Logo Radio Łódź

407 nowych zakażeń koronwirusem w Polsce. Najwięcej na Śląsku i w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 407 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. W tym gronie są 62 osoby z województwa łódzkiego oraz 216 ze Śląska. W Polsce mamy ponad 30 tysięcy wykrytych zakażeń. W szpitalu w Zgierzu zmarło także 6 kolejnych osób.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 30 tys. 195. Dzisiaj (16 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 407 nowych zakażeniach, w tym 216 ze Śląska i 62 z województwa łódzkiego.

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 16 kolejnych chorych.

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1 tys. 272 osoby, z czego 113 w Łódzkiem. 

 • Od wczoraj wyzdrowiało 271 osób chorych na COVID-19. W sumie w Polsce jest już 14 654 ozdrowieńców.

 • W opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia raporcie czytamy, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie 1 806 osób, z czego 80 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. 95 641 osób przebywa na kwarantannie, a 17 261 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

 • W ciągu doby wykonano ponad 19,1 tys. testów na obecność koronawirusa.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

 • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 2540
 • Liczba osób aktualnie zakażonych: 1236
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 28
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 3918
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 895
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 1148
 • Liczba osób, które zmarły: 107

Posłuchajcie:

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o dużej liczbie zakażeń koronawirusem w Łódzkiem, a także o bezrobociu i sytuacji ekonomicznej regionu. Czytaj więcej

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 6 procent - wynika z szacunków ministerstwa pracy. To oznacza, że bezrobocie wzrosło, bo w kwietniu wynosiło 5,8 proc. Zgodnie z tymi wyliczeniami w Polsce pozostaje bez zatrudnienia ponad milion osób. Zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, to wynik lepszy, niż można było się spodziewać. Czytaj więcej

Przyszłoroczna gala Oscarów, nagród amerykańskiej Akademii Filmowej, została z powodu epidemii koronawirusa przesunięta z lutego na kwiecień. Czytaj więcej

Z powodu wykrycia nowych zakażeń koronawirusem w Szpitalu Powiatowym w Opocznie zawieszono przyjęcia na oddziały: ginekologiczno-położniczo-noworodkowy oraz wewnętrzny. Czytaj więcej

U czterech pracowników Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i jednego Elektrowni Bełchatów stwierdzono zakażenie koronawirusem. Informację tę potwierdza spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Czytaj więcej

Czytaj także: Minister Marlena Maląg dla Radia Łódź: "Ochrona miejsc pracy to cel najważniejszy" [ROZMOWA]

U części funkcjonariuszy z VI Komisariatu Policji KMP w Łodzi wykryto zakażenia koronawirusem. Komendant Miejski Policji w Łodzi mł. insp. Paweł Karolak zdecydował o niezwłocznym zamknięciu placówki dla interesantów. Czytaj więcej

VIII edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego ruszy w przyszłym tygodniu. Jest to niemałe zaskoczenie, ponieważ dwa miesiące temu władze miasta deklarowały, że w tym roku BO nie będzie, a realizacja projektów z ostatniej edycji zostanie zamrożona do 2021 roku. Czytaj więcej

Unijna narada ministerialna ws. budżetu i funduszu odbudowy

Dziś unijna narada ministerialna na temat wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem. Ministrowie do spraw europejskich, podczas wideokonferencji omówią stan przygotowań do piątkowego szczytu, który również odbędzie się na odległość.

Duże różnice zdań w Unii sprawiają, że nie jest spodziewany przełom i już mówi się o możliwym kolejnym szczycie w przyszłym miesiącu.

Podstawą do negocjacji jest propozycja Komisji Europejskiej sprzed kilku tygodni. Bruksela zaproponowała fundusz odbudowy w wysokości 750 miliardów euro z czego pół biliona to mają być granty, reszta niskooprocentowane pożyczki. To wywołuje spory w Unii, bo kraje północy stawiają wyłącznie na kredyty, południe chce bezzwrotnych dotacji. Różnice zdań pojawiają się też co do wysokości funduszu odbudowy, a także unijnego budżetu po 2020 roku. "Negocjacje są trudne i skomplikowane, a rozbieżności ogromne" - tak miał powiedzieć za zamkniętymi drzwiami szef Rady Europejskiej Charles Michel na spotkaniu z liderami grup w Europarlamencie.

W funduszu odbudowy Komisja Europejska przewidziała dla Polski 64 miliardy euro, co jest trzecią co do wielkości pulą pieniędzy w Unii po Włoszech i Hiszpanii. Z tej puli 37 i pół miliarda euro to mają być bezzwrotne granty. Projekt przyszłego unijnego budżetu jest w większości oparty na lutowej propozycji. Dla Polski przewidziano w niej prawie 94 miliardy euro, z czego 66 miliardów na politykę spójności.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski o wyborczych obietnicach

Kluczem do uniknięcia w Polsce poważnego kryzysu gospodarczego są inwestycje - mówi rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Gość Polskiego Radia 24 przekonuje, że bardzo ważne są dla prezydenta Andrzeja Dudy miejsca pracy. Błażej Spychalski powiedział również, że dzięki współpracy prezydenta i rządu przy wdrażaniu Tarczy Antykryzysowej, udało się uratować - według różnych szacunków - 4 miliony miejsc pracy.
Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, prezydent Andrzej Duda w swoich kampanijnych propozycjach mocno podkreśla znaczenie inwestycji, nie tylko tych dużych.

- To także małe inwestycje infrastrukturalne, to także wsparcie polskich samorządów poprzez tak zwany fundusz inwestycji samorządowych, dzięki któremu polskie samorządy, które rzeczywiście znalazły się czasem w trudnej sytuacji związanej z koronawirusem, będą miały pieniądze na wkłady własne do projektów finansowanych czy współfinansowanych przez Unię Europejską" - tłumaczył Błażej Spychalski. - To w olbrzymim stopniu ważny projekt, projekt o który wnosiło wielu samorządowców, z którymi pan prezydent Andrzej Duda rozmawiał. Stąd taka decyzja pana prezydenta, żeby taki właśnie fundusz w ramach Planu Dudy powstał - powiedział rzecznik prezydenta.

Wśród inwestycji, o których mówił na spotkaniach wyborczych Andrzej Duda, był też te drogowe i kolejowe. Błażej Spychalski zwrócił uwagę między innymi na zapowiedź szybszej budowy brakującego odcinka drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim.

Jak wygląda sytuacja epidemiczna w kraju?

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że polska służba zdrowia jest w stanie zapewnić opiekę wszystkim osobom chorym na COVID-19. Gość Programu 1 Polskiego Radia dodał, że pod tym kątem sytuacja w Polsce jest bezpieczna.

Muller wskazywał, że kluczowa w walce z epidemią jest zdolność do zapewnienia opieki osobom zakażonym. - Krótko mówiąc, ważne jest to, czy mamy odpowiednią liczbę łóżek szpitalnych i odpowiednią liczbę respiratorów potrzebnych do opieki nad chorymi - tłumaczył rzecznik rządu. Minister zapewnił, że na tę chwilę polskie szpitale mają do dyspozycji około 80-90 procent wolnych łóżek zakaźnych i respiratorów. Zdaniem Piotra Müllera sytuacja pod tym kątem jest bezpieczna. Rzecznik rządu dodał, że nowe zakażenia koronawirusem są szybo identyfikowane, a osoby zakażone bardzo szybko są poddawane albo kwarantannie albo izolacji, a te, które tego potrzebują, mają zapewnioną dodatkową opiekę medyczną.

Piotr Müller powiedział również, że w tej chwili rząd nie planuje wprowadzać dodatkowych ograniczeń epidemicznych.

Ponad 84 mld zł trafiło do przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej

Ponad 84 miliardy złotych trafiło do wczoraj do polskich przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej na ratowanie miejsc pracy. Mówiła o tym w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister rodziny Marlena Maląg.

Minister powiedziała, że rządowy program jest szybki i skuteczny, o czym mówią sami przedsiębiorcy. - Spotykam się z przedsiębiorcami, którzy skorzystali z naszego dofinansowania i mają fabryki za granicą. Oni mają porównanie, jak wyglądało wsparcie w Polsce i gdzie indziej. Bardzo wysoko jest oceniana szybkość wsparcia, które zaproponował rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego. To cieszy, bo sami właściciele tych firm podkreślają, że to pomaga utrzymać miejsca pracy.

Minister powiedziała, że według wstępnych danych stopa bezrobocia w maju była na poziomie sześciu procent. To oznacza, że w kraju jest milion 11 tysięcy osób bezrobotnych. W stosunku do kwietnia w Polsce przybyło 46 tysięcy bezrobotnych a od początku pandemii w sumie około 100 tysięcy. Jak mówiła szefowa resortu rodziny - przybywa też ofert pracy, co było widoczne w rejestrach urzędów pracy szczególnie w drugiej połowie maja i na początku czerwca. To głównie prace sezonowe, ale jak mówiła minister, rośnie także liczba nowych firm, w tym jednoosobowych.

Sejm przyjął ustawę o dodatku solidarnościowym. Jej projekt skierował do Sejmu prezydent Andrzej Duda. Dodatek ma być przyznawany osobom, które straciły pracę po 15 marca. Ustawa trafiła do Senatu.

Koronawirus na świecie

Dziś unijna narada ministerialna na temat wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem. Ministrowie do spraw europejskich, podczas wideokonferencji omówią stan przygotowań do piątkowego szczytu, który również odbędzie się na odległość. Duże różnice zdań w Unii sprawiają, że nie jest spodziewany przełom i już mówi się o możliwym kolejnym szczycie w przyszłym miesiącu.

O 378 nowych przypadków wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech. W sumie w kraju potwierdzono 186 839 zakażeń. Instytut Roberta Kocha poinformował także o kolejnych 9 zgonach. Od początku epidemii z powodu zakażenia koronawirusem w Niemczech zmarło 8 800 osób.

W Indiach odnotowano ponad 10,5 tysiąca nowych przypadków koronawirusa. Do szpitala trafił minister zdrowia w stanie Delhi, który skarżył się na wysoką gorączkę. Tam przejdzie testy na obecność patogenu. W ostatnich dniach testy potwierdziły zakażenie u kilku urzędników z rządowych resortów. Od początku czerwca w Indiach gwałtownie rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. W kraju otwarto biznesy, zniesiono ograniczenia w publicznym transporcie, czy galeriach handlowych, by uchronić tamtejszą gospodarkę. Udostępniono także miejsca kultu religijnego. Premier Narendra Modi wezwał szefów stanów na wideokonferencję, by omówić środki, jakie powinny być wprowadzone w związku z rosnącą liczbą osób, które infekują się patogenem. Łącznie w Indiach testy laboratoryjne wykazały zakażenie u ponad 343 tysięcy osób. Więcej infekcji jest tylko w USA, Brazylii i Rosji. Co najmniej 9 tysięcy 900 osób zmarło. Wyzdrowiało ponad 180 tysięcy chorych. Najbardziej dotknięte epidemią zostały miasta Delhi, Bombaj i Madras.

Na świecie koronawirusem zakaziło się ponad 8 milionów osób. Tak wynika z danych publikowanych przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Epicentrum pandemii to obecnie Ameryka Południowa, a wirus szybko rozprzestrzenia się także w Indiach. Nowe przypadki pojawiły się też w stolicy Chin.

Według amerykańskich naukowców COVID-19 kosztował życie 439 tysięcy osób na świecie. Najwięcej ofiar, 118 tysięcy, mają obecnie Stany Zjednoczone. W Brazylii zmarło 44 tysiące osób, a w Meksyku jest już ponad 150 tysięcy zakażeń i 17,5 tysiąca zgonów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Szybko rośnie liczba zachorowań w Indiach, a władze 15-milionowego miasta Czenaj na powrót wprowadziły nakaz pozostania w domach. W stolicy Chin, gdzie sytuacja wydawała się opanowana, w ciągu kilku dni pojawiło się ponad sto nowych przypadków, a WHO mówi, że sytuacja w Pekinie jest niepokojąca.

Dwa nowe przypadki pojawiły się także w Nowej Zelandii, czyli kraju, który przez prawie miesiąc nie zanotował nowych zachorowań. Koronawirusa wykryto u dwóch kobiet, które wróciły z rodzinnego pogrzebu z Wielkiej Brytanii.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że nawet w krajach, które poradziły sobie z wirusem, istnieje niebezpieczeństwo drugiej fali zakażeń. WHO apeluje o utrzymywanie obostrzeń i przestrzeganie zaleceń higienicznych.

Z powodu zakażenia koronawirusem do szpitala trafiła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska. Na Ukrainie od zeszłego tygodnia nie zmniejsza się liczba nowych zakażeń koronawirusem. Biuro ukraińskiego prezydenta poinformowało, że Ołena Zełenska znajduje się w jednym z kijowskich szpitali. Zdiagnozowano u niej dwustronne zapalenie płuc średniego stopnia spowodowane Covid-19. Jej stan jest stabilny. Testy nie wykazały obecności SARS-CoV-2 u prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i dzieci pary prezydenckiej. Ołena Zełenska w zeszłym tygodniu poinformowała, że wykryto u niej patogen. Ostatniej doby na Ukrainie, po wykonaniu 16 tysięcy testów, zdiagnozowano 666 nowych zakażeń koronawirusem. 275 osób wyzdrowiało, zmarło 11. Najwięcej zakażeń wykryto w obwodzie lwowskim.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies