Logo Radio Łódź

150 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. 10 zgonów, w tym dwa w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 150 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. W sumie w kraju mamy 24 tys. 545 potwierdzonych zachorowań. Liczba ofiar COVID-19 powiększyła się do 1102 osób. Dziś rano powiadomiono o śmierci kolejnych 10 chorych, z których dwoje było hospitalizowanych w Zgierzu.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 24 tys. 545. Dziś w porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 150 nowych zakażeniach, z czego osiem pochodzi z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 10 chorych, z których dwoje było hospitalizowanych w Zgierzu. To 89-letni mężczyzna z powiatu zgierskiego oraz 87-letni mężczyzna z Łodzi

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1102 osoby, z czego 73 w Łódzkiem. 

  • Polska ma jeden z mniejszych współczynników zgonów z powodu COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców.

W Polsce wyzdrowiało 12 014 osób, które chorowały na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z powodu zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest 2150 osób. W kwarantannie przebywa 78 691 osób, a 18 642 są objęte nadzorem epidemiologicznym. Do tej pory COVID-19 potwierdzono w naszym kraju u 24 395 osób. Zmarły 1092 osoby. Na świecie w sumie zarejestrowano ponad 6 milionów 455 tysiące zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło niemal 383 tysiące osób, a wyzdrowiało ponad 3 miliony 68 tysięcy.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem 

Dziś zostanie uruchomiony kolejny w woj. łódzkim samochodowy punkt do poboru próbek w kierunku badań na obecność kornawirusa. Ruszy on w Piotrkowie Trybunalskim na terenie dworca PKS.
O nowym punkcie drive thru poinformował oficer prasowy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9 ŁBOT) major Arkadiusz Rubajczyk. Punkt zorganizowano w Piotrkowie Trybunalskim na placu dworca PKS. Będzie działał do odwołania, codziennie w godz. 8-10.Wymazy będą pobierane w szczególności od osób przebywających na kwarantannie i kierowanych do pobrania próbki przez sanepid. Zgłoszenie przyjazdu do punktu wskazane osoby będą mogły dokonać dzień wcześniej za pomocą strony internetowej www.pacjent.gov.pl. Nowy samochodowy punkt pobierania wymazów powstał z myślą m.in. o przyjeżdzających do regionu piotrkowskiego pracownikach sezonowych, z których ponad 90 proc. stanowią obywatele Ukrainy.

Kolejnym ogniskiem zakażeń koronawirusa w Łodzi jest Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze Domu Pomocy Społecznej przy ul. Przybyszewskiego. Potwierdzono tam 15 przypadków COVID-19 u pensjonariuszy i pracowników.Czytaj więcej 

Z opóźnieniem wywołanym przez epidemię koronawirusa, nareszcie udało się uruchomić rower miejski w Piotrkowie Trybunalskim. Do dyspozycji użytkowników jednośladów jest 10 stacji, rozmieszczonych w różnych częściach miasta. Czytaj więcej 

Dzisiejszym gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był politolog z Uniwersytetu Łódzkiego Maciej Onasz. Rozmawiał z Maciejem Trojanowskim o przyjęciu ustawy o ordynacji wyborczej, dacie wyborów prezydenckich oraz kampanii wyborczej. 

Dziś poznamy datę wyborów prezydenckich?

Marszałek Sejmu ma dziś zarządzić wybory prezydenckie. Wówczas oficjalnie poznamy datę głosowania i kalendarz wyborczy, w tym na przykład termin na zebranie podpisów poparcia przez nowych kandydatów. Wybory mają odbyć się według zasad ustawy, którą wczoraj przyjął Sejm wraz z częścią senackich poprawek. Wieczorem ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wcześniej podpisał ją prezydent i przyjął Sejm. Czytaj więcej 

Jak wygląda sytuacja epidemiczna na Śląsku?

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że sytuacja epidemiczna na Śląsku jest opanowana. Podkreślił, że osoby zakażone są szybko diagnozowane i obejmowane izolacją lub jest im udzielana pomoc medyczna. - Wszystkie przypadki osób chorych, które identyfikujemy, są szybko poddawane kwarantannie. Często zadawane jest pytanie, dlaczego decydujemy się na kolejne etapy odmrażania gospodarki, więc odpowiadam, że wpływa na to liczba wolnych łóżek i respiratorów w szpitalach, które wynosi ok. 80%. To zabezpieczenie dla osób, które potencjalnie mogłyby się zarazić.  

Polsce nie grozi dwucyfrowe bezrobocie 

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polsce nie grozi dwucyfrowe bezrobocie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,8 procent wobec 5,4 procent w marcu. Piotr Müller mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że według szacunków rządu stopa bezrobocia za ostatni okres uplasuje się na zbliżonym poziomie. 

Według danych GUS w urzędach pracy było zarejestrowanych prawie 966 tysięcy osób. Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie wielkopolskim, a najwyższą w warmińsko-mazurskim. Ministerstwo Rozwoju, powołując się na badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreśla, że odsetek firm planujących zmniejszenie zatrudnienia spada, a rośnie tych, które chcą utrzymywać je lub zwiększać.

Kiedy powrót uczniów do szkół?

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wyraził nadzieję, że zajęcia dydaktyczne w klasach zostaną przywrócone po wakacjach. Kilka dni temu szef MEN zapowiedział, że szkoły w Polsce będą prowadziły kształcenie na odległość do końca roku szkolnego.

Minister Dariusz Pionkowski powiedział w Polskim Radiu 24, że niektórzy uczniowie korzystają z zajęć prowadzonych w szkołach. 

8 czerwca w szkołach średnich rozpoczną się egzaminy maturalne, natomiast od 16 czerwca szkoły podstawowe będą przeprowadzały egzaminy 8-klasisty. Ministerstwo poinformowało, że jeśli w jakimś regionie Polski te egzaminy nie zostaną przeprowadzone, możliwe będzie ustalenie dodatkowych terminów.

Koronawirus na świecie

W Brazylii odnotowano najwyższą do tej pory dzienną liczbę zgonów z powodu Covid-19 - ponad 1200. Zaledwie w ciągu 24 godzin w kraju zarejestrowano niemal 30 tysięcy nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. Od początku trwania pandemii w tym największym i najbardziej zaludnionym kraju na kontynencie południowoamerykańskim zmarło już ponad 31 tysięcy osób i zarejestrowano ponad 555 tysięcy zarażonych. Stanem o najwyższej liczbie zarażonych i zgonów jest stan Sao Paulo, gdzie do dziś zarejestrowano 118 tysięcy zarażeń i niemal 8 tysięcy zgonów. W szpitalach na oddziałach intensywnej terapii zajętych jest ponad 85 procent szpitalnych łóżek. Drugim stanem, w którym sytuacja epidemiologiczna jest najpoważniejsza, jest stan Rio de Janeiro, gdzie do dziś odnotowano 56 tysięcy zakażeń i ponad 5600 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obok kryzysu zdrowotnego, w kraju nasila się kryzys polityczny i gospodarczy. Od początku pandemii jeden minister zdrowia został zdymisjonowany, kolejny sam ustąpił z urzędu. Niemal trzy tygodnie po jego dymisji, jak dotąd nie obsadzono nikogo na to stanowisko. W kraju w ostatnich dniach nasila się również polaryzacja między zwolennikami a przeciwnikami prezydenta Bolsonaro. Na ulicach największych miast dochodzi do starć.

382 tysiące osób zmarły na świecie wskutek COVID-19 - podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Liczba zakażonych na globie to prawie 6,5 miliona, a wyleczyć udało się 3 miliony osób.W Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarłych jest najwięcej, liczba ofiar przekroczyła 108 tysięcy. Gubernator stanu Nowy Jork, gdzie przechodzą w tej chwili jedne z najbardziej gwałtownych protestów po zabiciu przez policjanta czarnoskórego George’a Floyda, apelował do demonstrujących o odpowiedzialność. Chodzi o to, by nie dopuścić do drugiej fali zakażeń.

Belgijska Rada Bezpieczeństwa Narodowego zdecyduje dziś o łagodzeniu od poniedziałku kolejnych ograniczeń związanych z koronawirusem. Eksperci, którzy doradzają rządowi ocenili, że sytuacja w kraju na to pozwala. Wczoraj dobowa liczba zakażeń spadła poniżej stu, najniższego poziomu od początku wybuchu pandemii. Odnotowano też 19 zgonów. Dziś spodziewana jest decyzja w sprawie otwarcia od najbliższego poniedziałku kawiarni i restauracji zgodnie z zaostrzonymi przepisami, czyli między innymi niezbędną rezerwacją, stolikami w odległości co najmniej 1,5 metra i zakazem siedzenia przy barach. Rada ma też podjąć decyzje o otwarciu kościołów dla wiernych. Powinniśmy także poznać terminy otwarcia teatrów, kin, klubów sportowych. Możliwe są również decyzje o zasadach organizacji w przyszłości na przykład festiwali. „Powiemy, które sektory będą mogły liczyć na otwarcie 8 czerwca, 1 lipca, 1 sierpnia i prawdopodobnie 1 września. Nakreślimy dłuższą perspektywę” - powiedział premier Flandrii Jan Jambon. Belgia rozpoczęła łagodzenie ograniczeń na początku maja. Otwarte są już wszystkie sklepy, muzea i ogrody zoologiczne. Stopniowo wznawiane są lekcje w szkołach. Dozwolone są także targi uliczne, ale na jednym może być tylko 50 stanowisk.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

We Włoszech zniesiono niemal wszystkie ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Od dziś kraj otwiera swoje granice dla obywateli strefy Schengen. Po raz pierwszy od 9 marca można bez ograniczeń poruszać się po całym terytorium Włoch i wyjeżdżać za granicę. Otwierają się wszystkie muzea, galerie sztuki i plaże. Nadal obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego - zachowania bezpiecznej odległości i noszenia maseczek w środkach transportu publicznego, urzędach, biurach i punktach usługowych.W Lombardii, która została najbardziej dotknięta pandemią, maseczki trzeba nosić również na ulicach. W supermarketach, sklepach i windach w całych Włoszech trzeba nosić rękawiczki. Nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń, zamknięte pozostają także dyskoteki. 12 lub 13 czerwca ruszą rozgrywki piłkarskie, ale mecze do odwołania będą się odbywać bez publiczności. Teatry i sale koncertowe mają się otworzyć 15 czerwca z zachowaniem dystansu społecznego.

Mimo liczniejszej obecności służb porządkowych i ustanowienia godzin policyjnych w Stanach Zjednoczonych trwają protesty po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Prezydent Donald Trump powtarza swoje apele do gubernatorów, aby podjęli bardziej zdecydowane kroki. W Waszyngtonie przez cały dzień trwały protesty. Policja ustawiła jednak przy Parku Lafayetta przed Białym Domem wysokie ogrodzenie z metalowej siatki oddzielające demonstrantów od policji. Rozładowało to napięcie i sprawiło, że nie dochodziło do bezpośrednich konfrontacji.Manifestanci protestowali pokojowo podnosząc w górę ręce i wołając „Nie strzelajcie”. Skandowali też hasła o konieczności poszanowania życia Afroamerykanów. Manifestanci nie podporządkowali się godzinie policyjnej ale służby porządkowe nie interweniowały.Protesty i demonstracje miały miejsce w kilkudziesięciu miastach. Starć z policją i zamieszek było jak dotąd mniej niż w poprzednich dniach. W wielu miejscach protesty jednak nadal trwają. W Nowym Jorku w wielu miejscach dochodziło do protestów mimo przesunięcia godziny policyjnej na ósmą wieczór. 

We Włoszech aplikacja Immuni, śledząca przemieszczanie się posiadacza smartphona i jego kontakty z innymi osobami, jest najczęściej pobieraną aplikacją w kraju. Pobranie jej jest dobrowolne i ma służyć wczesnemu wykrywaniu nowych ognisk koronawirusa i ostrzeganiu o możliwości zakażenia.Tylko w ciągu jednej doby, zalecaną przez włoskie służby sanitarne aplikację Immuni ściągnęło aż pół miliona Włochów. „Aplikację doceniono za jej prostotę, a obywatele zrozumieli jak bardzo jest przydatna”- powiedziała minister innowacji i dygitalizacji Paola Pisano.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies