Logo Radio Łódź

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 14,5 tys. Zmarło kolejnych 7 osób [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 218 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 14 tys. 647 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 88 osób, z czego 419 wyzdrowiało. W wyniku COVID-19 zmarły w Polsce 723 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 14 tys. 647. Dzisiaj (6 maja) Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało o 218 nowych zakażeniach. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 7 chorych. W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 723 osoby.

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 88 zakażeń.

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 2760 osób, kwarantanną objętych jest ponad 101 tys. osób, a nadzorem epidemiologicznym ponad 17 tys. - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Do tej pory wyzdrowiało ponad 4,6 tys. osób. Resort zdrowia poinformował, że z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2760 pacjentów. Ponadto 101 tys. 395 osób jest objętych kwarantanną, a 17 tys. 081 nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że wyzdrowiało 4655 osób.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Maciej Trojanowski rozmawiał m.in. o mobilnym punkcie pobrań do testów na obecność koronawirusa w Łódzkiem. 

Posłuchaj całej rozmowy z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem: 

Od dziś (06.05) łódzki Ogród Botaniczny będzie ponownie otwarty. Zakwitły już tam tulipany. W tym roku na terenie Ogrodu można zobaczyć ponad 65 000 cebul w 40 odmianach. Czytaj więcej

W Ostrowie koło Opoczna działa mobilny punkt „drive-thru”. Pobierane są w nim wymazy do testów na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Zobacz też, Jak działa mobilny punkt pobrań testów na obecność koronawirusa w Łódzkiem ? [ZDJĘCIA]

Znane są już prawie wszystkie wyniki testów na obecność koronawirusa w Domu Dziecka nr 3 w Łodzi. U jednego nastoletniego chłopca stwierdzono obecność wirusa w organizmie. Badania zostały zlecone po tym jak u jednej z opiekunek wykryto zakażenie. Czytaj więcej

Sejmik Województwa Łódzkiego zgodził się na emisję obligacji wartych 65 milionów złotych. Ta kwota ma pokryć deficyt budżetowy, który jeszcze przed kryzysem związanym z epidemią miał wynieść niespełna 30 milionów. Czytaj więcej

Plany zatrudnieniowe i płacowe przedsiębiorstw

67 procent firm deklaruje, że ma trudności w sprzedaży swoich produktów bądź usług - wynika z ostatniego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Od marca do kwietnia 12 procent firm w wyniku COVID-19 zredukowało zatrudnienie. Dotyczy to głównie dużych i średnich przedsiębiorstw - wyjaśnia Informacyjnej Agencji Radiowej wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.

Zwraca jednak uwagę, że porównując wyniki z końca marca z końcem kwietnia widać, że skłonność do redukcji etatów wyraźnie spadła. Spadła również skłonność do obniżki wynagrodzeń. Obecnie około 1/5 firm chce ciąć wynagrodzenia, podczas gdy pod koniec marca było to 46 procent firm. 8 procent firm planuje też nowe rekrutacje.

Andrzej Kubisiak podkreśla, że na plany i działania firm wpływają zarówno wdrożenia kolejnych rozwiązań w ramach Tarcz Antykryzysowych, jak również kolejne etapy odmrażania gospodarki.

Badanie przeprowadzono w dniach 28-30 kwietnia za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych - CATI, na próbie obejmującej 400 firm.

Od dziś otwarte żłobki i przedszkola

Od dziś do żłobków i przeszkoli wracają zajęcia opiekuńcze. Nie oznacza to, że wszystkie żłobki będą otwarte. Decyzję w tej sprawie podejmuje organ prowadzący.

- Przedszkola będą organizowały głównie zajęcia opiekuńcze i w miarę możliwości zajęcia dydaktyczno-wychowawcze - wyjaśnia rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

Liczba dzieci w grupie będzie ograniczona do 12. Pierwszeństwo w przyjmowaniu do placówek będą miały dzieci pracowników służby zdrowia, służb mundurowych i pracowników handlu oraz przedsiębiorstw.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha na antenie Polskiego Radia 24 mówiła, że dla chętnych wystarczy miejsc. - Raczej rodzice nie spotkają się z problemem takim, że dziecko nie zostanie przyjęte, bo zabraknie miejsca, biorąc pod uwagę te ograniczone grupy. Zainteresowanie nie jest tak duże - mówi wiceminister.

Rodzice, którzy zdecydują się zostać z dzieckiem w domu, będą mogli nadal skorzystać z zasiłku opiekuńczego.

Od północy można wypożyczać rowery miejskie 

Od północy można korzystać z rowerów miejskich. To część luzowania rządowych ograniczeń wprowadzonych w związku z koronawirusem. Zakaz wypożyczania pojazdów wprowadzono 1 kwietnia i zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów obowiązywał do 5 maja.

Wypożyczalnie zaczęły działać w kilkudziesięciu miastach i na kilku obszarach, ale jeszcze do 1 czerwca stopniowo będą uruchamiane systemy w Tychach, Pszczynie, Goczałkowicach-Zdroju, Otwocku i Kędzierzynie-Koźlu - przekazał największy operator systemów rowerów publicznych, Nextbike Polska.

Od dzisiaj rowerzyści mogą korzystać ze zwykłych i elektrycznych pojazdów, ale muszą zachować środki bezpieczeństwa sanitarnego. Apelował o to pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając powrót rowerów miejskich. Szef rządu zachęcał do tego, żeby każdy użytkownik pojazdów, a nie tylko służby miejskie, nosił przy sobie środek dezynfekujący, żeby uniknąć zakażeń.

Przed i po skorzystaniu z roweru, dla zwiększenia bezpieczeństwa, warto samemu zdezynfekować rączki kierownicy oraz używać rękawiczek ochronnych podczas jazdy. Nextbike Polska zapewnił, że pojazdy są profesjonalnie dezynfekowane dwa razy dziennie.

Rok szkolny zakończy się w terminie?

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje przedłużenia roku szkolnego. - Nie wiadomo jednak czy uczniowie wrócą do szkół po 24 maja - uważa minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

- Rząd podejmie w tej sprawie decyzję w drugiej połowie maja - mówił w Polskim Radiu Gdańsk minister Piontkowski. Jak dodał, uczniowie potrzebują zarówno kontaktów z rówieśnikami, jak i z nauczycielami i dlatego, warto powrócić do tradycyjnej formy nauczania, nawet na zaledwie kilka tygodni.

Dariusz Piontkowski dodał, że ministerstwo edukacji narodowej nie zamierza rezygnować z egzaminu ósmoklasisty na rzecz konkursu świadectw, co zaproponował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Minister edukacji narodowej podkreśla, że nie ma bardziej obiektywnego sposobu sprawdzenia wiedzy uczniów niż właśnie egzamin, podczas gdy na oceny na świadectwach mają wpływ między innymi charakter nauczyciela czy rodzaj szkoły.

Egzamin ósmoklasisty zaplanowany jest w dniach 16-18 czerwca, a matury od 8 do 29 czerwca.

Wsparcie kultury w czasie epidemii

Wiceminister kultury i dziedzictwa Jarosław Sellin powiedział, że łączna wartość wsparcia dla kultury podczas pandemii może wynieść do czterech miliardów złotych. Przedstawiając na senackiej komisji kultury plan pomocy przygotowany przez resort i rząd tłumaczył, że jest to realny szacunek, biorąc pod uwagę, że na ratowanie całej gospodarki przeznaczonych zostanie około 300 miliardów złotych. Jarosław Sellin podkreślił, że w najbliższym czasie twórcy otrzymają pieniądze w ramach cieszącego się ogromnym zainteresowaniem programu "Kultura w sieci" na wsparcie działalności kulturalnej online. - Przyszło 12 tysięcy wniosków, one są teraz procedowane dzień i noc, bo chcemy jak najszybciej te pieniądze przekazać. Lada dzień będą ogłaszane decyzje, kto w ramach tego programu otrzyma dofinansowanie - powiedział wiceszef MKiDN.

Budżet programu "Kultura w sieci" zwiększono czterokrotnie do 80 milionów złotych. 20 milionów zostanie przeznaczonych na stypendia dla osób fizycznych, 60 milionów złotych - na program dotacyjny.

Wiceminister Jarosław Sellin przypomniał, że trwają prace nad trzecią tarczą antykryzysową, w której rozwiązania takie jak postojowe, zostaną dopasowane do realiów pracy ludzi kultury. Wśród działań resortu wymienił także między innymi znowelizowanie ustawy o kinematografii dopuszczające premierę filmu online. Według wiceministra Jarosława Sellina sytuację filmowców poprawi też przyjęta przez Sejm nowelizacja nakładająca na dostawców VOD obowiązek płacenia 1,5 procent przychodów na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wiceminister kultury przypomniał, że w ramach działań antykryzysowych polski rząd wystąpił w kwietniu do Komisji Europejskiej o możliwość wprowadzenia zerowej stawki podatku VAT na książki drukowane.

Koronawirus na świecie

Biały Dom planuje rozwiązanie zespołu antykryzysowego, którego zadaniem była walka z epidemią koronawirusa. Prezydent Donald Trump tłumaczy, że Stany Zjednoczone wkroczyły obecnie w etap „otwierania kraju”. Amerykański prezydent przyznał, że znoszenie restrykcji spowoduje dodatkowe ofiary śmiertelne.

Po południu (godz. 16.30) odbędzie się wideoszczyt Unia Europejska - Bałkany Zachodnie. Będą w nim uczestniczyć przywódcy 27 krajów Wspólnoty i liderzy Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Kosowa i Serbii. Początkowo planowano, że szczyt będzie dwudniowy i odbędzie się w Zagrzebiu, bo Chorwacja w tym półroczu kieruje pracami Unii, ale z powodu pandemii koronawirusa zmieniono formułę narady.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

W Niemczech w ciągu ostatniej doby potwierdzono 947 nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. Zmarło 165 osób. Instytut Roberta Kocha informuje, że w Niemczech w sumie zarażonych wirusem jest 164 807 osób. Od początku epidemii zmarło tam 6 996 osób.

Z włoskich więzień od końca marca z powodu pandemii zwolniono 376 członków mafii i handlarzy narkotykami. Przebywają obecnie w areszcie domowym. O problemie we Włoszech mówi się od 25 kwietnia, gdy tymczasowo zwolniony do domu został odsiadujący karę pod specjalnym nadzorem Pasquale Zagaria, brat jednego z najpotężniejszych bossów camorry Michele. Cierpi na chorobę nowotworową.

W Moskwie i innych regionach Rosji lekarze rekomendują powszechne noszenie masek i rękawiczek. Jednocześnie prezydent i rząd przygotowują plan stopniowego łagodzenia rygorów samoizolacji. W ocenie części ekspertów, to zbyt wcześnie. Według ostatnich danych, liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła w Rosji 155 tysięcy. W całej Rosji przetestowano na obecność koronawirusa prawie 5 milionów osób. W samej Moskwie ponad milion. Rosyjskie placówki medyczne wykonują około 150 - 180 tysięcy testów w ciągu doby. Środki ochrony osobistej są dostępne w aptekach i sklepach. Jednocześnie, jak informują rosyjskie media niezależne, brakuje specjalistycznego sprzętu ochronnego w szpitalach zakaźnych. Radio Echo Moskwy poinformowało, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej w Rosji, Ministerstwo Obrony zamierza kontynuować wiosenny pobór do wojska, a prezydent Władimir Putin będzie wspólnie z rządem opracowywał plan stopniowego wychodzenia z samoizolacji.

Szanghajski Disneyland zostanie ponownie otwarty po ponad trzymiesięcznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa. Pierwsi turyści będą mogli odwiedzić park rozrywki już w najbliższy poniedziałek.

Sytuacja epidemiczna w Azji poprawia się. Od 3 dni w Korei Południowej nie odnotowanego lokalnych przypadków zakażeń koronawirusem. W Chinach koronawirusa wykryto u 2 podróżnych. W Japonii stwierdzono 120 nowych zakażeń, jednakże to najniższa od kwietnia dzienna liczba nowych przypadków.

Rozpoczyna się dezynfekcja nowojorskiego metra. Władze zdecydowały o zamykaniu wszystkich stacji każdej nocy, aby służby mogły dezynfekować miejsca, z których korzystają mieszkańcy. Ma to pomóc w walce z rozsprzestrzenianiem się koronawirusa w mieście.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies