Logo Radio Łódź

15 tys. 200 przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarła kolejna zakażona osoba [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 15 tys. 200 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 157 osób, z czego 419 wyzdrowiało. W wyniku COVID-19 zmarło łącznie w Polsce 756 osób, z czego 39 w Łódzkiem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 15 tys. 200. Dzisiaj (8 maja) w porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych zakażeniach. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w porannym raporcie resort poinformował o śmierci kolejnej jednej osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 756 osób, z czego 39 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 157 zakażeń. 

Według najnowszych informacji resortu zdrowia w Polsce wyzdrowiały 5 tys. 184 osoby. Jak podaje na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, z powodu zakażenia patogenem 2 tysiące 758 osób jest hospitalizowanych, a 104 tysiące 24 osoby są objęte kwarantanną. Natomiast 17 tysięcy 540 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że 10 maja nie mogą się odbyć wybory. W związku z tym, w najbliższy weekend nie będzie ciszy wyborczej, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był wicewojewoda łódzki członek partii Porozumienie Krzysztof Ciecióra. Przemysław Naze rozmawiał z nim m.in. o porozumieniu Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego ws. wyborów prezydenckich. Czytaj więcej

Trzy osoby z personelu Szpitala im. Barlickiego w Łodzi są zakażone koronawirusem. Pozytywne wyniki otrzymały dwie salowe i pielęgniarka z oddziału pulmonologicznego. Czytaj więcej

Epidemia koronawirusa nie spowalnia budowy stadionu przy al. Unii. Z każdym tygodniem postępują prace na budowie Stadionu Miejskiego przy al. Unii Lubelskiej w Łodzi. W maju montowane są m.in. prefabrykowane trybuny. Czytaj więcej

Zobacz także, Termin ponownego otwarcia przedszkoli i żłobków w Łodzi przesunięty [WIDEO]

Wójt i radni gminy Sokolniki w powiecie wieruszowskim zostali objęci kwarantanną. Jeden z radnych jest zakażony koronawirusem. Nie wiedząc o tym, uczestniczył w sesji Rady Gminy. Czytaj więcej

Zmiany w działaniu urzędów skarbowych. Od dziś będą czynne dwa dni w tygodniu. Do tej pory, z powodu epidemii koronawirusa, sprawy można było załatwiać przez internet lub telefonicznie. Czytaj więcej

Zobacz również, Piłkarze ŁKS-u wznowili treningi w większych grupach [DUŻO ZDJĘĆ]

Pojawiają się już pierwsze spekulacje co do możliwości ponownego otwarcia kin. Jeden z przypuszczalnych terminów to początek lipca, a decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu najbliższych dni. Czytaj więcej

Rzecznik rządu o nowym terminie wyborów prezydenckich 

Rzecznik Rządu Piotr Müller na antenie Polskiego Radia 24 powiedział, że nowy termin wyborów prezydenckich zależy teraz od działań Państwowej Komisji Wyborczej i Sądu Najwyższego. Zdaniem ministra wybory powinny się odbyć jak najszybciej, aby politycy mogli skupić się na walce z kryzysem.

Piotr Müller mówił, że jest jeszcze za wcześnie, aby wskazywać konkretne daty nowych wyborów. - PKW musi najpierw przekazać określone protokoły po tych wyborach. Potem Sąd Najwyższy musi zdecydować, co zrobić dalej. Te organy wyznaczają początek procesu, który zakończy się wyznaczeniem nowego terminu wyborów - mówił Piotr Muller.

Rzecznik Rządu zaznaczył, że najkorzystniej dla Polski byłoby przeprowadzić wybory możliwie jak najszybciej. - Im dłużej trwają wybory, tym więcej pojawia się negatywnych emocji, a powinniśmy się skupić teraz na walce z kryzysem epidemicznym i gospodarczym - mówił Piotr Muller.

Wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja. Zgodnie z umową liderów Prawa i Sprawiedliwości oraz Porozumienia - Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina - głosowanie nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Po unieważnieniu wyborów przez Sąd Najwyższy marszałek Sejmu ma wyznaczyć nowy termin elekcji.

Ponad 400 pracowników PGG ma koronawirusa

Ponad 400 pracowników Polskiej Grupy Górniczej ma koronawirusa - mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicmeinister aktywów państwowych, Janusz Kowalski. Chodzi między innymi o pracowników kopalń: "Jankowice", "Murcki-Staszic", "Sośnica" i "Marcel" na Śląsku.

Wiceminister Kowalski mówił, że "niebezpieczny chiński wirus" stwierdzono o czterystu kilkudziesięciu pracowników Grupy. Dodał, że sytuację monitoruje jego resort oraz służby sanitarne, a minister aktywów państwowych Jacek Sasin objął osobisty nadzór nad sprawą. Minister zlecił badania przesiewowe pracowników, które są wykonywane od wczoraj. Dlatego wiceminister Kowalski wyraził przekonanie, że niebezpieczeństwo zostanie ograniczone.

Gość Programu 3 Polskiego Radia dodał, że w większości kopalń nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych nie ma ognisk koronawirusa. Nie wykluczył, że jeśli tam się pojawi zagrożenie, wdrożone zostaną kolejne działania.

MEN przygotuje wytyczne ws. egzaminów

Dyrektorzy szkół wkrótce otrzymają wytyczne w sprawie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas egzaminów. W związku z epidemią koronawirusa terminy egzaminu ósmoklasisty i matur przełożono na czerwiec.

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska wyjaśnia, że resort edukacji przygotowuje szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jak przygotować szkołę do egzaminów. - Będą w nich ujęte rekomendacje dotyczące przestrzeni, odległości między uczniami, zachowania się podczas egzaminu czy dezynfekcji powierzchni. Dla MEN kwestie bezpieczeństwa są kluczowe - zapewnia rzeczniczka.

O zasady bezpieczeństwa będą musieli dbać także sami zdający. - Na pewno każdy z nich będzie proszony o przyniesienie własnego długopisu, a między piszącymi zachowana będzie odpowiednia odległość - mówi Anna Ostrowska.

Uczniowie nie będą musieli pisać egzaminu w maseczkach.

Matury rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty 16 czerwca. Ze względów bezpieczeństwa odwołano matury ustne.

Dominikanie rozpoczęli prace w DPS-ie w Bochni

Krakowscy Dominikanie rozpoczęli wolontariat w Domu Pomocy Społecznej w Bochni. O pomoc w opiece nad pensjonariuszami zwróciły się do klasztoru Siostry Dominikanki, które w kwietniu same rozpoczęły tam posługę. Wtedy przez zdiagnozowane przypadki koronawirusa u personelu, nie miał się kto zająć setką schorowanych osób.

Teraz, zakonnice zastąpiło sześciu braci. Trzech z nich to studenci, pozostali trzej to prezbiterzy. Siostry które zastąpili muszą teraz przejść kwarantannę. Jak dodaje ojciec Ciuba dzięki ich pomocy sytuacja w Bocheńskim DP-sie po znacznie się poprawiła.

Jak długo bracia pozostaną w Bochni na razie nie wiadomo. Do tej pory zakażenie koronawirusem stwierdzono u 27 podopiecznych i 17 pracowników bocheńskiego DPS-u. Obecnie w budynku dla przewlekle psychicznie chorych jest 27 pensjonariuszy.

Koronawirus na świecie

Ponad trzy i pół tysiąca mieszkańców Litwy skorzystało z propozycji tamtejszego ministerstwa zdrowia, aby poddać się na ochotnika badaniom na koronawirusa. Władze kraju poinformowały, że wyniki mogą napawać optymizmem. Nasi sąsiedzi luzują też kolejne ograniczenia związane z pandemią.

We Francji 11-stego maja rozpoczyna się proces stopniowego wychodzenia z kwarantanny. Premier Edouard Philippe zapowiedział jednak, że nie oznacza to całkowitej swobody korzystania z środków transportu oraz poruszania się po kraju i poza jego granicami. Od poniedziałku zwiększona będzie liczba połączeń w komunikacji miejskiej. Kursować będzie połowa kolejek podmiejskich i metra. W godzinach szczytu korzystać z nich będą mogły tylko osoby posiadające dokument potwierdzający, że jadą do pracy. W drogę wyjedzie tylko jedna trzecia ekspresów TGV. Koleje zabierać będą połowę pasażerów.

Pracownicy Białego Domu będą codziennie testowani na obecność koronawirusa. Taką decyzję podjęto po stwierdzeniu infekcji u żołnierza, który miał bezpośredni kontakt z prezydentem Donaldem Trumpem. Biały Dom poinformował, że amerykański przywódca nie zostanie poddany kwarantannie.

Moskwa pozostanie w izolacji do 31 maja- postanowił mer miasta Siergiej Sobianin. W związku z dużą liczbą diagnozowanych codziennie przypadków zakażenia koronawirusem, władze stolicy nie złagodzą rygorów kwarantanny. Od początku pandemii w Moskwie zarejestrowano ponad 90 tysięcy chorych na COVID-19. W całej Rosji stwierdzono 177 tysięcy takich przypadków. Moskwianie nadal będą zobowiązani do przebywania w domach. Na ulice będą mogli wychodzić tylko, gdy dysponują odpowiednimi przepustkami. Podobnie jeśli chodzi o jazdę prywatnymi samochodami. W publicznych środkach transportu Moskwian zobowiązano do noszenia maseczek i rękawiczek. W jednym z wywiadów dla rosyjskiej telewizji państwowej mer stolicy Siergiej Sobianin oświadczył, że w mieście może być nawet 300 tysięcy zakażonych. Jak zapowiedział, systematycznie będzie zwiększana liczba testów, aby wszystkich chorych izolować i poddać leczeniu.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Nawet jeśli koronawirus powróci, we Włoszech matury odbędą się, tyle że on-line. W tym roku, ze względu na konieczność zachowania dystansu i unikania zgromadzeń, planowany jest tam tylko egzamin ustny. We Włoszech matury odbędą się 17 czerwca. Nie będzie egzaminów pisemnych, tylko ustny, na który uczniowie stawią się w szkole osobiście. Ci ze zmniejszoną odpornością będą mogli odpowiadać on-line. Taka możliwość przewidziana jest też w przypadku znacznego wzrostu zachorowalności w kraju.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 9 sierpnia. Taką datę wzynaczył dziś białoruski parlament. Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi Lidia Jarmoszyn poinformowała, że kierownictwo polityczne państwa przeprowadziło wcześniej konsultacje z CKW i parlamentem. Podkreśliła, że "w zasadzie" wypracowano wspólne stanowisko, aby wybory prezydenta przeprowadzić 9 sierpnia. Mają się one odbyć w sposób tradycyjny, z głosowaniem w lokalach wyborczych.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

@Gość Zapis 15 tys. 200 jest jak najbardziej poprawny i łatwiejszy w odczytaniu. Pozdrawiamy

Czy można napisać zwyczajnie : 15200, chyba tak powinno być.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies