Logo Radio Łódź

37 nowych zachorowań i 76 ozdrowieńców w Łódzkiem. 238 zakażonych koronawirusem w Łodzi

Ministerstwo Zdrowia informuje o 240 nowych zakażeniach koronawirusem i 9 zgonach w Polsce. W województwie łódzkim potwierdzono kolejnych 37 pozytywnych wyników. W sumie w kraju mamy 20 tys. 619 potwierdzonych zachorowań.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 20 tys. 617 Dzisiaj (22 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sumie o 476 nowych zakażeniach. 

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś  resort poinformował o śmierci 10 osób.

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 982 osoby, z czego 51 w Łódzkiem.

 • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 279 zakażeń. 

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:

 • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 1316
 • Liczba osób aktualnie zakażonych: 391
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 25
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 2199
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 724
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 872
 • Liczba osób, które zmarły: 51

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wykonano ponad 22,3 tys. testów na koronawirusa

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Kilkunastu pacjentów szpitala im. Jonschera zostało przewiezionych do jednoimiennego szpitala w Zgierzu. Pacjenci, a także kilka osób z personelu otrzymało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Oddział chorób wewnętrznych został zamknięty. Czytaj więcej

W Łodzi i regionie ruszają pierwsze kina samochodowe. Na ich działalność w określonym reżimie sanitarnym, zezwolono w ramach trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Czytaj więcej 

Łódzki port lotniczy otrzyma wsparcie od ministerstwa infrastruktury, które pomoże utrzymać płynność finansową. Program ma objąć te lotniska, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Czytaj więcej 

Wybory prezydenckie były tematem dzisiejszego posiedzenia komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef klubu parlamentarnego partii, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz wicemarszałek Senatu Marek Pęk.Przewodniczący komitetu wykonawczego Krzysztof Sobolewski mówi, że omówione zostały dotychczasowe i przyszłe działania związane z kampanią prezydenta Andrzeja Dudy. Dodał, że w tej chwili kampania jest wstrzymana do momentu, kiedy zostanie zarządzony nowy termin wyborów. Powiedział, że najlepszą datą jest 28 czerwca.

W ministerstwie sprawiedliwości trwają przygotowania do wprowadzenia w życie przepisów ustawy antyprzemocowej. Ustawa zakłada natychmiastowe odizolowanie sprawcy przemocy domowej od ofiar, decyzję o 14-dniowej izolacji i zakazie zbliżania się podejmowałby policjant podczas interwencji. Ministerstwo pracuje między innymi nad wytycznymi dla ośrodków pomagających ofiarom, policjantów czy przedstawicieli żandarmerii wojskowej. Poza przygotowaniem wytycznych resort będzie również organizował szkolenia dla funkcjonariuszy. "Przygotowujemy wytyczne dla ośrodków, zaopatrzone w instrukcje. Jesteśmy w trakcie przygotowania podręcznika, który będzie się składał z omówienia orzecznictwa międzynarodowego, będzie praktycznym komentarzem do stosowania ustawy i udzieli odpowiedzi na pojawiające się pytania" - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.W resorcie sprawiedliwości trwa również analiza statystyk dotyczących stosowania przemocy domowej w Polsce.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński rozstrzygnął stypendialną część programu "Kultura w sieci". Trzymiesięczne stypendia - każde w wysokości 9 tysięcy złotych - otrzyma 2223 artystów i twórców. W sumie na tę część programu przeznaczono 20 milionów złotych.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych miesiącach rozpocznie się stopniowe odmrażanie ruchu lotniczego w Polsce. Poinformował także, że jest gotowa ustawa dotycząca pomocy dla lotnisk, linii lotniczych i firm obsługujących ruch lotniczy w Polsce.Szef rządu zaznaczył, że odmrażanie ruchu lotniczego będzie się odbywało w konsultacji z ekspertami zajmującymi się ruchem lotniczym oraz epidemiologami. - Pracujemy nad odpowiednimi procedurami i protokołami, które pozwolą przywrócić ruch, prawdopodobnie najpierw krajowy, wewnątrz Rzeczypospolitej, a później coraz szerzej ruch międzynarodowy - mówił premier.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada wsparcie polskich lotnisk, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Kwota wsparcia przekroczy 142 miliony złotych. Resort przygotował kilka mechanizmów, które pozwolą utrzymać płynność finansową portom lotniczym.Program obejmie 14 lotnisk, między innymi w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku.
Mechanizmy będą polegać między innymi na 3-miesięcznym dofinansowaniu wynagrodzenia pracowników w przypadku przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Pojawi się też możliwość późniejszego opłacenia należności podatkowej, rozłożenia zaległego podatku na raty a także możliwość niższych zaliczek na podatek dochodowy PIT i CIT. Uwzględniono możliwość odliczenia straty za 2020 rok od dochodu za 2019 rok, aby zmniejszyć podstawę opodatkowania i otrzymać zwrot nadpłaconego podatku,Zakaz lotów międzynarodowych został natomiast przedłużony do 6 czerwca.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że w ramach tarczy antykryzysowej 3.0 dopłata do przywracanych połączeń autobusowych wzrosła z 1 złotego do 3 złotych. Umożliwiająca to ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzej Dudę.Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreśla, że dofinansowanie jest szczególnie ważne teraz, gdy z powodu epidemii mniej osób korzysta z transportu publicznego. W celu skorzystania z dopłaty konieczne jest złożenie wniosku. Podkreślił, że wojewodowie we wszystkich województwach od wczoraj ogłaszają nabory. Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych dysponuje w tym roku kwotą 800 milionów złotych.

W ramach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń epidemicznych ministerstwo zdrowia zarekomenduje zgodę na organizację wesel do 50 osób. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że sytuacja epidemiczna w kraju poprawiła się na tyle, że możliwa jest taka decyzja.Wiceminister Janusz Cieszyński dodał, że przyjęcia weselne będą musiały na razie odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. "Przynajmniej na początku wesela będą się różniły od tego, co znaliśmy do tej pory" - powiedział Janusz Cieszyński. Dodał, że Główny Inspektor Sanitarny pracuje na wytycznymi dla organizatorów wesel, a ministerstwo rozwoju odbyło szereg spotkań z branża weselną, tak aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich uczestników takich imprez.

Koronawirus na świecie

W Rosji do 326 448 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Jak poinformowały rosyjskie służby sanitarne, w ciągu minionej doby zdiagnozowano 8894 nowych przypadków.
W ciągu ostatnich 24 godzin, najwięcej zakażeń zarejestrowano w Moskwie. W stolicy Rosji zdiagnozowano 2988 chorych na COVID-19. Dane rosyjskich służb sanitarnych wskazują, że od początku pandemii wyzdrowiało prawie 100 tysięcy osób. W tym czasie lekarze stwierdzili 3249 zgonów pacjentów rosyjskich szpitali, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Do tej pory w Rosji przeprowadzono ponad 8 milionów testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

W Brazylii przedstawiciele siedmiu partii opozycyjnych złożyli do Izby Deputowanych wniosek o impeachment prezydenta Jaira Bolsonaro. Oskarżają go o zaniedbania w sytuacji epidemii, które doprowadziły do masowego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła w Brazylii 20 tysięcy. Jest to pierwszy wniosek o postawienie Jaira Bolsonaro w stan oskarżenia, o który partie wystąpiły wspólnie. Do tej pory były już składane inne wnioski z żądaniem ustąpienia Jaira Bolsonaro ze stanowiska, ale z inicjatywy poszczególnych parlamentarzystów. Według sygnatariuszy wniosku, prezydent powinien zostać usunięty z urzędu z powodu popełnienia przestępstw związanych z nieposzanowaniem zdrowia publicznego poprzez pogwałcenie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Już podczas trwania pandemii Jair Bolsonaro uczestniczył w demonstracjach ulicznych podczas których witał się, podawał rękę i robił sobie zdjęcia z protestującymi. Rządzący nie informowali jasno, jak wobec pandemii powinni zachować się obywatele.

Chińskie władze zapowiedziały dalsze wspieranie gospodarki, która ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. W Pekinie rozpoczęły się dziś doroczne obrady chińskiego parlamentu.
Tamtejsze władze nie ogłosiły oficjalnej prognozy dotyczącej wzrostu PKB po raz pierwszy od 30 lat. Premier Chin Li Keqiang podczas sesji plenarnej inaugurującej posiedzenie gremium będącego chińskim odpowiednikiem parlamentu zapowiedział dalsze działania na rzecz wsparcia gospodarki. W pierwszym kwartale tego roku chińskie PKB skurczyło się o 6,8%. Priorytetem władz będzie w najbliższym czasie stabilizacja rynku pracy. 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Francuski rząd zadecydował, że druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Jedynym elementem, który może zmienić te plany, będzie negatywna opinia sanitarno-epidemiologicznej Rady Naukowej złożonej z badaczy i lekarzy. Pierwsza tura odbyła się w marcu - termin drugiej anulowano ze względu na epidemię koronawirusa.Premier Francji Edouard Philippe poinformował, że decyzja o wyznaczeniu konkretnej daty w końcu czerwca zapadła po licznych konsultacjach z przedstawicielami wszystkich partii politycznych. Nie udało się dojść do konsensusu, dlatego władze musiały wziąć na siebie odpowiedzialność za przeprowadzenie drugiej tury wyborów samorządowych. Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner wyjaśniał, że głównym i najważniejszym celem władz jest umożliwienie wszystkim wzięcia udziału w wyborach - także pensjonariuszom domów seniora i osobom obłożnie chorym, do których przyjdą inspektorzy. W lokalach wyborczych będą wprowadzone środki zapewniające bezpieczeństwo sanitarne. Utrzymane zostaną odległości między głosującymi, dostępne będą środki dezynfekujące. Wszyscy członkowie komisji oraz głosujący będą zobowiązani do posiadania maseczek ochronnych.

Ponad połowa małych i średnich firm w Rosji określiła swoją sytuację jako katastrofalną - poinformowało biuro Rzecznika Praw Przedsiębiorców. Dane zebrano 19 maja we wszystkich regionach Federacji Rosyjskiej. Rosyjscy przedsiębiorcy od kwietnia alarmują, że rządowe wsparcie w okresie pandemii jest niewystarczające i część z nich będzie musiała ogłosić bankructwo.
Na zlecenie Rzecznika Praw Przedsiębiorców Borysa Titowa ankieterzy przeprowadzili wywiady z przedstawicielami 2055 firm. 53 procent uczestników monitoringu określiło sytuację swojej firmy jako katastrofalną. Tyle samo ankietowanych oświadczyło, że nie jest w stanie wypłacać pensji swoim pracownikom, a 43 procent nie stać na opłacanie czynszu za wynajem pomieszczeń. Ponad 62 procent przedsiębiorców biorących udział w badaniu nie potrafi powiedzieć, czy uda im się przetrwać kryzys.
Wcześniej rosyjskie media niezależne poinformowały, że w Moskwie i innych dużych miastach bankructwo może ogłosić około 80 procent małych firm - głównie restauracji i zakładów usługowych.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies