środek leczenia chorych zakażonych koronawirusem. Badania kliniczne wykazały, że przyśpiesza on powrót do zdrowia u osób chorych na COVID-19. Zaaprobowała go amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków. Prezydent USA Donald Trump, potwierdzając możliwość stosowania Remdesiviru w leczeniu COVID-19, określił ten lek, jako "obiecujący". Lek opracował koncert farmaceutyczny Gilead. Z powodu choroby COVID-19 w Stanach Zjednoczonych zmarło niespełna 65 tysięcy osób. Ostatniej doby zmarły 1883 osoby. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u ponad miliona stu tysięcy ludzi.

Włoskie ministerstwo szkolnictwa chce, by od września uczniowie tylko przez pół tygodnia chodzili do szkoły. Przez drugą połowę tygodnia uczestniczyliby w lekcjach wirtualnie. Szefowa resortu potwierdziła, że trwają prace nad wprowadzeniem takiego systemu nauczania. Minister szkolnictwa Włoch, Lucia Azzolina nie planuje wprowadzenia lekcji na zmiany ale podkreśla, że należy wypracować taki system, by rozdzielić dzieci i młodzież, uczące się w 30-osobowych klasach. Zdaniem minister nie można bowiem dopuścić, by duże, liczące po 30 uczniów klasy były ogniskami zapalnymi koronawirusa ale też powrót do szkoły, to prawo każdego ucznia. Połowa klasy przychodziłaby przez 3 dni, pozostali przez kolejne 3. Ci, którzy zostawaliby w domu, uczestniczyliby w lekcjach dzięki komputerowej aplikacji. Uczniowie byliby rozdzieleni ale jednocześnie mieliby poczucie ,że stanowią wciąż część tej samej klasowej społeczności". Zdaniem minister, nauka na odległość odniosła wielki sukces, zważywszy, że system szkolnictwa nie był na nią przygotowany.

Światowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) opowiada się za tym, by Europa przeszła na system wiosna - jesień jeśli chodzi o rozgrywki ligowe. Wiceprezes FIFA Victor Montagliani stwierdził, że obecna sytuacja, spowodowana pandemią koronawirusa, to znakomita okazja do wprowadzenia takiej zmiany. W wywiadzie dla „Radio Sportiva” włoski działacz podkreślił, że zaplanowane na listopad i grudzień 2022 r. mistrzostwa świata w Katarze to kolejny istotny argument, by nad taką zmianą się zastanowić.

Pod znakiem zapytania może stanąć wznowienie rozgrywek piłkarskiej Bundesligi po tym, jak w organizmach 2 zawodników FC Köln oraz fizjoterapeuty klubu stwierdzono obecność koronawirusa. Kierownictwo zespołu nie ujawniło tożsamości piłkarzy, ale prezes FC Köln Alexander Wehrle potwierdził tę informację w wywiadzie telewizyjnym. Dodał, że cała trójka przechodzi infekcję bezobjawowo. Wiadomość ta wywołała falę komentarzy wśród niemieckich polityków; część z nich zaczęła podważać zasadność wznowienia rozgrywek Bundesligi, co ma nastąpić pod koniec miesiąca. Z drugiej strony lekarz FC Köln Paul Klein poinformował, że nie ma konieczności stosowania kwarantanny domowej wobec innych piłkarzy. Dodał przy tym, że zastosowane procedury w pełni spełniają wytyczne niemieckiego Ministerstwa Zdrowia. Warunkiem, który stawia rząd w Berlinie, by zawieszone od połowy marca rozgrywki mogły zostać wznowione, jest udowodnienie przez wszystkie kluby, że piłkarze i członkowie sztabów nie są zakażeni koronawirusem. Pierwsze testy wykazały brak takich przypadków w Werderze Brema, Eintrachcie Frankfurt i Bayerze Leverkusen; według lokalnych mediów „czysta” jest także Borussia Dortmund. Do poniedziałku piłkarze tych klubów przejdą ponowne testy.

W Chicago swoje działania zakończyła polska misja medyczna. Zespół przez ponad tydzień współpracował z miejscowymi lekarzami, wymieniał doświadczenia, obserwował działania związane z walką z koronawirusem. Nad ranem czasu lokalnego medycy odlecieli lotem specjalnym do kraju.

Zdezorientowani Włosi wciąż czekają na wytyczne tamtejszego MSW, na jakich zasadach będą mogli się poruszać od poniedziałku. Wątpliwości budzi to, jak należy rozumieć zawarte w dekrecie rządowym określenie „bliscy”, których teraz będzie można odwiedzać, i czy będzie można jeździć do domów letniskowych. Objaśnienia do najnowszego dekretu rządowego, który od 4 maja wycofuje część restrykcji w poruszaniu się, mają być ogłoszone do jutra przez włoskie MSW. Wątpliwości budzi przede wszystkim zawarte w dokumencie określenie "congiunti", które oznacza osoby powiązane. Nie wiadomo jednak, czy to tylko krewni, czy także bliscy znajomi. Premier Giuseppe Conte powiedział, że chodzi o "stabilne afekty", a wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri że również o przyjaciół ale i Włosi, i sprawdzający ich policjanci muszą mieć jasne wytyczne. Brak też określenia, czym są „ważne przyczyny” przemieszczania się i czy można będzie już wyjechać do tak zwanego "drugiego domu". Takie domy ma wielu Włochów. Wciąż, i to jest pewne, wychodząc poza miejsce zamieszkania trzeba będzie posiadać autocertyfikat z informacją o miejscu zamieszkania i celu przemieszczania się.

Mieszkańcy Hiszpanii po raz pierwszy od siedmiu tygodni mogą wyjść z domu, aby uprawiać sport. Jest to możliwe dzięki złagodzeniu restrykcji, związanych z pandemią koronawirusa. Do tej pory Hiszpanie mogli wychodzić z domu tylko w najpilniejszych sprawach. Dziś na ulicach Madrytu pojawili się biegacze, rowerzyści i skaterzy. W Barcelonie biegacze i kolarze zapełnili alejki w pobliżu plaż. Wiele osób uprawia surfing.

Władze Rosji skrytykowały obywateli za brak samodyscypliny w przeciwdziałaniu pandemii koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia ostrzegło, że łamanie rygorów samoizolacji doprowadzi do kolejnego, gwałtownego wzrostu liczby zakażeń. Z kolei moskiewska administracja zapowiedziała zaostrzenie kar za naruszanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Od dziś w liczącym ponad 10 milionów mieszkańców chińskim mieście Harbin, ze względu na epidemię koronawirusa zamknięte zostały wszystkie restauracje. Harbin to stolica najdalej wysuniętej na północ prowincji Chin, graniczącej z Rosją. Pomimo rozluźnienia ograniczeń związanych z pandemią na większości terytorium Chin, sytuacja epidemiczna w prowincji Heliongjiang, której stolicą jest Harbin, wciąż jest trudna. Połowa wszystkich przypadków lokalnego zakażenia koronawirusem w Chinach stwierdzana jest właśnie w prowincji Heilongjiang.

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies