Logo Radio Łódź

73 nowe zakażenia w Łódzkiem. Prawie 30 tysięcy osób z wykrytym wirusem w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 396 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. W tym gronie jest 73 osób z województwa łódzkiego oraz 188 ze Śląska. W Polsce mamy prawie 30 tysięcy wykrytych zakażeń.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 29 tys. 788. Dzisiaj (15 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 396 nowych zakażeniach, w tym 188 ze Śląska i 73 z województwa łódzkiego. 

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 9 kolejnych chorych.

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 256 osób, z czego 107 w Łódzkiem.

 • W Polsce w ciągu doby wyzdrowiało 157 osób, które chorowały na COVID-19. Tym samym liczba ozdrowieńców w naszym kraju wzrosła do 14383.

 • Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, z powodu zakażenia koronawirusem 1736 osób przebywa w szpitalach. 78 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Na kwarantannie przybywa 94518 osób, a 17966 jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 29392 zakażenia koronawirusem. Zmarło 1247 zakażonych osób.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

 • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 2479
 • Liczba osób aktualnie zakażonych: 1236
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 40
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 3905
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 880
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 1136
 • Liczba osób, które zmarły: 107

Posłuchaj więcej:

Gościem Przemysława Naze w Rozmowie Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź była Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. Rozmowa dotyczyła naboru do szkół średnich oraz egzaminach ósmoklasisty, które rozpoczynają się już jutro (16.06). Czytaj więcej 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski o sytuacji na Śląsku

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od następnego tygodnia liczby nowych zakażeń koronawirusem będą niższe. Gość Programu 3 Polskiego Radia powiedział, że w najbliższych dniach powinno zakończyć się masowe testowanie górników i ich rodzin. Łukasz Szumowski wyjaśnił, że w niektórych kopalniach notuje się kilka zakażeń, a w innych infekuje się nawet od 10 do 20 procent załogi. Dodał, że były także kopalnie, gdzie nie było żadnego zakażenia. "W tym tygodniu spodziewajmy się podobnych liczb zarażonych: 200 z samego Śląska, czyli pewnie 400 z całej Polski" - przewiduje minister zdrowia. Podkreślił, że do końca tygodnia, gdy zakończy się akcja wymazywania w kopalniach, chorzy będą oddzieleni od zdrowych. "Wtedy gwałtownie powinna spaść liczba zakażonych" - zauważył Łukasz Szumowski. Minister zdrowia powiedział, że w najbliższych dniach będą trwały analizy dotyczące wprowadzenia głosowania korespondencyjnego, jako jedynego sposobu w najbliższych wyborach, na Śląsku, czy w innych miejscach. Ewentualne rekomendacje zostaną wysłane do PKW, a ta wyda odpowiednie uchwały najpóźniej 21 czerwca - 7 dni przed wyborami. Łukasz Szumowski zapewnił, że wszyscy chorzy, a także osoby znajdujące się w kwarantannie lub te, które będą chciały głosować korespondencyjnie, otrzymają pakiety wyborcze.

Egzaminy ósmoklasisty z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego

Od jutra (wtorek, 16.06) zaczynają się egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie na zakończenie szkoły podstawowej muszą podejść do trzech egzaminów - z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej doktor Marcin Smolik zaznacza, że podobnie jak przy maturach przy egzaminie ósmoklasisty także obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego. "Tutaj sytuacja jest troszkę lepsza niż przy maturze, bo co prawda tych szkół jest dużo więcej niż szkół ponadpodstawowych, natomiast zazwyczaj w tych szkołach jest mniej uczniów. Jest bardzo dużo szkół, w których są dwie, albo jedna klasa ósma" - mówi Marcin Smolik."I tutaj nie będzie już żadnych problemów, żeby egzamin z polskiego, matematyki zorganizować w sali gimnastycznej, zachowując - jak dyrektorzy do nas piszą - odstępy nawet czterometrowe" - dodaje dyrektor CKE. Uczniowie wchodząc na salę będą musieli mieć na twarzach maseczki. Na każdy egzamin muszą przynieść swoje przybory.Początkowo egzamin ósmoklasisty miał się odbyć w kwietniu, ale ze względu na epidemię został przeniesiony. Wyniki 31 lipca.

Pozostało dwa dni na formalności w/s głosowania korespondencyjnego

Jeszcze tylko do wtorku można dopełnić procedur związanych z głosowaniem korespondencyjnym w wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 28 czerwca. Z takiej możliwości może skorzystać każda osoba na terenie gminy, w której jest wpisana do spisu wyborców. Czytaj więcej

 Od dziś (15 czerwca) uzdrowiska wznawiają swoją działalność

Słuchaj też:

Koronawirus na świecie

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na świecie wynosi obecnie 435 tysięcy. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Liczba zakażonych na świecie zbliża się do ośmiu milionów, a wyleczyć udało się 4 miliony 100 tysięcy osób.Najwięcej ofiar śmiertelnych COVID-19 jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarło 117 tysięcy osób. W Brazylii ofiar jest 43 tysiące, a to właśnie Ameryka Południowa jest obecnie epicentrum pandemii. Obawy o drugą falę zakażeń pojawiły się w stolicy Chin. Po tym, jak przez niemal dwa miesiące nie było tam nowych przypadków koronawirusa, w weekend w Pekinie zachorowało kilkadziesiąt osób. Europa tymczasem rozpoczyna otwieranie większości granic po pandemii. Znoszone są także kolejne obostrzenia. 

W chińskiej stolicy wykryto wczoraj kolejnych 36 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowały lokalne władze. Od piątku - kiedy na jednym z targów żywności wykryto ognisko patogenu - już u 79 osób potwierdzono objawy COVID-19. To najgorsza sytuacja w Pekinie pod względem liczby zakażeń od lutego.Mieszkańcy Pekinu, którzy od 30 maja przebywali na targu żywności Xinfadi w południowo-zachodniej części miasta, mają zgłosić się na obowiązkowe badania na obecność koronawirusa. Wszystkie osoby, które w tym czasie były na targu zobowiązane są też do dwutygodniowej kwarantanny w warunkach domowych. Na targu Xinfadi sprzedawanych jest około 80% produktów rolnych sprowadzanych do Pekinu oraz produkty importowane. Podczas niedzielnej konferencji prasowej pekińskich władz przedstawiciel nadzoru sanitarnego poinformował, że koronawirus najprawdopodobniej trafił na targ Xinfadi z Europy. Wcześniej informowano zaś, że patogen wykryto na desce do krojenia wykorzystywanej podczas badania próbek importowanego łososia.Od wykrycia ogniska koronawirusa w Xinfadi testom poddano już ponad 76 tysięcy osób. W dzielnicach położonych w pobliżu targu podwyższono poziom zagrożenia epidemicznego, co wiąże się z kontrolą przemieszczania się i wzmożonymi pomiarami temperatury osób w instytucjach użyteczności publicznej.

Emmanuel Macron chce, aby Unia Europejska opracowała wspólny plan wychodzenia z kryzysu. Skutki pandemii odczuły wszystkie państwa należące do wspólnoty. Francja przygotowała niemal pół biliona euro na pomoc dla najbardziej dotkniętych pandemią dziedzin rodzimej gospodarki - od turystyki, poprzez przemysł lotniczy i motoryzacyjny, po wydawnictwa i rynek księgarski. Ale Emmanuel Macron chciałby skoordynować wysiłki na rzecz wychodzenia z kryzysu w ramach Unii Europejskiej. Zdaniem prezydenta Francji, plan rekonstrukcji gospodarki powinien być wspólny, wypracowany przez całą Europę, która według niego, na początku epidemii poczynała sobie nieśmiało, ale w ostatecznym rozrachunku stanęła na wysokości zadania.

Francja otwiera od dzisiaj granice zamknięte w związku z kwarantanną wprowadzoną po wybuchu w marcu epidemii koronawirusa. Otwarcie nie dotyczy w tym samym czasie wszystkich partnerów w Europie.Od dzisiaj przyjeżdżający samochodem z Polski mogą swobodnie po przejechaniu Niemiec wjechać do Francji, która otworzyła wewnętrzne, unijne granice, chociaż nie wszystkie. Emmanuel Macron, nawiązując do kolejnych zniesień ograniczeń wynikających z kwarantanny wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa, zauważył, że znów można swobodnie podróżować w Unii. Dodał też, iż od pierwszego lipca także będzie można jeździć do krajów położonych poza Europą, tam, gdzie epidemia znajduje się lub znajdzie się pod kontrolą. Jeszcze do dwudziestego pierwszego czerwca będzie zamknięta granica z Hiszpanią, co jest odpowiedzią na podobny krok ze strony Madrytu. Natomiast stanowisko Londynu, który wprowadził dwutygodniową kwarantannę dla osób udających się na Wyspy Brytyjskie spowodowało, że także na podróżnych przybijających do francuskiego brzegu Kanału La Manche czekają takie same utrudnienia.

Anglia luzuje kolejne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Po raz pierwszy od końca marca otwarte będą tam dziś także sklepy, które nie sprzedają podstawowych produktów. Będzie też można pójść do zoo. Zakupy będzie można zrobić w sklepach odzieżowych czy też elektronicznych. "Poprosiliśmy, by je zamknięto niemal trzy miesiące temu. Wiemy, jakie to dotkliwe. Teraz możemy je otworzyć, choć ważne jest, by sklepy zadbały o reżim sanitarny" - mówił w zeszłym tygodniu premier Boris Johnson. Odwiedzać będzie można synagogi, kościoły i meczety - ale tylko, by modlić się w pojedynkę. Część ekspertów wyraża jednak obawy, że politycy poluzowują regulacje zbyt szybko, a sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Dotyczy to przede wszystkim niektórych rejonów Anglii. A regionalne rządy Szkocja, Walia i Irlandia Płn otwierają gospodarkę w innym tempie. Edynburg i Cardiff - wolniej, Belfast z kolei nieznacznie szybciej.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Polska i Słowacja chcą razem walczyć z oszustami VAT. Odpowiednią umowę podpiszą dziś w Bratysławie ministrowie finansów obu krajów: Tadeusz Kościński i Eduard Heger. Polska i Słowacja chcą usprawnić wymianę doświadczeń i informacji o walce z wyłudzeniami podatków. Podobną współpracę nasz kraj zamierza też rozwinąć z innymi krajami. Pod koniec maja członkowie rządu wrócili do organizowania wyjazdów zagranicznych. Wcześniej z powodu pandemii brali wyłącznie udział w telekonferencjach z przedstawicielami innych państw.

Dziś we Włoszech zniesiono kolejną część ograniczeń wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa. Otwierają się kina, teatry i sale koncertowe. Nadal zamknięte pozostają dyskoteki. W zamkniętych salach obowiązuje limit 200 osób, a w imprezach na świeżym powietrzu może wziąć udział maksimum tysiąc widzów. Obowiązuje dystans bezpieczeństwa jednego metra, co w praktyce oznacza, że w kinach i teatrach można zajmować co trzecie miejsce w co drugim rzędzie. Zachowując podobne środki bezpieczeństwa można otworzyć sale gier hazardowych, jeśli wyrażą na to zgodę lokalne władze. Od dziś dzieci mogą korzystać z placów zabaw w parkach i zamkniętych ośrodków. Natomiast do 30 czerwca Włosi nie mogą wyjeżdżać do krajów poza strefą Schengen, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii.1 lipca ruszą procesy sądowe. Natomiast do 15 lipca nie można organizować dyskotek, balów, kongresów i targów.

W Czechach znoszone są kolejne obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Od dziś znika obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zwiększona zostaje także dopuszczalna liczba osób, które na widowni mogą uczestniczyć w imprezach plenerowych. Rozszerzone zostają także zasady przekraczania czeskich granic. Po wjeździe do tego kraju nie trzeba się będzie poddawać testom na obecność koronawirusa lub kwarantannie. Od tego przepisu są jednak trzy wyjątki - Portugalia, Szwecja oraz Śląsk, który przez czeski rząd uważany jest za miejsce ryzykowne epidemicznie. Dotychczas Czesi mieli otwarte granie z Niemcami, Austrią i ze Słowacją. Testy nie były także wymagane po powrocie z Węgier.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że należy skończyć z tradycją daleko posuniętej centralizacji państwa francuskiego. To jeden - obok ożywienia gospodarki i powrotu do równowagi społecznej - z jego planów normalizacji stanu kraju po epidemii. Ze słów prezydenta V Republiki wynika, że do takich wniosków skłoniły go obserwacje z reakcji społeczeństwa w trakcie trudnych chwil epidemii. Zdaniem Emmanuela Macrona, organizacja państwa i jego działania powinny być dogłębnie zmienione, gdyż nie powinno być tak, że wszystkie decyzje zapadają w Paryżu. Przyznał, że w obliczu epidemii obywatele, przedsiębiorstwa, związki zawodowe, stowarzyszenia, społeczności i władze lokalne dały dowód spójnego, efektywnego i solidarnego działania. Teraz zdaniem prezydenta Republiki Francuskiej, należy w terenie, w lokalnych społecznościach, wyzwolić twórcze podejście i energię. Emmanuel Macron stwierdził, że to właśnie dlatego Francja powinna wejść na nową drogę i otworzyć nową kartę swobód i odpowiedzialności.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies