Logo Radio Łódź

506 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 209 na Śląsku i 64 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 506 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. W tym gronie jest 64 osoby z województwa łódzkiego oraz 209 ze Śląska. W regionie aktualnie zakażonych jest 2 tys. 470 osób.

Posłuchaj także:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 30 tys. 701. Dzisiaj (17 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 506 nowych zakażeniach, w tym 209 ze Śląska i 64 z województwa łódzkiego. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 14 kolejnych chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 286 osób, z czego 116 w Łódzkiem.

    • W ciągu doby wyzdrowiało 267 osób, które chorowały na COVID-19. W sumie w Polsce wyzdrowiały 14 921 osób.

    • W dziennym raporcie o koronawirusie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia czytamy również, że obecnie z powodu zakażenia koronawirusem 96 255 osób przebywają na kwarantannie, a 17 195 osób jest objętych nadzorem epidemicznym. W szpitalach przebywa 1693 osoby zakażone, a 76 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Z powodu wykrycia nowych zakażeń koronawirusem w Szpitalu Powiatowym w Opocznie zawieszono przyjęcia na oddziały: ginekologiczno-położniczo-noworodkowy oraz wewnętrzny. Ponad 100 osób brało też udział w weselu, gdzie bawiło się kilkanaście osób, u których wykryto później zakażenia koronawirusem Czytaj więcej

Zobacz także: Czy zaczęliśmy ignorować koronawirusa?

Koronawirus w pajęczańskiej komendzie. U jednego z funkcjonariuszy wykryto zakażenie COVID-19. Na kwarantannę trafi łącznie dwunastu pracowników komendy, którzy mieli bezpośredni kontakt z zarażonym, w tym siedmiu funkcjonariuszy.

- Podjęte procedury nie wpłyną na funkcjonowanie jednostki i bezpieczeństwo obywateli - ocenia rzecznik KPP w Pajęcznie komisarz Jacek Karczewski: - Oczekujemy na ekipę, która przeprowadzi dezynfekcję całego budynku i samochodów służbowych. Będziemy starali się funkcjonować normalnie. Czytaj więcej

Gościem porannej rozmowy Radia Łódź była dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Urszula Sztuka-Polińska powiedziała, że pomimo znacznego wzrostu zakażeń koronawirusem w regionie łódzkim, sytuacja jest pod kontrolą. Czytaj więcej

W Sieradzu, na terenie szpitala, działa już mobilny punkt do poboru próbek w kierunku badań na obecność Covid-19. Uruchomienie go w mieście ma związek z ogniskiem zachorowań w miejscowym szpitalu. Czytaj więcej

Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie w sprawie organizacji wyborów.

Reguluje ono m.in. obowiązki członków komisji wyborczej w zakresie higieny. Mają oni być wyposażeni w środki higieny osobistej, rękawiczki, płyny do dezynfekcji, maseczki medyczne i przyłbice.

W lokalu wyborczym znajdować się będzie mogła w tym samym czasie nie więcej niż 1 osoba na 4 m² jego ogólnodostępnej powierzchni - z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej i innych pracujących przy wyborach. Przy wejściu do lokalu wyborczego, w widocznym miejscu, umieszczony będzie dla wyborców płyn do dezynfekcji rąk.

Rząd częściowo przywrócił połączenia lotnicze

Połączenia są możliwe z większością krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Lichtensteinu. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Zakaz nadal obowiązuje w przypadku Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Portugalii. Rozporządzenie wchodzi w życie od dziś (17.06). Ponadto swobodnie można już wjechać między innymi do Chorwacji, Francji, Niemiec, Belgii czy Grecji. Swoje granice otworzyła Austria.

Niektórzy przewoźnicy już zapowiedzieli, że uruchomią regularne rejsy międzynarodowe w najszybszym możliwym terminie. 17 czerwca pasażerowie będą mogli skorzystać z usług linii Wizzair.

Przywrócenie międzynarodowej siatki połączeń ogłosił Ryanair. Regularne operacje zostaną wznowione pierwszego lipca, w ostatnim tygodniu czerwca pojawią się loty na niektórych trasach.

175 tysięcy zgłoszonych do głosowania korespondencyjnego za granicą

Blisko 175 tysięcy wyborców zgłosiło się do głosowania korespondencyjnego za granicą. To dane z wczorajszego wieczoru, przekazane Polskiemu Radiu przez MSZ.

Jutro mija termin na złożenie deklaracji udziału w wyborach prezydenckich za granicą w formie głosowania pocztowego. Wyborcy w kraju nieobjęci kwarantanną lub izolacją mają czas do wtorku na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego.

Pomoc zakonników w walce z epidemią

155 zakonników z ponad 20 zgromadzeń pomaga w walce z epidemią koronawirusa - mówił ojciec Robert Wawrzynecki sekretarz wykonawczy Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Męskich w Polsce.
Zakonnicy zajmują się chorymi przede wszystkim w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że wielu zakonników zaangażowało się w pomoc po apelach przewodniczącego Konferencji, o. Janusza Soka.

11 zakonników pomaga również w szpitalach jednoimiennych, a kilkaset zakonnic opiekuje się osobami starszymi, samotnymi i bezdomnymi. Jak mówi o. Robert Wawrzyniecki zakonnicy służą także telefoniczną pomocą duszpasterską i psychologiczną.

O. Robert Wawrzyniecki podkreśla, że sekretariat Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Męskich w Polsce do tej pory nie otrzymał informacji, aby którykolwiek z zajmujących się chorymi zakonników, zaraził się koronawirusem.

 

Koronawirus na świecie

W Pekinie stwierdzono od wczoraj 31 nowych przypadków zachorowania na COVID-19 - poinformowały dziś lokalne władze. W sumie od czwartku wykryto już 137 przypadków zakażenia koronawirusem, w związku z wykryciem ogniska patogenu na największym pekińskim targu żywności. W Pekinie wprowadzane są coraz bardziej drastyczne środki, mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

27 jednostek administracyjnych Pekinu ogłoszono strefami średniego ryzyka zakażenia koronawirusem. Dzielnica położona najbliżej targu Xinfadi to strefa wysokiego ryzyka, gdzie wprowadzono największe obostrzenia. Od północy zawieszone tam będzie dostarczanie przesyłek. Na osiedla położone w strefach zagrożenia wstęp mają wyłącznie mieszkańcy, którym ponownie wydawane są przepustki.

W Pekinie zamknięte są kina, siłownie oraz atrakcje turystyczne. Od poniedziałku ponownie zamknięto też wszystkie instytucje edukacyjne. Dziś odwołano wiele połączeń lokalnych z pekińskiego lotniska. Na razie otwarte pozostają drogi prowadzące do Pekinu. Od wczoraj wstrzymano jednak wyjazdy taksówek poza granice miasta.

Na Litwie o północy przestała obowiązywać społeczna kwarantanna wprowadzona w marcu w związku z pandemią koronawirusa. W kraju nadal jednak obowiązuje stan wyjątkowy. W związku z tym utrzymana została część ograniczeń, a niektóre nakazy stają się od dziś jedynie zaleceniami.

W mocy pozostaje wymóg zachowywania bezpiecznego dystansu w pomieszczeniach zamkniętych. Utrzymane zostały też ograniczenia związane z liczbą osób biorących udział w imprezach masowych. Do 30 czerwca na otwartej przestrzeni może gromadzić się nie więcej niż 700 osób, a w pomieszczeniach zamkniętych - 150. W lipcu limit ten ma zostać zwiększony.

Przestał obowiązywać nakaz noszenia maseczek. Zgodnie z rozporządzeniem litewskiego ministerstwa zdrowia od dziś zakrywanie ust i nosa jest jedynie zaleceniem. Sklepy i lokale rozrywkowe są zobowiązane do zapewnienia środków do dezynfekcji rąk. Ponadto nie będą tam wpuszczane osoby kaszlące, mające katar lub problemy z oddychaniem. Wymogi bezpieczeństwa nie zmieniły się w placówkach medycznych oraz ośrodkach opieki społecznej.

Wczoraj na Litwie zarejestrowano trzy nowe zakażenia koronawirusem. W sumie od początku pandemii patogenem zostało tam zakażonych 1776 osób, z czego ponad 1400 wyzdrowiało, a 76 zmarło.

W Niemczech o 345 nowych przypadków wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. W sumie w kraju potwierdzono 187 184 zakażenia.

Instytut Roberta Kocha poinformował także o kolejnych 30 zgonach. Od początku epidemii z powodu zakażenia koronawirusem w Niemczech zmarło 8 830 osób.

We Włoszech w ciągu minionej doby zmarły 34 osoby zakażone koronawirusem. To o 8 więcej niż poprzedniego dnia. Pozostałe dane świadczą o poprawie sytuacji epidemiologicznej.

Obrona cywilna poinformowała, że odnotowano ponad 200 nowych zachorowań - prawie sto mniej niż dzień wcześniej - z czego 3/4 w Lombardii, najbardziej dotkniętej pandemią. W 8 z 20 włoskich regionów nie stwierdzono nowych zakażeń, a w dziewięciu dalszych nie było ich więcej niż trzy.

Liczba leczących się na koronawirusa spadła poniżej 25 tysięcy. Hospitalizowanych jest ponad 3 tysiące osób. Liczba ciężko chorych na oddziałach intensywnej terapii po raz pierwszy od początku marca spadła poniżej dwustu.

Zarejestrowano ponad 1500 wyleczeń. Łącznie od początku epidemii we Włoszech zmarło ponad 34 tysiące osób, a wyleczyło się blisko 180 tysięcy.

Na Białorusi odnotowano dotychczas ponad 55 tysięcy zakażeń koronawirusem. W ciągu minionej doby wykryto 689 nowych przypadków. To o 18 mniej niż dzień wcześniej. Na Białorusi to najniższa liczba zakażeń od 23 kwietnia. Spadek zachorowań jest obserwowany od tygodnia. Dla porównania w maju wykrywano dziennie ponad 950 zakażeń.

W ciągu minionej doby zmarło 6 osób chorych na CoVID-19, a od początku epidemii 318. Wyzdrowiało w sumie ponad 31 tysięcy pacjentów. Wczoraj wykonano ponad 10 tysięcy testów, a w sumie przeprowadzono 760 tysięcy badań.

Białoruskie media informują o wzroście liczby osób zakażonych koronawirusem w mieście Połock i o wykryciu ogniska choroby w domu spokojnej starości w pobliżu miasta Reczyca na wschodniej Białorusi.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies