Logo Radio Łódź

Ponad 36 tys. przypadków koronawirusa w Polsce. Dziś 31 nowych zakażeń w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 205 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród nich jest 31 osób z województwa łódzkiego. W ciągu minionej doby zmarło cztery osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 36 tys. 155. Dzisiaj (6 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 205 nowych zakażeniach, w tym 49 ze Śląska, który jest największym ogniskiem koronawirusa. W Łódzkiem ujawniono 31 nowych zakażeń. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci czterech kolejnych chorych na COVID-19. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 521 osób, z czego 176 w Łódzkiem.

  • W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1790 osób, pod respiratorem - 76. Wyzdrowiało 23 tys. 966 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie. Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 12 tys. 118 osób, a kwarantanną - 83 tys. 767 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?

Dwóch ratowników medycznych z Wieruszowa ma wirusa. Problem z obsadą karetek w powiecie. Czterech ratowników znajduje się na kwarantannie. Pojawił się problem z karetką obsługującą okolice Sokolnik. Prezes wieruszowskiego szpitala zapewnia, że potrzebujący pomocy medycznej nie mają powodów do obaw. Czytaj więcej

Do wyborów już tylko 6 dni, ale jeszcze mniej czasu mają ci, którzy planują głosować poza swoim rejestrem wyborców. Aby oddać głos w innej miejscowości, należy z urzędu miasta lub gminy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Czytaj więcej

Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorców z Łodzi, którzy korzystali ze wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy. Pożyczka na 5 tysięcy złotych udzielana w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będzie automatycznie umarzana. Czytaj więcej

Jeżeli lekarze będą wystawiać elektroniczne skierowania, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci ich placówkom więcej pieniędzy. E-skierowania weszły w życie w ubiegłym roku, ale nadal medycy chętnie korzystają z tradycyjnych, papierowych. Czytaj więcej

Czytaj też, Starosta sieradzki Mariusz Bądzior zakażony koronawirusem

Koronawirus w DPS-ie w Skrzynnie koło Wielunia. Zakażony jest pensjonariusz placówki, który przebywa obecnie w jednoimiennym szpitalu w Zgierzu. W placówce znajduje się ponad 150 mieszkańców. Czytaj więcej

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w cieniu epidemii

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną dostosowane do zaleceń związanych z epidemią koronawirusa. Część wydarzeń będzie zamknięta, a podczas innych będą obowiązywać limity uczestników.

Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, wydarzeniami zamkniętymi, przeznaczonymi tylko dla powstańców, będą m.in. uroczysta msza święta na placu Krasińskich w Warszawie i spotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Inne odbędą się zdalnie, wszyscy chętni będą mogli w nich uczestniczyć za pośrednictwem mediów i internetu. - Będzie marsz pamięci, 5 sierpnia jak co roku. Ale będzie to marsz w którym będzie mogło wziąć udział jedynie 150 osób. Masa powstańcza też się odbędzie ale będzie zdalna. Będziemy transmitować przejazd 80 rowerzystów z komentarzem historycznym - powiedział Jan Ołdakowski.

Jan Ołdakowski zachęca, by pomimo panującej epidemii 1 sierpnia o 17:00 zatrzymać się i oddać hołd Powstańcom Warszawskim. - Jest wiele miejsc gdzie nie będzie aż takiego tłumu. Gdzie będzie można, w maseczce zatrzymać się na dźwięk syren - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego."Pamiętając o tej dacie pamiętamy o bohaterach, o jednym z najpiękniejszych pokoleń w historii Rzeczpospolitej" - zaznacza dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To są bohaterowie, których powinniśmy naśladować w czasie wojny oraz w czasie pokoju. Kluczem jest zaangażowanie. Oni nigdy nie byli bierni, zawsze mieli sprawy, które chcieli załatwić - powiedział Jan Ołdakowski.

1 sierpnia wieczorem w internecie będzie transmitowany między innymi koncert "(nie)zakazanych piosenek". W obchodach tradycyjnie wezmą udział też harcerze choć większość z nich z Warszawą połączy się zdalnie. Planowana jest także akcja "Wolność Łączy", jednak w tym roku w miejscach pamięci obecny będzie tylko jeden wolontariusz.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania w dobie koronawirusa. Ostatnie dni na załatwienie formalności 

Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. W tym tygodniu mijają terminy, które są ważne dla osób, które będą chciały głosować poza miejscem zamieszkania.

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego, we wtorek 7 lipca mija termin na składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Ekspert zwrócił uwagę, że taki wniosek mogą złożyć wyborcy, którzy nie zrobili tego przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Dodał, że te osoby, które przed pierwszą turą dopisały się do spisu wyborców w wybranej przez siebie gminie, będą ujęte w tym samym spisie w czasie drugiej tury wyborów.

Grzegorz Gąsior powiedział, że do 10 lipca można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której wyborca figuruje się w spisie wyborców. Jak mówi, to wygodna forma głosowania, ponieważ będzie można zagłosować w dowolnej komisji wyborczej w kraju.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Koronawirus na świecie

534 tysięcy ofiar śmiertelnych i prawie 11,5 miliona zachorowań - tak wygląda obecnie pandemia koronawirusa. Dane takie podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie. Jak informują, wyleczyć udało się 6 milionów 300 tysięcy osób.

W Stanach Zjednoczonych i w Brazylii, czyli w krajach, gdzie sytuacja jest obecnie najgorsza, nieznacznie spadły liczby nowych zachorowań. W południowych stanach USA wciąż jednak lekarze zmagają się z tysiącami zakażonych, a władze w Houston twierdzą, że szpitale w mieście przepełnią się najdalej za dwa tygodnie.

W Indiach jest już ponad 700 tysięcy chorych, a kraj ten przegonił Rosję w liczbie zakażeń i ma ich teraz mniej jedynie od USA i Brazylii. W Australii po raz pierwszy od 100 lat zamykana jest granica między stanami Nowa Południowa Walia i Wiktoria po tym, jak w stolicy tego drugiego stanu, Melbourne, zanotowano tysiące nowych przypadków COVID-19.

Wzrost zachorowań w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej spowodował, że tysiące osób zostały tam wysłane na kwarantannę. Z kolei w Iranie zanotowano wczoraj najwyższą dobową liczbę zgonów - 163. Arabia Saudyjska, gdzie również rośnie liczba zachorowań, ogłosiła nowe zasady bezpieczeństwa w czasie zbliżającej się dorocznej pielgrzymki do Mekki. Nie wezmą w niej udziału pielgrzymi z zagranicy, a grupy wiernych będą oddzielone od siebie. Nie będzie można też dotykać świętego kamienia w Mekce.

Grecja do połowy miesiąca zamyka granicę z Serbią, gdzie wzrosła liczba nowych zachorowań, a na północy Hiszpanii nakaz pozostania w domach wydano dla 70 tysięcy mieszkańców Galicji. Z kolei we Francji dla zwiedzających znów otwierane jest muzeum w Luwrze.

17 obywateli Ukrainy utknęło na lotnisku w Atenach z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem. Przylecieli oni do stolicy Grecji z Kijowa, mimo że granice krajów Unii Europejskiej są zamknięte dla ruchu turystycznego z Ukrainy. Ukraińcy do Aten przylecieli z kijowskiego lotniska Żuliany rejsami tanich linii lotniczych. Nie posiadali dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy. Jak relacjonują ukraińskie media - 17 osób, w tym dwoje dzieci zostało przewiezionych wczoraj na posterunek policji na lotnisku w Atenach. Zatrzymani poinformowali, że zabrano im też bagaże. Dziś skontaktował się z nimi konsul Ukrainy. Jak poinformował - Grecja chce zastosować wobec Ukraińców procedurę deportacji i objąć ich kilkuletnim zakazem wjazdu, czemu ukraińscy dyplomaci próbują zapobiec. Kolejny bezpośredni lot z Aten do ukraińskiej stolicy, którym Ukraińcy będą mogli wrócić do ojczyzny, odbędzie się dopiero w najbliższy wtorek.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Ostatniej doby we Włoszech zmarło 7 osób zakażonych koronawirusem, 16 mniej niż wczoraj, najmniej od końca lutego. Natomiast po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy zwiększyła się liczba chorych i hospitalizowanych. Do 6 z 7 zgonów doszło w Lombardii, gdzie stwierdzono niemal połowę ze 192 nowych przypadków. W pozostałych częściach Włoch sytuacja jest pod kontrolą. Powstały nowe ogniska choroby, spowodowane głównie zakażeniami od osób przybywających z zagranicy, ale udało się je wyizolować. W 9 z 20 włoskich regionów nie stwierdzono nowych zakażeń, a w 8 dalszych było ich kilka. W tej chwili na koronawirusa leczy się ponad 14,5 tys. osób. Po raz pierwszy od maja zanotowano minimalny wzrost liczby chorych. O kilka osób, do blisko 950, zwiększyła się liczba hospitalizowanych. Ponad 70 pacjentów
przechodzi chorobę ciężko na oddziałach intensywnej terapii.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer żąda wprowadzenia powszechnych i darmowych testów na koronawirusa, niezależnie od występujących objawów choroby. Przeciwko masowym testom opowiada się federalne ministerstwo zdrowia oraz Instytut Roberta Kocha w Berlinie. Horst Seehofer w dzisiejszym "Welt Am Sonntag" powiedział, że do skuteczniej walki z koronawirusem mogą przyczynić się dokładne informacje o zasięgu epidemii. "Do tej pory nie mamy jasności w kwestii zakresu faktycznej infekcji w kraju" - powiedział Seehofer. Szef MSW jest zdania, że rząd federalny powinien przejąć koszty testów na koronawirusa, a kasy chorych nie powinny z tego tytułu podnosić składek zdrowotnych. Minister zdrowia Jens Spahn jest przeciwny masowym testom, bowiem twierdzi, że ich wynik może dawać złudzenie bezpieczeństwa. Od lipca darmowe i powszechne testy na koronawirusa wprowadziła Bawaria. Według najnowszych danych w Niemczech stwierdzono ponad 197 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 9000 chorych osób. Wyzdrowiało prawie 181 tysięcy osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies