Logo Radio Łódź

54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Łódzkiem. To więcej niż na Śląsku [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 142 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. W sumie w kraju mamy 24 tys. 687 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem odnotowano 54 zakażenia. W ciągu doby przybyły 292 przypadki.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 24 tys. 687. Dzisiaj (3 czerwca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 292 nowych zakażeniach, z czego 54 pochodzi z województwa łódzkiego.

  • Potwierdzone wyniki dotyczą: dwojga dzieci, sześciu młodych kobiet, dziesięciu kobiet w średnim wieku, dziesięciu kobiet w starszym wieku, dziesięciu młodych mężczyzn, siedmiu mężczyzn w średnim wieku, dziewięciu mężczyzn w starszym wieku.

  • U pracowników łódzkiego magistratu wykryto zakażenie koronawirusem. Jedna z osób pracuje w Biurze ds. Rewitalizacji, druga ds. Partycypacji Społecznej. Czytaj więcej

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 23 chorych, z których dwoje było hospitalizowanych w Zgierzu.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1115 osób, z czego 73 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 667 zakażeń.

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 21,2 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych pięć osób, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 1074. W całym kraju wyzdrowiało prawie 12 tys. osób.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Koncerty z udziałem łódzkich artystów, stand-up i projekcje filmowe w podwórkach przy ulicy Piotrkowskiej - to pomysł Łódzkiego Centrum Wydarzeń na artystyczne lato w centrum miasta w dobie walki z koronawirusem. Czytaj więcej

Urząd Marszałkowski przekazał dzisiaj kolejnych 11 respiratorów dla szpitali w województwie łódzkim. Kolejne dwa zostały przekazane w ciągu ostatnich tygodni. Czytaj więcej

W Szpitalu Wojewódzkim im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu zainstalowane zostały trzy respiratory stacjonarne. Przekazała je placówce Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Zakup respiratorów to część projektu unijnego zatytułowanego „Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi”. Zadanie jest realizowane za pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (93,5 mln zł) i Budżetu Państwa (16,5 mln zł). Już w kwietniu dwa szpitale wojewódzkie otrzymały pierwszą partię kardiomonitorów za 1,1 mln zł - dziewięć dostarczono do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi i 21 do szpitala w Zgierzu. Realizowanych bądź procedowanych jest też 25 innych umów na zakup środków ochrony osobistej, sprzętu i aparatury medycznej oraz ambulansów na kwotę ponad 26,7 mln złotych.

Na terenie dawnego dworca PKS w Piotrkowie Trybunalskim w specjalnym namiocie ruszył mobilny punkt pobierania wymazów, tzw. drive-thru. Czytaj więcej

Z kolei z Europejskiego Funduszu Społecznego (6,2 mln zł) i Budżetu Państwa (1,1 mln zł) finansowany jest projekt, w którym kupowane są środki ochrony indywidualnej. Pomiędzy siedem placówek leczniczych rozdzielone zostały już kombinezony ochronne, maseczki chirurgiczne, przyłbice, rękawice, pościel jednorazowa, ubrania operacyjne i ubrania jednorazowe za kwotę blisko 1,3 mln zł. Realizowane są kolejne zlecenia. Marszałek Grzegorz Schreiber wspiera przy tym firmy z naszego województwa. Dziś odwiedził dwie z nich, które przyjęły zlecenie na szycie kombinezonów ochronnych - firmę Wamatex z Aleksandrowa Łódzkiego działającą w branży tekstylnej od 1992 roku, oraz firmę ANS Sylwester Jurek w Ksawerowie istniejącą na rynku od ponad 20 lat.

- Pierwsza partia kombinezonów zostanie przekazana do naszych szpitali wojewódzkich już w tym tygodniu. Kolejne będą trafiały przez następne tygodnie. Myślę, że do końca wakacji do szpitali trafi tych kombinezonów ponad 30 tysięcy, a jeśli będzie zapotrzebowanie na większą ilość, to również uda nam się to zapewnić, jesteśmy na to przygotowani – powiedział Grzegorz Schreiber.

Zobacz też, Koronawirus w DPS przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi [ZDJĘCIA]

Sytuacja w DPS-ie przy ul. Przybyszewskiego jest pod kontrolą. - Wymazy trwają, załoga została wymieniona. Czekamy teraz na wyniki drugich wymazów, które były dziś. Istnieje realna możliwość, że uda nam się tę izolację zakończyć. O ewakuacji nie ma na razie mowy - mówi dyrektor Szymon Kostrzewski z Urzędu Miasta, A dotyczy DPS-u przy Przybyszewskiego. 

Blisko 14 tys. firm w województwie łódzkim skorzystało z pomocy w ramach Tarczy Finansowej obsługiwanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Za pomocą tych środków mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy dotknięci gospodarczymi skutkami epidemii mogą pokryć wynagrodzenia dla pracowników i inne koszty prowadzenia działalności. Czytaj więcej

12 czerwca to realny termin otwarcia kin w regionie. Najdłużej na seanse poczekają kinomaniacy z Wieruszowa. Tamtejsze Kino Słońce nie otworzy się póki co z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem. Czytaj więcej

Wybory prezydenckie 28 czerwca 

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca - poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zaznaczyła, że terminy ich przeprowadzenia reguluje Konstytucja. Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy, z którego wynika, że wybory odbędą się 28 czerwca. Ewentualna druga tura przewidziana jest 2 tygodnie później. Termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów 10 czerwca.

Dzieci wrócą do szkoły we wrześniu?

Rząd chce, aby we wrześniu uczniowie mogli wrócić do szkolnych ław. Rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia wyraził nadzieję, że uda się przygotować szkoły tak, aby nauka w nich była bezpieczna.

Gość radiowej Jedynki mówił, że wydaje się, iż w ciągu wakacji sytuacja epidemiczna powinna się poprawić na tyle, żeby uczniowie mogli wrócić od nowego roku szkolnego na zajęcia w klasach. Zastrzegł, że nie można wykluczyć pojawienia się jesienią drugiej fali zachorowań.

Piotr Müller podkreślił, że powrót do nauki w trybie stacjonarnym będzie zależał także od tego, czy przez okres wakacyjny uda się szkołom wypracować odpowiednie zabezpieczenia i metody działania.
W związku z koronawirusem od 12 marca szkoły przeszły na nauczanie zdalne.

Od 25 maja szkoły podstawowe mogą prowadzić zajęcia dla uczniów klas I-III. Od 1 czerwca wszyscy uczniowie mogą korzystać z konsultacji z nauczycielami. Udział w takich spotkaniach jest dla uczniów dobrowolny.

Szkoły ponadpodstawowe mogą ubiegać się o bezpłatne środki ochrony

Szkoły ponadpodstawowe mogą od dziś składać wnioski o bezpłatne środki ochrony. Do tej pory z możliwości bezpłatnego wypożyczenia automatycznych dozowników tzw. dyspenserów i otrzymania płynu do dezynfekcji mogły skorzystać podstawówki. Wnioski o dodatkowe środki ochrony przyjmuje Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska mówi, że do tej pory dyrektorzy złożyli 13 tysięcy wniosków o automatyczne dozowniki i płyny do dezynfekcji. - Dyspensery przekazywane są na bezpłatne użytkowanie na 18 miesięcy, są objęte gwarancją i serwisem producenta. Po tym czasie po stronie szkoły pozostaje decyzja w sprawie ewentualnej dalszej współpracy w zakresie użytkowania dyspensera - mówi Anna Ostrowska.

Szkoły podstawowe, muzyczne I stopnia i poradnie psychologiczno-pedagogiczne mogą składać wnioski o środki ochronne jeszcze tylko dzisiaj. Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych mają czas do 8 czerwca. Wnioski można składać poprzez portal środków ochrony indywidualnej Ministerstwa Zdrowia.

Instalację automatycznych dozowników w szkołach i placówkach oświatowych rozpoczęto 25 maja. Do tej pory urządzenia zamontowano w 3 tysiącach miejsc.

9 miliardów złotych w ramach wspierania przedsiębiorców na Mazowszu

Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej i antykryzysowej wynosi na Mazowszu ponad 9 miliardów złotych. Mówił o tym wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł na konferencji w ramach cyklu regionalnych spotkań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Konstanty Radziwiłł podsumował, że Mazowsze wywiązuje się ze wsparcia gospodarki zamrożonej w wyniku pandemii koronawirusa. Mówiąc o rodzajach pomocy w ramach tarczy antykryzysowej, wojewoda mazowiecki na pierwszym miejscu wskazał ratowanie miejsc pracy - na Mazowszu to blisko 500 milionów złotych przeznaczonych na ponad sto tysięcy miejsc pracy.

Konstanty Radziwiłł wymienił także: środki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na świadczenia postojowe, ponad 300 milionów złotych dla ratowania ponad 150 tysięcy miejsc pracy, odroczenie składek ZUS i płatności podatkowych, ponad 700 milionów złotych na pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Jak mówił wojewoda mazowiecki, z tej pomocy skorzystało na Mazowszu ponad 130 tysięcy małych firm.

Jak dodał wojewoda mazowiecki, w ramach tarczy finansowej realizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju, na Mazowszu przeznaczono 7 i pół miliarda złotych dla 33 tysięcy firm.

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Barbara Socha powiedziała, że decyzje o wprowadzeniu tarczy antykryzysowej były podejmowane „bardzo szybko”. Jak przypomniała wiceminister, tarcza była wprowadzana etapami, a celem każdego z nich była maksymalna ochrona polskich dużych i średnich firm oraz mikroprzedsiębiorców - Wszystkich, którzy stanęli przed wielkim problemem związanym z utrzymaniem swoich rodzin.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że wsparcie dla przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej i antykryzysowej wyniosło w sumie 57 i pół miliarda złotych.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o rozporządzeniu dotyczącym środków ochrony osobistej dla komisji wyborczych

Członkowie obwodowych komisji wyborczych w jednorazowych rękawiczkach i w maseczkach z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Pomieszczenia komisji mają być często wietrzone, a powierzchnie regularnie dezynfekowane. Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie dotyczące środków ochrony osobistej dla komisji wyborczych podczas wyborów prezydenckich - poinformował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Projekt przewiduje, że członkowie komisji wyborczych mają co godzinę zmieniać jednorazowe rękawiczki ochronne, powinni mieć maseczki typu FFP1. Płyny dezynfekcyjne mają być dostępne dla członków i dla głosujących. „Mówimy o standardzie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w lokalu wyborczym i półtora metra odstępu między członkami komisji. Dezynfekcja co godzinę i oczywiście wietrzenie pomieszczeń" - wyjaśniał Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia dodał, że nie ma potrzeby testowania prewencyjnego członków komisji wyborczych, tak jak nie ma potrzeby testowania jakiejkolwiek innej grupy. 

Koronawirus na świecie

Szef Federalnego Urzędu Pracy Detlef Scheel poinformował dziś w Norymberdze, że w wyniku "koronakryzysu" stopa bezrobocia w maju tego roku wzrosła o 0,3 punktu procentowego i wynosi obecnie 6,1 proc. W maju niemieckie urzędy zarejestrowały dwa miliony osiemset trzynaście tysięcy bezrobotnych. W porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego, jest to wzrost o pięćset siedemdziesiąt siedem tysięcy, a w stosunku do poprzedniego miesiąca o sto sześćdziesiąt dziewięć tysięcy. "Epidemia koronawirusa ma nadal duży wpływ na niemiecki rynek pracy" - powiedział Detlef Scheel w Norymberdze. Z tytułu utraty pracy w maju urzędy pracy wypłaciły zasiłek dla bezrobotnych dla ponad miliona osób.

Litwa zapowiada zniesienie społecznej kwarantanny, ale liczba nowych przypadków koronawirusa ostatniej doby w krajach bałtyckich wzrosła. Władze tych państw podały, że przybyło w sumie 20 nowych zakażeń.
Litewski premier Saulius Skvernelis napisał dziś w internecie, że społeczna kwarantanna zniesiona zostanie prawdopodobnie 17 czerwca. Nie oznacza to jednak powrotu do dawnego sposobu życia. Wprowadzony zostałby bowiem stan sytuacji ekstremalnej na poziomie państwowym. Dzięki temu, w razie potrzeby, możliwa byłaby kontrola granic oraz wprowadzanie pewnych ograniczeń gospodarczych, ale tylko po to, aby skuteczniej ograniczać rozprzestrzenianie się patogenu. Ostateczna decyzja ma zapaść na jutrzejszym posiedzeniu litewskiego rządu. Ostatniej doby na Litwie wykryto tylko dwa nowe zakażenia wirusem SARS-Cov-2. W związku z tym ogólna liczba przypadków wzrosła do 1684. W litewskich szpitalach przybywa obecnie 58 pacjentów chorych na COVID-19. Tymczasem na Łotwie liczba nowych przypadków wzrosła o osiem. Dotychczas koronawirusa zdiagnozowano tam u 1079 mieszkańców. Obecnie 11 osób jest hospitalizowanych. W Estonii odnotowano 10 nowych przypadków patogenu, a w szpitalach z tego powodu przebywa 19 pacjentów. Od początku wybuchu pandemii estońskie władze zdiagnozowały wirusa u 1880 osób.

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach zarejestrowano ogółem ponad milion potwierdzonych przypadków COVID-19. W regionie, który Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała za nowe epicentrum pandemii, w ciągu ostatnich dwóch tygodni podwoiła się liczba osób zakażonych.

Brazylia z ponad 558 tysiącami potwierdzonych przypadków koronawirusa jest najbardziej dotkniętym pandemią krajem w regionie. Peru, gdzie odnotowano ponad 174 tysiące zainfekowanych, jest na drugim miejscu. Chile zarejestrowało ogółem ponad 108 tysięcy przypadków, a Meksyk - ponad 97 tysięcy. Tylko w tych czterech krajach występuje łącznie ponad 85 procent wszystkich infekcji w regionie. Ekwador, Kolumbia, Dominikana, Argentyna i Panama również należą do krajów o wysokiej liczbie zakażonych Covid-19.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Liczba zgonów w Ameryce Łacińskiej przekroczyła już 54 tysiące, spośród których ponad 31 tysięcy w Brazylii, ponad 10 tysięcy w Meksyku, niemal 5 tysięcy w Peru i ponad 3400 w Ekwadorze. Również Chile i Kolumbia odnotowały ponad 1000 ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa. Mimo że wskaźnik infekcji nadal rośnie w wielu krajach regionu, rządy niektórych z nich zadecydowały, że powoli wznawiana będzie działalność gospodarcza.

Kolejny dzień w Belgii z dobowym spadkiem zakażeń koronawirusem, zgonów i przyjęć do szpitali. Od wczoraj patogen wykryto u 70 osób, odnotowano 17 zgonów w wyniku powikłań. Drugi dzień z rzędu liczba zakażeń wirusem utrzymuje się poniżej stu i spada do najniższego poziomu od wybuchu epidemii. Mniejsza - niż jeszcze w ubiegłym tygodniu - jest także dobowa liczba zgonów. Eksperci mówią o dobrych wiadomościach zwłaszcza w kontekście łagodzonych od miesiąca, etapami, ograniczeń związanych z koronawirusem. Od wczoraj nie zmieniła się liczba hospitalizowanych osób. Obecnie w belgijskich szpitalach przebywa 819 pacjentów z czego 172 na oddziałach intensywnej terapii. Od początku epidemii szpitale opuściło prawie 16 tysięcy osób, które zostały uznane za wyleczone. W sumie liczba zakażeń koronawirusem w Belgii przekroczyła 58 i pół tysiąca, zmarło ponad 9 i pół tysiąca osób.

Na Białorusi liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 45 tysięcy. W ciągu ostatniej doby zanotowano 861 nowych przypadków - o dziewięć więcej niż dzień wcześniej. Portal internetowy "TUT.by" zauważa, że na Białorusi już od pięciu kolejnych dni notuje się mniej niż 900 przypadków koronawirusa na dobę. Wczoraj po raz pierwszy dzienna liczba osób, u których wykryto koronawirusa, była mniejsza od liczby osób, które tego dnia wyzdrowiały. Od początku epidemii zmarło 248 osób, a wyzdrowiało ponad 20 tysięcy. Przeprowadzono 573 tysiące testów. Władze Mińska w najbliższych latach chcą wybudować nowy szpital, który w razie konieczności można będzie szybko przeprofilować na zakaźny. Powodem inwestycji jest fakt, że tamtejszy, wyspecjalizowany szpital zakaźny posiada 210 łóżek. Przy sezonowych wzrostach zachorowań nie jest w stanie przyjąć wszystkich potrzebujących pomocy.

Od 5 czerwca ukraińskie władze planują złagodzenie kolejnych obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Otwarte mają być restauracje. Premier Ukrainy zapowiedział także wznowienie lotniczych, pasażerskich połączeń krajowych. Denys Szmyhal poinformował, że od najbliższego piątku lokale gastronomiczne będą mogły pracować w pełnym zakresie. Obecnie otwarte mogą być jedynie ogródki restauracyjne. Od 5 czerwca klienci restauracji, barów i stołówek będą mogli wchodzić do lokali, pod warunkiem zachowania reguł ostrożności. Od piątku ponownie otwarte będą połączenia lotnicze wewnątrz Ukrainy, a od 15 czerwca wznowione mogą być połączenia zagraniczne. Ostatniej doby na Ukrainie wykonano ponad 16 tysięcy testów. Za ich pomocą zdiagnozowano 483 nowe zakażenia koronawirusem.

W Wuhan, które było epicentrum zakażeń koronawirusem w Chinach, zakończył się proces masowego przeprowadzania testów na obecność patogenu u mieszkańców. Testy objęły większość mieszkańców Wuhan powyżej 6 roku życia. W 11-milionowej metropolii przebadano 9 milionów 800 tysięcy osób. Operacja przeprowadzania testów na obecność koronawirusa u mieszkańców Wuhan rozpoczęła się 14 maja, a zakończyła przedwczoraj. Państwowa Agencja Prasowa Xinhua podaje, że wykryto 300 infekcji bezobjawowych. Nie stwierdzono jednak żadnego przypadku wcześniej niezdiagnozowanego zachorowania na Covid-19. 300 osób, które są zakażone koronawirusem, jednakże nie mają objawów Covid-19, poddano kwarantannie. Profilaktycznie objęto nią także kolejne ponad 1100 osób - głównie członków rodzin i osoby z najbliższego otoczenia pacjentów bezobjawowych.

Szwecja przyznaje, że jej strategia walki z koronawirusem okazała się błędna. Główny epidemiolog kraju powiedział, że brak obostrzeń spowodował zbyt wiele ofiar śmiertelnych. Przyznał, że patrząc z dzisiejszej perspektywy, wydałby inne decyzje. Na początku pandemii Szwecja stawiana była za wzór przez osoby przeciwne ograniczeniom. Inaczej niż najbliżsi sąsiedzi, rząd w Sztokholmie nie wprowadził nakazu pozostania w domach, a jedynie zachętę do utrzymywania dystansu. Dozwolone były zgromadzenia do 50 osób, a Szwedzi nie zmienili trybu życia. Teraz w Szwecji liczba ofiar koronawirusa to 4,5 tysiąca, a liczba zakażonych to ponad 40 tysięcy. To znacznie więcej niż w sąsiedniej Danii czy Norwegii. Główny epidemiolog kraju przyznał w wywiadzie dla miejscowego radia publicznego, że brak obostrzeń był błędem i doprowadził do wielu zgonów. Nie sprecyzował jednak, jakie ograniczenia należałoby wprowadzić, by uniknąć "zbyt wielkiej liczby ofiar".

W Stanach Zjednoczonych znacznie spokojniej. Mimo trwających protestów po śmierci George’a Floyda dużo rzadziej dochodzi do zamieszek i starć z policją. Demonstracje odbywają się w większości amerykańskich miast. Od początku protestów aresztowano ponad 9 tysięcy osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies