Logo Radio Łódź

Ponad 15 tys. 510 przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarła kolejna zakażona osoba [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 144 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 15 tys. 510 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 150 osób, z czego 419 wyzdrowiało. W wyniku COVID-19 zmarło łącznie w Polsce 777 osób, z czego 40 w Łódzkiem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 15 tys. 366. Dzisiaj (9 maja) w porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 144 nowych zakażeniach. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w porannym raporcie resort poinformował o śmierci kolejnej osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 777 osób, z czego 40 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 150 zakażeń. 

Według najnowszych informacji resortu zdrowia w Polsce wyzdrowiały 5 tys. 437 osób. Jak podaje na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, z powodu zakażenia patogenem 2 tysiące 768 osób jest hospitalizowanych, a 102 tysiące 996 osoby są objęte kwarantanną. Natomiast 17 tysięcy 155 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że 10 maja nie mogą się odbyć wybory. W związku z tym, w najbliższy weekend nie będzie ciszy wyborczej, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Koronawirus u pracowników Szpitala im. Barlickiego w Łodzi

Trzy osoby z personelu Szpitala im. Barlickiego w Łodzi są zakażone koronawirusem. Pozytywne wyniki otrzymały dwie salowe i pielęgniarka z oddziału pulmonologicznego.

Pozytywne wyniki na obecność koronawirusa wyszły po tym, jak wśród wszystkich pracowników przeprowadzono tzw. screening. - Pierwsza seria badań, która była przeprowadzana u lekarzy w poniedziałek wykazała u wszystkich ujemny wynik. Druga seria była wykonywana wczoraj wśród pielęgniarek i salowych. Z 11 próbek trzy wyszły dodatnie, trzy ujemne, a pięć wątpliwych - wyjaśnia dr Sebastian Słomka, dyrektor ds. medycznych szpitala. Czytaj więcej

Część piotrkowian nie stosuje się do zaleceń sanitarnych?

Tłumy odwiedziły w piątek 8 maja piotrkowskie targowisko "Hala". Wielu klientów w kolejce po upatrzony towar nie stosowało się do zalecanych obostrzeń. Służby sanitarne tymczasem przypominają, że epidemia jeszcze nie minęła.

Na piotrkowskich targowiskach można sprzedawać tylko artykuły spożywcze i higieniczne oraz sadzonki. Ograniczenia mają zapobiec tworzeniu się dużych skupisk ludzkich. Handel możliwy jest przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa przyjętych w czasie epidemii. Miasto zadbało o stosowne informacje na ten temat. Targowiska są patrolowane przez policję i straż miejską. Niestety na "Hali" były tłumy, a ludzie nie zachowywali wymaganych odstępów. - Ludzie nie zachowują tych odległości. Jedno wchodzi niemalże na drugi - skarżyła się jedna z klientek. Czytaj więcej

Przedsiębiorcy w Łódzkiem korzystają z tarczy antykryzysowej

W sumie ponad 133 miliony złotych otrzymali do tej pory przedsiębiorcy z województwa łódzkiego w ramach wsparcia z tarcz antykryzysowych. Wnioski składać można do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej, którym jest zwolnienie z opłacania składek i wypłatę postojowego - informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS-u, Monika Kiełczyńska. - Ponad 50 tys. firm z Łódzkiego zwolnionych zostało z opłacania składek za marzec na łączną kwotę prawie 101 mln zł. Z tzw. postojowego w regionie skorzystało 16300 osób, a kwota wypłaconego postojowego to 32 mln 600 tys. zł - podaje Monika Kiełczyńska. Czytaj więcej

Dodatkowe środki dla urzędów pracy na realizację zadań z tarczy antykryzysowej

Wdrażaniem rozwiązań przewidzianych w tarczy antykryzysowej w obszarze rynku zatrudnienia zajmują się głównie urzędy pracy. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przeznaczył dodatkowe 13,5 miliona złotych dla urzędów na ten cel - poinformowała minister Marlena Maląg.

Minister zaznaczyła w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że realizacja tarczy jest potężnym wyzwaniem przede wszystkim dla dużych miast. Dodała, że procesura składania wniosków o wsparcie z tarczy jest prosta, ale ilość składanych wniosków jest potężna.

Marlena Maląg wyjaśniła, że do przedsiębiorców z tytułu wsparcia z różnych instrumentów tarczy antykryzysowej trafiło już ponad 6 miliardów 200 milionów złotych. Złożono ponad 3 miliony 200 tysięcy wniosków. "Można śmiało powiedzieć, że jest to ochrona co najmniej 3 milionów miejsc pracy" - zaznaczyła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Dodała, że ochrona miejsc pracy jest priorytetem rządu i temu właśnie służy tarcza antykryzysowa.

Podatki w podczas epidemii

Do fiskusa nadal napływają rozliczenia podatkowe za ubiegły rok. Ustawowy termin na przesłanie wypełnionego formularza PIT minął wraz z końcem kwietnia, jednak w ramach tarczy antykryzysowej ministerstwo finansów nie nalicza kar za rozliczenie się do 1 czerwca.

Rzecznik resortu finansów Paweł Jurek powiedział, że ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ muszą one same wypełnić formularz PIT. Dodał, że osoby pracujące na etacie lub w ramach umów o dzieło i zlecenie zostały automatycznie rozliczone z fiskusem 30 kwietnia. Rzecznik podkreślił jednak, że te osoby mogą bez kary do 1 czerwca złożyć zeznanie lub korektę.

Paweł Jurek podkreśla, że - rozliczając się z fiskusem w maju - podatnicy nadal mogą wesprzeć organizację pożytku publicznego, przekazując jej 1 procent podatku. Rzecznik ministerstwa finansów dodaje, że nadal istnieje także możliwość wspólnego rozliczania się małżonków. Osoby, które zostały automatycznie rozliczone przez fiskus indywidualnie, teraz mogą złożyć korektę zeznania i rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Kolejny apel o oddawanie krwi 

W całym kraju brakuje obecnie krwi. Dlatego dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek apeluje o kontakt honorowych dawców z regionalnymi centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Każda osoba, które chce oddać krew proszona jest o zapoznanie się z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej regionalnej stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz kontakt telefoniczny. - Wówczas można uzyskać informacje, czy w danym dniu można oddać krew oraz jaka grupa krwi jest w danym momencie najbardziej pożądana oraz kto może zostać honorowym dawcą. Centra czynne są również w soboty - podkreśliła Małgorzata Lorek.

Gdy w Polsce zarejestrowano pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, liczba honorowych dawców krwi znacząco zmalała. Obecnie wzrasta zapotrzebowanie na krew ze względu na to, że szpitale wznawiają planowe zabiegi.

Rekordowa sprzedaż tak zwanych koronaobligacji emitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju

Najnowsza seria została sprzedana za 18,5 miliarda złotych. To największa jednorazowa emisja obligacji dokonana do tej pory w Polsce.

Miliardowe wpływy mają być wykorzystane na wsparcie polskich firm w okresie pandemii koronawirusa. Pieniądze posłużą realizacji zadań w ramach tarczy antykryzysowej. - Rekordowy wynik potwierdza nasze przekonanie o zdolności do wypełnienia zadania postawionego nam przez rząd, aby skutecznie, szybko i z zachowaniem staranności o ekonomikę tego procesu sfinansować i rozdystrybuować środki dla przedsiębiorców w Polsce o wartości stu miliardów złotych - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Dzięki emisji obligacji PFR pozyskał dotąd prawie 35 miliardów złotych. Kolejne serie mają być emitowane w następnych tygodniach. Obligacje są skierowane głównie do inwestorów instytucjonalnych, takich jak firmy ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne. W przyszłości niewykluczona jest oferta dla inwestorów indywidualnych. 

Koronawirus na świecie

W Stanach Zjednoczonych koronawirusem zakaziło się co najmniej milion 283 tysiące 929 osób. Tak wynika z najnowszych statystyk Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Tylko w piątek wykryto blisko 27 tysięcy nowych przypadków zakażenia. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła w Stanach Zjednoczonych 77 tysięcy. Największym ogniskiem choroby pozostaje wschodnie wybrzeże USA. W samym stanie Nowy Jork wykryto ponad 330 tysięcy zakażeń, a w sąsiednim New Jersey - około 135 tysięcy.

Aby zmniejszyć ryzyko transmisji wirusa władze miasta Nowy Jork planują wprowadzić ograniczenia w liczbie osób, które mogą jednocześnie przebywać w niektórych parkach. Miejskie parki, zwłaszcza w ciepłe dni, są popularnym miejscem odpoczynku nowojorczyków.

Rosyjskie służby sanitarno - epidemiologiczne opublikowały plan łagodzenia rygorów izolacji. Rospotriebnadzor zaznacza, że każdy region Federacji Rosyjskiej musi sam zdecydować, kiedy rozpocznie ten proces, biorąc pod uwagę bieżącą sytuację. Wiadomo, że na razie z rekomendacji nie skorzysta Moskwa, ponieważ w stolicy przedłużono powszechną izolację do 31 maja. Według ostatnich danych w Rosji zarejestrowano ponad 187 tysięcy zakażeń koronawirusem.

Federalna Służba Nadzoru Sanitarnego i Epidemiologicznego zaproponowała znoszenie ograniczeń w trzech etapach. W pierwszej kolejności lokalne władze mogą zezwolić na wznowienie działalności sklepów z artykułami niespożywczymi i zakładów usługowych. Mieszkańcy miast będą mogli bez przepustek wychodzić na spacery. Drugi etap przewiduje otwarcie większych sklepów i ośrodków edukacyjnych, przy zachowaniu zakazu gromadzenia się w jednym miejscu większej liczby osób. Na trzecim etapie wznowią działalność szkoły i uczelnie oraz hotele i zakłady usługowe, w tym gastronomiczne. Rospotriebnadzor podkreśla, że na każdym etapie szczególną ostrożność muszą zachowywać osoby z grup ryzyka, a każdy w miejscach publicznych musi nosić maskę i rękawice.

Unijny komisarz do spraw gospodarki Paolo Gentiloni wezwał członków Unii Europejskiej do utworzenia wspólnego funduszu na rzecz wsparcia gospodarki po pandemii koronawirusa. Zdaniem komisarza Gentiloniego, brak wspólnotowej reakcji na kryzys gospodarczy może doprowadzić do rozpadu europejskiej wspólnoty. Paolo Gentiloni podkreślał, że Unia Europejska stoi dziś na rozdrożu. Wzywał państwa członkowskie, aby do jesieni utworzyły fundusz naprawczy, który pomoże złagodzić różnice ekonomiczne pomiędzy państwami członkowskimi.

W Niemczech w ciągu ostatniej doby potwierdzono 1 251 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od wczoraj zmarło kolejnych 147 osób. Według danych Instytutu Roberta Kocha w Niemczech odnotowano dotychczas 168 551 przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii zmarło tam 7 369 osób.

8 czerwca w Danii otwarte zostaną muzea, teatry, kina, parki rozrywki i ogrody zoologiczne. Złagodzony zostanie również zakaz zgromadzeń. Obecnie w Danii obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób. Od 8 czerwca ten limit zostanie zwiększony do 30-50 osób, w zależności od rodzaju wydarzenia. Duński rząd podjął też decyzję o ponownym uruchomieniu galerii handlowych, które zostaną otwarte w poniedziałek. Tydzień później działalność mają wznowić restauracje, miejsca kultu i szkoły dla dzieci w wieku 11-15 lat. Bary, kluby nocne i mniejsze sale koncertowe będą zamknięte do sierpnia.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies