Logo Radio Łódź

33 nowe zakażenia koronawirusem i 3 kolejne zgony w Łódzkiem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 380 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej odnotowano w województwach: śląskim, małopolskim, mazowieckim. W Łódzkiem pojawiło się 33 nowych zakażeń.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 41 tys. 161. Dzisiaj (21  lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 380 nowych zakażeniach. Najwięcej na Śląsku (113), w województwie małopolskim (50) i Mazowszu (46). W Łódzkiem wykryto kolejnych 33 zakażeń

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 6 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich są 3 osoby: 80-letni i 75-letni mężczyzna oraz 69- letnia kobieta. Pacjenci byli hospitalizowani w Zgierzu. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 642 osób, z czego 1936 w Łódzkiem

  • Ogółem przebadano dotąd 2 mln 17 tys. 513 próbek pobranych od 1 mln 761 tys. 265 osób – podało Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 25,5 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z zakażenia koronawirusem wyzdrowiało 368 chorych. Łącznie takich osób jest już w Polsce 31 tysięcy 139. Resort zdrowia poinformował, że liczba łóżek zajętych przez pacjentów z Covid-19 wzrosła w ciągu doby o 37 osób i wynosi obecnie tysiąc 644, a liczba zajętych respiratorów niezmiennie od wczoraj wynosi 73.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem 

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

· Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 3690

· Liczba osób aktualnie zakażonych: 666

· Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 35

· Liczba osób objętych kwarantanną: 2508

· Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 556

· Liczba osób, które wyzdrowiały: 2825

· Liczba osób, które zmarły: 199

Władze miasta zapowiadają luzowanie obostrzeń w miejskich Domach Pomocy Społecznej. Od sierpnia rodziny będą mogły odwiedzić swoich bliskich, ale przy zachowaniu wielu rygorów sanitarnych. Czytaj wiecej 

- 1 września uczniowie mają wrócić do szkolnych ławek - tak jeszcze w czerwcu zapowiadał premier Mateusz Morawiecki. Wówczas po trzech miesiącach zdalnego nauczania, zarówno uczniowie jak i nauczyciele przyjęli tę informację z ulgą. Jednak liczba nowych zakażeń koronawirusem utrzymuje się na poziomie 200-300 dziennie i na razie nie notujemy gwałtownych spadków zachorowań. Czy zatem czerwcowa deklaracja jest aktualna? Czytaj więcej 

- Polska nie będzie się jednak bronić się przed stworzeniem mechanizmu powiązania funduszy europejskich z praworządnością, jeżeli będzie on obiektywny – uważa europoseł PiS i były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że Polska jest liderem w wydatkowaniu funduszy europejskich. Minister zapewniła jednocześnie, że przyznane Polsce środki w następnej perspektywie budżetowej będą dobrze wykorzystane.Mówiła, że nie obawia się powiązania wydatkowania unijnych środków z mechanizmem kontroli praworządności. - Czekamy na propozycję mechanizmu badania praworządności w poszczególnych państwach członkowskich, który przedstawić ma Komisja Europejską. Następnie procedura ma być zatwierdzona przez Radę Unii Europejskiej, a później sprawa wróci na Radę Europejską - tam, gdzie decyduje jednomyślność - powiedziała minister. Jej zdaniem dziś nie można mówić o powiązaniu mechanizmu praworządności z polityką.Wczoraj w Brukseli zakończył się unijny szczyt. Przywódcy 27 unijnych krajów osiągnęli porozumienie w sprawie budżetu unijnego na lata 2021-2027 oraz w kwestii funduszu odbudowy Europy po pandemii koronawirusa. Na najbliższe lata Polska ma zagwarantowane około 750 miliardów złotych w unijnym budżecie.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że w porównaniu z innymi krajami, w tym sąsiednimi, sytuacja epidemiczna w Polsce jest stabilna. "Udało nam się uniknąć sytuacji, w których liczba zachorowań zaczęłaby gwałtownie rosnąć. Udaje nam się tę sytuację mieć pod kontrolą" - zapewnił na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Janusz Cieszyński wyjaśnił, że nowe ogniska koronawirusa nie są duże, da się je skontrolować i nie stanowią istotnego zagrożenia. Dodał, że skala zakażeń np. na weselach jest niewielk

Koronawirus na świecie

Chiny „stanowczo potępiają” żądanie amerykańskich władz dotyczące zamknięcia w ciągu 72 godzin konsulatu Chińskiej Republiki Ludowej w Houston. Chińskie MSZ krok ten nazwało „polityczną prowokacją”.Chińskie MSZ potwierdziło informacje o żądaniu władz Stanów Zjednoczonych dotyczących zamknięcia w ciągu 72 godzin konsulatu Chińskiej Republiki Ludowej w Houston. Chiński resort dyplomacji krok ten określił mianem „politycznej prowokacji”, która „poważnie” narusza „międzynarodowe prawo oraz podstawowe normy stosunków międzynarodowych”. Chińskie MSZ potępiło decyzję władz USA i zwróciło się z apelem o jej odwołanie. Na razie nie są znane przyczyny decyzji amerykańskich władz. Rzecznik chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie o sytuację konsulatu w Houston stwierdził jednak, że „Chiny przestrzegają zasady nieingerencji”, a „infiltracja i ingerencja” nigdy nie były częścią „tradycji chińskiej polityki zagranicznej”. Jak stwierdzono - jeśli USA nie wycofają decyzji o zamknięciu konsulatu, Chiny podejmą „zdecydowane” działania odwetowe. Wcześniej w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania dziedzińca chińskiego konsulatu w Houston, gdzie palone są najprawdopodobniej dokumenty placówki.

Stany Zjednoczone dały Chinom 72 godziny na zamknięcie konsulatu ChRL w Houston - przekazał na Twitterze redaktor naczelny chińskiego dziennika Global Times. Wcześniej amerykańskie media informowały o dymie unoszącym się znad dziedzińca konsulatu w Houston, gdzie zdaniem obserwatorów - w związku z zamknięciem placówki dyplomatycznej palone są dokumenty. Na razie nie są znane przyczyny decyzji o zamknięciu konsulatu.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

 

615 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz prawie 15 milionów zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa na świecie. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Wyleczyć udało się ponad 9 milionów osób.W Stanach Zjednoczonych nie słabnie fala zachorowań. Minionej doby w całym kraju zmarło ponad tysiąc osób. Prezydent Donald Trump tymczasem zmienił zdanie w sprawie noszenia masek i zachęca do ich noszenia. Argumentuje, że to wyraz patriotyzmu. Nadal pogarsza się sytuacja w Ameryce Łacińskiej i Południowej. W Brazylii i w Meksyku minionej doby również zmarło po tysiąc osób, a łączna liczba ofiar w Brazylii to 81 tysięcy, a w Meksyku 40,5 tysiąca. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że szybko przybywa nowych zachorowań także w Boliwii, Ekwadorze, Kolumbii i Peru. Australijskie miasto Melbourne, które po wzroście liczby zakażeń zostało zamknięte, wprowadziło właśnie nakaz noszenia masek w miejscach publicznych. Tymczasem Katar zdjął właśnie restrykcje dotyczące podróżowania. Obywatele kraju mogą z niego wyjeżdżać i wracać w dowolnym momencie.

Przewodniczący grup w Parlamencie Europejskim spotykają się dziś, by omówić ustalenia zakończonego wczoraj unijnego szczytu w Brukseli. Jutro zaplanowano debatę na nadzwyczajnej sesji plenarnej i głosowanie nad rezolucją. Na trwającym pięć dni szczycie przywódcy państw członkowskich porozumieli się w sprawie 7-letniego budżetu i funduszu odbudowy po pandemii. Cały pakiet finansowy wynosi bilion osiemset miliardów euro.Dziś, po posiedzeniu przewodniczących frakcji będą kontynuowane prace nad rezolucją Europarlamentu dotyczącą ustaleń szczytu. Dokument po południu powinien być gotowy. Jutro po debacie zostanie poddany pod głosowanie. Zdanie Parlamentu Europejskiego jest ważne, bo bez jego zgody wejście w życie pakietu finansowego i tym samym uruchomienie wypłaty pieniędzy nie będzie możliwe. Po pierwszych reakcjach dotyczących porozumienia na szczycie można wnioskować, że europosłowie będą się domagać podwyższenia poziomu wydatków w 7-letnim budżecie oraz zaostrzenia zapisów dotyczących powiązania finansów z oceną stanu praworządności. Część przedstawicieli grup politycznych wskazywała wczoraj, że budżet jest za mało ambitny, a mechanizm praworządnościowy za bardzo rozwodniony i niejasny, by był wykorzystywany jako skuteczna forma nacisku na unijne kraje.

W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba zgonów z powodu Covid-19. Po raz pierwszy od końca maja zanotowano tam ponad tysiąc ofiar śmiertelnych w ciągu doby. Prezydent Donald Trump przyznał publicznie, że sytuacja z koronawirusem w USA może się jeszcze pogorszyć. W szczycie epidemii koronawirusa czyli w kwietniu w USA umierało ponad 2500 osób dziennie. W czerwcu liczba zgonów spadła do kilkuset i do niedawna utrzymywała się na tym poziomie. Fala nowych infekcji na Florydzie, w Teksasie i innych południowych stanach spowodowała ponowny wzrost liczby hospitalizacji i ofiar śmiertelnych. Wczoraj z powodu Covid-19 zmarło 1029 osób - najwięcej od końca maja. Prezydent Donald Trump, który przekonywał wcześniej, że jego rząd odnosi sukcesy w walce z koronawirusem, przyznał wczoraj, że sytuacja się pogarsza. "Niektóre rejony naszego kraju radzą sobie lepiej, inne gorzej. Prawdopodobnie, niestety sytuacja się pogorszy zanim zacznie się poprawiać” - mówił amerykański prezydent. Donald Trump zapowiedział częstsze briefingi na temat koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Mają one pokazać, że poważnie podchodzi do pandemii i nie bagatelizuje zagrożenia. Sondaże pokazują bowiem, że zdecydowana większość Amerykanie źle ocenia sposób w jaki zarządza kryzysem co przełożyło się na wyraźny spadek notowań prezydenta USA w sondażach. 

- Od czwartku na plażach w Long Beach na Long Island obowiązywać będzie godzina policyjna. Wprowadza się ją ze względu na nieprzestrzeganie restrykcji związanych z Covid-19. Możliwość wprowadzenia nowych obostrzeń sygnalizował wcześniej gubernator Andrew Cuomo. Gubernator Andrew Cuomo spełnił częściowo ostrzeżenia o przywróceniu obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii.Władze hrabstwa Nassau wciąż zastanawiają się nad rozwiązaniem sytuacji w Long Beach w odpowiedzi na budzące krytykę zachowanie setek plażowiczów w czasie weekendu. Nie zachowywali oni bezpiecznej odległości w przestrzeni publicznej. Młodzież tłumnie odwiedzała tamtejsze bary i restauracje, gromadząc się przed wejściem - wynika ze skarg mieszkańców kierowanych do władz. Modne plaże w Long Beach przyciągają rokrocznie tysiące amatorów kąpieli w oceanie. W związku z godziną policyjną będą zamykane o godz. 20. Na promenadach nad oceanem będzie można natomiast spacerować do 21. Godzina policyjna będzie obowiązywać od czwartku.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies