Logo Radio Łódź

318 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem kolejne 43 osoby z COVID-19 [RAPORT]

W niedzielę (3 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 13 tys. 693 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 49 osób, z czego 388 wyzdrowiało. W wyniku COVID-19 zmarły w Polsce 678 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 13 tys. 693. Dzisiaj (3 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 nowych zakażeniach. W tym gronie są 43 osoby z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 678 osób, z czego 34 w Łódzkiem.

  • W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 49 zakażeń. 388 osób z tego grona wyzdrowiało.

Ministerstwo Zdrowia przekazuje też dzienny raport o koronawirusie. Na ten moment hospitalizowanych jest 2 tys. 761 osób, kwarantanną jest objętych 96 tys. 612 osób, 18 tys. 306 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 3 tys. 945 osób.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 9,9 testów na obecność koronawirusa.

Pod redakcją łódzkiego profesora grupa specjalistów z całej Polski przygotowała kompendium wiedzy o światowej pandemii, zakażeniu i sposobach ochrony przed wirusem.

Co jeszcze wydarzyło się w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Z powodu panującej epidemii obchody święta Konstytucji 3 Maja musiały zmienić swój charakter. W tym roku ulicą Piotrkowską w Łodzi nie przemaszerował pochód, ale zarówno władze magistratu jak i województwa wzięli udział uroczystościach, które upamiętniają wydarzenia sprzed 229 lat. Czytaj więcej

Od jutra (4 maja) PKP Intercity przywraca niektóre połączenia kolejowe w regionie łódzkim. Ma to związek z planowanym zmniejszeniem obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Do rozkładu wracają cztery pociągi kursujące z Łodzi Fabrycznej do Warszawy. Chodzi o składy Korczak, Prząśniczka, Słonimski oraz Rubinstein. Czytaj więcej

W czasie majowego weekendu w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjenci mogą zgłosić się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zanim jednak udamy się do gabinetu - powinniśmy skorzystać z teleporady. Czytaj więcej

Zobacz też, Urodziła się zdrowa, choć jej rodzice byli zakażeni koronawirusem. Mała Klara opuściła szpital [WIDEO]

U jednego z pracowników piotrkowskiej firmy EDC Expert Direct Communication wykryto zakażenie koronawirusem. Obecnie trzech pracowników magazynowych i sprzątaczka przebywają też na kwarantannie. Według tvn24.pl, EDC to firma, która na zlecenie Poczty Polskiej kompletuje pakiety wyborcze. Czytaj więcej

Po zakończeniu epidemii łódzcy restauratorzy będą mogli postawić ogródki przy ulicy Piotrkowskiej bez opłat. Dotyczy to także przyległych ulic, na przykład 6 Sierpnia i Traugutta. Czytaj więcej

Od jutra placówki ZUS ponownie otwarte dla klientów

Od najbliższego poniedziałku Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponowne otwiera swoje placówki dla klientów - informuje prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Wyjaśnia, że sale obsługi klienta będą czynne od godziny 8.00 do 18.00. Prezes zwraca uwagę, że otwarcie placówek jest bardzo ważne dla osób, które szukają informacji np. na temat rent i emerytur lub w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS.

Prezes Uścińska zapewnia, że obsługa klientów będzie się odbywała z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i apeluje, by odwiedzać placówki ZUS tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Takie osoby powinny posiadać środki ochrony osłaniające nos i usta.

Klienci będą wpuszczani pojedynczo. Osoby towarzyszące, za wyjątkiem towarzyszących osobom z niepełnosprawnością, nie będą mogły podejść do stanowiska razem z osobą obsługiwaną.

Astma i alergia w dobie koronawirusa

Wiosną, w sezonie pylenia drzew, nasilają się objawy alergii i astmy. W dobie epidemii koronawirusa rośnie też obawa, czy odczuwane przez astmatyków dolegliwości, szczególnie kaszel i duszność, to nie jest przypadkiem COVID -19.

Jak powiedział doktor Piotr Dąbrowiecki przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP objawy uczulenia na pyłki pojawiają się u pacjentów cyklicznie o tej samej porze roku. - W momencie pylenia mogą łzawić oczy, występuje obrzęk nosa, katar, kichanie. Układ oddechowy reagując na pyłek powoduje rozwój przewlekłego zapalenia. Pojawia się kaszel, świszczący oddech, uczucie duszności.

Są to również objawy zakażenia koronawirusem. Jak zatem odróżnić astmę i zakażenie COVID-19? Doktor Dąbrowiecki wyjaśnia, że podstawowym objawem COVID-19 jest wysoka gorączka powyżej 38 stopni. Ważny jest też kontakt z osobą zakażoną lub osobą z kwarantanny.

Ekspert dodał, że chorzy na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym astmę, są w grupie ryzyka cięższego przebiegu Covid-19. Dlatego powinni regularnie przyjmować leki. „Jeżeli pacjent leczy astmę zgodnie z tym, co mu nakazał lekarz przed epidemią, to może zachorować, ale przebieg zakażenia nie będzie znacząco się różnił od innych pacjentów, którzy nie mają chorób współtowarzyszących. Zupełnie inaczej jest, jeżeli pacjent ma astmę i jej nie leczy lub nie wie, że ma tą chorobę. Wtedy przebieg choroby będzie bardziej dynamiczny. Ci pacjenci będą intensywniej chorować, włącznie do terapii respiratorem.” - mówił doktor Dąbrowiecki.

Lekarze szacują, że 12 milionów Polaków ma różnego rodzaju objawy alergii. Około 4 milionów osób choruje na astmę, a połowa z nich nie wie, że jest chora.

Wnioski o pomoc dla osób niepełnosprawnych

Wciąż można jeszcze składać wnioski na program pomocowy dla osób niepełnosprawnych uruchomiony przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Program adresowany jest do osób, które z powodu epidemii i zawieszenia działalności placówek zajmujących się rehabilitacją zawodową i społeczną, utraciły możliwość korzystania z prowadzonych przez nie zajęć. Chodzi o podopiecznych środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy społecznej, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz wychowanków specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodków wychowawczych - przypomina Michał Plewka, rzecznik PFRON.

Wsparcie polega na przekazaniu miesięcznego świadczenia w stałej wysokości 500 zł, przez okres 3 miesięcy. Aby otrzymać świadczenie należy wypełnić wniosek online i wskazać konkretny ośrodek, którego działanie zawieszono. Aplikacje online składa się przez System Obsługi Wsparcia - sow.pfron.org.pl

Program "Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi" uchwalony został przez Radę Nadzorczą PFRON 11 marca tego roku.

Koronawirus na świecie

Francuskie koleje SNCF poinformowały, że stan ich finansów jest bardzo zły. Konieczne będą drastyczne cięcia boleśnie odczuwalne przez pracowników. Taka sytuacja ekonomiczna SNCF to wynik epidemii koronawirusa.

W Niemczech stwierdzono w ciągu ostaniej doby 793 nowe przypadki koronawirusa. Zmarły 74 osoby. Ogółem stwierdzono w Niemczech 162 tysiące 496 przypadków zakażenia patogenem. Zmarło 6 tysięcy 649 osób. Liczba zachorowań i zgonów spada od początku kwietnia. Najwięcej zakażeń stwierdzono w Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii, najmniej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i w Bremie.

Paradą myśliwców i okrętów Indie dziękują personelowi medycznemu i innym służbom za zaangażowanie w zwalczanie epidemii koronawirusa. W ramach ogólnokrajowej akcji nad kilkunastoma indyjskimi miastami przeleciał nisko maszyny tamtejszych wojsk lotniczych. W ponad 10-milionowym mieście Bangalur wojskowy śmigłowiec obsypał kwiatami szpital "Victoria" i jego personel. Kwiaty sypały się z nieba przy akompaniamencie muzyki wykonywanej przez orkiestrę wojskową.

W ciągu minionej doby w Japonii stwierdzono 289 przypadków zakażenia koronawirusem oraz 34 ofiary śmiertelne. W stolicy kraju - Tokio - zmarło 15 osób, co stanowi największą jak dotychczas liczbę ofiar COVID-19 w tym mieście jednego dnia. Od początku epidemii w Japonii zakaziło się koronawirusem ponad 15 500 osób. Zmarło 505. W ciągu minionej doby w Tokio stwierdzono 140 kolejnych przypadków zakażenia patogenem. Jutro władze Japonii poinformują, czy stan wyjątkowy zostanie przedłużony do czerwca. Obecne przepisy o stanie wyjątkowym obowiązują do 6 maja. 

W Rosji do 134 tysięcy 687 wrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Służby sanitarne podały, że w ciągu doby zdiagnozowano 10 tysięcy 633 nowe przypadki. To najwyższy przyrost dobowy od początku pandemii. Wzrostowa tendencja utrzymuje się w Rosji od kilku dni.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 9 osób. Ukraińskie władze przygotowują się do stopniowego znoszenia obostrzeń związanych z epidemią. Ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby po wykonaniu 5420 testów wykryto 502 nowe przypadki koronawirusa. Ogółem od początku epidemii zdiagnozowano zakażenie u 11 tysięcy 913 osób. 1547 chorych wyzdrowiało.

Iran zapowiada możliwość otwarcia od jutra części meczetów. Podczas wideokonferencji grupy do spraw zwalczania koronawirusa prezydent Hasan Rouhani poinformował, że dotyczy to świątyń w 132 dystryktach, w których jest najmniej zakażeń patogenem. Stanowią one jedną trzecią kraju. Meczety są zamknięte od początku marca z powodu epidemii.

W ciągu ostatniej doby w Belgii potwierdzono 389 nowych zakażeń koronawirusem, odnotowano 79 zgonów. To najnowsze dane opublikowane przez belgijskie centrum kryzysowe, potwierdzające tendencję spadkową i spłaszczenie krzywej zakażeń. Od początku epidemii patogen w Belgii wykryto u ponad 49 tysięcy 900 osób, w wyniku powikłań zmarło ponad 7 tysięcy 800 osób. Wyzdrowiało przeszło 12 tysięcy 300 osób.

Papież Franciszek po południowej modlitwie do Królowej Niebios zaapelował do społeczności międzynarodowej o bezinteresowną współpracę w walce z pandemią i jej skutkami ekonomicznymi. Modlitwa transmitowana była przez watykańskie media w streamingu z biblioteki Pałacu Apostolskiego. Franciszek w krótkiej homilii przypomniał, że dziś przypada Niedziela Dobrego Pasterza. Powiedział, że do naszych sumień przemawia głos Boga i głos zła. Zaznaczył, że Bóg nie narzucając się składa nam ofiarę. Natomiast głos zła zniewala, stwarza iluzję wszechmocy i namawia do posiadania wszystkiego natychmiast.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies