Logo Radio Łódź

219 nowych przypadków zakażenia. 3 zgony w Zgierzu. Decyzja rządu o zamknięciu kopalń na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia informuje o 219 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce, z czego aż 150 pochodzi ze Śląska. Zmarły również cztery kolejne osoby zakażone koronawirusem, z czego 3 hospitalizowane w szpitalu w Zgierzu. Rząd podjął decyzję o zamknięciu części kopalń na Śląsku.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 26 tys. 780. Dzisiaj (8 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało o 219 nowych zakażeniach, z czego 150 ze Śląska.

  • Od jutra będzie wstrzymana praca w kilku kopalniach.

  • Największe ognisko zakażeń w Łodzi jest w tej chwili w Szpitalu Zakonu Bonifratrów. Jest tam zakażonych 11 osób, trzy osoby z personelu i ośmioro pacjentów. Zakażenia są także w szpitalu im. Kopernika - cztery osoby i jedno w szpitalu im. Jonschera. 

  • Kolejnym dużym ogniskiem jest prywatny zakład cukierniczy, badania potwierdziły obecność koronawirusa u 9 osób a także po jednym u pracowników dwóch innych firm. We wszystkich tych przypadkach dochodzenie prowadzi powiatowy sanepid, który ustala osoby, z którymi kontaktowali się zakażeni,  kieruje na kwarantannę a także późniejsze badania laboratoryjne.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w porannym raporcie resort poinformował o śmierci czterech kolejnych chorych, z czego 3 osoby był hospitalizowane w Zgierzu 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1 tys. 161 osób, z czego 81 w Łódzkiem.

  • W Polsce od początku epidemii wyzdrowiało 12 998 osób zakażonych koronawirusem. Obecnie hospitalizowanych jest 1881 chorych.


Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 82 921 osób przebywa w kwarantannie, a 19 703 osoby pozostają pod nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem 

W sieradzkim szpitalu nadal rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. W sumie zakażonych jest 45 pacjentów i 35 pracowników personelu. Czytaj więcej 

Rozpoczęły się egzaminy maturalne 2020 w Łódzkiem. Ponad 4 tysiące maturzystów z łódzkich szkół przystąpiło dziś do egzaminu dojrzałości. Wszystkie licea i technika w Łódzkiem przygotowały się do przeprowadzenia egzaminów w nowym reżimie sanitarnym. Czytaj więcej 

Gościem Rozmowy Dnia Radio Łódź i TVP3 Łódź był łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim o rozpoczynających się dziś egzaminach maturalnych oraz o przygotowaniach, procedurach, środkach bezpieczeństwa, które zostały zastosowane.

 

Od jutra wstrzymana praca w kilku kopalniach

W związku z sytuacją epidemiczną od jutra zostanie wstrzymane wydobycie w kilku śląskich kopalniach. Górnicy przejdą na tzw. postojowe - poinformował wicepremier Jacek Sasin. Na konferencji prasowej dodał, że czasowe zamknięcie kopalń pozwoli zlikwidować epidemii w regionie.

 

Matury z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego

Dziś pierwszy dzień egzaminów maturalnych. W tym roku ze względu na epidemię szkoły muszą w czasie egzaminów zachować zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Na egzamin mogą przyjść tylko zdrowi uczniowie, a w szkole nie będą mogły przebyć osoby trzecie. Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska wyjaśnia, że między zdającymi musi być odstęp co najmniej półtora metra z każdej strony."Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy takich jak książki, telefony komórkowe czy maskotki. W trakcie egzaminu każdy uczeń musi mieć swój własny zestaw przyborów piśmienniczych - linijkę, cyrkiel, kalkulator. Na egzamin warto przynieść własną butelkę z wodą" - mówi Anna Ostrowska.Maturzyści po zajęciu miejsca na sali egzaminacyjnej, mogą ściągnąć maseczkę.W tym roku do egzaminu po raz pierwszy przystępują ponad 272 tysiące osób.

Komenda Główna Policji: ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 72 tys. osób na kwarantannie; około 1100 naruszeń

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 72 tys. osób poddanych kwarantannie; w około 1100 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.Jak powiedział w poniedziałek rzecznik Komendy Głównej Policji, od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci już ponad 7 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby przeprowadzili 72 050 tego typu kontroli, a w około 1100 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Koronawirus na świecie 

Władze Moskwy mają plan stopniowego zdejmowania ograniczeń, związanych z epidemią koronawirusa. Jak dowiedziało się Polskie Radio, dziś powinna zostać ogłoszona data rozpoczęcia procesu wychodzenia z izolacji. Rosyjskie media niezależne przypominają, że w stolicy od tygodnia dobowy wzrost liczby zakażonych koronawirusem utrzymuje się na poziomie około 2 tysięcy. Moskiewska administracja w ubiegłym tygodniu cofnęła nakaz powszechnej samoizolacji. Mieszkańcy, bez narażania się na grzywny, mogą wychodzić na spacery i zająć się sportem. W praktyce niewiele się zmieniło, ponieważ część Moskwian od miesiąca nie przestrzegała rygorów izolacji. Jak podała rozgłośnia Echo Moskwy, stołeczni urzędnicy chcą w najbliższych dniach cofnąć obowiązek posiadania elektronicznych przepustek. Mer miasta Siergiej Sobianin zamierza do końca czerwca otworzyć restauracje i hotele. W odniesieniu do usług turystycznych mer podkreślił, że powrót do sytuacji sprzed pandemii będzie możliwy dopiero za rok.

We Włoszech w ciągu ostatnich trzech tygodni dramatycznie spadło w sondażach zaufanie obywateli do premiera Giuseppe Contego i rządu. Zdaniem komentatorów Włosi uważają, że rząd nieudolnie walczy ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Z opublikowanych dziś sondaży wynika, że 70-procentowe poparcie dla rządu w ciągu trzech tygodni spadło o ponad połowę. Zaufanie do premiera spadło o 20 punktów procentowych, do 43 procent. Analitycy wskazują, że rząd dał sobie dobrze radę w walce z pandemią, ale zupełnie nie radzi sobie z jej skutkami. Mimo obietnic i przyrzeczeń, obiecana pomoc finansowa nadal nie dociera do wielu milionów Włochów. Większość z nich uważa, że rząd pozostawili ich samych sobie. Dotyczy to szczególnie drobnych i średnich przedsiębiorców i ich pracowników.Z sondaży wynika, że gdyby teraz odbyły się wybory, wygrałaby je będąca w opozycji koalicja centroprawicowa. Komentatorzy nie wykluczają przyspieszonych wyborów w październiku.

Kolejne zachorowania pojawiają się w Brazylii, poprawia się sytuacja w Nowym Jorku, a Nowa Zelandia ogłasza, że pozbyła się koronawirusa. Tak wygląda obecnie sytuacja pandemii COVID-19. Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie zmarło 406 tysięcy osób, a liczba zakażeń to ponad 7 milionów. Wyleczyć udało się ponad 3 miliony 400 tysięcy osób. Najwięcej ofiar śmiertelnych COVID-19 jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarło 112 tysięcy osób. W Wielkiej Brytanii liczba zgonów to ponad 40 tysięcy, a w kraju od dzisiaj obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna dla osób przekraczających granice. Przez Brazylię przeszły wczoraj demonstracje sprzeciwu wobec polityki prezydenta Jaira Bolsonaro. Choć w kraju szybko rośnie liczba zakażeń, a zmarłych jest ponad 37 tysięcy, brazylijski prezydent naciska na szybkie znoszenie restrykcji i notorycznie łamie zasady kwarantanny.

Nowa Zelandia ogłosiła, że pozbyła się koronawirusa, bo w kraju nie ma już aktywnych przypadków patogenu. Po trzech miesiącach epidemii powoli zaczyna otwierać się Nowy Jork, który do niedawna był epicentrum wirusa. W pracy ma się tam dzisiaj pojawić około 400 tysięcy osób. Restrykcje znoszą też kolejne kraje w Europie. W Brukseli ponownie otwierają się kawiarnie na Grand Place, w Irlandii sklepy, a w Hiszpanii wznawiane są walki byków na otwartym powietrzu. Na Cyprze do pracy wraca przejście graniczne między grecką a turecką częścią wyspy. Część obostrzeń znosi też indonezyjska stolica Dżakarta oraz Indie.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Stanach Zjednoczonych trwają protesty przeciwko rasizmowi i brutalności policji. Manifestacje mają pokojowy charakter. Prezydent Donald Trump polecił oddziałom Gwardii Narodowej opuszczenie stolicy.Po sobotnich manifestacjach, w których wzięły udział dziesiątki tysięcy Amerykanów, wczoraj odbywały się mniejsze protesty. W jednym z nich wziął udział republikański senator Mitt Romney, który maszerował w grupie około tysiąca konserwatywnych Chrześcijan trzymających napisy z cytatami z Biblii, skandowali „Bez sprawiedliwości nie ma pokoju" i śpiewali religijne pieśni. "Potrzebujemy wielu głosów przeciwko rasizmowi i brutalności. Jestem tu, żeby powiedzieć - Życie czarnych się liczy” - mówił senator. Ponieważ protesty odbywały się w niedzielę wiele z nich zaczynało się w kościołach albo towarzyszyły im modlitwy.Tak jak w innych miastach protesty w stolicy były pokojowe. Burmistrz Nowego Jorku zniósł godzinę policyjną, a Donald Trump polecił rozpoczęcie wycofywania z Waszyngtonu oddziałów Gwardii Narodowej, ponieważ ocenił, że „wszystko jest pod pełną kontrolą”. Rozlokowanie w stolicy tysięcy żołnierzy, w tym służby czynnej, budziło w USA kontrowersje. Wielu polityków i byłych wojskowych uznało to za zbędny pokaz siły.

Od dziś obowiązuje kwarantanna dla podróżnych przybywających do Zjednoczonego Królestwa. Turyści, czy mieszkańcy Wysp, a więc także polscy emigranci, będą musieli spędzić w odosobnieniu dwa tygodnie. Przybywający do Królestwa muszą wypełnić formularz, w którym podadzą, gdzie będą się izolować i jak można się z nimi skontaktować. Formularz będzie dostępny w internecie i powinien zostać wypełniony przed wylotem, choć po dotarciu na miejsce będzie można jeszcze nadrobić zaległości. Przypominać o tym mają też linie lotnicze. Pomysł budzi jednak kontrowersje. Na nowy wymóg narzekają szefowie linii lotniczych i pracownicy branży turystycznej. "Po wylądowaniu ludzie i tak będą mogli wsiąść do metra, do autobusu czy taksówki. To nie jest nawet prawdziwa kwarantanna" - powiedział telewizji BBC szef linii Ryanair Michael O’Leary. Rząd stara się jednak uspokoić krytyków. Zapewnia, że pracuje nad tak zwanymi powietrznymi korytarzami, które Zjednoczone Królestwo miałoby utworzyć na przykład z Portugalią. Po obu stronach takiego korytarza pasażerowie byliby zwolnieni z obowiązku kwarantanny. Kwarantanna nie obowiązuje ludzi wjeżdżających do Królestwa z Republiki Irlandii. Za jej złamanie w Anglii grozi 1000 funtów kary i postępowanie karne. Pozostałe części kraju - Walia, Szkocja i Irlandia Północna - ustalą własne zasady egzekwowania nakazu.

We Włoszech ruszyły dziś eksperymenty z aplikacją na smartfony, która będzie ostrzegać o możliwości zakażenia koronawirusem. Dzięki aplikacji jej posiadacze otrzymają powiadomienie, jeśli wejdą w kontakt z osobą zakażoną.Aplikacja „Immuni” - "Odporni" - jest od dziś testowana w 4 z 20 regionów Włoch: Ligurii, Marche)(czyt. Marke), Abruzji i Apulii. Jest zintegrowana z włoskimi służbami sanitarnymi. Stwarza możliwość rejestrowania bliskości i długości kontaktu z osobą zakażoną, a także natychmiastowego ostrzeżenia i przebadania osób, które weszły w kontakt z chorym. Aplikacja ma również pomóc służbom sanitarnym w prześledzeniu rozwoju epidemii. Pobranie jej jest dobrowolne.Podobne rozwiązania zastosowano w Korei Południowej. Zdaniem ekspertów, by aplikacja była narzędziem skutecznym, musi ją pobrać 60 procent populacji. Do dziś aplikację „Immuni” zainstalowały 2 miliony z 60 milionów mieszkańców Włoch. Ale szeroka akcja informacyjna, zachęcająca do skorzystania z niej, rozpocznie się za kilka dni.

IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies