Logo Radio Łódź

Dzisiaj ponad 400 zakażeń koronawirusem w Polsce, ale 75 proc. na Śląsku [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 146 nowych zakażeniach koronawirusem i 14 zgonach w Polsce. W sumie w kraju mamy 17 tys. 615 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wzrosła do 1 tys. 219 osób. W wyniku COVID-19 zmarły w Polsce 883 osoby, z czego 45 w Łódzkiem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 17 tys. 615. Dzisiaj (14 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 411 nowych zakażeniach. W tym gronie jest siedem osób z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 22 chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 883 osoby, z czego 45 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 219 zakażeń. 

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 26,2 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • Łódzki Urząd Wojewódzki poinformował też, że wyzdrowiało kolejnych 36 osób z województwa łódzkiego. Łącznie w naszym regionie już 547 osób zwalczyło chorobę.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Do Łodzi trafiają kolejne partie sprzętu ochrony dla personelu medycznego, organizowane są także zbiórki na dodatkowe zakupy. Czytaj więcej

Jedna z największych atrakcji dla miłośników przyrody w województwie łódzkim - Arboretum w Rogowie będzie czynne od najbliższego piątku (15.05). Czytaj więcej

Zobacz też, Jak planujemy wakacje w czasach epidemii?

Miasto Łódź przeznacza 18 milionów złotych dla osób, które chcą założyć własną działalność. Spółki związane z łódzką firmą Pelion utworzyły wirtualne biuro pracy dla tych, którzy stracili zatrudnienie przez epidemię. Czytaj więcej

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o wyborach i kolejnym etapie odmrażania gospodarki. Zobacz więcej

Posłuchaj też:

Co ze szkołami po 7 czerwca?

Ministerstwo edukacji narodowej informuje, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie tego, jak będzie wyglądała nauka w szkołach po 7 czerwca. Na razie zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone do 24 maja. A uczniowie korzystają ze zdalnej nauki. - Nie ma jeszcze także decyzji, w jaki sposób będzie wyglądała nauka od 8 do 26 czerwca - napisał MEN w przesłanej Polskiemu Radiu informacji.

Resort zaznacza w niej, że w przygotowaniu jest rozporządzenie, które ograniczy funkcjonowanie szkół do 7 czerwca I - jak wyjaśnia - uruchomienie placówek będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju oraz wytycznych ministra zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć w programie Wirtualnej Polski był dzisiaj pytany o to, czy uczniowie wrócą jeszcze w tym roku szkolnym do szkół i czy jest sens uruchamiać szkoły. - Rozporządzenie, które zostanie wydane, będzie mówiło o przedłużeniu ograniczenia w funkcjonowaniu szkół do 26 czerwca, czyli do końca zajęć dydaktycznych - powiedział wiceminister.

Pendolino wraca na tory

Pod koniec przyszłego tygodnia - 22 maja - pociągi Pendolino wrócą na tory. Na razie przewoźnik PKP Intercity podjął decyzję o przywróceniu ośmiu relacji na trasie Kraków-Warszawa-Trójmiasto. Pociągi zostały wycofane z kursowania po ogłoszeniu w kraju stanu epidemii.

Jak mówi rzeczniczka spółki Katarzyna Grzduk, bilety od dziś są dostępne we wszystkich kanałach sprzedaży - tradycyjnych i internetowych. Ze względów bezpieczeństwa epidemicznego w ofercie znalazły się bilety na połowę dostępnych miejsc. Dzięki temu pasażerowie będą mogli utrzymać niezbędny dystans. Obsługa pociągów rozda także środki ochrony, czyli maseczki, rękawiczki i chusteczki. Składy będą systematycznie dezynfekowane. Pociągi będą czyszczone także podczas jazdy na całej trasie. Dezynfekowane będą newralgiczne elementy, z którymi podróżni mają bezpośredni kontakt, między innymi klamki, poręcze, uchwyty, przyciski sterowania drzwiami.

Przewoźnik zapowiada, że następne połączenia zostaną przywrócone po kolejnych decyzjach rządu o luzowaniu obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa.

Nie wszystkie samorządy radzą sobie z założeniami "tarczy antykryzsowej"?

- Niektóre samorządy nie do końca poradziły sobie z realizacją tarczy antykryzysowej - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zaznaczyła, że wnioski kierowane zarówno do powiatowych, jak i wojewódzkich urzędów pracy nie są skomplikowane. - Poza tym samorządy otrzymują pomoc w realizacji zadań związanych ze wspieraniem przedsiębiorców w ramach tarczy - dodała i wyraziła zdziwienie, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił wczoraj na briefingu prasowym o problemach z przekazywaniem środków przedsiębiorcom. - Przedsiębiorcy tego teraz szczególnie potrzebują, więc się dziwię, że pieniądze z tarczy nie są szybko im przekazywane - podkreślała minister. 

Prezydent stolicy stwierdził wczoraj na briefingu prasowym, że bez wsparcia rządu trudno będzie doprowadzić do tego, żeby wnioski o pomoc były rozpatrywane tak szybko, jak życzą sobie tego przedsiębiorcy.

Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że wsparcie jest i że są miasta, które nie mają z tym problemu. Podała przykład Łodzi - tam powiatowe urzędy pracy przyjmują wiele wniosków, ale sobie radzą.

BGK przedstawił raport o wpływie COVID-19 na firmy

60 procent małych i średnich firm ograniczyło swoją działalność, przychody nie spadły jedynie w co szóstym tego typu przedsiębiorstwie - wynika z badania Banku Gospodarstwa Krajowego.
Autorzy raportu podkreślają, że 56,9 procent małych i średnich firm korzysta z narzędzi tarczy antykryzysowej, a 60 procent zamierza z niej skorzystać lub kontynuować korzystanie.

Główny ekonomista BGK Mateusz Walewski powiedział, że zmniejszane jest zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Zredukowała je co trzecia mała i średnia firma. Według eksperta można oczekiwać, że w ramach znoszenia ograniczeń oraz wzrostu wykorzystania tarczy antykryzysowej firmy będą zwalniały coraz mniej osób. Tempo redukcji zatrudnienia w kolejnych tygodniach nie powinno już tak szybko wzrastać.

Poza tym z raportu BGK wynika, że ponad 97 procent przedsiębiorców zna przynajmniej ogólne założenia tarczy antykryzysowej. Mateusz Walewski dodał, że firmy najczęściej korzystają z trzymiesięcznych zwolnień ze składek ZUS. Wskazuje tak ponad połowa badanych przedsiębiorstw. Korzystają one też często z dofinansowania wynagrodzeń pracowników (29 procent) i umorzeń podatkowych (9 procent). Podkreślił, że nowej tarczy PFR korzysta lub chce skorzystać 12 procent firm, a z gwarancji BGK de-minimis na nowych warunkach - 9 procent firm.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-24 kwietnia i 27 kwietnia-8 maja tego roku.

Koronawirus na świecie

Pandemia koronawirusa w Europie wyraźnie zwolniła - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. W czasie wideokonferencji prasowej przedstawiciele WHO podkreślali, że mimo optymistycznych danych i znoszenia restrykcji, nadal należy ściśle przestrzegać wytycznych, w tym mycia rąk i zachowywania dystansu między ludźmi. Dyrektor europejskiego biura WHO Hans Kluge mówił na konferencji w Kopenhadze, że wprowadzane w Europie obostrzenia przyniosły pozytywne rezultaty, a nowych zakażeń i zgonów jest coraz mniej. - Widzimy, że w Europie pandemia zwalnia. Rosja, Wielka Brytania i Hiszpania pozostają jednak w pierwszej dziesiątce państw na świecie w których w ostatniej dobie odnotowano najwięcej nowych zachorowań - dodał Kluge. W całej Europie z powodu COVID-19 zmarło dotąd 160 tysięcy osób, a zachorowało 1,7 miliona. To niemal połowa przypadków na całym świecie. Według WHO, najgorsza na kontynencie sytuacja jest teraz na wschodzie Europy. Chodzi przede wszystkim o Rosję i Białoruś.

W Belgii liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa spadła poniżej 2 tysięcy, po raz pierwszy od siedmiu tygodni. Od wczoraj potwierdzono 307 nowych zakażeń i odnotowano 60 zgonów. Dwukrotnie więcej osób wypisano z belgijskich szpitali w ciągu ostatniej doby niż przyjęto na hospitalizację. Ponieważ taka sytuacja utrzymuje się od kilku dni, liczba pacjentów spadła poniżej dwóch tysięcy, przed miesiącem było ich ponad sześć tysięcy. Spadła też liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii do około czterystu. Od połowy marca belgijskie szpitale opuściło ponad 14 tysięcy osób. Dobowa liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem utrzymuje się w granicach trzystu. W sumie w Belgii od początku epidemii wykryto patogen u ponad 54 tysięcy osób, zmarło w wyniku powikłań ponad 8,9 tys. osób.

W Brazylii od początku epidemii koronawirusa zmarło 13 tysięcy osób, potwierdzono 192 tysiące zarażonych. Wskaźnik śmiertelności jest tam najwyższy w całej Ameryce Południowej. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro od samego początku pandemii krytykował środki ostrożności zalecane w związku z epidemią, takie jak izolacja społeczna. Zarzuca mu się, że priorytetem jest dla niego utrzymanie sprawnie działającej gospodarki, a nie zdrowie obywateli. Jair Bolsonaro zdymisjonował ministra zdrowia i wszedł w otwarty konflikt z gubernatorami stanów opowiadającymi się za izolacją.
Niekontrolowana epidemia w tym najbardziej zaludnionym kraju w regionie, który graniczy z 10 państwami Ameryki Łacińskiej, sieje strach na kontynencie. Większość granic w Ameryce Południowej jest zamknięta od marca. Paragwajscy żołnierze ograniczają ruch samochodowy między dwoma państwami. Również prezydent Kolumbii Iván Duque postanowił wzmocnić obecność wojskową na granicach z Brazylią i Peru, by uniknąć gwałtownego wzrostu zakażeń, szczególnie wśród rdzennych mieszkańców kolumbijskiej Amazonii. Prezydent Argentyny Alberto Fernández oświadczył, że Brazylia jest złym przykładem w walce z koronawirusem. - Ci, dla których priorytetem jest gospodarka, niedługo będą grzebać ciała w masowych grobach - powiedział Alberto Fernández, odnosząc się do polityki prowadzonej przez Jaira Bolsonaro.

W ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii zmarło 428 osób. Liczba ofiar epidemii na Wyspach wzrosła do 33 tys. 614. Jak poinformował również brytyjski departament zdrowia i opieki społecznej, tylko wczoraj przeprowadzono 126 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Łącznie w Zjednoczonym Królestwie przebadano milion 593 tysiące 902 osoby. U 233 tys. 151 badanych wynik okazał się pozytywny.

W krajach bałtyckich w ciągu doby wykryto 24 nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-Cov-2. Dotychczas zakażonych zostało 4 tys. 231 osób, z czego 2 tys. 470 wyzdrowiało.

Na Białorusi liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 26 tysięcy. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 947 nowych przypadków COVID-19. Na Białorusi już niemal od trzech tygodni codziennie przybywa od 800 do 900 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Według oficjalnych informacji ministerstwa zdrowia, w czasie epidemii zmarło w sumie 151 osób zakażonych patogenem, a ponad 8 tysięcy wyzdrowiało. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono około 12 tysięcy testów na koronawirusa, a od początku badań- ponad 308 tysięcy.

W Hiszpanii minionej doby zmarło 217 osób zakażonych koronawirusem. Liczba ta po raz pierwszy od 8 maja przekroczyła dwieście. Wczoraj było to 184. Miejscowe ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba ofiar COVID-19 w Hiszpanii wzrosła do 27 tysięcy 321, a liczba stwierdzonych zakażeń od początku epidemii wynosi teraz 229 tysięcy 540. .

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Restauracje i bary w niektórych regionach Francji mogą zostać otwarte 2 czerwca. Chodzi o tak zwane "zielone strefy", czyli regiony Francji, które były objęte epidemią w niewielkim stopniu. Zapowiedział to premier Francji Edouard Philippe, który zapewniał o wielomiliardowej pomocy dla turystyki dotkniętej finansowymi skutkami epidemii. Decyzja sprawie otwarcia barów i restauracji zapadnie pod koniec maja. Uruchomienie lokali premier Edouard Philippe uzależnił od sytuacji sanitarnej kraju, gdyż władze obawiają się nawrotu epidemii. Szef rządu mówił, że przy obliczaniu pomocy finansowej pod uwagę brane są trzy najlepsze miesiące ubiegłego roku, ale także i fakt, iż te dochody zależą od sezonów turystycznych. Restauracje i hotele mogą korzystać z pożyczek gwarantowanych przez państwo. W sumie turystyka Francji, boleśnie dotknięta epidemią, otrzyma pomoc w wysokości 18 miliardów euro.

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych nadal rośnie. W ubiegłym tygodniu kolejne 2 miliony 900 tysięcy Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Tak wynika z najnowszego raportu Departamentu Pracy USA. Od początku epidemii koronawirusa liczba bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 36,5 miliona. Choć nowych wniosków o zasiłki przybywa wolniej niż na początku epidemii, ich liczba nadal jest ponad dziesięciokrotnie wyższa niż przed kryzysem. Wskaźnik bezrobocia wzrósł już w Stanach Zjednoczonych z 3,5 do 14,7 procent. Doradcy ekonomiczni prezydenta Trumpa przyznają, że może on osiągnąć nawet 20 procent.

Komisja Europejska wstrzymuje dostawy od producenta masek ochronnych, których jakość zakwestionowała Polska, do czasu wyjaśnienia sytuacji. Także Holandia zgłosiła zastrzeżenia. Półtora miliona masek zostało wysłanych do 17 krajów i Wielkiej Brytanii w ramach unijnego mechanizmu kryzysowego. Komisja poprosiła wszystkie państwa, by sprawdziły dostarczony sprzęt ochronny i przesłały analizy. Rzecznik Komisji Stefan de Keersmaecker powiedział, że po zebraniu ocen ze wszystkich krajów Bruksela zastanowi się nad krokami prawnymi wobec producenta. Wczoraj polski minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że maseczki, która Polska otrzymała, nie spełniają odpowiednich norm. - Dostaliśmy 600 tysięcy maseczek z transzy Unii Europejskiej. Niestety nie mają one certyfikatu CE, co nas zaniepokoiło i wysłaliśmy je również do badania i tutaj muszę niestety przekazać państwu, że te maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm i w związku z tym nie mogą być rozdysponowane wśród medyków w tej kategorii FFP - mówił wczoraj minister zdrowia.

W Rosji do 252 tysięcy 245 osób wzrosła liczba osób chorych na COVID-19. Z danych przekazanych przez rosyjskie służby sanitarne wynika, że sytuacja stabilizuje się. Od trzech dni dobowy przyrost liczby zakażonych utrzymuje się poniżej 11 tysięcy. W ciągu ostatnich 24 godzin w Rosji zarejestrowano 9 tysięcy 974 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej chorych zdiagnozowano w Moskwie. Stołeczne służby sanitarne zarejestrowały 4 tysiące 712 chorych. W stolicy, która jest największym w Rosji ogniskiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, od kilku dni notowanych jest coraz mniej nowych przypadków zakażenia. Od początku pandemii wyzdrowiało 53 tysiące 530 pacjentów rosyjskich szpitali. W tym czasie lekarze zarejestrowali 2 tysiące 305 zgonów, osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Na Ukrainie po raz pierwszy dobowa liczba wyzdrowień jest większa niż liczba nowych zakażeń koronawirusem. Od początku epidemii wykryto ponad 16 tysięcy przypadków SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 422 nowe przypadki zakażenia. Jednocześnie wyzdrowiało 427 osób, u których wcześniej wykryto koronawirus. Ukraińskie ministerstwo zdrowia informuje o 17 nowych przypadkach śmiertelnych. Ogółem z powodu Covid-19 na Ukrainie zmarło 456 osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies