Logo Radio Łódź

244 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Nie żyje kolejne 5 osób z COVID-19 [RAPORT]

W poniedziałek (4 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 244 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 13 tys. 937 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 49 osób, z czego 388 wyzdrowiało. W wyniku COVID-19 zmarły w Polsce 683 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 13 tys. 937. Dzisiaj (4 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 244 nowych zakażeniach. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 683 osoby. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 5 chorych. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

  • W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 49 zakażeń. 

Według najnowszych informacji resortu zdrowia w Polsce wyzdrowiało 4 tysiące 95 osób, które zakażone były koronawirusem. Jak podaje na Twitterze ministerstwo zdrowia, z powodu zakażenia patogenem 2 tysiące 653 osoby są hospitalizowane, a 96 tysięcy 699 osób jest objętych kwarantanną. Natomiast 17 tysięcy 785 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Od dziś maja pacjenci znów będą mogli korzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. Taką decyzję, ogłosił kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki. Czytaj więcej

Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie stopniowo przywracać połączenia zawieszone z powodu epidemii koronawirusa. Nadal jednak ponad sto kursów nie będzie realizowanych. Czytaj więcej

Po zakończeniu epidemii łódzcy restauratorzy będą mogli postawić ogródki przy ulicy Piotrkowskiej bez opłat. Dotyczy to także przyległych ulic, na przykład 6 Sierpnia i Traugutta. Czytaj więcej

Zobacz też, Urodziła się zdrowa, choć jej rodzice byli zakażeni koronawirusem. Mała Klara opuściła szpital [WIDEO]

Telefon dla seniorów, który uruchomiła Szlachetna Paczka, jest czynny codziennie przez cztery godziny, ale z wolontariuszami można umówić się także na inną porę dnia. Czytaj więcej

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wznowi swoją działalność. 4 maja w łódzkim WORD-zie oraz jego ośrodkach terenowych ruszą zapisy na egzaminy i szkolenia. Czytaj więcej

Drugi etap rozmrażania gospodarki

Rozpoczyna się drugi etap łagodzenia obostrzeń, wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od dziś otwarte mogą być między innymi galerie handlowe, niektóre instytucje kultury i hotele. Wytyczne dla funkcjonowania tych obiektów przygotował resort rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Od dziś otwarte są centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, ale z limitem osób i bez możliwości spożywania posiłków w ich budynkach. Nie mogą w nich funkcjonować kluby fitness i miejsca rekreacyjne. W sklepach na jedną osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej, a odległość między klientami musi wynosić przynajmniej dwa metry. W lokalach gastronomicznych w centrach handlowych można zamawiać jedzenie tylko na wynos. Uchylony został też zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Otwierać można również hotele i miejsca noclegowe, pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W tych obiektach nadal ograniczona jest działalność restauracji i przestrzeni rekreacyjnej. Siłownie, baseny i salony SPA pozostają zamknięte. Posiłki można wydawać gościom tylko do pokoi. W hotelu czy pensjonacie nie mogą przebywać osoby, które nie są tam zakwaterowane. W widocznym miejscu powinna być informacja o maksymalnej liczbie osób, które mogą przebywać w obiekcie - ten limit jest liczony jako liczba pokoi razy dwie osoby.

Od dziś nie obowiązuje też zakaz działalności instytucji kultury takich jak biblioteki, archiwa czy muzea. O konkretnym terminie otwarcia decyduje organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które będą korzystały z tych obiektów.

Luzowanie obostrzeń objęło też rehabilitację leczniczą. Nie dotyczy to jednak salonów masażu - te pozostają zamknięte. Przed zabiegiem rekomendowany jest wywiad telefoniczny, którego celem jest ustalenie występowania u danej osoby objawów choroby lub ryzyka narażenia na nią. Zarówno pacjenci, jak i fizjoterapeuci muszą zasłaniać usta i nos. Po każdym zabiegu wymagana jest dezynfekcja stanowiska. Grafik pracy pracowników oraz grafik przyjęć pacjentów należy układać tak, aby nie doprowadzić do gromadzenia się pacjentów w poczekalni oraz w miarę możliwości unikać mieszania się pracowników w przypadku pracy zmianowej.

Pracownicy transgraniczni nie muszą od dzisiaj przechodzić obowiązkowej kwarantanny

Pracownicy, uczniowie i studenci transgraniczni nie muszą od dzisiaj przechodzić obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantanny. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów nowy przepis dotyczy osób pracujących lub uczących się na terenie Polski i sąsiednich państw Unii Europejskiej: Niemiec, Słowacji, Litwy i Republiki Czeskiej.

Jak powiedział IAR rzecznik rządu Piotr Müller, decyzję podjęto po zgłoszeniu postulatów dotyczących likwidacji obowiązku kwarantanny oraz po głębokich analizach epidemiologicznych. Jak mówił, sytuacja w służbie zdrowia jest stabilna i pozwala na zabezpieczenie wszystkich chorych osób. Rzecznik rządku podkreślił, że decyzja o likwidacji obowiązkowej kwarantanny zapadła po konsultacjach z rządami państw sąsiednich oraz samorządami terenów przygranicznych.

Przekraczając granicę wystarczy przedstawić Straży Granicznej dokument potwierdzający pracę lub naukę w sąsiednim państwie. Nowy przepis nie obejmuje jednak służb medycznych i pracowników domów pomocy społecznej. Jak wyjaśnił rzecznik rządu, są oni najbardziej narażeni na zakażenia, co mogłoby spowodować powstanie nowych ognisk chorobowych.
Piotr Müller poinformował też, że rząd będzie monitorował sytuację i oceniał, czy decyzja o likwidacji obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantanny nie spowoduje dodatkowych ognisk chorobowych.

Od dziś niektóre instytucje kultury mogą wznowić działalność

Muzea, galerie sztuki, biblioteki, księgarnie i archiwa - to instytucje, które zgodnie z nowym planem łagodzenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa od dziś mogą wznowić działalność. Zanim zostaną otwarte, muszą spełnić wytyczne, które zapewnią wszystkim bezpieczeństwo. Muzea i galerie sztuki powinny - między innymi - ograniczyć liczbę gości, zmienić trasy zwiedzania tak, by zapewnić utrzymanie odpowiedniego dystansu oraz zrezygnować z organizacji wydarzeń dla większych grup.

Pierwszych zwiedzających zaprasza Zamek Królewski w Warszawie. O 11:15 przywita ich dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski, który przy akompaniamencie hejnału warszawskiego symbolicznie otworzy Bramę Zegarową. Ze względów bezpieczeństwa dla zwiedzających dostępna będzie tylko Trasa Królewska. Obejmuje ona: Salę Canaletta, Dawną Izbę Audiencjonalną, Sypialnię, Garderobę, Gabinet Króla, Salę Tronową, Rycerską, Wielką oraz Salę Rady. Obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do stu osób na godzinę.

Łazienki Królewskie w Warszawie otworzą swoje przestrzenie muzealne jutro, 5 maja. W obiektach przebywać będzie mogła ograniczona liczba osób: w Pałacu na Wyspie - maksymalnie 25 osób, Białym Domu - maksymalnie 6, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - maksymalnie 3 osoby. Obowiązywać będzie również limit czasu zwiedzania: w Pałacu na Wyspie - 30 minut, Białym Domu - 15 minut, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - 20 minut.

Astma i alergia w dobie koronawirusa

Wiosną, w sezonie pylenia drzew, nasilają się objawy alergii i astmy. W dobie epidemii koronawirusa rośnie też obawa, czy odczuwane przez astmatyków dolegliwości, szczególnie kaszel i duszność, to nie jest przypadkiem COVID -19.

Jak powiedział doktor Piotr Dąbrowiecki przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP objawy uczulenia na pyłki pojawiają się u pacjentów cyklicznie o tej samej porze roku. - W momencie pylenia mogą łzawić oczy, występuje obrzęk nosa, katar, kichanie. Układ oddechowy reagując na pyłek powoduje rozwój przewlekłego zapalenia. Pojawia się kaszel, świszczący oddech, uczucie duszności.

Są to również objawy zakażenia koronawirusem. Jak zatem odróżnić astmę i zakażenie COVID-19? Doktor Dąbrowiecki wyjaśnia, że podstawowym objawem COVID-19 jest wysoka gorączka powyżej 38 stopni. Ważny jest też kontakt z osobą zakażoną lub osobą z kwarantanny.

Ekspert dodał, że chorzy na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym astmę, są w grupie ryzyka cięższego przebiegu Covid-19. Dlatego powinni regularnie przyjmować leki. „Jeżeli pacjent leczy astmę zgodnie z tym, co mu nakazał lekarz przed epidemią, to może zachorować, ale przebieg zakażenia nie będzie znacząco się różnił od innych pacjentów, którzy nie mają chorób współtowarzyszących. Zupełnie inaczej jest, jeżeli pacjent ma astmę i jej nie leczy lub nie wie, że ma tą chorobę. Wtedy przebieg choroby będzie bardziej dynamiczny. Ci pacjenci będą intensywniej chorować, włącznie do terapii respiratorem.” - mówił doktor Dąbrowiecki.

Lekarze szacują, że 12 milionów Polaków ma różnego rodzaju objawy alergii. Około 4 milionów osób choruje na astmę, a połowa z nich nie wie, że jest chora.

Koronawirus na świecie

Od dziś we Włoszech rusza część produkcji i usług wstrzymanych z powodu pandemii koronawirusa. Do pracy powróci 4 miliony 400 tysięcy osób. Nadal obowiązuje zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i rękawiczek.

Od dziś Konsulat Generalny RP we Lwowie wznawia częściowe wydawanie wiz. Na początku przyjmowane będą wyłącznie wnioski wizowe dotyczące wykonywania pracy w rolnictwie, ogrodnictwie oraz w transporcie międzynarodowym. Dokumenty wizowe będą przyjmowane również w innych urzędach konsularnych na Ukrainie.

Kolejne wielkie francuskie firmy mają trudności finansowe spowodowane epidemią koronawirusa i związaną z nią kwarantanną. Po Renault, Air France i francuskich kolejach SNCF na pomoc ze strony państwa liczą kolejne przedsiębiorstwa i koncerny.

Belgia rozpoczyna dziś pierwszy etap łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku z koronawirusem. Ten termin potwierdziła niedawno premier Sophie Wilmes po konsultacjach z ekspertami, którzy uznali, że sytuacja w kraju na to pozwala.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że Stany Zjednoczone mają poważne dowody na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan. Szef amerykańskiej dyplomacji zarzucił władzom w Pekinie, że ukrywały informacje o skali zagrożenia. Zapowiedział, że Chiny poniosą konsekwencje swoich działań.

W Rosji rygory powszechnej samoizolacji mogą zostać przedłużone do czerwca. Służby sanitarne są zaniepokojone naruszaniem przez Rosjan zasad kwarantanny i apelują, aby obywatele powstrzymali się od wychodzenia z domów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

We Włoszech w związku z odmrażaniem gospodarki powróciło do pracy 4 i pół miliona osób. Wbrew obawom panuje porządek, a transport publiczny funkcjonuje dobrze. Ruszył sektor budowlany i część usług. Na stacjach metra i przystankach autobusowych nie było dziś rano tłoku, mimo że z powodu środków bezpieczeństwa możliwości przewozowe wykorzystywane są w zaledwie 25 procentach. Po części wynika to z tego, że nieczynne są szkoły, a 80 procent urzędników pracuje z domu.

Nowojorskie metro przestaje od dziś jeździć w nocy. Decyzję taką podjął gubernator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo. Z metra są usuwani licznie tam przebywający bezdomni, a w pociągach przeprowadzana będzie dezynfekcja. Od czasu rozpoczęcia pandemii, opustoszałe nowojorskie metro stało się schroniskiem dla ponad 12 tysięcy bezdomnych. Nie wiadomo, ilu z nich zarażonych jest wirusem.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies