Logo Radio Łódź

Ponad 250 nowych zakażeń koronawirusem, z czego prawie 200 na Śląsku [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 259 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce, z których 190 jest z KWK "Zofiówka". W sumie w kraju mamy 25 tys. 669 potwierdzonych zachorowań.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 25 tys. 669. Dzisiaj (6 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało o 259 nowych zakażeniach. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. 195 osób jest natomiast ze Śląska, w tym 190 z Kopalni Węgla Kamiennego "Zofiówka".

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w porannym raporcie resort poinformował o śmierci kolejnych sześciu chorych. Nie ma w tym gronie nikogo z województwa łódzkiego.   

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1 tys. 143 osoby, z czego 76 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 826 zakażeń.

  • Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport o koronawirusie. Hospitalizowanych jest 2 tys. 128 osób, kwarantanną zostało objętych 81 tys. 820 Polaków, 19 tys. 994 osoby zostały objęte nadzorem epidemiologicznym. W Polsce na tę chwilę wyzdrowiało 11 tys. 726 pacjentów. 

  • W Łódzkiem wyzdrowiało łącznie 1084 osób. W całym kraju to ponad 12,6 tys. osób.

  • Od dzisiaj (6 czerwca) działalność mogą wznowić między innymi kluby fitness, siłownie, baseny, czy parki rozrywki. To kolejna część odmrażania gospodarki w ramach IV etapu luzowania obostrzeń przez rząd. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Po blisko trzymiesięcznym zamknięciu, część kin w Łodzi i regionie wznowi działalność. Obowiązuje jednak nowy reżim sanitarny. To między innymi obowiązkowe dezynfekcje, maseczki podczas seansów i ograniczona liczba widzów na salach kinowych. Czytaj więcej

Po przebadaniu 100 pracowników u 56 osób z firmy w gminie Działoszyn wynik na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny. Oznacza to ognisko zachorowań. W siedzibie władz sąsiadującego powiatu pajęczańskiego odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojewody. Czytaj więcej

Zobacz też, Czy w Łowiczu odbędzie się procesja Bożego Ciała?

Punkt pobrań w kierunku koronawirusa drive-thru stanął w Tomaszowie Mazowieckim. Jego obsługę zapewnia 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej. Czytaj więcej

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem na oddziale nefrologii sieradzkiego szpitala. 17 osób ma dodatni wynik testu COVID-19. Czytaj więcej

XXIV Spotkanie Młodych Lednica 2000 online

Z powodu pandemii koronawirusa dzisiejsze XXIV Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się w zmienionej formule i będzie transmitowane w internecie. Rozpocznie je Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00. Później konferencję wygłosi ojciec Roman Bielecki, redaktor naczelny dominikańskiego miesięcznika "W drodze".

O godzinie 19 do uczestników Lednicy 2000 słowa skierują duszpasterze Wspólnoty Lednica 2000. Zaplanowano też podziękowanie rodzicom za to, że stali się dawcami życia w formie zawierzenia Maryi i przyjęcia szkaplerza lednickiego. O godzinie 20 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka.

O godz. 21 nastąpi Apel Jasnogórski. Transmitowane będzie też przemówienie papieża Franciszka. Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II uczestnicy pomodlą się Litanią do świętego, którą poprowadzą Siewcy Lednicy.

Finałem spotkania będzie tradycyjnie moment przejścia przez Bramę-Rybę jako potwierdzenie dokonanego aktu wyboru Chrystusa.

Spotkanie Młodych Lednica 2000 będzie transmitowane na stronie internetowej www.lednica2000.pl oraz w mediach społecznościowych.

Kolejne loty krajowe

Od 20 czerwca linie lotnicze LOT uruchomią kolejne połączenia krajowe. Od początku czerwca po kraju można poruszać się w ramach ośmiu portów - Warszawy, Krakowa, Gdańska, Rzeszowa, Wrocławia, Poznania, Zielonej Góry i Szczecina.

Jak mówił w TVPInfo rzecznik PLL LOT Michał Czernicki, za dwa tygodnie dołączą do nich kolejne połączenia. Polecimy z Rzeszowa do Gdańska raz w tygodniu w soboty, a z Krakowa do lotniska Olsztyn-Mazury trzy razy w tygodniu. Krajowe połączenia będą funkcjonować w ten sposób do końca miesiąca, operator szykuje się na kolejne etapy odmrażania gospodarki.

W podróży obowiązują określone przepisy sanitarne, pasażerowie samolotu rozmieszczeni są w układzie szachownicy. Przewoźnik wprowadził dodatkowe procedury bezpieczeństwa. - Jest to na przykład kontrola temperatury przed wejściem do terminali - mówi Michał Czernicki.

Systemy kolejkowania w terminalu mają zapobiegać gromadzeniu się pasażerów. Przez całą podróż należy mieć zasłonięte nos i usta, a obsługa samolotu pracuje w rękawiczkach. Rzecznik przypomniał, że każdy samolot jest wyposażony w filtry powietrza HEPA.

Przynajmniej do końca czerwca samoloty LOT-u nie polecą za granicę. Wśród prawdopodobnych terminów przywrócenia połączeń zagranicznych wymienia się lipiec.

Szkoły szykują się do matury 2020

Egzaminy maturalne w tym roku z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Ze względu na epidemię podczas egzaminów muszą być spełnione wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Dyrektor CKE doktor Marcin Smolik wyjaśnia, że do szkoły mogą wejść tylko te osoby, które muszą czyli zdający uczniowie i członkowie zespołu nadzorującego. - Jest jeden wyjątek - może na teren szkoły wejść rodzic jeżeli na przykład dany uczeń ma kłopoty w poruszaniu się, albo z jakiś innych względów obecność rodzica jest wymagana. Na przykład ze względu na konieczność podania lekarstw - mówi dyrektor CKE.

Zdający muszą przyjść na egzamin ze swoimi przyborami. - Gdzieś w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, że mogą wnieść tylko jeden długopis. To nie prawda. Mogą wnieść ich tyle, ile mają ochotę. Mogą wnieść chusteczki higieniczne. Mogą wnieść cały zapas maseczek, jeśli uważają, że są im potrzebne. Mogą wnieść woreczek foliowy na to, żeby maseczki wyrzucać, jeśli chcą je zmieniać - mówi Marcin Smolik.

Maturzyści mogą mieć ze sobą także butelkę z płynem dezynfekującym.

Na salę nie będzie można wnieść telefonu komórkowego i maskotek na szczęście.

Manewry Defender-Europe 20 w czasie pandemii

Sześć tysięcy żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych i Polski bierze udział w rozpoczętych w Drawsku Pomorskim manewrach pod nazwą “Defender-Europe 20”. To ćwiczenia, które mają sprawdzić, jak szybko Amerykanie mogą przerzucić żołnierzy i ciężki sprzęt do Europy Środkowo-Wschodniej, gdyby była taka potrzeba.

Manewry były początkowo planowane na marzec, ale pandemia korynawirusa sprawiła, że do skutku doszła jedynie niewielka ich część. Wojskowi dowódcy zmienili program ćwiczeń, a główną ich część zorganizowali właśnie teraz.

Jeden z organizatorów ćwiczeń amerykański generał Christopher Norrie mówił w czasie telefonicznej konferencji prasowej, że koronawirus jest dla żołnierzy dodatkowym wyzwaniem. - Jako zawodowi żołnierze musimy dbać o bezpieczeństwo i zdrowie żołnierzy, a równocześnie utrzymać ich gotowość bojową. W niemieckiej części ćwiczeń stosowaliśmy się do wymogów sanitarnych gospodarzy co do zgromadzeń publicznych i wprowadziliśmy zasady dystansu społecznego. Maksymalnie wiele osób wykonywało pracę z domów. Gdy warunki się poprawiły, wznowiliśmy ćwiczenia, ale zmieniliśmy je tak, aby jak najbardziej ograniczyć potencjalne rozprzestrzenianie się wirusa - dodał generał Norrie.

Strona amerykańska poinformowała, że w czasie manewrów żołnierze przerzucą w sumie 3 tysiące sztuk różnego rodzaju sprzętu zza Oceanu. Wykorzystają też 9 tysięcy sztuk sprzętu armii USA, przechowywanego w magazynach w Europie.

Ćwiczenia “Defender-Europe 20” zakończą się 18 czerwca.

Przedłużone prawo do zasiłku opiekuńczego

Do 28 czerwca ma zostać przedłużone prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców i opiekunów. Zapis w tej sprawie znalazł się w przyjętej wczoraj przez Sejm kolejnej odsłonie rządowego pakietu wsparcia w związku z epidemią koronawirusa.

Przedstawiając powody decyzji rządu, aby przyjąć takie rozwiązanie, wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że jest ona bezpośrednio związana z tym, że szkoły nie działają w pełnym wymiarze. - Mamy opiekę nad dziećmi z klas 1 - 3, ale widzimy, że wiele rodzin jednak nie decyduje się, żeby wysłać nawet te najmłodsze dzieci pod opiekę szkolnych świetlic, dlatego wydłużony jest zasiłek opiekuńczy - tłumaczył wiceminister.

Dotychczas zasiłek miał być wypłacany do 14 czerwca.

Koronawirus na świecie

398 tysięcy osób zmarło na świecie na skutek COVID-19 - podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Liczba zakażonych na globie to 6,8 mln, a wyleczyć udało się 3,3 mln osób. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pozostają dwoma najbardziej dotkniętymi koronawirusem krajami. W USA liczba ofiar to 111 tysięcy, a w Wielkiej Brytanii 40 tysięcy. W Brazylii po raz kolejny w ciągu doby zmarło niemal tysiąc osób, a w łączna liczba ofiar to 35 tysięcy. Prezydent Jair Bolsonaro, wzorem Donalda Trumpa, obwinił o kryzys Światową Organizację Zdrowia i zagroził wyjściem z WHO. W ostatnich dniach brazylijskie władze nie podają ogólnej liczby ofiar w komunikatach, a jedynie nowe zgony. Informacje są publikowane później niż dotychczas, po głównych wydaniach brazylijskich dzienników telewizyjnych. Nadal rośnie też liczba ofiar w Meksyku i wynosi teraz 13 tysięcy. Szybki wzrost nowych zakażeń oraz zgonów notowany jest także w Peru, w kraju, który jako jeden z pierwszych na kontynencie wprowadził restrykcje w związku z pandemią.

W Europie tymczasem, gdzie sytuacja się poprawia, zdejmowane są kolejne obostrzenia. W Madrycie otwierają się muzea, w Portugalii plaże, a w Grecji rozgrywki wznawia liga piłkarska. W Wiedniu miejscowi filharmonicy po raz pierwszy od wybuchu epidemii zagrali koncert dla setki widzów. W programie znalazła się V symfonia Ludwiga van Beethovena. Szwajcaria ogłosiła, że od połowy czerwca ponownie będzie wpuszczać na swój teren obywateli Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Granice dla turystów otworzyły Włochy. Pierwszymi gośćmi są tam przede wszystkim Niemcy i Austriacy.

Wbrew obowiązującym w Moskwie rygorom izolacji na Placu Czerwonym rozpoczynają się targi książek. Jak informuje radio Echo Moskwy, złamane zostało lokalne prawo. Rozgłośnia przypomina, że w stolicy codziennie rejestrowanych jest około 2 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, a w całej Rosji zdiagnozowano ponad 450 tysięcy chorych na COVID-19. Na targi książek, zorganizowane na Placu Czerwonym mogą wejść osoby od 8. do 65. roku życia. Ze względu na epidemię młodsi i starsi nie będą wpuszczani. Organizatorzy tłumaczą, że teren wokół Kremla jest wyłączony spod jurysdykcji władz Moskwy i podlega administracji szczebla federalnego, więc nie zostało złamane lokalne prawo. Dziś otwarte zostały moskiewskie cerkwie i kościoły. Każdy, kto chce wejść do świątyni musi nosić maskę i rękawiczki, a także pamiętać o zachowaniu dystansu. Przed wejściami do cerkwi i kościołów ustawione mają zostać pojemniki z płynami dezynfekującymi. Duchownych zobowiązano również do mierzenia wiernym temperatury.

Jak informuje włoska Obrona Cywilna, trzykrotnie w ciągu doby wzrosła liczba nowych zakażeń koronawirusem. Większość zakażonych - 85 procent przebywa w domowej izolacji. W ciągu doby we Włoszech zmarło 85 osób - o 3 mniej niż wczoraj - ale wzrosła liczba nowych zakażeń: do 518 ( poprzedniej doby było ich trzykrotnie mniej, bo 177). Najwięcej osób, bo aż dwa na trzy przypadki, zachorowało w Lombardii. Od początku epidemii koronawirusem w sumie zaraziło się 234 tys. 531 osób, z czego ponad 160 tys. wyzdrowiało , a ponad 33 tys. zmarło. Dziś leczonych jest blisko 40 tys. Włochów, z czego połowa w Lombardii. Osiem regionów nie odnotowało żadnego nowego przypadku zakażenia, a w dziewięciu regionach nie zmarł nikt z powodu koronawirusa.

We Francji w ciągu 24 godzin zmarło kolejnych 46 pacjentów zakażonych koronawirusem. Łączna liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 29 tys. 111. Według służb sanitarnych epidemia jest pod kontrolą. Ponad 18,8 tys. chorych, którzy zmarli to pacjenci szpitali. Liczba zgonów wśród pensjonariuszy domów seniora ustabilizowała się na tym samym poziomie, nieco ponad 10 tysięcy przypadków, dlatego znacznie zmniejszono ograniczenia spotkań osób w starszym wieku z ich bliskimi. Maleje liczba ciężkich przypadków.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca używanie masek tylko w przestrzeniach publicznych oraz w miejscach dużego ryzyka. Organizacja wydała właśnie aktualne zalecenia w sprawie ochrony przed koronawirusem. Podczas wideokonferencji prasowej szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że według najnowszych badań naukowych, maski powinny być noszone jedynie w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zakażenia koronawirusem. - W świetle kolejnych dowodów rekomendujemy rządom, by zachęcały do noszenia masek w miejscach, gdzie przenoszenie wirusa jest większe, a utrzymywanie dystansu jest trudne. Chodzi o transport publiczny, sklepy czy inne zatłoczone miejsca. Na podstawie nowych badań rekomendujemy, by maski składały się z co najmniej trzech różnych warstw materiałów - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO poinformował, że według najnowszych zaleceń, maski przez cały czas powinny nosić osoby chore na COVID-19 oraz osoby opiekujące się nimi w domach lub w szpitalach. Organizacja zaleca także noszenie masek przez personel służby zdrowia w każdej placówce, niezależnie od tego, czy wykryto w niej przypadki koronawirusa, czy nie. Częściej niż inni maski powinny nosić osoby powyżej 60 lat oraz ludzie, którzy cierpią na choroby przewlekłe. Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że maski będą skuteczne jedynie wtedy, gdy społeczeństwo będzie przestrzegać pozostałych zaleceń. - Same maski nie chronią przed COVID-19. Nie mogą zastąpić utrzymywania dystansu społecznego, mycia rąk oraz innych środków zapobiegawczych - dodał szef WHO.

W początkowym okresie pandemii Światowa Organizacja Zdrowia odradzała noszenie masek przez zwykłe osoby. Argumentowano, że wobec szybko rosnącej liczby przypadków, sprzęt ochronny powinien być dostępny przede wszystkim dla lekarzy i pielęgniarek. W kolejnych tygodniach jednak noszenie masek w przestrzeni publicznej wprowadzały kolejne kraje. Część z nich zniosła już taki obowiązek.

Premier Włoch Giuseppe Conte wraz z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem, zaapelowali do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o skoordynowane otwarcie granic pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Wystosowali w tej sprawie wspólny list. W dokumencie premierzy Włoch i Hiszpanii apelują o koordynację w otwieraniu wewnętrznych granic Unii, przy zastosowaniu kryteriów wspólnych i transparentnych. - To czas odbudowy naszych gospodarek i powrotu normalności ale także podstawowego elementu europejskiego projektu, jakim jest wolność przemieszczania się w strefie Schengen - podkreślają szefowie obu rządów.

Giuseppe Conte, cytując fragment listu, napisał na Twitterze, że wiele krajów przygotowuje otwarcie granic dla ruchu turystycznego i to, w jaki sposób zostanie to przeprowadzone, w dużej mierze zadecyduje, czy obywatele dostrzegą centralną pozycję Unii Europejskiej w radzeniu sobie z kryzysem i w zachowaniu podstawowych zasad Unii i Schengen. Włochy otworzyły swoje granice 3 czerwca.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

We Francji w tym roku z okazji rocznicy lądowania Aliantów na plażach Normandii nie obędą się żadne duże, publiczne uroczystości. Przyczyną tego jest epidemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna. Nie będzie spotkań na plażach, przy których żołnierze zeskakiwali z barek by pod niemieckim ostrzałem dostać się na piasek a potem wspinać się po stromych klifach. 76. rocznica lądowania aliantów w Normandii ograniczy się do skromnych uroczystości w okrojonym gronie kombatantów i do jednej głównej w Memoriale w Caen. Kwiaty zostaną złożone także na grobach brytyjskich i kanadyjskich żołnierzy rozstrzelanych przez hitlerowców. W miasteczkach regionu, w którym lądowali alianci odbędą się skromne ceremonie. Będzie można, między innymi, kupić kartki pocztowe by wysłać je z podziękowaniami do jeszcze żyjących amerykańskich żołnierzy.

Po raz pierwszy od 7 marca można dziś zwiedzać Pałac Apostolski, wille i ogrody Castel Gandolfo koło Rzymu. Obowiązują maseczki i odległość bezpieczeństwa. Na razie papieską letnią rezydencję można zwiedzać tylko w weekendy w godzinach 10-18.30. Bilety na określony dzień i godzinę należy rezerwować na stronie internetowej Muzeów Watykańskich. Przy wejściu odwiedzającym mierzona będzie temperatura. Ich grupy nie mogą liczyć więcej niż dziesięć osób. Po zwiedzaniu będzie można w ogrodach zjeść uprzednio zamówiony posiłek. Pałac Apostolski w Castel Gandolfo, podobnie jak pobliski kościół, zostały wzniesione w XVII wieku. Można w nich oglądać barokowe freski. W kościele znajdują się również XX-wieczne malowidła Jana Henryka Rosena przedstawiające cud nad Wisłą i obronę Jasnej Góry. Jest tam też kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Wielką atrakcją są otaczające pałac i wille ogrody.

Ukraiński prezydent apeluje o zachowanie środków ostrożności w związku ze wzrostem liczby zakażeń kornawirusem. Ukraińskie władze łagodzą obostrzenia, jednak w ciągu ostatnich trzech dni zanotowano wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. O sytuacji epidemiologicznej Wołodymyr Zełenski rozmawiał podczas narady z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Ukraiński prezydent zaznaczył, że lekkomyślne ignorowanie zasad bezpieczeństwa jest niebezpieczne w sytuacji epidemii koronawirusa. Jak dodał, należy o tym przypominać społeczeństwu. Jak napisano na stronie prezydenta - ukraińskie władze podążają tropem łagodzenia obostrzeń, ale może się to zmienić w sytuacji poważnego wzrostu zachorowań. W ciągu ostatniej doby na Ukrainie zdiagnozowano 553 przypadki koronawirusa. Od wczoraj (5 czerwca) ukraińskie władze warunkowo zezwoliły na otwarcie w pełnym zakresie lokali gastronomicznych w tych regionach, w których poziom zakażeń jest stosunkowo niewielki. Nie dotyczy to, między innymi, obwodu lwowskiego, ale też ukraińskiej stolicy, gdzie liczba dobowych zakażeń wciąż jest wysoka.

We Francji po prawie trzymiesięcznej przerwie otwierają się kolejne placówki muzealne, które w okresie ograniczenia swobody przemieszczania się i spotykania można było zwiedzać wirtualnie. Kina, teatry i sale widowiskowe mają wznowić działalność pod koniec czerwca, w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Jako jeden z pierwszych otworzył swoje bramy pałac w Chambord, jeden z popularnych wśród turystów zamków nad Loarą. Od dziś będzie można zwiedzać największe muzeum na świecie - Luwr. Konieczna jest rezerwacja biletów. Czynna będzie także jego filia w Lens na północy Francji, która przez wiele tygodni gościła polskie malarstwo przełomu XIX i XX wieku. Od dzisiaj można, ale tylko w czasie ograniczonym do dwóch godzin, zwiedzać sale pałacu w Wersalu i jego ogrody. Małe placówki muzealne, szczególnie ważne dla kultury regionu, mogły otworzyć się dla publiczności 11 maja. Te największe musiały poczekać, tym bardziej, że przygotowania do ich uruchomienia, także pod względem sanitarnym, zajmowały wiele trudu i czasu. Personel i goście muzealni, których liczba jest ograniczona, mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

 

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies