Logo Radio Łódź

265 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Ponad 200 ze Śląska [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało o 265 nowych zakażeniach koronawirusem i 8 zgonach w Polsce. W sumie w kraju mamy 17 tys. 469 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 212 osób. W wyniku COVID-19 zmarło łącznie w Polsce 869 osób, z czego 45 w Łódzkiem. W najbliższy poniedziałek wchodzi III etap znoszenia ograniczeń w Polsce.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 17 tys. 469. Dzisiaj (14 maja) w porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 265 nowych zakażeniach. Wśród nich jest 209 przypadków ze Śląska. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego.

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś (14 maja) resort poinformował w porannym raporcie o śmierci kolejnych 8 chorych. 

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 869 osób, z czego 45 w Łódzkiem. 

 • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 212 zakażeń. 

 • Według najnowszych informacji resortu zdrowia w Polsce wyzdrowiało 6 tysięcy 696 osób, które zakażone były koronawirusem. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, z powodu zakażenia patogenem 2 tysiące 538 osób jest hospitalizowanych, a 96 tysięcy 708 jest objętych kwarantanną. Natomiast 18 tysięcy 256 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Od 18 maja: 

 1. Będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym, np. umawianie się na konkretne godziny, a nie gromadzenie się w zakładach.
 2. Będą mogły działać restauracje, kawiarnie i bary z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
 3. Będą mogły odbywać się zajęcia praktyczne w szkołach policealnych.
 4. Zmienia się limit pasażerów w środkach transportu publicznego
 5. Mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie.
 6. Wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze.
 7. Będą zmiany w kulturze: działalność kin plenerowych, wznowienie prac na planach filmowych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, wznowienie prób i ćwiczeń oraz indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.
 8. Będzie można ćwiczyć w salach i halach sportowych.
 9. Mogą być prowadzone indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

Od 25 maja:

 1. Wraca możliwość opieki i prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej.
 2. Zostają umożliwione konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i uczniów klas ósmych przed egzaminami.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o wyborach i kolejnym etapie odmrażania gospodarki. Czytaj więcej

Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał od miasta trzy mobilne respiratory. W uroczystości przekazania sprzętu wziął udział m.in. prezydent miasta Krzysztof Chojniak. Czytaj więcej

Ponad 20 funkcjonariuszy w kwarantannie Ponad dwudziestu funkcjonariuszy łódzkiej policji zostało przez sanepid skierowanych na kwarantannę, ponieważ u jednego z policjantów potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wkrótce później wynik jednego z funkcjonariuszy w kwarantannie także okazał się dodatni. Czytaj więcej 

Część łódzkich przedszkoli i żłobków otwarta od 18 maja. Wszyscy pracownicy miejskich żłobków i przedszkoli w Łodzi przed przystąpieniem do pracy będę przebadani na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Zobacz także, Siatkarki ŁKS-u Commercecon odebrały brązowe medale [WIDEO]

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego chce przeznaczyć 59 milionów złotych na pożyczki dla przedsiębiorców, którzy z powodu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Z nisko oprocentowanych pożyczek Jeremie 2 będą mogli skorzystać właściciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej

Powiększa się oferta dla mieszkańców Łodzi, którzy chcą spędzać czas uprawiając rekreacyjnie sport. Można już korzystać z boisk - Orlików należących do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mieszczących się przy stawach Jana i przy ul. Karpackiej. W weekendy otwarte będą też przystanie wodne. Czytaj więcej

Senat przyjął z poprawkami tarczę antykryzysową 3.0

Senat przyjął z poprawkami tarczę antykryzysową 3.0. To rządowa ustawa przewidująca kolejne działania osłonowe dla przedsiębiorców i innych obywateli w związku z epidemią koronawirusa. Za głosowało 95 senatorów, nikt nie był przeciwny, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Senatorowie wnieśli do uchwalonej przez Sejm 30 kwietnia ustawy poprawki. Zakładają one między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1800 zł oraz zmiany zasady przyznawania go osobom, które pracowały w innym kraju Unii Europejskiej. Senat zaproponował też, by zwolnieniu z zapłaty składek na ZUS zwolnić także przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia i nie uzyskali dochodu w lutym 2020 roku.

Poprawkami Senatu zajmie się Sejm.

Przez 2 tygodnie z Tarczy Finansowej skorzystało 95 tys. przedsiębiorstw

W ciągu dwóch tygodni działania Tarczy Finansowej Polskiego Fuduszu Rozwoju 95 tysięcy przedsiębiorstw, zatrudniających 978 tysięcy pracowników dostało wsparcie finansowe o wartości 20 mld złotych. Poinformował o tym na Twitterze szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Tarcza Finansowa to program Polskiego Funduszu Rozwoju mający wesprzeć przedsiębiorców, których działalność ucierpiała na skutek sytuacji gospodarczej związanej z pandemią COVID-19. Warunkiem zgłoszenia się do programu jest odnotowanie spadku przychodów ze sprzedaży co najmniej o jedną czwartą w dowolnym miesiącu po 1 lutego w porównaniu do miesiąca poprzedniego, bądź analogicznego miesiąca roku ubiegłego.

Tarcza Finansowa Funduszu dla firm i pracowników jest programem wsparcia o wartości 100 mld zł skierowanym do mikrofirm, zatrudniających co najmniej 1 pracownika, oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego celem jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce. Program skierowany jest do 670 tysięcy polskich przedsiębiorców. Ma pomóc im powrócić na ścieżkę wzrostu po zamrożeniu gospodarki w czasie walki z koronawirusem.

Wstrzymane wydobycie w czterech kopalniach w związku z koronawirusem

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że z powodu koronawirusa wstrzymano wydobycie w czterech kopalniach na Śląsku. Łącznie potwierdzono w tym regionie 959 zakażeń wśród górników.

Minister Jacek Sasin podkreślał, że wstrzymanie wydobycia jest tymczasowe i wynika właśnie z sytuacji epidemiologicznej. Decyzja dotyczy trzech kopalń Polskiej Grupy Górniczej i jednej Węglokoksu. Równocześnie szef Ministerstwa Aktywów Państwowych podkreślił, że większość górników z koronawirusem nie ma poważnych objawów choroby, tylko 29 trafiło do szpitala.

Jacek Sasin zapowiada, że do końca czerwca zostanie zaprezentowany program naprawczy dla górnictwa. Podkreślał, że będzie dążył do tego, by nie było zwolnień i równocześnie by spółki górnicze "wyszły na prostą".

Najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce jest właśnie w województwie śląskim. Łącznie zanotowano tam do tej pory 4399 zachorowań na ponad 17 tysięcy przypadków w całym kraju.

Od niedzieli więcej osób może uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach

Od najbliższej niedzieli więcej osób może uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach. Zgodnie z ustaleniem rządu na 10 metrów kwadratowych może przebywać jedna osoba.

Ksiądz Zbigniew Godlewski, proboszcz parafii świętego Józefa w Warszawie powiedział Polskiemu Radiu, że choć jest to krok w dobrym kierunku, nie jest to w pełni zadowalająca decyzja. - Cieszymy się oczywiście z tego, że jest większy dostęp ludzi do świątyń, bardzo się cieszymy, jednak mamy galerie handlowe, sam byłem świadkiem są tam tłumy, do małego pomieszczenia może wejść 60 czy 70 osób, tyle co dużego warszawskiego kościoła, a w kościele jedna osoba na 10 metrów, coś tu jest nie tak - powiedział.

Kapłan zwraca uwagę, że chcąc przestrzegać restrykcji przed każdym nabożeństwem księża liczą osoby wchodzące do świątyni. Zwykle kilkadziesiąt osób musi pozostać na zewnątrz.

Zwiększenie limitu osób w kościołach to jeden z elementów trzeciego etapu rządowego programu znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Dotychczas w kościołach na jedną osobę w świątyni przypadało 15 metrów kwadratowych.

Kontrola na granicy wewnętrznej przedłużona do 12 czerwca

Polska zdecydowała o przedłużeniu kontroli na granicy wewnętrznej o kolejne 30 dni - do 12 czerwca. Nowelizację rozporządzenia w tej sprawie podpisał szef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Kontrole obowiązują od 15 marca. Zostały wprowadzone w związku z koronawirusem. Granicę wewnętrzną, czyli z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, będzie można, jak dotychczas, przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Na lądzie jest ich 42: 18 na granicy z Czechami, 16 z Niemcami, 5 ze Słowacją i 3 z Litwą. Kontrola graniczna jest również prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.Zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej - przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.

W ruchu osobowym granice Polski, poza jej obywatelami, mogą przekraczać ich cudzoziemscy małżonkowie i dzieci, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, a także osoby pozostające pod stałą opieką obywatela polskiego.

Bezpośrednia obsługa w urzędach

Wybrane urzędy powoli przyjmują także bezpośrednio swoich interesantów. Przywrócone zostały bezpośrednie badania lekarzy orzeczników ZUS. Rozpoczęła się także obsługa klientów w placówkach Zakładu i w części urzędów pracy.

- Bezpośrednie badania przez lekarzy orzekających przywracane są etapowo, przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności związanych z obecną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną - podkreśla rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Dodaje, że ubezpieczeni są informowani o terminie i miejscu badania przez oddział ZUS, który prowadzi postępowanie związane z wydaniem orzeczenia.

Koronawirus na świecie

Papież przypomniał podczas porannej mszy, że dziś wyznawcy wszystkich religii modlą się i poszczą, by Bóg pomógł im przezwyciężyć pandemię koronawirusa. Codzienna msza odprawiana przez Franciszka w Domu św. Marty, gdzie mieszka, była transmitowana przez watykańskie media. Inicjatywa międzyreligijnych modlitw o ustanie pandemii wyszła od Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, który powstał dzięki deklaracji podpisanej w ubiegłym roku w Abu Zabi przez papieża i wielkiego imama Ahmada al Tayyeba.Franciszek we wprowadzeniu do dzisiejszego nabożeństwa powiedział, że cały świat przeżywa tragedię pandemii. Przypomniał słowa św. Franciszka "Wszyscy jesteśmy braćmi”. "Dlatego mężczyźni i kobiety wszystkich religii dziś jednoczą się w modlitwie i pokucie, by błagać Boga o łaskę wyleczenia z tej pandemii”- mówił. O swoim udziale w tej inicjatywie papież powiadomił po modlitwie Do Królowej Niebios 3 maja. Podkreślił, że modlitwa ma charakter uniwersalny i zachęcił do udziału w
niej wszystkich wiernych.

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na całym świecie wzrosła do 298 tysięcy. Informuje o tym amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Liczba zakażeń na świecie to prawie 4,5 miliona, z czego wyleczyć udało się dotąd 1 milion 600 tysięcy osób.

Stany Zjednoczone pozostają najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie. Liczba zmarłych wzrosła do 85 tysięcy, a zakażonych jest niemal półtora miliona. Liczba ofiar COVID-19 w Wielkiej Brytanii to 33 tysiące, we Włoszech 31 tysięcy, a we Francji i w Hiszpanii po 27 tysięcy.

W Brazylii w ciągu doby zanotowano rekordowo dużo nowych zachorowań: 11 tysięcy, a ofiar jest tam już 13 tysięcy. Szybko rośnie też liczba zakażonych w Rosji i na Białorusi.

Część krajów w których sytuacja się poprawiła zdejmuje niektóre restrykcje. W Finlandii dzieci wracają dzisiaj do szkoły, a w Nowej Zelandii ponownie otwierają się kina, siłownie i restauracje. Belgia od poniedziałku przywraca działalność muzeów i parków, a w Rzymie w przyszłym tygodniu w kościołach pojawią się wierni.

Tymczasem Liban wprowadził ponownie nakaz pozostania w domach. Decyzja zapadła po tym, jak po zdjęciu niektórych graniczeń wzrosła liczba nowych zachorowań.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że koronawirus może szybko nie zniknąć ze świata. Eksperci WHO uważają, że nawet, gdy uda się znaleźć szczepionkę na COVID-19 to patogen może pozostać w społeczeństwie, choć będzie znacznie mniej groźny. Nad szczepionką pracuje obecnie około stu zespołów naukowców na całym świecie. Według najbardziej optymistycznych prognoz, jej wprowadzenie na rynek będzie możliwe najwcześniej za rok lub za półtora roku.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Sanktuarium w Lourdes częściowo wychodzi z kwarantanny. Od soboty będzie otwarte dla pielgrzymów, ale tylko pojedynczych i z okolicznych miejscowości. Czynne są też niektóre plaże, ale tylko dla biegaczy i spacerowiczów - opalać się na nich nie wolno. Rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye po posiedzeniu Rady Ministrów powiedziała, że kwestie swobody podróżowania, to osobna i bardzo specyficzna sprawa. Możliwość podróżowania po terytorium Francji, jak i poza jej granicami będą wspólnie ustalane i koordynowane z partnerami europejskimi. Prezydent V Republiki ostrzegł, że nie jest wykluczony powrót epidemii, a wtedy i konieczność przywrócenia kwarantanny. Prosił rząd, aby wziął pod uwagę i taką możliwość. Niektóre ograniczenia wciąż obowiązują - na przykład zbierania się w grupach więcej niż dziesięcioosobowych. Stąd policja interweniowała wczoraj nad kanałem świętego Marcina w Paryżu, a dzisiaj w nocy na schodach wiodących na wzgórze Montmartre’u.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała współobywateli, aby nie narażali tego, co udało się osiągnąć powstrzymując epidemię koronawirusa. Odpowiadając na pytania deputowanych do Bundestagu, kanclerz powiedziała, że byłoby smutne, gdyby się okazało, iż niektóre restrykcje zostały zniesione za wcześnie i trzeba je przywrócić. Angela Merkel dodała, że "pandemia pozostanie z nami jeszcze jakiś czas", a koronawirusa nie da się zatrzymać, a jedynie spowolnić. Kanclerz podkreśliła, że rząd nie planuje obecnie podwyżki podatków ani danin.

Najpierw, jak przekonuje Komisja, należy umożliwić podróżowanie między regionami o podobnej sytuacji epidemicznej, zwłaszcza tam gdzie następuje poprawa. Bruksela proponuje odchodzenie od takich ograniczeń jak 14-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających z zagranicy, ale zwraca uwagę na konieczność zapewnienia dodatkowych środków ostrożności na przykład na lotniskach. Podkreśla, że łagodzenie ograniczeń powinno się odbyć pod warunkiem zapewnienia wolnych miejsc w szpitalach i możliwości monitorowania epidemii.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies