Logo Radio Łódź

Dziś 241 nowych przypadków zakażenia w Polsce. W Łódzkiem 7 kolejnych osób z COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 73 nowych zakażeniach koronawirusem i 3 zgonach w Polsce. W sumie w kraju mamy 18 tys. 257 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem w wyniku COVID-19 zmarło 47 osób. W Polsce bilans ofiar wynosi 915.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 18 tys. 257. Dzisiaj (16 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało łącznie o 241 nowych zakażeniach. W tym gronie jest siedem osób z województwa łódzkiego. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował rano o śmierci pięciu osób, a w popołudniowym raporcie o śmierci trzech chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 915 osób, z czego 47 w Łódzkiem. Dziś także zmarł 92-letni mężczyzna hospitalizowany w szpitalu w Zgierzu. Pacjent posiadał schorzenia współistniejące i pochodził z powiatu zgierskiego.

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 234 zakażenia.

  • W ciągu doby wykonano ponad 25,1 testów na obecność koronawirusa. 

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagali w przewiezieniu 60 tysięcy maseczek z magazynu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego do kilku instytucji. Do Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa 21 tysięcy maseczek przekazał Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego. Dalej trafią one przede wszystkim do rolników. Czytaj więcej

Przedłużająca się epidemia sprawia, że siedzenie w domu staje się coraz trudniejsze. Z kwietniowych badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że wirus pokrzyżował plany turystyczne na kwiecień i maj prawie 3/4 Polaków. Jednak w ostatnich dniach do Łodzi przybywa nieco turystów za równo z regionu jak i innych województw, dla których miasto staje się celem jednodniowej eskapady. Czytaj więcej 

Co najmniej 12 pracowników łódzkich przedszkoli może być zakażonych koronawirusem. Władze miasta przez weekend chcą przebadać ponad 3 tysiące osób pracujących w miejskich placówkach przed otwarciem przedszkoli zaplanowanym na poniedziałek. Czytaj więcej

Zobacz także, Wirtualna Noc Muzeów 2020. Sprawdź, co można zobaczyć

Bezpłatny program do prowadzenia domowej rehabilitacji udostępniła pacjentom polska firma Neuroforma. Program pomaga w usprawnieniu całego ciała a także funkcji poznawczych. Czytaj więcej

Kosmetyczki, fryzjerzy, właściciele restauracji i kawiarni przygotowują się na ponownego przyjęcia klientów. Od poniedziałku (18.05) część lokali usługowych będzie czynne, ale w określonym reżimie sanitarnych. Czytaj więcej

Duże rodziny w dobie pandemii COVID-19

W dobie pandemii rodziny mają dla siebie więcej czasu ale mają też dodatkowe problemy - zauważa w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Joanna Krupska - przewodnicząca "Dużych Rodzin 3+" matka siedmiorga dzieci. Podkreśla, że problemem jest mieszkanie na bardzo małej powierzchni przypadającej na jedną osobę.

- Młodzież ucząca się poza domem i mieszkająca w akademiku na okres epidemii przebywa w domu, kto dojeżdżał do pracy, a teraz pracuje w domu i robi się tłok" - zwraca uwagę Joanna Krupska. Dodaje, że w wielodzietnych rodzinach był też probem spowodowany zdalnym nauczaniem. I nie chodzi tylko o tłok przy komputerach i telewizorze, ale również o możliwość pomocy wszystkim dzieciom w opanowaniu nowego sposobu nauki.

Według Janusza Wardaka, współtwórcy Akademii Familijnej i ojca dziesięciorga dzieci, trudno jest już teraz ocenić w jakiej kondycji znajdują się rodziny w sytuacji, która nas otacza. - Myślę, że rodziny, które są dobre, w tej sytuacji się umacniają i stają się lepsze, a rodziny z problemami mają problemy jeszcze większe - mówi Janusz Wardak. Dodaje, że wierzy jednak, iż będzie więcej rzeczy dobrych niż złych. Podkreśla, że z różnych rzeczy na które mogliśmy liczyć, rodzina okazała się tym, co jest najbardziej stabilne, najpewniejsze jeśli chodzi o wzjajemną opiekę nad sobą w tych trudnych czasach.

Dzień Teatru Publicznego w czasie pandemii

Świętujemy Dzień Teatru Publicznego, który w tym roku ze względu na panujące obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, nie odbędzie się w dotychczasowej formie. Co roku do kas teatralnych ustawiały się kolejki po bilety na spektakle za symboliczną kwotę.

Rzecznik Instytutu Teatralnego imienia Zbigniewa Raszewskiego Łukasz Orłowski wyjaśniał, że zamiast akcji "Bilet do teatru za grosze" teatry publiczne, które odgrywają wyjątkową rolę, otrzymają pomoc. Podkreślił, że budżet tegorocznej akcji, zostanie w całości przeznaczony na interwencyjne wsparcie teatrów. - Chcemy państwu przypominać o tym, że jest ponad 120 scen publicznych w Polsce, które mają działać dla naszego pożytku, nie dla zysku, a to właśnie teraz robią, mimo ich trudnej sytuacji - powiedział rzecznik Instytutu Teatralnego.

Łukasz Orłowski zaznaczył, że choć na żywo nie zostanie zagrany żaden spektakl, teatry będą przypominać widzom o święcie na różne sposoby. Jak dodał, te działania przeniosą się do internetu. - Część teatrów zaplanowała premiery online, a inne sceny będą świętować ten dzień w symboliczny sposób - wyjaśniał.

Akcja potrwa do 23 maja. Propozycje teatrów, będzie można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Teatralnego, w mediach społecznościowych teatrów oraz na portalu eteatr.pl.

Wytyczne MEN odnośnie egzaminów szkolnych

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Będą obowiązywały podczas egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 roku. Resort przygotował je wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Zgodnie z wytycznymi, na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych. Ci, którzy są objęci kwarantanną lub mieszkają z taką osobą, nie mogą się pojawić na egzaminie. Na terenie całej szkoły będzie obowiązywało zakrywanie ust i nosa, do momentu zajęcia miejsc w sali egzaminacyjnej. Przed wejściem uczeń może zostać poproszony o odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania tożsamości - wtedy konieczne jest zachowanie co najmniej półtora metra odstępu.

Podczas egzaminu można korzystać wyłącznie z własnych przyborów.

Kolejne wytyczne dotyczą ustawienia ławek w co najmniej 1,5-metrowym odstępie oraz dezynfekcja ławek, krzeseł i materiałów czy narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający.

Egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca do 9 lipca, a egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

Plan dla Śląska się sprawdza?

Premier Mateusz Morawiecki mówił po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Katowicach, że plan walki z epidemią na Śląsku sprawdza się. Od kilku dni w tym regionie jest najwięcej w kraju przypadków koronawirusa z powodu ognisk zakażeń w kopalniach. Szef rządu dodał, że wychodzimy z tej trudnej epidemicznej sytuacji we właściwy sposób. Zaznaczył, że nie ma mowy o izolacji Śląska. - Nie ma na to mojej zgody, nie ma na to zgody rządu - podkreślił.

- Ponieważ w województwie śląskim pojawił się większy problem, niż gdzie indziej, to tutaj należy się większa pomoc i tej pomocy udzielamy. Dlatego plan dla Śląska walki z epidemią się sprawdza. Weryfikacja osób, które się znajdują w kwarantannach, pomoc dla tych osób, które nie mogą zdobyć artykułów codziennej potrzeby. To wszystko jest zorganizowane we właściwy sposób - dodał Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że na Śląsku podjęto bezprecedensową decyzję o przesiewowym badaniu testami genetycznymi górników. Dodał, że poza ogniskami zakażeń w kopalniach liczba zakażeń nie różni się od reszty kraju. - Ta transmisja pozioma koronawirusa, poza sektorem wydobywczym, poza górnictwem jest na poziomie bardzo podobnym do reszty kraju, na poziomie kilkunastu przypadków dziennie - mówił.

Premier: Na początku przyszłego tygodnia górnicy wrócą do pracy

Na początku przyszłego tygodnia górnicy w ograniczonym stopniu będą mogli wrócić do pracy w kopalniach na Śląsku, zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Katowicach, mówił, że będzie to możliwe "w poniedziałek-wtorek" i na razie ma to być powrót ograniczony, "przynajmniej na jedną zmianę".

- Względy produkcyjne i względy bezpieczeństwa zmuszają do tego, żeby utrzymywać kopalnie w ruchu, przynajmniej na minimalnym poziomie - wyjaśniał premier. Wśród kopalń, które częściowo przywrócą wydobycie, premier wymienił: Pniówek, Bobrek oraz Murcki-Staszic.

W ubiegłym tygodniu rząd z powodu epidemii wstrzymał wydobycie w pięciu kopalniach na Śląsku. W poniedziałek mają się zacząć badania przesiewowe w kolejnych kopalniach w tym regionie. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że sytuacja epidemiologiczna na Śląsku jest opanowana, i "nie ma mowy o izolacji województwa".

 

Koronawirus na świecie

Chiny sugerują zagranicznym dyplomatom powrót na placówki w Chińskiej Republice Ludowej po 1 czerwca. Pismo w tej sprawie chińskie MSZ wystosowało do zagranicznych przedstawicielstw w tym tygodniu. Według chińskich władz to jeden ze sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Słynne Atomium, symbol belgijskiej stolicy, apeluje do władz Brukseli o pomoc finansową. Jego straty z powodu koronawirusa mogą wynieść około trzech milionów euro.

W Rosji do 272 043 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W ciągu doby zarejestrowano 9 tysięcy 200 nowych przypadków. Najwięcej zakażonych zdiagnozowano w Moskwie. W rosyjskiej stolicy w ciągu doby przybyło 3 tysiące 505 chorych na COVID-19. Z danych publikowanych codziennie przez rosyjskie służby sanitarno-epidemiologiczne wynika, że liczba nowych przypadków w stolicy i w skali kraju systematycznie maleje. Rosyjscy lekarze od początku pandemii zarejestrowali dwa tysiące 537 zgonów osób zakażonych koronawirusem. W tym czasie wyzdrowiało ponad 63 tysięcy osób. Łącznie w Rosji do tej pory przeprowadzono prawie siedem milionów testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Po kilkutygodniowej przerwie wznowiono możliwość pieszego przekraczania polsko-ukraińskiej granicy. Ruch pieszy od północy otwarto na przejściu Medyka-Szeginie.

W stolicy Korei Południowej - Seulu - maleje liczba nowych przypadków koronawirusa. W piątek patogen wykryto u 19 mieszkańców, z czego sześć zakażeń związanych było z ogniskiem koronawirusa w jednej z rozrywkowych dzielnic koreańskiej stolicy. Itaewon to seulska dzielnica znana ze swoich barów i klubów nocnych. To właśnie tam w pierwszy weekend maja doszło do rozwleczenia patogenu, po tym jak jeden z uczestników imprez okazał się być zakażony koronawirusem.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 528 przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej - ponad 150 - w ukraińskiej stolicy. Ogółem od początku epidemii na Ukrainie zakażeniu uległo 17 858 osób. Jak poinformowano ukraińskie ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatniej doby wykonano niemal dziewięć tysięcy testów. Wśród 528 nowych przypadków koronawirusa 92 zdiagnozowano u medyków. Od początku epidemii zmarło 497 osób, z czego 21 w ciągu ostatniej doby. 153 nowe zakażenia wykryto w Kijowie. W ukraińskiej stolicy wczoraj w jednym z zakładów opiekuńczych dla dziewcząt wykryto ponad 80 przypadków SARS-CoV-2. Władze miasta zarządziły badania we wszystkich działających placówkach opiekuńczo-wychowawczych i internatach.

Minionej doby w Hiszpanii zmarły 104 osoby zakażone koronawirusem. To najniższy dzienny przyrost śmierci z powodu COVID-19 od ośmiu tygodni - czyli od połowy marca. Liczba śmiertelnych ofiar patogenu wynosi w tym kraju 27 563.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Część z delegatów, którzy zbiorą się na dorocznej sesji chińskiego parlamentu, będzie musiała przejść obowiązkowe testy na obecność koronawirusa. Sesja rozpocznie się za tydzień w Pekinie. Do stolicy przybędzie około trzech tysięcy delegatów ze wszystkich prowincji i regionów administracyjnych Chin.

Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w krajach bałtyckich. Ostatniej doby stwierdzono 42 nowe przypadki, z czego najwięcej na Łotwie. Łotysze poinformowali, że po przebadaniu prawie dwóch tysięcy próbek zdiagnozowali 27 nowych zakażeń wirusem SARS-Cov-2. Ponad dwadzieścia przypadków dotyczy pracowników i mieszkańców jednego z domów opieki społecznej w północnej części kraju. Ogółem na COVID-19 zachorowało na Łotwie dotychczas 997 osób, z czego 662 wyzdrowiały.

W Estonii wykryto cztery nowe zakażenia, a ogólna liczba potwierdzonych przypadków patogenu wzrosła do 1770. Rośnie liczba osób, które wyzdrowiały. Dotychczas koronawirusa pokonało 934 mieszkańców Estonii.

Na Litwie ostatniej doby przybyło 11 zakażonych. Ogółem do tej pory wirusa SARS-Cov-2 zdiagnozowano u 1534 osób, z czego 988 osób wyzdrowiało.

Od września na ulicach Belgii nie będzie żołnierzy. O zakończeniu ponadpięcioletniej operacji wzmocnionej ochrony poinformował minister obrony w odpowiedzi na pytanie poselskie. Wojskowi pomagali policji w pilnowaniu budynków rządowych, posterunków policji, sądów czy unijnych instytucji, a także dworców kolejnych i autobusowych oraz centrów handlowych.

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby wykryto 951 osób zakażonych koronawirusem przy ponad 13 tysiącach przeprowadzonych testów. W sumie od początku epidemii zanotowano już 28 681 osób zakażonych patogenem. Mińsk nie stosuje specjalnych obostrzeń wobec życia codziennego, by ograniczać skalę zachorowań.

W Belgii odnotowano w ciągu ostatniej doby spadek liczby zakażeń koronawirusem, zgonów i przyjęć do szpitali. Z najnowszych danych centrum kryzysowego wynika, że od początku epidemii patogen wykryto u prawie 55 tysięcy osób, ponad 9 tysięcy zmarło, a szpitale opuściło około 14 i pół tysiąca pacjentów uznanych za wyleczonych.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies