Logo Radio Łódź

Wczoraj 400 nowych zakażeń, 45 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 195 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce, z czego 45 pochodzi z województwa łódzkiego. W kraju liczba potwierdzonych zachorowań wynosi 27 tys. 560.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 27 tys. 560. Dzisiaj (9 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w popołudniowym raporcie poinformowało o 195 nowych zakażeniach, z czego 45 jest z województwa łódzkiego. Łącznie potwierdzono dzisiaj 400 nowych zakażeń.

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w popołudniowym raporcie resort poinformował o śmierci 13 kolejnych chorych, co daje w sumie 19 zmarłych dzisiaj, z czego czworo z regionu łódzkiego.

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1 tys. 183 osoby, z czego 86 w Łódzkiem.

 • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 5 osób. Łącznie w województwie łódzkim koronawirusa pokonało 1 tys. 103 osoby. W całym kraju to ponad 13 tys. osób.

 • W ciągu doby wykonano ponad 17 tys. testów na obecność koronawirusa.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

 • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 2129
 • Liczba osób aktualnie zakażonych: 940
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 29
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 3825
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 951
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 1103
 • Liczba osób, które zmarły: 86

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Pojedyncze nowe przypadki zachorowań w sieradzkim szpitalu i w Działoszynie. Kolejne wyniki testów prowadzone w obu ogniskach zachorowań w naszym regionie są raczej pozytywne. Zarówno w sieradzkim szpitalu jak i w powiecie pajęczańskim władze odnotowały niewielki wzrost liczby zakażonych.. Czytaj więcej

Niewiele ponad dwa tygodnie pozostało do otwarcia łódzkiego aquaparku. Do tego czasu zakończone zostaną wszystkie projekty modernizacyjne, które zostały rozpoczęte na Fali podczas przerwy w działalności z powodu koronawirusa. Czytaj więcej

Zobacz też, Maturzyści zmierzyli się z królową nauk. Drugi dzień egzaminu [ARKUSZE Z MATEMATYKI]

Pogarszająca się sytuacja epidemiczna w Sieradzu wymusza branie pod uwagę korespondencyjnych wyborów prezydenckich w Sieradzu, informuje prezydent miasta Paweł Osiewała. Na razie trwa przygotowywanie obwodowych komisji wyborczych, jednak sytuacja jest dynamiczna. Czytaj więcej

Kampania wyborcza w pełni. Kandydaci na prezydenta spotykają się z wyborcami. Na wyborczych spotkaniach zachowanie obostrzeń związanych z epidemią nie wygląda najlepiej. Czytaj więcej

Posłuchaj też:

PFN ogłosiła konkurs na zapiski z czasów pandemii

Polska Fundacja Narodowa wraz z Archiwami Państwowymi ogłosiła konkurs "O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem". Jego celem jest dokumentowanie wydarzeń, doświadczeń, przeżyć, emocji, życia codziennego w wymiarze indywidualnym i rodzinnym.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk powiedział, że konkurs ma za zadanie zachować świadectwa życia zwykłych ludzi, spojrzeć na wydarzenia z ich indywidualnej perspektywy, poznać wyzwania, przed jakimi stanęli, ich problemy i nadzieje.

Aby wziąć udział w konkursie, należy stworzyć osobisty zapis wydarzeń, życia codziennego oraz przeżyć, emocji i doświadczeń obejmujący od 60 do 90 dni z okresu pandemii wywołanej koronawirusem. Zapiski z "czasów zarazy" mogą przyjąć formę dziennika, pamiętnika, bloga lub vloga, a przekazać można je w formie rękopisu, wydruku, dokumentu elektronicznego lub linka. Autorzy mogą uzupełniać swoje relacje o zdjęcia, rysunki, ilustracje, nagrania, prezentacje i inne istotne z ich punktu widzenia elementy.

W konkursie mogą brać udział zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież do lat 18. Zgłoszenia można nadsyłać pocztą lub drogą mailową do 31 lipca 2020 roku. Pula nagród to 28 tysięcy złotych. Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.archiwa.gov.pl w zakładce "Archiwum Pandemii".

Premier Morawiecki na Śląsku

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków o pomoc dla Śląska w związku z wystąpieniem tam ognisk zakażeń koronawirusem. Podziękował jednocześnie wszystkim służbom, które przyjechały z całej Polski pomagać w walce z epidemią w tym regionie.

Szef rządu zaznaczył, że nie można Śląska i jego mieszkańców w żaden sposób stygmatyzować. - Jest to coś nie tylko nieuprawnionego, ale i niegodnego zachowania ludzi. Wszyscy powinniśmy być solidarni i dziękuję wszystkim ludziom w Polsce, że taką solidarność wobec poszkodowanych przejawiają - mówił premier Morawiecki.

W związku z sytuacją epidemiczną w śląskich kopalniach prezes Rady Ministrów uczestniczył w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Tylko wczoraj zakażenie koronawirusem wykryto u 182 pracowników kopalń. Łącznie od początku epidemii, zakażenie stwierdzono u prawie 5 tysięcy pracowników trzech spółek węglowych.

Dziś w 12 kopalniach województwa śląskiego wstrzymano wydobycie na trzy tygodnie.

Ceny benzyny rosną

Ceny paliw w Polsce znowu idą w górę. Za litr benzyny bezołowiowej płacimy średnio 4 złote i 8 groszy. To efekt rosnącego popytu, który pojawił się wraz z odmrażaniem kolejnych sektorów gospodarki.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Jakub Bogucki, analityk e-petrol.pl, w najbliższych tygodniach średnie ceny paliw mogą wzrosnąć od kilku do kilkunastu groszy na litrze. - W przypadku benzyny możemy spodziewać się cen na poziomie 4,12-4,15 złotych za litr. Średnia cena oleju napędowego może wzrosnąć nawet do 4 złotych i 12 groszy. Ceny na poziomie około 4 złotych jeszcze przez chwilę mogą być obecne na przykład na stacjach benzynowych należących do marketów - mówi Jakub Bogucki.

Na ceny paliw wpływa również sytuacja na światowych rynkach. W poniedziałek kurs amerykańskiej ropy przekroczył psychologiczną barierę 40 dolarów za baryłkę, a jeszcze droższa była europejska ropa Brent. To efekt porozumienia OPEC+, czyli kartelu zrzeszającego największych producentów tego surowca. - Utrzymano obniżony poziom produkcji do końca lipca. Przez dwa miesiące producenci zmniejszą produkcję surowca o blisko 10 milionów baryłek dziennie. To rekordowa obniżka poziomu produkcji. Ta zmiana ma utrzymywać cenę ropy nieco wyżej niż dotychczas. Chodzi o to, żeby w obrocie i sprzedaży było mniej ropy - mówi Jakub Bogucki.

Eksperci prognozują, że ceny paliwa na stacjach będą rosły stopniowo, ale nieprędko przekroczą poziomy notowane przed pandemią.

Aplikacja Protego GO zaprezentowana

Ministerstwo cyfryzacji zaprezentowało aplikację Protego Safe, która ma wspomóc służbę zdrowia w walce z pandemią koronawirusa. Protego Safe pozwala na dostęp do aktualnych danych na temat patogenu, a także umożliwia rejestrowanie kontaktów z innymi osobami używającymi tej aplikacji. Ma to ułatwić zdefiniowanie ryzyka zakażenia koronawirusem.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreśla, że aplikacja, której najnowszą wersję można od dziś pobierać na smartfony, jest bezpieczna i skuteczna. - Jeśli którykolwiek z użytkowników aplikacji okaże się zakażony, będzie miał możliwość wprowadzenia odpowiedniego jednorazowego kodu PIN uruchamiającego moduł powiadomienia. Wszystkie urządzenia, z którymi miała kontakt aplikacja chorej osoby, zostaną powiadomione o tym kontakcie - wyjaśniał minister Marek Zagórski. Dodał, że powiadomienia będą wysyłane anonimowo i w sposób bezpieczny.

Aplikacja Protego Safe będzie także analizowała długość i intensywność kontaktów oraz określi stopień ryzyka zakażenia poszczególnych osób. Minister cyfryzacji podkreślił, że dane z aplikacji nie będą udostępniane ani ministerstwom, ani inspektorom sanitarnym.

Co z turystyką w czasie epidemii?

Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy o instrumencie wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych w zakresie realizacji planów wypoczynkowych w latach 2020-2022 w związku z pandemią COVID-19. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej przewodniczący sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Irezneusz Raś. Jak mówił, KO proponuje wprowadzenie czeku turystycznego na kwotę 500 złotych, który byłby dostępny dla każdego obywatela - niezależnie od wynagrodzenia oraz rodzaju umowy. Ireneusz Raś dodał, że czek turystyczny ma przynieść efekt - jak się wyraził - "restartu branży turystycznej" w Polsce. Poseł dodał, że z tego rozwiązania mogliby też korzystać między innymi emeryci oraz osoby, które planują wypoczynek poza sezonem wakacyjnym.

W sobotę ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zapowiedział uruchomienie bonu turystycznego. Bon turystyczny ma wynieść 500 złotych na każde dziecko. Rodzice będą mogli go przeznaczyć wyłącznie na potrzeby wypoczynku krajowego.

Koronawirus w Muzeum Narodowym w Krakowie

Sześć przypadków koronawirusa u pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie potwierdził krakowski sanepid. Chorzy to pracownicy działu technicznego. Nie mieli kontaktu z odwiedzającymi.

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym pracowali zarażeni został zamknięty. - Co najważniejsze zarażeni czują się dobrze, część z nich przechodzi chorobę bezobjawowo. Podjęliśmy decyzje, gdzie mieści się dział techniczny, został zamknięty i poddany dezynfekcji. Dbamy o przestrzeganie najwyższych standardów bezpieczeństwa - podkreślał Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Szef placówki dodał, że Gmach Główny będzie zamknięty do odwołania, ale pozostałe oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie są bezpieczne i pozostają otwarte. - Jesteśmy w stałym kontakcie z Wojewódzką Stacją Sanitarna-Epidemiologiczną i realizujemy wszystkie wytyczne specjalistów - podkreślał dyrektor MNK.

Ośmiu pracowników muzeum przebywa na kwarantannie. 40 poddanych zostało testom na obecność koronawirusa.

Po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią Muzeum Narodowe w Krakowie stopniowo otwierało swoje oddziały. Gmach Główny został udostępniony publiczności w połowie maja. Widzowie mogli oglądać wystawę "Cud światła" z wyborem średniowiecznych witraży.

Ze względu na wciąż obowiązujące obostrzenia sanitarne zwiedzanie jest możliwe tylko z zasłoniętą twarzą, a na ekspozycji może przebywać maksymalnie 35 osób. Muzeum zapewniło pracownikom środki do dezynfekcji i ochrony osobistej.

Nabór wniosków o bezzwrotne dotacje dla średnich przedsiębiorców

Od najbliższego poniedziałku (15 czerwca) do 31 lipca średnie przedsiębiorstwa, dotknięte skutkami pandemii, mogą składać wnioski o bezzwrotne dotacje na kapitał obrotowy. Nabór prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pomoc będzie udzielana do końca roku.

Może się o nią ubiegać przedsiębiorca, który 31 grudnia 2019 roku prowadził działalność gospodarczą i nie znajdował się w trudnej sytuacji ekonomicznej, a następnie odnotował co najmniej 30-procentowy spadek obrotów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że dotacje są częścią funduszowego pakietu antywirusowego, który jest jednocześnie zestawem działań mających na celu poprawę sytuacji polskiej gospodarki zmagającej się ze skutkami pandemii.

Dotacje mają służyć zaspokojeniu bieżących potrzeb przedsiębiorstw maksymalnie w ciągu trzymiesięcznego okresu funkcjonowania. - Będzie można przeznaczyć je na opłacenie mediów - gaz, prąd, paliwo, najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności - powiedziała Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

Budżet tego programu to 2 i pół miliarda złotych. Pieniądze pochodzą z dwóch programów operacyjnych Polska Wschodnia oraz Inteligentny Rozwój.

Teatr Żydowski w Warszawie on-line

Teatr Żydowski w Warszawie przez najbliższe tygodnie będzie obecny on-line w domach swoich widzów. Od połowy marca scena proponuje cotygodniowy repertuar on-line obfitujący w spektakle, koncerty, czytania, spotkania i archiwalia. Wieczorem (o 20:00) na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo teatru będzie można obejrzeć przedstawienie, które miało premierę w 2019 roku "Dziś wieczorem: Lola Blau". Sztuka Georga Kreislera w reżyserii Leny Szurmiej, z piosenkami Andrzeja Ozgi to nostalgiczna, ale też okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia opowiedziana jest słowami i znakomitymi piosenkami kabaretowymi. W spektaklu występują Monika Chrząstowska i Rafał Rutowicz.

W tym tygodniu teatr zaprasza jeszcze jutro na spotkanie z poezją "One i On" o życiu i twórczości poetek Ruchl Fiszman, Rejzyl Żychlińskiej, Ireny Klepfisz oraz poety Arona Cejtlina oraz w piątek na czytanie performatywne prozy Szolema Alejchema "Marienbad" w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego.

Kampania Discover Poland

Dyplomaci w 25 krajach rozpoczęli nową akcję promocyjną Polski. Na stronach internetowych Instytutów Polskich ruszyła kampania "Discover Poland". Ma ona promować polską kulturę i historię, a po otwarciu granic skłonić turystów do przyjazdu do naszego kraju.

Każdy z instytutów na swojej stronie prowadzi własną kampanię. Dyplomaci zachęcają do poznawania polskiej muzyki, historii czy kuchni. W internecie można też znaleźć tematyczne gry komputerowe dla dzieci oraz kursy języka polskiego.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił na konferencji prasowej, że głównym odbiorcą akcji mają być osoby, które jeszcze w Polsce nie były. - Nasze badania opinii publicznej pokazują, że zdecydowanie pozytywne opinie o Polsce, chęć odwiedzenia Polski i powrotu do niej dominuje wśród grup, które Polskę znają. Dlatego chcemy docierać do tych osób, które do tej pory nie zainteresowały się bliżej Polską - mówił minister Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef MSZ poinformował też, że równocześnie ruszyły nowe strony internetowe instytutów. Są one prowadzone w językach lokalnych.

Koronawirus na świecie

Na Białorusi już ponad 50 tysięcy zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykryto 812 nowych przypadków choroby - o 10 mniej niż dzień wcześniej. To najmniejsza dzienna liczba zakażeń od 25 kwietnia. Ze statystyk publikowanych przez gazetę "Nasza Niwa" wynika, że powolny spadek trwa już od tygodnia. W szczycie zachorowań w połowie maja na Białorusi notowano około 950 nowych zakażeń dziennie. Według danych ministerstwa zdrowia, od początku epidemii zmarły 282 osób chore na COVID-19. Wyzdrowiało 24 i pół tysiąca pacjentów. W ciągu ostatniej doby na Białorusi wykonano 11 tysięcy testów na wykrycie koronawirusa, a od początku epidemii - 644 tysiące badań.

W Moskwie zanotowano spadek liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Według rosyjskich służb sanitarnych, na wysokim poziomie utrzymuje się śmiertelność wśród chorych na COVID-19. Ostatni raport wskazuje, że w Rosji, od początku pandemii, zarejestrowano 485 tysięcy zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W całej Rosji zdiagnozowano, w ciągu minionej doby, 8,5 tysiąca nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Moskwie wykryto około 1600 zarażonych. Jest to najniższa liczba od 17 kwietnia. Od początku pandemii w Rosji zmarło 6142 zakażonych SARS-CoV-2. W tym czasie wyzdrowiało 242 tysiące, czyli jak podkreślają rosyjscy lekarze - prawie połowa ogólnej liczby chorych.

W Rosji zbuntowało się ponad stu członków regionalnych Komisji Wyborczych. W związku z epidemią koronawirusa, żądają oni odwołania ogólnokrajowego głosowania w sprawie zmiany konstytucji i grożą strajkiem. "Nie jesteśmy materiałem, który można wykorzystać i wyrzucić" - napisali w liście otwartym. Plebiscyt ma się rozpocząć 25 czerwca i potrwać do 1 lipca. Reformę konstytucji i przeprowadzenie plebiscytu forsuję Kreml. Według rosyjskiej opozycji, poprawki mają zagwarantować Władimirowi Putinowi sprawowanie władzy do 2036 roku. Ponad stu członków regionalnych Komisji Wyborczych skrytykowało prezydenta za próbę zorganizowania głosowania w okresie epidemii. W liście otwartym przypomnieli oni, że poprawki do ustawy zasadniczej zostały przyjęte przez obie izby parlamentu, przeszły kontrolę Sądu Konstytucyjnego i podpisał je prezydent. Autorzy listu podkreślają, że w takiej sytuacji plebiscyt nie ma znaczenia prawnego i nazywają jego organizację "bezmyślnym ryzykiem". Wzywając swoich kolegów, aby nie uczestniczyli w organizacji głosowania napisali "funkcjonariusze Komisji Wyborczych narażą na śmiertelne niebezpieczeństwo nie tylko siebie i swoje rodziny, ale mogą stać się prawdziwymi zabójcami dla wielu wyborców". Inicjatorami listu otwartego są funkcjonariusze Komisji Wyborczych: z Moskwy, obwodu moskiewskiego, Petersburga, Niżnego Nowogrodu, Ufy, Kazania, Lipiecka i wielu innych ośrodków.

Pesymistycznie brzmią prognozy dla francuskiego gospodarki i rynku pracy przedstawione przez centralny Bank Francji. Kraj przeżywa najpoważniejszą recesję od zakończenia II wojny światowej. To skutek epidemii koronawirusa. Bank Francji uważa, że gospodarka w tym kraju wyjdzie z głębokiego kryzysu nie wcześniej niż w połowie 2022 roku. Na koniec tego roku PKB ma spaść o 10,3 procent, w przyszłym zmaleje do 6,9, aby za dwa lata osiągnąć poziom 3,9 procent. Przy opracowaniu prognoz makroekonomicznych uwzględniono sytuację jaka panuje obecnie - koronawirus krąży po kraju, ale władzom udaje się stopniowo przystosować do zmieniających się warunków sanitarno-epidemiologicznych. Według ocen, bezrobocie dojdzie do niemal dwunastu procent. Takie prognozy związane są z warunkiem, iż nie będzie nawrotu epidemii. Eksperci nie brali pod uwagę planów wychodzenia z kryzysu, które władze mają przedstawić pod koniec miesiąca.

Jak poinformował Federalny Urząd Statystyczny, Niemcy wyeksportowały w kwietniu tego roku o ponad 30 proc. mniej towarów niż w kwietniu 2019 roku. To największy spadek eksportu, jaki doświadczyła niemiecka gospodarka od 1950 roku. W wyniku koronakryzysu niemiecki eksport w kwietniu spadł o dwadzieścia cztery procent w porównaniu do marca. Zdaniem ekspertów, do spadku przyczyniły się: zamknięcie granic, ograniczenia w globalnym handlu, utrudnienia w podróżowaniu, a także zakłócenia w transporcie morskim i lotniczym. Najbardziej w kwietniu spadł eksport niemieckich towarów do Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Do Francji nastąpił spadek o ponad 48 procent, do Włoch o 40 procent, a do USA o prawie 36 procent. Niemiecka Izba Handlowo-Przemysłowa twierdzi, że w całym roku 2020 spadek eksportu wyniesie piętnaście procent. W kwietniu o 21 procent spadł także niemiecki import.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Polska przekazała ukraińskiej armii zasoby do walki z koronawirusem. Kombinezony, maseczki ochronne, ale też sprzęt medyczny trafi do szpitali w których leczą się ukraińscy żołnierze. Sprzęt zakupiła Fundacja Solidarności Międzynarodowej ze środków polskiego MSZ. Przekazania sprzętu dokonano w kijowskim Głównym Szpitalu Wojskowym. Jak podkreślił szef Fundacji Rafał Dzięciołowski - pomoc ukraińskim wojskowym to wyraz podwójnej solidarności - solidarności w czasach pandemii, ale też solidarności z walczącą Ukrainą, która trzymając linię frontu w Donbasie chroni również nasz kraj przed zagrożeniem ze wschodu. W ramach pomocy do wojskowych szpitali trafią maseczki ochronne, kombinezony, ale też np. aparaty do wentylacji płuc. Dyrektor wojskowego szpitala Anatolij Kazmirczuk szczególnie cieszy się z pulsoksymetrów. Jak wyjaśnia - to niewielkie urządzenia do mierzenia poziomu tlenu we krwi, bo przy chorobie koronawirusowej zmniejsza się nasycenie tlenem. Wartość przekazanej pomocy to pół miliona hrywien, czyli około 74 tysięcy złotych

Pandemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych mocno odbija się na amerykańskim sporcie. W związku z kryzysem spowodowanym pandemią Amerykańska Federacja Tenisowa (USTA) postanowiła zlikwidować 110 stanowisk pracy i zamknąć swoją siedzibę w White Plains. Te oszczędnościowe działania mają pozwolić aby organizowany przez USTA wielkoszlemowy turniej tenisowy US Open pozostał imprezą na światowym poziomie. Tegoroczny US Open ma się odbyć w dniach 31 sierpnia-13 września. Wszystkie turnieje tenisowe WTA, ATP i ITF zostały wstrzymana na początku marca i mają powrócić dopiero w sierpniu.

Włoska administracja publiczna pracuje nad planem, który umożliwi 30 procentom zatrudnionych pracę z domu. Jeśli zostanie zrealizowany, obejmie ponad milion pracowników. Przed pandemią koronawirusa we Włoszech niewiele ponad 8 procent zatrudnionych miało możliwość w niektóre dni pracować z domu. Na stałe w ten sposób pracowało zaledwie pół miliona osób. W apogeum pandemii z powodu wprowadzonych środków bezpieczeństwa z możliwości smart working korzystało aż 8 milionów Włochów, czyli ponad 1/3 wszystkich pracujących. Z sondaży wynika, że 60 procentom ten sposób pracy odpowiada. Zaledwie 20 procent życzy sobie powrotu do miejsca pracy. Administracja publiczna, która przed pandemią planowała umożliwić pracę z domu co dziesiątemu z ponad 3 milionów pracowników, po pozytywnych doświadczeniach w czasie pandemii, chce ten odsetek trzykrotnie zwiększyć.

Rząd francuski przedstawił plan pomocy finansowej dla przemysłu lotniczego, który w wyniku epidemii koronawirusa znalazł się w głębokim kryzysie. W tej gałęzi gospodarki zatrudnionych jest ponad trzysta 360 tysięcy osób, wiele z nich boleśnie odczuwa zastój spowodowany zamkniętymi lotniskami, drastycznym ograniczeniem ruchu lotniczego i zmniejszeniem liczby zamówień. Francuski minister ekonomii i finansów Bruno Le Maire zapowiedział zwiększenie inwestycji, prace nad nowymi technologiami, restrukturyzację firm współpracujących z przemysłem - także pod względem ich cyfryzacji. Szef resortu wyjaśnił, że pomoc wyniesie 15 miliardów euro. Główne filary dotyczą opracowania strategii zwiększenia konkurencyjności Air France na rynku lotniczym i ochrony środowiska. W grę wchodzą takie zagadnienia jak konstrukcja i unowocześnienie samolotów, ekologiczne paliwo, ale także rezygnacja z połączeń lotniczych w komunikacji krajowej przy bliższych destynacjach. Wcześniej rząd poinformował o pomocy w wysokości 18 miliardów euro dla turystyki i ośmiu miliardów dla przemysłu motoryzacyjnego.

Brazylia wycofała się z walki o organizację mistrzostw świata kobiet w piłce nożnej w 2023 roku. Tamtejsza federacja (CBF) poinformowała, że w związku z sytuacją związaną z pandemią koronawirusa, nie jest w stanie zapewnić finansowych gwarancji, jakich których wymaga FIFA. Bazylia ma poprzeć kandydaturę Kolumbii jako organizatora MŚ kobiet w 2023 roku. Innymi kandydatami są Japonia oraz wspólnie Australia i Nową Zelandią.

 

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies