Logo Radio Łódź

Niemal 23 tysiące potwierdzonych przypadków zakażenia w Polsce. Kolejny zgon w szpitalu w Zgierzu

Ministerstwo Zdrowia informuje o 141 nowych zakażeniach koronawirusem. W sumie w kraju mamy 22 tys. 964 potwierdzonych zachorowań. Resort poinformował o śmierci kolejnych 5 chorych, w tym 85-letniej kobiety hospitalizowanej w Zgierzu.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 22 tys. 964. Dzisiaj (27 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało w porannym raporcie o 141 nowych zakażeniach, z czego 98 na Śląsku 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś rano resort poinformował o śmierci kolejnych 5 chorych. W tym 85-letniej kobiety hospitalizowanej w Zgierzu 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1043 osoby, z czego 64 w Łódzkiem

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 458 zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2035 osób. Wyzdrowiało 10 tys. 692 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie.

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Dzisiejszym gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był Tomasz Salski, prezes ŁKS-u Łódź. Piotr Andrzejczak rozmawiał z nim o przerwie w rozgrywkach spowodowanej epidemią koronawirusa, powrotem do gry i walki o utrzymanie w PKO Ekstraklasie.

W Wieluniu wykryto koronawirusa u fryzjerki. Miała kontakt z sześćdziesięcioma klientami. Z klientami kontaktuje się sanepid. Fryzjerka była badana w związku z licznymi testami przeprowadzonymi wśród rodzin związanych z fabryką mebli w Kępnie. Czytaj więcej 

Kolejny etap łagodzenia ograniczeń już w najbliższą sobotę. Zniesienie obowiązku noszenia maseczek, otwarte instytucje kultury i sportu. Zobacz więcej

 - Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 73 tys. osób poddanych kwarantannie, a w około 1000 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - powiedział w piątek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Jak poinformował w piątek rzecznik Komendy Głównej Policji, od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci już ponad 6,8 miliona razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby przeprowadzili 73 194 tego typu kontroli, a w około 1000 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Uczelnie zaczynają przywracać wybrane zajęcia stacjonarne dla studentów i doktorantów. Obowiązują m.in. dezynfekcja, maseczki, wietrzenie pomieszczeń, bezpieczne odstępy między stanowiskami pracy i harmonogram, który pozwoli pracować w mniejszych grupach. Stan zdrowia prowadzących zajęcia ma być "monitorowany". W poniedziałek (25 maja) weszło w życie rozporządzenie resortu nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z rozporządzeniem do 30 września br. wszędzie tam, gdzie tylko to możliwe, zajęcia dla studentów i doktorantów mają się odbywać zdalnie. Jeśli jednak zajęć ze względu na ich specyfikę nie można przeprowadzić w sposób zdalny - to dopuszczono ich prowadzenie w siedzibach uczelni lub filiach, niezależnie od roku studiów. Analogicznie jest w przypadku doktorantów. Pierwsze stacjonarne zajęcia dla studentów i doktorantów na warszawskich uczelniach już ruszyły, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, w pracowni konserwacji ceramiki na Wydziale Archeologii UW. "Na Wydziale Geologii zajęcia zaplanowano w czerwcu. Grafiki w innych jednostkach jeszcze nie zostały opublikowane na stronach" - poinformowała Katarzyna Łukaszewska z biura prasowego uczelni.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Koronawirus na świecie 

Prawie 132 miliardy euro bezzwrotnych grantów dla Polski z funduszu odbudowy i budżetu Unii na lata 2021-2027. Taka jest pełna propozycja Komisji Europejskiej dla naszego kraju, którą wyliczyła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.Do ponad 37 i pół miliarda euro grantów z funduszu odbudowy między innymi na spójność, rozwój obszarów wiejskich i transformację energetyczną należy dodać prawie 94 miliardy euro zaproponowane Polsce w lutym na europejskim szczycie w sprawie budżetu Unii. Z tej puli 66 miliardów euro ma być przeznaczone na politykę spójności. Jeśli do tego dodać jeszcze zaoferowane przedwczoraj niskooprocentowane pożyczki z funduszu odbudowy, to zgodnie z propozycją Komisji Polska powinna otrzymać prawie 158 miliardów euro. Pieniądze z funduszu odbudowy mają być dostępne od stycznia przez dwa lata, unijny budżet będzie rozpisany na 7 lat. Ale propozycja Komisji dotycząca podziału pieniędzy na wszystkie kraje musi być jeszcze zaakceptowana przez unijne rządy. Wraz z jej opublikowaniem rozpoczęły się konsultacje. Pierwszą próbę osiągnięcia porozumienia europejscy przywódcy podejmą na unijnym szczycie 19 czerwca.

Ośmioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, wykryto 25 nowych zakażeń – poinformowano w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa. Dotąd zmarło 517 osób chorych na Covid-19 i stwierdzono 3 841 zakażeń. 2 024 osoby uznano już za wyleczone. Spada liczba chorych, którzy wymagają opieki szpitalnej: jest ich obecnie 384, z czego 24 oddycha z pomocą respiratora. Na kwarantannie domowej przebywa niecałe 11 tysięcy osób. Rząd Węgier złożył we wtorek w parlamencie projekt ustawy dotyczący zniesienia stanu zagrożenia, wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa. Ponieważ pandemia jeszcze się nie skończyła, rząd chce pozostawić niektóre obowiązujące obecnie przepisy, by zachować gotowość epidemiczną.

429 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto minionej doby na Ukrainie, 10 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 495 wyzdrowiało - podał w piątek resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 22 811, zgonów do 679, a wyleczonych do 8 934. Na Covid-19 zachorowało w kraju łącznie 1 693 dzieci i 4 411 pracowników medycznych. Centrum Zdrowia Publicznego sprecyzowało, że hospitalizacji dotychczas wymagało 7 078 chorych, a 267 pacjentów podłączono do respiratorów. Na Ukrainie do 22 czerwca trwa "kwarantanna adaptacyjna", polegająca na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie. Wprowadzanie kolejnych etapów łagodzenia restrykcji w regionach zależy od liczby zakażeń, zapełnienia szpitali pacjentami chorymi na Covid-19 i liczby przeprowadzanych testów.

Premier Francji zapowiedział, że poza trzema departamentami - Oise na północy regionu stołecznego, na Majotcie na Oceanie Indyjskim i w Gujanie Francuskiej - sytuacja będzie obserwowana pod względem sanitarnym. W pozostałych rejonach życie ma powoli wracać do post-pandemicznej normy. Od 2 czerwca będą otwarte parki i ogrody, a także baseny i sale gimnastyczne w strefach mniej dotkniętych epidemią. Z pewnymi ograniczeniami będą działać restauracje, kawiarnie i bary. Premier Edouard Philippe zauważył, że Francuzi bardzo czekają na otwarcie barów i kafejek. Zwrócił uwagę na to, że jest to sektor, który ma kapitalne znaczenie dla francuskiej gospodarki. Dodał, że nie można zapominać o tym, iż jest to też część francuskiego stylu życia, sposobu na to by być razem, aby się spotykać. W dalszym ciągu nie będą czynne dyskoteki, sale gier, kręgielnie, tory wyścigów konnych i stadiony. Wciąż nie wolno uprawiać sportów zespołowych, ani sportów walki.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

- W ciągu ostatniej doby w Niemczech zdiagnozowano 741 nowych przypadków koronawirusa, zmarło 39 zakażonych osób - podał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Całkowita liczba zakażonych przekroczyła 180 tys.Nowy bilans pandemii w Niemczech to 180458 wykrytych infekcji oraz 8450 zgonów. Wzrost liczby zakażeń w ciągu ostatniej doby jest największym od ośmiu dni. W czwartek nowych przypadków było 354.RKI szacuje, że w ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 900 osób, wobec czego liczba aktywnych przypadków spadła do 7908. Najwięcej przypadków infekcji koronawirusem stwierdzono w Bawarii - 46,8 tys., najmniej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim - 759

Sąsiadujące z Nowym Jorkiem miasto New Rochelle, w którym miała swój początek epidemia w Ameryce, zainicjowało pierwszą fazę reaktywowania gospodarki. Stało się to możliwe dzięki ograniczeniom i samodyscyplinie mieszkańców- powiedział w czwartek burmistrz miasta.Liczące nieco ponad 78.5 tys. mieszkańców i odległe o 8 km. od nowojorskiej dzielnicy Bronx, New Rochelle, było pierwszym miastem w Ameryce, w którym zauważono nagłe rozprzestrzenianie SARS-Cov-2. 10 marca odnotowano tam 108 przypadków, w porównaniu z jednym tydzień wcześniej

1297 osób zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do ponad 101,5 tys.W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do tej pory ponad 15,6 mln testów na obecność koronawirusa. Ok. 1 mln 720 tys. z nich dało wynik pozytywny. W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się o ok. 21 tys.Najnowsze dane obejmują 24 godziny od godz. 2.30 czasu polskiego w nocy z środy na czwartek.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 26 417 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa, tym samym liczba zakażonych Covid-19 wzrosła do 438 238 -poinformowało ministerstwo zdrowia.Według ministerstwa zdrowia Brazylia odnotowała w czwartek 26 417 nowych przypadków koronawirusa, i z liczbę 438 238 przypadków zakażeń od początku pandemii ustępuje jedynie Stanom Zjednoczonym.Liczba ofiar śmiertelnych w Brazylii wzrosła podczas ostatniej doby o 1156 do 26 754 potwierdzonych ofiar śmiertelnych z powodu choroby układu oddechowego COVID-19. Dotychczas najwięcej zgonów podczas jednej doby zrejestrowano w Brazylii 21 maja- 1188.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies