Logo Radio Łódź

135 nowych przypadków koronawirusa. 6 osób zmarło [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 135. nowych zakażeniach koronawirusem i 6 kolejnych zgonach w Polsce. W sumie w kraju mamy 18 tys. 529 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem w wyniku COVID-19 zmarło 49 osób. W Polsce bilans ofiar wynosi 925.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 18 tys. 529. Dzisiaj (17 maja) Ministerstwo Zdrowia w popołudniowym raporcie poinformowało o 135 nowych zakażeniach. W tym 6 osób z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował południu o śmierci sześciu osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 925 osób, z czego 49 w Łódzkiem.

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 240 zakażeń.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 7 tysięcy 451 osób wyzdrowiało po chorobie wywołanej koronawirusem. Z danych resortu wynika, że w hospitalizowanych jest 2 tysiące 459 osób, a 84 tysięcy 542 osoby są objęte kwarantanną. Nadzorowi epidemiologicznemu podlega 18 tysięcy 195 osób.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Mieszkańcy gminy Zgierz wybierają dziś (17.05) nowego wójta. Przedterminowe wybory uzupełniające mają formę tradycyjnego głosowania, ale przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Komisje pracują w maseczkach, a każdy głosujący przed wejściem musi zdezynfekować ręce. Czytaj więcej

W Łodzi więcej pasażerów od jutra (18.05) będzie mogło korzystać z komunikacji miejskiej. Wejdą również w życie nowe rozkłady jazdy. Czytaj więcej

W autobusach i tramwajach będzie mogło podróżować tyle osób, ile wynosi 30 procent liczby miejsc siedzących i stojących w pojeździe. Dzięki temu standardowy tramwaj dwuwagonowy, który do tej pory zabierał po 10 osób w wagonie, teraz będzie mógł przewieźć 30 osób a niskopodłogowa Pesa zamiast 20 osób zabierze ponad 60. Pasażerowie są proszeni o zachowanie dystansu między sobą. Autobusy i tramwaje są codziennie dezynfekowane, nie ma też konieczności wciskania przycisku do otwierania drzwi. Czytaj więcej

W Bełchatowie po przerwie spowodowanej epidemią wznowiła wydawanie posiłków miejska jadłodajnia przy ulicy Kwiatowej. Osoby bezdomne i potrzebujące mogą tam codziennie zjeść ciepłą zupę oraz dostać suchy prowiant na niedzielę. Czytaj więcej

Koronawirus na świecie

W Rosji do 281 tysięcy 752 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. Rosyjskie laboratoria, od początku pandemii, przeprowadziły prawie 7 milionów testów na obecność patogenu.

W ciągu minionej doby w Rosji zarejestrowano 9 tysięcy 709 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od kilku dni dobowy przyrost nie przekracza 10 tysięcy. Najwięcej chorych zdiagnozowano w Moskwie. W ciągu ostatnich 24 godzin w stolicy przybyło 3 tysiące 855 nowych przypadków. Od początku pandemii lekarze stwierdzili 2 tysiące 631 zgonów, pacjentów chorych na COVID-19. W tym czasie wyzdrowiało ponad 67 tysięcy osób.

W Santiago de Chile siedem milionów ludzi rozpoczęło "całkowitą kwarantannę". Została ogłoszona po gwałtownym wzroście liczby przypadków zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa w zeszłym tygodniu.

Wczoraj w całym Chile odnotowano 41 428 osób zakażonych i 421 ofiary śmiertelne. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 27 osób. Najwięcej zarażonych odnotowano w Regionie Metropolitalnym, w samej stolicy jest ich 80 procent przypadków.

We Francji od jedenastego maja, kiedy zaczęto wychodzić kwarantanny, zanotowano 25 nowych ognisk zarażeń koronawirusem. Według bilansu Ministerstwa Zdrowia ogólna liczba nowych przypadków zachorowań maleje.

Ostatnia na liście nowych ognisk zakażeń koronawirusem jest rzeźnia w pobliżu Orleanu w środkowej Francji. Zarażenie patogenem stwierdzono tam u trzydziestu czterech pracowników. To druga rzeźnia, w której w ciągu minionego tygodnia stwierdzono ognisko zachorowań. W sumie w ciągu mijającego tygodnia wśród badanych osób zdiagnozowano tysiąc sto nowych przypadków zakażenia wirusem.

Minister zdrowia Olivier Veran, który potwierdził, że we Francji można przeprowadzać 700 tysięcy testów tygodniowo, zaznaczył, że liczba nowych przypadków stanowi dwa procent wszystkich przeprowadzonych w ciągu tygodnia badań. Dalej, szef resortu przyznał, że w tej chwili największe niepokoje towarzyszą sytuacji na należącym do Francji, położonym na Oceanie Indyjskim archipelagu Majota. To jedyny rejon V-tej Republiki, gdzie epidemia się rozwija.

W Stanach Zjednoczonych zmarło w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa 1237 osób. Poinformował o tym Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.Ogółem w Stanach Zjednoczonych zmarło 88 tysięcy 730 chorych. Zanotowano przeszło milion 466 tysięcy przypadków zakażenia. Liczba zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa jest w Stanach Zjednoczonych największa na świecie.

Na Białorusi w ciągu ostatniej dobry wykryto 969 przypadków koronawirusa. To największy dzienny przyrost wykrytych osób z patogenem w tym miesiącu.

Od początku epidemii na Białorusi ujawniono w sumie blisko 30 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. Dotychczas zmarło 165 z nich, a wyzdrowiało prawie 10 tysięcy. W sumie przeprowadzono ponad 350 tysięcy testów na wykrycie patogenu.

Na Białorusi od 25 kwietnia niemal codziennie notuje się od ponad 800 do ponad 900 nowych przypadków infekcji. Białoruskie władze dotąd nie wprowadzały surowych zasad walki z koronawirusem. Nie zrezygnowały z imprez masowych, nie zamknęły świątyń, nie wprowadziły obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Jednak wydawane są pewne rekomendacje - na przykład zachowania bezpiecznej odległości w czasie zakupów w supermarketach. Jest też obowiązek dwutygodniowej samoizolacji dla osób przybyłych zza granicy. Dużo ludzi dobrowolnie nosi maseczki ochronne.

W Brazylii potwierdzono prawie 15 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło tam 816 kolejnych osób, u których zdiagnozowano wirusa. Łącznie na COVID-19 w Brazylii zmarło 15 tysięcy 633 osób. Potwierdzono w tym kraju obecność koronawirusa łącznie u 233 tysięcy 142 osób. Liczby te świadczą o tym, że Brazylia stała się głównym ogniskiem infekcji w Ameryce Łacińskiej - pisze agencja AFP. Pod względem liczby potwierdzonych zakażeń Brazylia znajduje się obecnie na 4 miejscu na świecie. W Brazylii za ozdrowieńców - pacjentów, u których ustąpiły objawy choroby zakaźnej - uznaje się według różnych danych, od 80 do 90 tysięcy osób.

Francja czeka z otwarciem granic do czasu wspólnej decyzji państw Unii Europejskiej. To reakcja na stanowisko, zajęte w tej sprawie w sposób jednostronny przez Włochy
Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner oświadczył, że dla władz w Paryżu wiążąca będzie wspólna, skoordynowana decyzja dotycząca granic wewnątrz Unii, a przede wszystkim strefy Schengen. A jak na razie jej nie ma. Szef resortu dodał, że ubolewa nad tym, iż w sprawach granic rządy w Madrycie i w Rzymie podjęły decyzję jednostronnie. W przypadku stosunków francusko-hiszpańskich czynny jest ruch przygraniczny.
Christophe Castaner mówił o otwarciu granic wizytując jedną z czynnych w weekend plaż. Przypomniał przy tej okazji, że koronawirus jest w dalszym ciągu zagrożeniem wymagającym wysiłku wszystkich i ogromnej odpowiedzialności. Bez tego nie uda się pokonać epidemii. Władze zapowiedziały, że Francuzki i Francuzi będą mogli wyjechać na wakacje, ale zalecają pozostanie w kraju. 

We Włoszech od poniedziałku (18.05) przestają obowiązywać niemal wszystkie ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Utrzymany został zakaz zgromadzeń i podróży poza granice swego regionu. Premier Giuseppe Conte podczas konferencji prasowej powiedział, że sytuacja epidemiologiczna poprawiła się, ale należy zachować ostrożność, bo pandemia nie została pokonana: „Podejmujemy przemyślane ryzyko. Nie możemy czekać na wynalezienie i dystrybucję szczepionki. Nie ruszylibyśmy już z miejsca. Straty społeczne i gospodarcze byłyby zbyt poważne”.

Od dziś otwierają się domy towarowe, sklepy, punkty usługowe, kościoły, wiele muzeów i galerii, plaże, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także bary i restauracje. Obowiązują maseczki i dystans bezpieczeństwa. Ograniczenia powodują, że w niektórych sektorach, szczególnie gastronomicznym, nie wszystkim podjęcie na nowo działalności opłaca się. Wiele restauracji i punktów usługowych pozostanie zamkniętych.

We Francji pierwszy weekend od rozpoczęcia stopniowego znoszenia dwumiesięcznej kwarantanny Francuzki i Francuzi wykorzystują na spacery po plażach i odwiedzanie niektórych placówek muzealnych. Minister spraw wewnętrznych apeluje o zachowanie ostrożności i rozsądku. Na plażach Normandii czy Bretanii można spacerować, kąpać się, uprawiać jogging i sporty pod żaglami. Nie wolno się opalać, aby uniknąć tłoku. Można wędrować po lasach i po alpejskich szlakach. Czynny jest dla ograniczonej liczby zwiedzających klasztor Mont St. Michel, wiele lokalnych placówek muzealnych i Sanktuarium w Lourdes, w którym można przebywać przez pół godziny. Minister Spraw Wewnętrznych Christophe Castaner apelował do społeczeństwa o zachowanie postawy obywatelskiej. Zaznaczył, że wszyscy są odpowiedzialni z wynik walki z koronawirusem - przed samymi sobą, przed bliskimi, przyjaciółmi, personelem medycznym i przed otoczeniem. Podkreślił, że to jest wspólna walka z epidemią. Rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye oceniła, że w pierwszym tygodniu znoszenia kwarantanny społeczeństwo było na ogół zdyscyplinowane - noszono maseczki, obowiązkowe w transporcie publicznym i zachowywano przepisowy dystans.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies