Logo Radio Łódź

Ponad 400 potwierdzonych zakażeń koronawirusem ostatniej doby [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 189 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 14 tys. 431 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 88 osób, z czego 419 wyzdrowiało. W wyniku COVID-19 zmarło w Polsce 716 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 14 tys. 431. Dzisiaj (5 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 425 nowych zakażeniach. W tym gronie jest 20 osób z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 19 chorych. W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 716 osób.

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 88 zakażeń.

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 10,4 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • Łącznie w Polsce wyzdrowiało ponad 4,3 tys., z czego 419 w Łódzkiem.

  • 800 osób z 16 klubów PKO Ekstraklasy zostało przebadanych na obecność koronawirusa. Część zawodników przejdzie dodatkowe testy, ale wznowienie rozgrywek ma się odbyć zgodnie z planem. Czytaj więcej

  • W Ostrowie koło Opoczna od dziś (5.05) działa mobilny punkt „drive-thru”. Pobierane są w nim wymazy do testów na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Władze miast i gmin w województwie łódzkim podejmują dziś, trudne, jak sami przyznają, decyzje. Czekają na nie rodzice dzieci uczęszczający do żłobków i przedszkoli, ale też dyrektorzy tych placówek które, w ramach 2 etapu odmrażania gospodarki w czasie epidemii koronawirusa, mogą od jutra zostać otwarte. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w kilku miastach województwa łódzkiego. Czytaj więcej

Przedstawiciele związków zawodowych w łódzkim MPK informują, że w czasie epidemii nie będzie strajku i - co za tym idzie - paraliżu komunikacyjnego miasta. Czytaj więcej

Zobacz też, Jak działa mobilny punkt pobrań testów na obecność koronawirusa w Łódzkiem ? [ZDJĘCIA]

W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rudzkiej rozpoczyna się pobieranie wymazów od pracowników i pensjonariuszy ośrodka. Jedna z podopiecznych, która z powodu złego stanu zdrowia trafiła do szpitala jest zakażona koronawirusem. Czytaj więcej

Znane są już prawie wszystkie wyniki testów na obecność koronawirusa w Domu Dziecka nr 3 w Łodzi. U jednego nastoletniego chłopca stwierdzono obecność wirusa w organizmie. Badania zostały zlecone po tym jak u jednej z opiekunek wykryto zakażenie. Czytaj więcej

Posłuchaj też:

Specjalny telefon ws. otwarcia żłobków

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej uruchomiło specjalną infolinię w zawiązku z ponownym otwarciem żłobków. Jak wyjaśniła Informacyjnej Agencji Radiowej wiceminister resortu Barbara Socha, infolinia stworzona została z myślą o samorządach, dyrektorach i pracownikach tych placówek. Numer telefonu infolinii działającej od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15 to (22) 461 60 68. Pod tym numerem można uzyskać informacje dotyczące procedur, które powinny być stosowane przy otwieraniu i działalności żłobków i klubów dziecięcych w czasie pandemii. - Także rodzice otrzymają wszelkie potrzebne informacje dotyczące możliwości posyłania do placówek swoich dzieci - zaznaczyła wiceminister Barbara Socha.

Placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi mogą być otwierane od jutra. Mogą, ale nie muszą. - Zadecydują o tym organy założycielskie we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych po przeanalizowaniu sytuacji epidemicznej w regionie i po konsultacji z rodzicami. Rodzicom, którzy nie zdecydują się na posłanie dziecka do placówki, nadal będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. - przypomniała wiceminister.

Ze wstępnych informacji resortu wynika, że zainteresowanie rodziców wysyłaniem dzieci do placówek obecnie nie jest duże. - Stąd nie powinno być problemu z nadmiernym obłożeniem żłobków, klubów dziecięcych oraz przedszkoli - podkreśliła wiceminister Barbara Socha.

Zgodnie z wytycznymi ministerstwa i Głównego Inspektora Sanitarnego w jednej grupie nie może być więcej niż 12 dzieci.

Wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy nie wyślą dzieci do placówki, została wydłużona do 24 maja.

Rok szkolny zakończy się w terminie?

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje przedłużenia roku szkolnego. - Nie wiadomo jednak czy uczniowie wrócą do szkół po 24 maja - uważa minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

- Rząd podejmie w tej sprawie decyzję w drugiej połowie maja - mówił w Polskim Radiu Gdańsk minister Piontkowski. Jak dodał, uczniowie potrzebują zarówno kontaktów z rówieśnikami, jak i z nauczycielami i dlatego, warto powrócić do tradycyjnej formy nauczania, nawet na zaledwie kilka tygodni.

Dariusz Piontkowski dodał, że ministerstwo edukacji narodowej nie zamierza rezygnować z egzaminu ósmoklasisty na rzecz konkursu świadectw, co zaproponował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Minister edukacji narodowej podkreśla, że nie ma bardziej obiektywnego sposobu sprawdzenia wiedzy uczniów niż właśnie egzamin, podczas gdy na oceny na świadectwach mają wpływ między innymi charakter nauczyciela czy rodzaj szkoły.

Egzamin ósmoklasisty zaplanowany jest w dniach 16-18 czerwca, a matury od 8 do 29 czerwca.

Astma a koronawirus

W Polsce na astmę cierpią ponad cztery miliony osób, ale połowa z nich nie wie, że jest chora. W czasie epidemii koronawirusa bardzo ważne jest regularne przyjmowanie leków, ponieważ nieleczona astma zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 - podkreślali eksperci, uczestnicy debaty online zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Astmy.

Profesor Piotr Kuna, wiceszef Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, powiedział, że chorych na COVID-19 w Polsce jest 300 razy mniej niż cierpiących na astmę.

Epidemia ograniczyła jednak wizyty lekarskie, a z teleporad i konsultacji telefonicznych korzystają tylko niektórzy chorzy. - W trudnej sytuacji są alergicy - gdyż trwa okres pylenia - oraz pacjenci z niestabilną postacią astmy. Jeżeli choroba jest niestabilna i zarażą się wirusem, jest to śmiertelne zagrożenie. Dlatego pacjenci z ciężką astmą powinni być pod opieką lekarza, który ich zna i leczył do tej pory - dodał profesor.

Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na astmę, alergię i POChP, doktor Piotr Dąbrowiecki dodał, że problem jest z pacjentami, którzy mają zaostrzenie choroby lub choroba jest dopiero rozpoznana, w takich przypadkach nie zawsze telemedycyna się sprawdza. - Często zapraszamy takich pacjentów na wizytę, zachowując oczywiście bezpieczeństwo i całą logistykę przyjęcia w dobie koronawirusa - mówił doktor Piotr Dąbrowiecki.

Z badań wynika, że jedynie od kilkunastu do 40 procent chorych na astmę stosuje leki zgodnie z zaleceniem lekarza. Większość pacjentów nie bierze leków regularnie, zapomina o ich przyjmowaniu bądź sięga po nie wtedy, kiedy poczuje się gorzej.

ZUS pomógł prawie 800 tys. płatników

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec tego roku dla kolejnych płatników. - Do tej pory pomoc objęła blisko 800 tysięcy płatników, którzy musieliby wyłożyć kwotę około 1,5 miliarda złotych. Zakład na bieżąco rozpatruje również wnioski o świadczenie postojowe - informuje profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Do przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych trafiło około 438 milionów złotych. Tylko dzisiaj na konta przelano ponad 51 milionów złotych.

Profesor Gertruda Uścińska przypomina, że ze zwolnienia ze składek mogą korzystać małe firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych do dziewięciu osób. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że z ulgi mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 procent kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Wsparcie kultury w czasie epidemii

Wiceminister kultury i dziedzictwa Jarosław Sellin powiedział, że łączna wartość wsparcia dla kultury podczas pandemii może wynieść do czterech miliardów złotych. Przedstawiając na senackiej komisji kultury plan pomocy przygotowany przez resort i rząd tłumaczył, że jest to realny szacunek, biorąc pod uwagę, że na ratowanie całej gospodarki przeznaczonych zostanie około 300 miliardów złotych. Jarosław Sellin podkreślił, że w najbliższym czasie twórcy otrzymają pieniądze w ramach cieszącego się ogromnym zainteresowaniem programu "Kultura w sieci" na wsparcie działalności kulturalnej online. - Przyszło 12 tysięcy wniosków, one są teraz procedowane dzień i noc, bo chcemy jak najszybciej te pieniądze przekazać. Lada dzień będą ogłaszane decyzje, kto w ramach tego programu otrzyma dofinansowanie - powiedział wiceszef MKiDN.

Budżet programu "Kultura w sieci" zwiększono czterokrotnie do 80 milionów złotych. 20 milionów zostanie przeznaczonych na stypendia dla osób fizycznych, 60 milionów złotych - na program dotacyjny.

Wiceminister Jarosław Sellin przypomniał, że trwają prace nad trzecią tarczą antykryzysową, w której rozwiązania takie jak postojowe, zostaną dopasowane do realiów pracy ludzi kultury. Wśród działań resortu wymienił także między innymi znowelizowanie ustawy o kinematografii dopuszczające premierę filmu online. Według wiceministra Jarosława Sellina sytuację filmowców poprawi też przyjęta przez Sejm nowelizacja nakładająca na dostawców VOD obowiązek płacenia 1,5 procent przychodów na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wiceminister kultury przypomniał, że w ramach działań antykryzysowych polski rząd wystąpił w kwietniu do Komisji Europejskiej o możliwość wprowadzenia zerowej stawki podatku VAT na książki drukowane.

30 tys. firm z rządowym wsparciem

Około 30 tysięcy firm otrzymało pomoc w ramach tarczy finansowej. Poinformował o tym w Programie 3. Polskiego Radia wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

W ramach tarczy finansowej od ubiegłej środy o subwencje mogą wnioskować przedstawiciele mikro, małych i średnich firm. Bartosz Marczuk powiedział, że zainteresowanie pomocą jest coraz większe. Poinformował, że dotąd PFR przeznaczył na pomoc około 5 do 7 miliardów złotych,

Bartosz Marczuk spodziewa się, że wkrótce Komisja Europejska zaakceptuje plan pomocy dużym firmom. Powiedział, że ma nadzieję, iż zgodę Brukseli uda się uzyskać w tym tygodniu.
W ramach tarczy finansowej Polski Fundusz Rozwoju zapewni wsparcie dla firm w wysokości 100 miliardów złotych.

Żołnierze wspierają szpital w Radomiu

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii wspiera jednoimienny szpital zakaźny w Radomiu. Instytucja wykonuje testy pacjentom i personelowi medycznemu. Na wynik czeka się dobę. Badania potwierdzające lub wykluczające zakażenie koronawirusem wykonywane są w Ośrodku Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach. Zdaniem wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza, to ważne, że w tak trudnym czasie cywile mogą liczyć na wsparcie mundurowych. Jak mówi polityk, nie bez znaczenia jest także i to, że na wynik testu czeka się tylko dobę. Do wykonywania szybkich badań przygotowują się także pracownicy radomskiego sanepidu - zapewnia szefowa instytucji, Lucyna Wiśniewska. - Gotowe są pomieszczenia, zamontowano specjalną aparaturę, a laboranci, którzy mają odpowiednie kwalifikacje, rozpoczęli szkolenie - zaznaczyła.

Sprzęt do badań dla radomskiego sanepidu kupiła Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Koronawirus na świecie

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby ujawniono 861 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii wykryto w tym kraju 18 tys. 350 przypadków zakażeń. W sumie wykonano ponad 211 tysięcy testów na obecność patogenu. Nowe dane o zakażeniach koronawirusem ujawnił prezydent Aleksander Łukaszenka, odpowiadając w Mińsku na pytania dziennikarzy. Nie podał, ile osób zmarło. Rządowa agencja prasowa "Biełta" napisała, że dziś rano było około 100 przypadków śmierci ludzi zakażonych koronawirusem. Znany białoruski epidemiolog Wiktar Suszczewicz uważa, że szczyt zachorowań na COVID-19 w jego kraju przypadnie około 20 maja. Potem liczba zakażonych ma spadać. Tymczasem minister spraw wewnętrznych Białorusi ujawnił, że zakażeniu koronawirusem uległo około pół tysiąca milicjantów i żołnierzy wojsk wewnętrznych. Patogen wykryto również u około 20 pracowników stołecznego szpitala MSW. Minister, generał Juryj Karajeu, nie wyklucza wprowadzenia amnestii dla lekarzy skazanych wcześniej za różne naruszenia prawa. Medycy mieliby zająć się leczeniem chorych.

Na Łotwie po raz pierwszy od wybuchu pandemii nie odnotowano w ciągu doby żadnych nowych przypadków koronawirusa. Dwanaście nowych zakażeń potwierdziły władze Litwy i Estonii.
Na Łotwie ostatniej doby sprawdzono 686 testów. Dotychczas zakażeniu koronawirusem uległo tam 896 osób, 348 wyzdrowiało, a 17 zmarło. Litwini sprawdzili ponad pięć tysięcy próbek, z których 4 były pozytywne. Od początku pandemii wirusem zaraziły się tam 1 tys. 423 osoby, z czego 678 wyzdrowiało. Odnotowano też 46 zgony. Od dziś na Litwie mogą funkcjonować muzea. Jedyne ograniczenia związane są z zachowaniem odpowiedniego dystansu przy kasach. Placówki muszą też kontrolować liczbę osób, które mogą jednocześnie oglądać ekspozycje. Zwiedzać można m.in. cztery duże muzea narodowe w Wilnie. W Estonii po przeprowadzeniu ponad 1,6 tys. testów wykryto 8 przypadków koronawirusa. Dotychczas zakażeniu uległo 1 tys. 711 osób. Wyzdrowiało 261 osób, a 55 zmarło.

Na Ukrainie liczba dobowych zakażeń koronawirusem nie przekroczyła czterystu - informuje ukraińskie ministerstwa zdrowia. To widoczny spadek zakażeń w stosunku do wyników z ostatnich dni. . Ogółem, od początku trwania epidemii koronawirus na Ukrainie zdiagnozowano u 12 tys. 697 osób. Według danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia, w ciągu ostatniej doby wykryto 366 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Jest to wynik niższy od niemal dwóch tygodni. Jak podało ukraińskie ministerstwo zdrowia, do tej pory wykonano około 140 tysięcy testów, a w ciągu ostatniej doby 5 tys. 307.

W Belgii odnotowano dobowy spadek przypadków zakażeń koronawirusem. Liczba zgonów i przyjęć do szpitali nie przekroczyła stu. Od wczoraj wykryto patogen u kolejnych 242 osób. W ubiegłym tygodniu odnotowywano około tysiąca takich przypadków. Od początku pandemii potwierdzono ponad 50 tysięcy zakażeń w Belgii. Wyzdrowiało prawie 12,5 tysiąca osób. Jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych to przekroczyła ona 8 tysięcy, ale dobowo liczba zgonów od kilku dni nie przekracza stu. Od wczoraj poinformowano o 97 osobach, które zmarły w wyniku powikłań. Do szpitali w ciągu ostatniej doby przyjęto 84 osoby. Obecnie hospitalizowanych jest nieco ponad 3 tysiące pacjentów, z czego ponad 600 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

W Rosji do 155 tysięcy 370 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Według rosyjskich służb sanitarnych, w ciągu doby zarejestrowano 10 tysięcy 102 nowe przypadki. Od początku pandemii w Rosji wyzdrowiało 19 tysięcy 865 osób. W tym czasie przeprowadzono ponad 4 miliony testów. Średnio w całym kraju, w ciągu doby wykonywanych jest około 160 tysięcy testów. Najwięcej nowych przypadków, w ciągu ostatnich 24 godzin zdiagnozowano w Moskwie. W stolicy przybyło 5 tys. 714 osób chorych na COVID-19. Od początku pandemii, w Rosji lekarze stwierdzili 1 tys. 415 zgonów wywołanych powikłaniami u osób zakażonych koronawirusem.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Światowa Organizacja Zdrowia WHO wezwała kraje świata do zbadania osób, które miały objawy koronawirusa jeszcze przed 31 grudnia, czyli przed stwierdzeniem pierwszego przypadku w Chinach.
Francuski szpital, który ponownie przetestował stare próbki, pobrane od pacjentów z zapaleniem płuc, odkrył, że leczył mężczyznę, który miał COVID-19 27 grudnia, prawie miesiąc przed potwierdzeniem przez francuski rząd pierwszych przypadków. - To daje zupełnie nowy obraz wszystkiego - powiedział rzecznik WHO Christian Lindmeier, nawiązując do francuskiego raportu. Zaznaczył, że odkrycie pomoże lepiej zrozumieć sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa na świcie. Dodał, że inne przypadki mogą zostać ujawnione po ponownym przetestowaniu próbek.

"Nowaja Gazieta" rozpoczęła monitorowanie warunków pracy personelu medycznego, walczącego z pandemią koronawirusa. Rosyjski dziennik niezależny zamierza również ujawniać nazwiska rosyjskich oraz białoruskich lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy, którzy zarazili się ratując życie pacjentów i zmarli w trakcie wykonywania służbowych obowiązków.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił, że powrót uczniów do szkół będzie odbywał się stopniowo, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa. Sprawa wznowienia nauki wywołuje w kraju wiele polemik i głosów sprzeciwu. Wątpliwości budzi, czy realne jest zachowanie przepisowych czterech metrów kwadratowych przypadających na jednego ucznia.

We Włoszech w marcu i kwietniu produkcja przemysłowa z powodu pandemii koronawirusa spadła o połowę. Dane opublikowało Centrum Badań Związku Przemysłowców Włoskich. Centrum podkreśla, że takiego spadku nie notowano nigdy w historii Włoch. W kwietniu włoski przemysł otrzymał 45 procent zamówień mniej. Od stycznia do maja we Włoszech sprzedano o połowę samochodów mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Centrum ostrzega, że mimo wczorajszego częściowego odmrożenia gospodarki, na odczuwalne skutki trzeba będzie długo czekać.

Wskutek kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa we Włoszech może znacznie spaść liczba urodzeń. Kryzys demograficzny przewiduje największy dziennik gospodarczy Il Sole Ventiquatrro Ore powołując się na dane Głównego Instytut Statystycznego.

Piłkarskie rozgrywki na Węgrzech mają być wznowione już pod koniec maja. Najpierw, 23 maja, zostaną rozegrane pierwsze mecze półfinałowe Pucharu Węgier, a ekstraklasa pierwsze spotkania ma rozegrać 30 maja. Mecze mają się odbywać przy pustych trybunach, a przed wznowieniem rozgrywek piłkarze będą poddawani testom na obecność koronawirusa.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies