Logo Radio Łódź

Nowe przypadki zakażenia, ale odnotowano największą do tej pory dobową liczbę ozdrowieńców [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 264 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej wykryto w województwach, śląskim, małopolskim i łódzkim. W Łódzkiem pojawiło się 31 nowych zakażeń. Od początku pandemii, w Polsce z COVID-19 wyzdrowiały 28492 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 38 tys. 721. Dzisiaj (15 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 264 nowych zakażeniach, w tym 90 ze Śląska, 43 z Małopolski i 31 z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 6 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich nie ma nikogo z województwa łódzkiego.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 594 osoby, z czego 189 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z koronawirusa wyzdrowiało 739 osób. To największa do tej pory, dobowa liczba ozdrowieńców. Od początku pandemii, w Polsce z COVID-19 wyzdrowiały 28492 osoby.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że liczba zajętych z powodu koronawirusa łóżek szpitalnych wynosi 1575, a liczba wykorzystywanych do leczenia respiratorów - 73. W komunikacie przekazano również, że nadzorem epidemiologicznym objęte są 9684 osoby, a w kwarantannie przebywa 87689 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był ekonomista prof. Piotr Krajewski. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o sytuacji ekonomicznej po wyborach i kryzysie wywołanym epidemią. Czytaj więcej

Wprowadzone na początku epidemii surowe zasady sanitarne i całkowity zakaz odwiedzin nadal obowiązują. Zrozpaczone rodziny proszą o pomoc i pytają - skoro z zachowaniem społecznego dystansu i maseczką możemy iść do restauracji, do kina, możemy nawet jeździć taksówką, dlaczego więc pensjonariusze są zamknięci w domach, z których nie wolno im wychodzić nawet do ogrodu. Czytaj więcej

Do Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego trafiły dwa nowe respiratory. To efekt współpracy tej placówki z samorządami, które solidarnie „zrzuciły się” na nowy sprzęt. Ma to związek z koniecznością przystosowania tej lecznicy do zaleceń epidemiologicznych Ministerstwa Zdrowia o utworzeniu niewielkiego oddziału zakaźnego dla chorych na koronawirusa, zapasowego dla szpitali w Łodzi i Zgierzu, do których w pierwszej kolejności trafiają chorzy na COVID-19. Czytaj więcej

Dezynfekcja obiektów sportowych, dystans między startującymi zawodnikami i na trybunach czy ograniczona liczba uczestników – tak wygląda organizacja, nielicznych, w Sieradzu wydarzeń sportowych. Wiele z nich odwołano, ale z tych o wieloletniej tradycji, organizatorzy nie chcą rezygnować. Czy uda się je przeprowadzić, w czasie epidemii koronawirusa? Czytaj więcej

Zamiast jednej dużej sceny, trzy małe oraz znacznie mniej stoisk handlowych niż co roku . Tak ma wyglądać tegoroczne Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach. Miasto nie rezygnuje z imprezy. Stara się jednak zorganizować święto zgodnie z obostrzeniami związanymi z epidemią. Czytaj więcej 

Koronawirus w zakładzie produkującym słodycze w Tomaszowie Mazowieckim. Czytaj więcej

Inflacja w czerwcu wyniosła 3,3 procent

Inflacja w czerwcu wyniosła 3,3 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W maju wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 2,9 procent.

Dzisiejsze dane są zgodne z szybkim szacunkiem opublikowanym przez GUS 30 czerwca.

W stosunku do maja ceny towarów i usług wzrosły o 0,6 procent. "W czerwcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na ten wskaźnik miały wyższe ceny transportu (o 3,3%), rekreacji i kultury (o 2,2%), łączności (o 1,7%) oraz mieszkania (o 0,2%) (...), niższe ceny żywności (o 0,1%) oraz odzieży i obuwia (o 0,2%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,02 p. proc. i 0,01 p. proc." - napisano w przesłanym IAR komunikacie.

Muzeum Fryderyka Chopina znów otwarte dla zwiedzających

Po przerwie związanej z epidemią koronawirusa Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie znów zaprasza zwiedzających. Zwiedzanie będzie dostosowane od panujących wymogów sanitarnych.

Na gości czeka Muzeum w nowej odsłonie. Po raz pierwszy będzie można skorzystać z nowych wersji prezentacji na ekspozycji stałej. Zostały one przygotowane w nowej szacie graficznej, mają nieprezentowaną do tej pory ikonografię oraz zaktualizowane i rozbudowane teksty. Specjalnie dla zwiedzających przygotowano także "strefę słuchania" w sali koncertowej, w której będzie można wysłuchać nagrań z występów pianistów z Konkursów Chopinowskich.

W trosce o bezpieczeństwo gości i pracowników wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu Muzeum. Chodzi o ograniczenie liczby zwiedzających do 60 osób na godzinę, obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem do Muzeum oraz noszenia nitrylowych rękawiczek i maseczek. Nagrania z Sali Kompozytor będą udostępnione poprzez QR kody, do odsłuchu na własnych urządzeniach mobilnych i słuchawkach. W "strefie słuchania" będą zapewnione odstępy i limity słuchaczy zgodne z przepisami sanitarnymi dla sal koncertowych.

2 stopy procentowe NBP pozostają bez zmian

Stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie - poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po dzisiejszym posiedzeniu. Oznacza to, że podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostaje na poziomie 0,1 procent i jest najniższa w historii.

Decyzja RPP jest zgodna z prognozami analityków.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Piotr Maszczyk, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, utrzymywanie przez RPP niskich stóp procentowych ma na celu pobudzenie konsumpcji. - Posiadacze kart kredytowych pewnie dostali ostatnio informację od wystawcy karty, że oprocentowanie zaciągniętego kredytu zostało obniżone - mówi Piotr Maszczyk. - Generalnie wszystkie kredyty i pożyczki są niżej oprocentowane, co sprzyja ich zaciąganiu. Pieniądz jest tańszy, co może skłaniać do dokonywania zakupów. A to jest naszej gospodarce w tej chwili niezwykle potrzebne - dodał.
Rada Polityki Pieniężnej napisała w komunikacie, że poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm.

Piotr Maszczyk przypomniał, że niskie stopy procentowe wpływają na obniżenie oprocentowania lokat bankowych. W ostatnich miesiącach ich rentowność spadła prawie do zera. - Jeżeli ktoś chce, żeby realna stopa zwrotu jego majątku była na plusie, musi pomyśleć o innych formach lokowania środków" - mówi ekonomista. "Może to być na przykład giełda, obligacje, fundusze inwestycyjne, a przy dużej masie środków - również nieruchomości. Na pewno nie lokata bankowa - wyjaśnia.

Od początku pandemii koronawirusa Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie - w marcu, kwietniu i maju- obniżała stopy procentowe. Podstawowa stopa została obniżona łącznie o 1,4 punktu procentowego.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w lipcu?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg na antenie Programu 1. Polskiego Radia powiedziała, że sytuacja na rynku pracy w lipcu będzie podobna do tej z czerwca.

Pani minister przypomniała, że w czerwcu stopa bezrobocia wyniosła 6,1 procent. W Polsce mieliśmy było ponad 1 mln 25 tys. bezrobotnych.- Na trzynastego lipca sytuacja jest porównywalna do czerwca, jeśli chodzi o przyrost i odpływ osób bezrobotnych. Na wczoraj przybyło około 3 tysięcy osób bezrobotnych w lipcu. Szacujemy, że sytuacja w lipcu będzie podobna do tej z czerwca - mówiła Marlena Maląg.

Minister dodała, że z rządowych programów wsparcia na ratowanie miejsc pracy wypłacono 115 mld złotych.

Ponad 13 tys. wakacyjnych kolonii, obozów i półkolonii

Do poniedziałku kuratorzy zatwierdzili ponad 13 tysięcy wakacyjnych kolonii, obozów i półkolonii w kraju i za granicą. Organizatorzy letniego wypoczynku dla dzieci mają obowiązek zgłosić wyjazd lub półkolonię do kuratorium oświaty. Zgłoszenie jest odnotowane w prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji bazie wypoczynku. Pod adresem wypoczynek.men.gov.pl rodzice mogą sprawdzić, czy dany wyjazd jest bezpieczny.

Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska mówi, że wciąż pojawiają się nowe zgłoszenia. - Obecnie w zorganizowanych wyjazdach bierze udział prawie 435 tysięcy dzieci - mówi Anna Ostrowska.

W wypoczynku krajowym bierze udział blisko 280 tysięcy dzieci. W półkoloniach uczestniczy ponad 151 tysięcy uczniów, a w wyjazdach zagranicznych bierze udział prawie 4 tysiące dzieci. - Wśród krajów najchętniej wybieranych na letni wypoczynek są: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Malta, Słowacja i Włochy. Młodzież wyjedzie również do Niemiec, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii i Albanii - mówi Anna Ostrowska.

W tym roku ze względu na epidemię organizatorzy muszą spełnić zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

Koronawirus na świecie 

W Rosji do 746 tysięcy wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 6 tysięcy 422 nowe przypadki - poinformował rosyjski sztab monitorujący rozprzestrzenianie się patogenu.
Rosyjskie służby sanitarne zwracają uwagę na wciąż trudną, ale stabilną sytuację epidemiczną. Najwięcej nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w Moskwie. Minionej doby w stolicy przybyło 628 chorych na Covid-19. Rosyjskie media, w tym niezależne, zwracają uwagę na informacje podawane przez placówki badawcze, opracowujące lekarstwa i szczepionki, które mogłyby pomóc w skutecznym zwalczeniu pandemii koronawirusa. Według ostatnich danych, niektóre preparaty zostały zgłoszone do Ministerstwa Zdrowia i czekają na certyfikat. Rosyjskich lekarzy niepokoi utrzymujący się na stałym, ale wysokim poziomie wskaźnik śmiertelności wśród chorych na Covid-19. Minionej doby stwierdzono 156 zgonów, a od początku pandemii 11 tysięcy 770. W tym czasie wyzdrowiało 523 tysiące osób.

Od dziś w Rosji nie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla osób przybywających z zagranicy. Także dziś rząd Federacji Rosyjskiej chce rozpocząć negocjacje w sprawie wznowienia zagranicznych połączeń lotniczych. Osoby przybywające z zagranicy, zamiast dwutygodniowej kwarantanny, mają obowiązek poddania się testom na obecność koronawirusa. Takie badanie można zrobić w kraju, z którego się przybywa lub w Rosji, w ciągu trzech dni od przekroczenia granicy. Jednocześnie wicepremier Tatiana Golikowa poinformowała, że od dziś rosyjski rząd rozpoczyna negocjacje w sprawie wznowienia zagranicznych połączeń lotniczych. Zgodnie z rekomendacjami służb sanitarnych, granice zostaną otwarte dla obywateli tych krajów, w których w ostatnich dwóch tygodniach wskaźnik zachorowalności na Covid-19 nie przekracza 40 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Wiceszefowa rosyjskiego rządu podkreśliła, że w procesie wznawiania połączeń będzie obowiązywała zasad wzajemności. Agencja Interfax przypomniała, że na wstępnej liście krajów, z którymi Rosja chce wznowić połączenia lotnicze, jest 9 państw Unii Europejskiej, w tym Polska i cztery kraje spoza Wspólnoty: Sri-Lanka, Wietnam, Chiny i Mongolia.

Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Ameryce Łacińskiej po raz pierwszy od początku pandemii przekroczyła liczbę zgonów w Ameryce Północnej.

Brazylia odnotowała 1300 zgonów w ciągu 24 godzin. Jest to najwyższa zarejestrowana liczba od trzech tygodni. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju zbliża się już do 75 tysięcy, podczas gdy liczba zakażeń niedługo osiągnie dwa miliony. Brazylia jest drugim krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych, z największą liczbą zachorowań i zgonów z powodu Covid-19. W kraju testowane są dwie z najbardziej obiecujących szczepionek przeciwko koronawirusowi. Zdaniem Dimasa Covasa z Instytutu Butantan, w którym testowana jest jedna z nich, skuteczność szczepionki będzie można przewidzieć na podstawie wstępnych wyników jeszcze w tym roku.

Z kolei w Meksyku liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 300 tysięcy, a liczba zgonów wzrosła do ponad 35 tysięcy. Wzrost liczby zakażonych jest skutkiem częściowego ponownego otwarcia gospodarczego kraju. Już w maju otwarto różne sektory działalności gospodarczej, szczególnie najbardziej kluczowe, takie jak przemysł motoryzacyjny. Teraz rząd federalny Meksyku przekazał władzom stanowym odpowiedzialność za podejmowanie decyzji o odmrażaniu kolejnych segmentów gospodarki. Meksyk jest obecnie czwartym krajem na świecie o największej liczbie zgonów z powodu koronawirusa.

W Chile odnotowano najniższą w ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba zakażonych Covid-19. Kraj w sumie zarejestrował ich już prawie 320 tysięcy. W liczącym niemal tyle samo mieszkańców Ekwadorze jest ich znacznie mniej, bo 70 tysięcy.

574 tysiące ofiar śmiertelnych oraz ponad 13 milionów zakażeń - tak wygląda sytuacja koronawirusa na świecie. Informacje takie podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Najwięcej ofiar śmiertelnych od wielu tygodni jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarło 138 tysięcy osób. W kilku największych stanach na południu i zachodzie notuje się gwałtowny wzrost nowych zachorowań. Kalifornia przywróciła część restrykcji i zamknęła bary, restauracje, siłownie, muzea i kościoły.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Epicentrum pandemii stanowi teraz Ameryka Południowa. W Brazylii zmarło już 73 tysiące osób. W stolicy Kolumbii Bogocie przywrócono nakaz pozostania w domach. Restrykcje na powrót wprowadzono także w indyjskim mieście Bengaluru oraz w stolicy Iranu Teheranie. Władze Iranu wprowadziły nakaz pozostania w domach w 10 prowincjach. Służby medyczne twierdzą, że powodem wzrostu zachorowań w tym kraju jest nieprzestrzeganie zasad dystansu oraz duża liczba wesel i uroczystości rodzinnych.

Francja rozważa wprowadzenie obowiązku noszenia masek w przestrzeni publicznej. Nakaz taki będzie obowiązywał od 24 lipca w sklepach w Wielkiej Brytanii.

Koronawirus powoduje także kolejne odsłony kryzysu gospodarczego. W Singapurze poinformowano, że główne wskaźniki gospodarcze w tym kraju spadły o 41 procent w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku.

Minister zdrowia Belgii mówi o niepokojącym wzroście zakażeń koronawirusem w kraju. Maggie De Block powiedziała też telewizji VRT, że pod znakiem zapytania jest dalsze łagodzenie ograniczeń. Zaapelowała również do Belgów o rozwagę. W Belgii w ostatnich kilku tygodniach spadała liczba zakażeń koronawirusem dobowych i tych w ujęciu tygodniowym. Teraz jednak zaczyna ona rosnąć. Najnowsze dane mówią o 11-procentowym wzroście zakażeń w ostatnich siedmiu dniach w porównaniu z poprzednim tygodniem. „To nie jest dobry znak. Powinniśmy wszyscy potraktować sytuacje bardzo poważnie. Wirus nie jest na wakacjach” - powiedziała w wywiadzie dla telewizji VRT minister zdrowia Maggie De Block. Skrytykowała tych, którzy nie przestrzegają reguł związanych z koronawirusem. Przyznała też, że Belgijska Rada Bezpieczeństwa Narodowego będzie musiała ostrożnie podejmować kolejne decyzje dotyczące łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią. Miały one zapaść w tym tygodniu, ale nie jest wykluczone, że zostaną odłożone do końca lipca.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies