Logo Radio Łódź

Ponad 400 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. w Łódzkiem kolejne 33 osoby z COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 418 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej odnotowano w województwach: śląskim, mazowieckim i małopolskim. W Łódzkiem pojawiły się 33 nowe zakażenia.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 41 tys. 580. Dzisiaj (23 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 418 nowych zakażeniach. Najwięcej na Śląsku (110), w Mazowieckiem (104) i w województwie małopolskim (75). W Łódzkiem wykryto kolejne 33 zakażenia.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 9 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich są dwie osoby z województwa łódzkiego: 77-letnia kobieta i 63-letni mężczyzna hospitalizowani w Zgierzu. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 624 osób, z czego 199 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z zakażenia koronawirusem wyzdrowiało 402 chorych. Łącznie takich osób jest już w Polsce 31 tys. 541.

  • Resort zdrowia poinformował, że liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 spadła w ciągu doby o 18 i wynosi obecnie tysiąc 626, a liczba zajętych respiratorów spadła o dwa - do 71.

  • W kwarantannie mamy o tysiąc 616 osób więcej niż wczoraj, czyli 92 tysiące 577 osób, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 8 tysięcy 907 osób. Ich liczba spadła o 939 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem 

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był Maciej Plutecki z Regionalnego Związku Pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej Konfederacji Lewiatan. Przemysław Naze rozmawiał z nim m.in. o projekcie czasowego zniesienia zakazu handlu w niedziele. Czytaj więcej

Wieruszowski sanepid informuje o trzech ogniskach zakażeń koronawirusem. Nowym ogniskiem jest tamtejszy szpital. U siedmiu pracownic potwierdzono zakażenie. Dział rehabilitacji w jest zamknięty do odwołania. Czytaj więcej

Zobacz także: Ministerstwo Zdrowia łagodzi obostrzenia związane z koronawirusem

Władze miasta zapowiadają luzowanie obostrzeń w miejskich Domach Pomocy Społecznej. Od sierpnia rodziny będą mogły odwiedzić swoich bliskich, ale przy zachowaniu wielu rygorów sanitarnych. Czytaj więcej

Co wiedzą szkoły i uczniowie o tym, na jakich zasadach miałyby się odbywać zajęcia od 1 września? Czy istnieje ryzyko przedłużenia nauki online? Czytaj więcej

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na nową karetkę dla zduńskowolskiego szpitala. Uruchomione zostało specjalne konto, gdzie można wpłacać środki. Czytaj więcej

Rzecznik rządu P. Müller: "Nie ma ryzyka, żebyśmy stracili jakiekolwiek środki finansowe z tych, które zostały uzyskane"

Rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Programu 1 Polskiego Radia zapewnił, że nie ma zagrożenia, by nasz kraj stracił środki uzyskane na unijnym szczycie finansowym. Porozumienie unijnych przywódców zawarte na szczycie w Brukseli zakłada, że Polska otrzyma z unijnej kasy ponad 750 miliardów złotych.

Piotr Müller przypomniał, że Parlament Europejski musi zaakceptować ustalenia unijnych przywódców. - Natomiast po jego akceptacji nie ma realnych instrumentów, które by w praktyce mogły pozbawić Polskę środków, które zostały wynegocjowane - podkreślił.

Przywódcy 27 unijnych krajów uzgodnili budżet wspólnoty na poziomie biliona 74 miliardów euro, fundusz odbudowy opiewa na 750 miliardów euro. Polska ma otrzymać z unijnego budżetu w sumie 160 miliardów euro.

O godz. 9.30 rozpoczęła się nadzwyczajna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, na której europosłowie ocenią porozumienie unijnych przywódców na zakończonym przedwczoraj szczycie w Brukseli. Otworzą ją oświadczenia przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, a następnie odbędzie się debata, którą zakończy przyjęcie rezolucji.

Projekt przygotowany przez pięć grup politycznych - chadeków, socjalistów, liberałów, zielonych i zjednoczonej lewicy stwierdza, że ustalenia przywódców w obecnym kształcie są nie do zaakceptowania. Europosłowie pozytywnie oceniają fundusz odbudowy, ale żądają zwiększenia wysokości unijnego budżetu, oraz zaostrzenia zapisów dotyczących praworządności i finansowania ze wspólnej kasy. Zgoda Europarlamentu jest niezbędna, by unijny budżet zaczął obowiązywać. Wkrótce mają zacząć się negocjacje w tej sprawie przedstawicieli Parlamentu i państw członkowskich.

Będzie kolejne wsparcie dla przedsiębiorców?

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na antenie Programu 3 Polskiego Radia zapowiedziała, że w następnych miesiącach zostaną przyjęte kolejne programy pomocowe. Będą mogli na nie liczyć przedsiębiorcy i pracownicy.

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że kolejne programy pomocowe zostaną przedstawione jeszcze latem. Do końca wakacji projekty ustaw mają być gotowe, we wrześniu pracować nad nimi będzie rząd. - Tak, aby do końca tego roku zostały przyjęte przez Sejm i weszły w życie od początku przyszłego roku - wyjaśniła wicepremier.

Minister rozwoju powiedziała, że przepisy tzw. mikrotarcz obejmą m.in. branże, które notują straty mimo otwarcia gospodarki, jak chociażby turystykę. Na wsparcie, z tytułu przedłużenia rozwiązań tarczowych, będą mogły liczyć biura podróży, piloci, przewodnicy, kierowcy autobusów turystycznych. Jak wyjaśniła wicepremier, te obszary notują 80-procentowe spadki.

Jadwiga Emilewicz dodała, że wśród nowych rozwiązań będą m.in. "estoński CIT" oraz ulga robotyzacyjna.

Wojskowa infolinia na temat bezpiecznego wypoczynku w dobie epidemii

Terytorialsi zachęcają do kontaktu w sprawie organizacji bezpiecznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Żołnierze udzielają porad pod numerem infolinii 800-100-102.Eksperci podczas rozmowy informują między innymi o tym, jakiej pomocy mogą udzielić Wojska Obrony Terytorialnej organizatorom letniego wypoczynku - wyjaśnia rzecznik WOT pułkownik Marek Pietrzak. W ramach wsparcia wojsko oferuje zabezpieczenie logistyczne i sanitarne w razie wystąpienia ogniska koronawirusa w miejscu wypoczynku. Terytorialsi mogą przeprowadzić ewakuację i dekontaminację miejsc, w ktorych przebywają dzieci, oraz wesprzeć organizatorów przy ozonowaniu sal między jednym a drugim turnusem kolonijnym.Terytorialsi oferują również szkolenia z zakresu organizacji wypoczynku zgodnego z wytycznymi sanitarnymi. Szkolenia takie prowadzono już na Śląsku i Wielkopolsce oraz w województwie zachodniopomorskim.Numer 800-100-102 wcześniej służył do wsparcia psychologicznego dla osób, które przebywały w kwarantannie lub źle znosiły obowiązkową w pewnym momencie izolację społeczną. Infolinia była prowadzona w ramach operacji "Odporna wiosna".

Minister środowiska o koncesjach dla górników

Minister środowiska Michał Woś powiedział, że kończony jest proces przedłużania koncesji górnikom. Michał Woś, który był gościem Polskiego Radia 24, powiedział, że wręczy górnikom stosowne certyfikaty.

- Na kolejnych 25 lat, prawie do 2050 roku, 2044. Dzisiaj na dziewięć złóż, ale ogólnie kończymy cały proces wydawania koncesji, jako ministerstwo środowiska dla 25 kopalni - wyjaśnił. Dodał, że koncesje wydane będą dla Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Michał Woś powiedział ponadto, że inwestycje w energetykę muszą być robione z pożytkiem dla obywateli i gospodarki. Dodał, że trwają prace nad inwestycjami w energetykę atomową.

Koronawirus na świecie

Pandemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych nie słabnie. Liczba hospitalizacji wzrosła do poziomu z początku kwietnia, rośnie liczba infekcji i ofiar śmiertelnych. Prezydent Donald Trump zapowiedział dodatkowe wsparcie dla domów spokojnej starości, gdzie koronawirus sieje największe spustoszenie. Ponad 70 tysięcy nowych infekcji stwierdzono w USA w ciągu ostatniej doby. Szpitale na południu kraju zapełniły się pacjentami. Liczba hospitalizacji sięgnęła 60 tysięcy. Rośnie też liczba zgonów. Minionej doby z powodu Covid-19 zmarło ponad 1100 osób. Podczas konferencji prasowej w Białym Domu prezydent Donald Trump mówił, że koronawirus jest najgroźniejszy dla osób starszych. W USA ponad połowa ofiar śmiertelnych to osoby powyżej 78 roku życia. Prezydent USA zapowiedział zwiększenie liczby testów w domach spokojnej starości. W najbliższym czasie ośrodki te otrzymają 50 tysięcy urządzeń do przeprowadzania testów, które dają wynik w ciągu 15 minut. „Chciałbym skierować słowa wsparcia i nadziei do wszystkich seniorów, którzy cierpią z powodu izolacji. Ale na końcu tunelu jest światło, widzimy je już, dotrzemy tam bardzo szybko” - zapewniał. Donald Trump przywrócił briefingi w Białym Domu w sprawie koronawirusa. Stara się w ten sposób pokazać, że poważnie podchodzi do problemu. Sondaże pokazują bowiem, że większość Amerykanów uważa, że bagatelizował zagrożenie i nie podjął koniecznych kroków w walce z epidemią.

Po ponad trzech miesiącach otwarto muzeum Picassa w Paryżu. Placówka była zamknięta w wyniku kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa. W miesiąc po muzeum impresjonizmu d’Orsay i dwa tygodnie po Luwrze swoje podwoje otwiera ostatnia z zamkniętych w czasie kwarantanny największych placówek muzealnych Paryża. W salach pałacu w dzielnicy Marais goście, w obowiązkowych maseczkach, po wcześniejszej rezerwacji przez internet, mogą oglądać dwie wystawy. Motywem jednej jest Picasso w połączeniu z poezją, ku której zwrócił się po burzliwym rozstaniu ze swoją żoną Olgą. Ideą przewodnią drugiej wystawy jest pokazanie wielkiego artysty od mniej znanej strony - to Picasso jako wielbiciel komiksów. Jeden z kustoszy wystaw przekonuje, iż geniealny twórca był wręcz inspiracją dla autorów komiksów, chociażby tych o przygodach „Blake’a i Mortimera”, w których można znaleźć fragmenty jego obrazów.

623 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 15 milionów 200 tysięcy zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa na świecie. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji. Wyleczyć udało się prawie 9,5 miliona osób.

Miniona doba ponownie przyniosła tragiczne dane w Stanach Zjednoczonych. Zmarło tam ponad tysiąc osób, a zakaziło się blisko 64 tysiące. Wysokie wskaźniki utrzymują się w USA od kilku tygodni, a prezydent Donald Trump przyznał ostatnio, że sytuacja będzie się pogarszać. W Kalifornii liczba zakażeń koronawirusem wynosi 413 tysięcy i jest wyższa od danych ze stanu Nowy Jork, który jeszcze do niedawna był w najgorszej sytuacji w całych Stanach Zjednoczonych.

Epicentrum pandemii to obecnie Ameryka Łacińska, gdzie łączna liczba zachorowań przekroczyła 4 miliony. W Brazylii odnotowano 67 tysięcy nowych zakażeń, a zmarło już prawie 83 tysiące osób. Wśród zakażonych jest prezydent Jair Bolsonaro, kilku ministrów oraz wpływowy lider rdzennej społeczności.

W Meksyku zmarło dotąd ponad 41 tysięcy osób, a w ciągu doby przybyło ponad 6 tysięcy nowych zachorowań. Z kolei 5,5 tysiąca nowych zakażeń odnotowano w Argentynie. Australijskie miasto Melbourne, które po wzroście zakażeń zostało zamknięte, wprowadziło nakaz noszenia masek w miejscach publicznych.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje o pogarszającej się sytuacji na południu Europy, głównie w Serbii i w sąsiednich krajach na Bałkanach. W Czarnogórze władze ogłosiły stan epidemii i przywróciły część restrykcji, w tym nakaz noszenia masek. Szybko rośnie też liczba nowych przypadków koronawirusa w hiszpańskiej Katalonii. W Barcelonie władze apelują do mieszkańców, aby ci pozostali w domach.
Pandemia powoduje kolejne negatywne skutki dla światowych gospodarek. Korea Południowa ogłosiła, że w drugim kwartale tego roku weszła w najgorszą od dwóch dekad recesję. Wskaźnik eksportu tego kraju spadł o 16 procent i ma teraz najgorszy wynik od ponad pół wieku.

Z powodu koronawirusa w tym roku światowi przywódcy nie przyjadą do Nowego Jorku na doroczne Zgromadzenie Ogólne ONZ. Spotkanie zaplanowane jest w formie wirtualnej.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Światowa Organizacja Zdrowia tymczasem studzi nastroje w sprawie ewentualnej szczepionki na koronawirusa. Mike Ryan z WHO powiedział, że w najlepszym przypadku szczepionka może być gotowa na początku przyszłego roku. W tym tygodniu poinformowano o “obiecujących” wynikach badań zespołu naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie. W sumie w zaawansowanej fazie testów są obecnie 23 projekty szczepionek.

We Włoszech z powodu pandemii koronawirusa jednej trzeciej małych i średnich przedsiębiorstw grozi bankructwo przed końcem bieżącego roku. Wyniki badań opublikowało Centrum Analiz Stowarzyszenia Przemysłowców. We Włoszech małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 90 procent wszystkich. Jest ich ponad 5 milionów. Zatrudniają ponad 80 procent pracowników najemnych. Jak się szacuje, z powodu pandemii w tym roku stracą średnio 13 procent przychodów. Aż dla jednej trzeciej z nich oznacza to utratę płynności finansowej najdalej do końca grudnia. Ryzyko bankructwa dotyczy szczególnie firm na biednym południu Włoch. Jak szacuje Centrum Analiz, by temu zapobiec, rząd powinien jak najszybciej udzielić małym i średnim przedsiębiorstwom wsparcie w wysokości od 25 do 37 miliardów uero. Inaczej do końca roku pracę może stracić blisko 2 miliony ludzi.

Przewodniczący Rady Europejskiej przekonywał w Europarlamencie, że ustalenia unijnych przywódców na szczycie pomogą unijnej gospodarce wyjść z kryzysu, wywołanego pandemią koronawirusa. Charles Michel podkreślał, że Unia uzgodniła w niecałe dwa miesiące pakiet finansowy w wysokości ponad biliona ośmiuset miliardów euro. „Ta odpowiedź Unii jest ogromna w porównaniu z rozmiarem gospodarki. Odpowiedź Unii jest większa od odpowiedzi Stanów Zjednoczonych czy Chin. Właściwie ta odpowiedź jest wyjątkowa pod wieloma względami” - dodał szef Rady . Charles Michel powiedział, że po raz pierwszy Unia zgodziła się zapożyczyć na rynkach na sfinansowanie wydatków i że po raz pierwszy wydatki są związane z ambicjami klimatycznymi i rządami prawa.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies