Logo Radio Łódź

Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Nowych 16 zakażeń i jeden zgon w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 279 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej odnotowano w województwach: śląskim, mazowieckim i małopolskim. W Łódzkiem pojawiło się 16 nowych zakażeń.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 40 tys. 383. Dzisiaj (20 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 279 nowych zakażeniach. Najwięcej na Śląsku (55), w Mazowieckiem (54) i w województwie małopolskim (40). W Łódzkiem wykryto kolejnych 16 zakażeń.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 4 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich jest 80-letni mężczyzna hospitalizowany w Zgierzu. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 627 osób, z czego 193 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z COVID-19 wyzdrowiało 30 tysięcy 539 osób. Hospitalizowanych jest tysiąc 575 osób, a do respiratorów podłączonych jest 72 pacjentów.

  • W kwarantannie przebywają 89 tysięcy 822 osoby, a nadzorem epidemiologicznym objętych jest 9 tysięcy 557 ludzi.

  • W ciągu doby wykonano ponad 15,4 tys. testów na obecność koronawirusa.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem 

Władze ŁKS-u Commercecon potwierdziły wykrycie zakażenia koronawirusem u jednej z siatkarek. W związku z tym u pozostałych zawodniczek, członków sztabu szkoleniowego i pracowników klubu przeprowadzono testy. Te okazały się negatywne. Czytaj więcej

Od początku epidemii większość wizyt lekarskich w Podstawowej Opiece Zdrowotnej odbywa się przez telefon. Teraz Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdza jak funkcjonują teleporady i czy pacjenci są z takiej formy zadowoleni. Czytaj więcej

W podsumowaniu tygodnia posłuchasz i przeczytasz o najważniejszych wydarzeniach mijających dni. Są to m.in. wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich w kraju i województwie łódzkim, epidemia koronawirusa w Polsce oraz zakażeniach w regionie, rosnące ceny, a także historyczne wydarzenie na Uniwersytecie Łódzkim. Czytaj więcej

Pięciu lekarzy z Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera oddało swoje osocze, by wspomóc leczenie innych chorych na COVID 19. Czytaj więcej

Zobacz także: "Niewystarczająco poradził sobie z sytuacją w szpitalu po wybuchu pandemii COVID-19" - dyrektor sieradzkiej lecznicy odwołany

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w czerwcu 2020 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z czerwcem 2019 r. wzrosły o 3,3%. Najwyżej, aż o 27 % poszybowały ceny owoców. Inflacja bazowa w czerwcu tego roku była najwyższa od 19 lat. Wzrost cen towarów i usług staje się coraz bardziej dotkliwa dla konsumentów. Czytaj więcej

Epidemia koronawirusa trwa i wciąż słyszymy o kolejnych zamkniętych placówkach. Tym razem w Skierniewicach i okolicy. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Skierniewicach zamknięta na cztery spusty. Powodem koronawirus u pracowników oddziału. Wirus pojawił się też w skierniewickim szpitalu. W Głownie poszukiwane są osoby, które miały kontakt z zakażonym koronawirusem proboszczem. Czytaj więcej 

Kuratorzy zatwierdzili ponad 15 tys. wakacyjnych kolonii, obozów i półkolonii

Do piątku kuratorzy zatwierdzili ponad 15 tysięcy wakacyjnych kolonii, obozów i półkolonii w kraju i za granicą. Organizatorzy wypoczynku dla dzieci muszą zgłosić wyjazd do kuratorium oświaty.
Zgłoszenie jest obowiązkowe i jest odnotowywane w prowadzonej przez ministerstwo edukacji narodowej bazie wypoczynku. Rodzice i opiekunowie mogą w niej sprawdzić, czy dany wyjazd spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska mówi, że na wakacyjny wypoczynek planują wyjechać łącznie 493 tysiące dzieci i młodzieży. "To zarówno wyjazdy krajowe, w których udział weźmie blisko 318 tysięcy dzieci i młodzieży, półkolonie - ponad 170 tysięcy uczestników - oraz wypoczynek zagraniczny - prawie 4,5 tysiąca dzieci" - mówi. I dodaje, że wśród krajów najchętniej wybieranych na wypoczynek zagraniczny są Bułgaria, Chorwacja, Malta, Czechy, Grecja oraz Słowacja.

W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa podczas obozów, kolonii i półkolonii obowiązują zaostrzone wymogi sanitarne.

Druga fala koronawirusa nadejdzie jesienią?

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że rząd przygotowuje się na ewentualną drugą falę epidemii koronawirusa, która mogłaby nadejść jesienią. Gość Programu 3 Polskiego Radia dodał, że dzięki doświadczeniom zebranym wiosną jesteśmy w stanie dużo łatwiej przejść przez tę drugą falę.

Minister Müller powiedział, że Agencja Rezerw Materiałowych ma już w dużej mierze zabezpieczone dodatkowe środki ochronne na wypadek wzrostu liczby zachorowań. - Zamawiamy kolejne dostawy, została też uruchomiana produkcja krajowa, dlatego nie mamy obaw co do zabezpieczenia pod kątem sprzętu  - mówił rzecznik rządu.

Minister Müller dodał, że w przypadku wzrostu liczby zachorowań brane jest pod uwagę utrzymanie systemu szpitali jednoimiennych. - Ten system sprawdził się w ostatnich miesiącach - podkreślił rzecznik rządu.

Dodał, że nie spodziewa się ponownego "zamknięcia" gospodarki. - Mamy już doświadczenie z wiosny, przygotowaliśmy odpowiednie procedury na wypadek wzrostu liczby chorych, obywatele są też dużo bardziej ostrożni niż jeszcze kilka miesięcy temu, dlatego myślę, że nawet gdyby pojawiła się w Polsce seria ognisk, to nie wrócimy do lockdownu w takim zakresie, jaki pamiętamy z początku roku - powiedział rzecznik rządu.

Spadła liczba wniosków o zamknięcie działalności gospodarczej

Spadła liczba wniosków o zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej - mówił o tym w Sejmiepodsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Marek Niedużak. Stwierdził, że według stanu na 13 lipca było ich o 12 procent mniej niż miesiąc wcześniej i o 53 procent mniej niż rok temu. Wiceminister dodał, że jednocześnie odnotowano większą niż przed pandemią liczbę przedsiębiorców aktywnych w Centralnej Ewidencji i

Informacji o Działalności Gospodarczej. Podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju zaznaczył, że przedstawione dane świadczą o stopniowym odmrażaniu się polskiej gospodarki.

Marek Niedużak stwierdził, że pozytywne dane z CEIDG, jak wskazują przedstawiciele branż zajmujących się finansami, są zależne od właściwego podejścia i reakcji rządu na zaistniały w gospodarce kryzys.
O efekty wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców przedstawiciela resortu rozwoju zapytali podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Koronawirus na świecie

We Francji od dzisiaj obowiązkowe jest noszenie maseczek w wielu zadaszonych miejscach publicznych. Nie wszystkie z nich są jeszcze precyzyjnie określone. Za brak maseczek grożą wysokie kary pieniężne.
Do dzisiaj noszenie maseczek obowiązywało w transporcie publicznym, w salach kinowych i teatralnych, w domach seniora a także w niektórych sklepach. Od poniedziałku te same nakazy obowiązują w zadaszonych parkingach i na rynkach - też pod dachem, a dalej w muzeach i galeriach, w bankach, placówkach pocztowych, w barach i w restauracjach oraz w czasie spotkań i narad w miejscach pracy. Na razie nie jest do końca określone jakie obowiązki dotyczą miejsc kultu i zadaszonych sal gimnastycznych. Nowy premier Francji Jean Castex przepisy dotyczące noszenia maseczek wprowadził dwa tygodnie wcześniej niż przewidywał to i zapowiadał prezydent Emmanuel Macron. Szef rządu swój krok tłumaczy tym, że w kraju wybuchają wciąż nowe ogniska zakażeń i to w regionach, w których koronawirusa dotychczas nie było. Obawa przed nawrotem epidemii jest powszechna wśród francuskich władz, także sanitarnych.

W położonym w północno-zachodnich Chinach Sinciangu wykryto 17 przypadków zachorowania na Covid-19 - podała chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W mieście od weekendu obowiązują restrykcje epidemiczne, w tym m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się i opuszczaniu miejsc zamieszkania. 16 nowych przypadków Covid-19 stwierdzono w stolicy regionu Urumczi. Jeden pacjent zakażony koronawirusem został przyjęty do szpitala w Kaszgarze. Jak poinformowano, mężczyzna przyjechał tam z Urumczi. W Sinciangu wprowadzono znaczne ograniczenia w komunikacji z regionem. Odwoływane są loty i kursy autobusów dalekobieżnych. Władze Urumczi apelują, aby bez potrzeby nie opuszczać miasta. Wszystkie osoby, które zdecydują się jednak na wyjazd muszą przedstawić aktualne negatywne wyniki testu na obecność koronawirusa. Chińskie media informują, że jak dotąd nie udało się ustalić ogniska zakażeń, choć jak pisze dziennik Global Times - przyjmuje się, że ma ono związek z „aktywnością grupową”. Pierwszą infekcję Covid-19 stwierdzono w Sinciangu we czwartek. Od tego czasu patogen wykryto u prawie stu osób, z czego 50 przypadków to pacjenci bezobjawowi. Z powodu zagrożenia epidemią kwarantannie poddano już tam ponad 3000 osób.

605 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz niemal 14,5 miliona zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa na świecie. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Wyleczyć udało się ponad 8,5 miliona osób.

Najgorsza sytuacja od wielu tygodni utrzymuje się w Stanach Zjednoczonych. Liczba ofiar COVID-19 w USA to 143 tysiące, a zakażeń jest już niemal 4 miliony. Szybko przybywa nowych zachorowań w południowym stanach, takich jak Teksas czy Floryda. Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla Fox News po raz kolejny jednak bagatelizował powagę sytuacji. Mówił, że sytuacja w USA jest dobra i negował oficjalne dane, podawane przez własny rząd.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

W Brazylii zmarło już niemal 80 tysięcy osób, a szybko rośnie też liczba ofiar w Meksyku. Zmarło tam prawie 40 tysięcy osób.
Hong Kong zanotował wczoraj ponad sto nowych zachorowań, najwięcej od początku epidemii. W Izraelu, gdzie również szybko rośnie liczba nowych zakażeń, największy związek zawodowy pielęgniarek rozpoczął strajk, by domagać się poprawy warunków pracy.

Pogarsza się sytuacja w Hiszpanii, która wiosną była jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów na świecie. W Katalonii zanotowano wczoraj ponad tysiąc nowych zachorowań. Władze apelują do mieszkańców Barcelony oraz innych miast, by zostali w domach. Francja wprowadziła właśnie nakaz noszenia masek w zamkniętej przestrzeni publicznej. Wcześniej obowiązywał on tylko w komunikacji publicznej.

Prezydent latynoskiego Salwadoru, który wielokrotnie bagatelizował koronawirusa, ogłosił, że w związku z nowymi zachorowaniami, wstrzymane zostało otwieranie tamtejszej gospodarki.

Wczorajszy raport włoskiego ministerstwa zdrowia mówi o znacznej poprawie sytuacji epidemiologicznej. W ciągu ostatniej doby zmarły 3 osoby zakażone koronawirusem, 9 mniej niż wczoraj i najmniej od końca lutego. Wczoraj we Włoszech wykryto nieco ponad 200 nowych przypadków, ponad 30 mniej niż wczoraj. Wiele z nich dotyczy osób przybyłych z zagranicy. Zanotowano rekordową liczbę wyzdrowień, ponad 700. W związku tym liczba leczących się na koronawirusa spadła sporo poniżej 12 tysięcy. Większość przechodzi chorobę bez objawów. W szpitalach przebywa niecałe 700 osób, a na oddziałach intensywnej terapii 49. W trzech z 20 włoskich regionów nie stwierdzono nowych zakażeń. W 12 kolejnych było ich kilka. Po raz pierwszy od 22 lutego w Lombardii, najbardziej dotkniętej pandemią, żadna osoba nie zmarła z powodu koronawirusa.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies