Logo Radio Łódź

Ponad 600 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. W Łódzkiem 67 kolejnych zakażeń [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 615 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 15 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 45 tys. 31. Dzisiaj (30 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 615 nowych zakażeniach. Najwięcej na Śląsku (160), w województwie małopolskim (133) i w Mazowieckiem (95). W Łódzkiem wykryto kolejnych 67 zakażeń.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 15 kolejnych chorych na COVID-19. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 709 osób, z czego 206 w Łódzkiem.

  • Łącznie do tej pory wyzdrowiało 33 tys. 643 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 tys. 694 chorych. Pod respiratorem jest 63 pacjentów - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

  • Resort podał też, że kwarantanną objęto 97 tys. 561 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8 tys. 94.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

W Bełchatowie po raz piąty już stanął punkt drive-thru. Tym razem do wykonania badań pod kątem obecności koronawirusa wytypowanych zostało blisko 70 pozostających w kwarantannie mieszkańców, którzy mogli mieć kontakt z osobą zakażoną. W sumie podczas wszystkich dotychczasowych akcji badaniem objęto około 400 osób.

Gościem Radia Łódź i TVP3 Łódź był Roman Laskowski z oświatowej Solidarności. Wojciech Muzal rozmawiał z nim o problemach łódzkiej oświaty, m. in. warunkach zatrudnienia pracowników szkół i perspektywie wrześniowego powrotu uczniów do stacjonarnych zajęć. Czytaj więcej


Koronawirus w sieradzkiej jednostce wojskowej. Zakażenie stwierdzono u trzech żołnierzy. Kilkunastu znalazło się na kwarantannie. Czytaj więcej

Blisko 180 osób będzie miało pobrane wymazy w powiecie wieruszowskim. To pracownicy i pensjonariusze dwóch Domów Pomocy Społecznej w Chróścinie w gminie Bolesławiec. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u dwóch osób. Czytaj więcej

Łódzcy naukowcy są przekonani, że koronawirus wywołujący COVID-19 nie pochodzi od nietoperzy. Nie ma także dowodów na sztuczną ingerencję w materiał genetyczny wirusa. Może on być naturalną mutacją, która niechcący uwolniła się z laboratorium w Chinach. Czytaj więcej

Urząd gminy w Nieborowie z obawy przed koronawirusem wprowadza ponownie ograniczenia i zamyka się przed mieszkańcami. Są to działania prewencyjne, w związku ze stwierdzonymi w okolicy przypadkami zakażenia koronawirusem. Czytaj wiecej

Wieruszowski sanepid informuje o trzech ogniskach zakażeń koronawirusem. Nowym ogniskiem jest tamtejszy szpital. U siedmiu pracownic potwierdzono zakażenie. Dział rehabilitacji w jest zamknięty do odwołania. Czytaj więcej

Zobacz także: Ministerstwo Zdrowia łagodzi obostrzenia związane z koronawirusem

Władze miasta zapowiadają luzowanie obostrzeń w miejskich Domach Pomocy Społecznej. Od sierpnia rodziny będą mogły odwiedzić swoich bliskich, ale przy zachowaniu wielu rygorów sanitarnych. Czytaj więcej

Co wiedzą szkoły i uczniowie o tym, na jakich zasadach miałyby się odbywać zajęcia od 1 września? Czy istnieje ryzyko przedłużenia nauki online? Czytaj więcej

Posłuchaj też:

Opole: ognisko koronawirusa na weselu

21 potwierdzonych zachorowań na COVID-19 i blisko 100 osób na kwarantannie po przyjęciu weselnym, zorganizowanym w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w województwie opolskim. Wesele odbyło się 11 lipca, sanepid stwierdził ognisko zakażenia koronawirusem.

Małgorzata Gudełajtis, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu poinformowała, że w uroczystości brali udział mieszkańcy sześciu powiatów: kędzierzyńsko-kozielskiego, prudnickiego, nyskiego krapkowickiego, strzeleckiego i opolskiego. Na weselu bawili się także goście spoza regionu - z województwa małopolskiego i śląskiego oraz z Niemiec.

"Łącznie w uroczystości weselnej brało udział 114 osób. 80 z nich zostało przebadanych, u 21 osób stwierdzono zakażenie koronawirusem" - powiedziała Małgorzata Gudełajtis. Rzecznik sanepidu w Opolu dodała, że ognisko zakażenia jest rozwojowe, ale pozostaje pod kontrolą. Nadal trwa dochodzenie i ustalanie osób z dalszego kontaktu, czyli tych, które jeszcze mogły być narażone na zakażenie. Jedna osoba, która brała udział w przyjęciu weselnym, jest hospitalizowana, w kwarantannie przebywa 95 osób, a 4 pozostają pod nadzorem epidemiologicznym.

Małgorzata Gudełajtis przypomina, że stan epidemii trwa. "Wirus przenosi się między innymi przez dotykanie okolic oczu, ust i nosa zainfekowanymi rękami. W różnych miejscach możemy się zakażać, dlatego należy pamiętać o dystansie, myciu i dezynfekcji" - dodaje rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

Wzrost zachorowań to nie powód do ponownego zamykania gospodarki

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewnił, że reakcją na wzrost zachorowań na koronawirusa nie będzie zamykanie gospodarki. Waldemar Kraska odniósł się w Programie 3 Polskiego Radia do pojawienia się ognisk zachorowań w kopalniach.

Wiceminister podkreślił, że odpowiedzią na nowe infekcje powinno być poddawanie pracowników testom na koronawirusa, ale obecnie nie ma mowy o zamykaniu zakładów pracy. Waldemar Kraska powiedział, że gospodarka nie wytrzymałaby ponownego zatrzymania.

Do piątku można składać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR

Przedsiębiorcy mogą do piątku składać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. To program wsparcia dla mikrofirm, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Na pomoc przeznaczono sto miliardów złotych.

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że dzięki Tarczy Antykryzysowej 4.0, w ramach której działa też wsparcie funduszu, udało się ocalić miejsca pracy - bezrobocie wzrosło o pół punktu procentowego. Według Ministerstwa Rozwoju, do piątku do firm trafiło 120,7 miliarda złotych. To jest porównywalnie, a praktycznie tyle samo, ile Polska wydaje rocznie na przykład na ochronę zdrowia - powiedział Bartosz Marczuk.

Z Tarczy Finansowej PFR dotychczas skorzystało 330 tysięcy firm, które zatrudniają ponad trzy miliony pracowników.

Notowany w Polsce od kilku dni wzrost liczby zakażeń koronawirusem ma charakter przejściowy, a sytuacja jest pod kontrolą

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zachęca do powrotu do dyscypliny i przestrzegania obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. W Polskim Radiu 24 wyraził przekonanie, że notowany w Polsce od kilku dni wzrost liczby zakażeń koronawirusem ma charakter przejściowy, a sytuacja jest pod kontrolą.

Janusz Cieszyński podkreślił, że dyscyplina jest najlepszą bronią przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa i nawrotowi epidemii.

Zaapelował o ciągłe przypominanie i stosowanie - jak ujął - "trzech najprostszych do zastosowania tak naprawdę przez każdego zasadach bezpiecznego funkcjonowania". "Czyli zachowujemy dystans. Jeżeli go nie jesteśmy w stanie zachować, wtedy korzystajmy z maseczki - zasłaniajmy usta i nos. (...) kiedy to tylko możliwe, korzystajmy z płynu do dezynfekcji" - prosił wiceminister. Dodał, że płyny do dezynfekcji "są dostępne praktycznie w każdym miejscu publicznym. Można je też w dobrej cenie kupić praktycznie w każdym sklepie na stacjach benzynowych".

Gość Polskiego Radia mówił też, że dyscyplina była tym, co pozwoliło nam na ograniczenie liczby nowych zakażeń w miesiącach, w których w innych krajach brakowało sprzętu medycznego, a personel medyczny nie był w stanie nieść pomocy wszystkim potrzebującym. "Wtedy to się doskonale sprawdziło, dlatego zachęcam wszystkich, by wrócić to tej dyscypliny" - powiedział Janusz Cieszyński.

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia podkreślił jednocześnie konieczność ciągłego monitorowania sytuacji i skuteczności zastosowanych dotąd środków. Poinformował, że w resorcie rozpoczął pracę zespół, który ma przygotować rekomendacje dotyczące ewentualnej jesiennej drugiej fali epidemii.

W spotkaniu zespołu uczestniczył Główny Inspektor Sanitarny oraz konsultanci krajowi w dziedzinie chorób zakaźnych, epidemiologii, anestezjologii i medycyny rodzinnej. Prace zespołu będą odbywały się w pięciu grupach roboczych. Jedna grupa będzie zbierała informacje z innych krajów europejskich w zakresie wprowadzonych standardów, inna będzie analizowała stan przygotowań polskiej służby zdrowia. Pozostałe grupy zajmą się: testowaniem, wykorzystaniem szpitali jednoimiennych oraz szczepieniami przeciwko grypie.

Koronawirus na świecie

W ciągu doby w Chinach stwierdzono 105 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podała Narodowa Komisja Zdrowia. To o cztery więcej niż dzień wcześniej. Większość wykryto w położonym w północno-zachodniej części kraju Sinciagu. 96 nowych przypadków zachorowania na Covid-19 stwierdzono w Sinciangu, gdzie nowe ognisko koronawirusa wykryto w połowie lipca. Kolejne 5 zakażeń koronawirusem wykryto w prowincji Liaoning, gdzie ognisko patogenu było w jednej z firm zajmujących się przetwórstwem owoców morza. Jeden przypadek Covid-19 ponownie wykryto w Pekinie, a trzy to infekcje importowane. Chiński epidemiolog Wu Zunyou uważa, że sytuacja związana z ogniskami i sposobem rozprzestrzeniania się patogenu w Wuhan, Pekinie oraz Dalian wykazuje pewne podobieństwa. Zdaniem chińskiego eksperta, we wszystkich trzech przypadkach, patogenem skażone były miejsca, gdzie sprzedawano mrożone owoce morza, a koronawirus przenosił się w takich warunkach w powietrzu. W Sinciangu do tej pory stwierdzono już ponad 400 zakażeń koronawirusem. Władze wciąż nie ujawniły jego źródła. Sinciang to po Tybecie najbardziej strzeżony region Chin. Według ONZ w obozach pracy przymusowej przebywa tam co najmniej milion Ujgurów. Chińskie władze twierdzą zaś, że miejsca dobrowolnego odosobnienia to centra reedukacyjne dla osób będących pod wpływem ekstremistycznych ideologii.

Brazylia częściowo otwiera granice dla turystów z zagranicy. Władze podjęły taką decyzję mimo wzrostu liczby zachorowań na Covid-19. Brazylijski rząd przedłużył zakaz wjazdu do kraju dla zagranicznych podróżnych przybywających drogą morską i lądową na kolejne 30 dni. Jednak zakaz nie obowiązuje już turystów przybywających drogą powietrzną. Celem częściowego otwarcia granic jest ratowanie gospodarki. Brazylia zamknęła granice dla zagranicznych gości 30 marca. Krajowa Konfederacja Handlu Towarami, Usługami i Turystyką szacuje, że od tego czasu brazylijski sektor turystyczny stracił prawie 122 miliardy reali, czyli prawie 24 miliardy dolarów. Z kolei Międzynarodowy Funduszu Walutowy szacuje, że cała brazylijska gospodarka w tym roku skurczy się o ponad 9 procent. Zakaz został zniesiony mimo rekordowych wzrostów liczny zachorowań na Covid-19. Brazylia jest drugim krajem po Stanach Zjednoczonych najbardziej dotkniętym pandemią. W ciągu ostatniej doby odnotowano tam prawie 70 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem i prawie tysiąc 600 zgonów osób zainfekowanych. W sumie w kraju potwierdzonych zostało 2,5 miliona zakażeń, zmarło ponad 90 tysięcy osób, a ponad 678 tysięcy chorych wyzdrowiało. Dzienna liczba zakażeń od połowy czerwca utrzymuje się na poziomie ponad 30 tysięcy przypadków. Eksperci nie przewidują, aby krzywa zachorowań wypłaszczyła się w najbliższym czasie. Brazylijskie władze, otwierając granice dla zagranicznych turystów, jednocześnie podtrzymały ograniczenia dla własnych obywateli. Brazylijczycy wciąż mają zakaz wjazdu do, między innymi, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

662 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 16 milionów 800 tysięcy zakażeń - to najnowsze dane dotyczące pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie. Wyleczyć udało się 10,5 miliona osób.

Nie słabnie epidemia w Stanach Zjednoczonych, gdzie ostatniej doby zmarło prawie 1300 osób, a łączna liczba ofiar to prawie 153 tysiące. W Brazylii COVID-19 kosztował życie 88 tysięcy osób, a w Wielkiej Brytanii - 46 tysięcy. Szybko przybywa też zmarłych w Meksyku, gdzie liczba ofiar COVID-19 to prawie 45 tysięcy.

Rośnie liczba nowych zakażeń w Europie - przede wszystkim w Hiszpanii, a także w Niemczech, Belgii czy Austrii. Część ekspertów i polityków twierdzi nawet, że na kontynencie jest już druga fala koronawirusa.

W Indiach oficjalne dane mówią, że zakażonych jest półtora miliona osób, ale nowe badania wskazują, że zachorowań może być znacznie więcej. Tylko w slumsach w Bombaju koronawirusa ma ponad połowa mieszkańców. W Iranie minionej doby zanotowano kolejny rekord - zmarło 235 osób.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Pod znakiem restrykcji przebiega rozpoczęta właśnie w Arabii Saudyjskiej doroczna pielgrzymka do Mekki. Władze królestwa nie wpuszczają na swój teren muzułmanów z innych krajów. Do miejsca urodzin Proroka Mahometa rokrocznie pielgrzymuje ponad dwa miliony osób, a w tym roku jest to 10 tysięcy wiernych.

Francuski minister zdrowia Olivier Veran zaleca noszenie maseczek w miejscach publicznych, by chronić się przed zakażeniem koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin we potwierdzono 1392 przypadki koronawirusa - to najwyższa liczba nowych zakażeń od ponad miesiąca. Minionej doby w tym kraju zmarły 24 osoby chore na COVID-19. Łącznie we Francji patogenem zakaziło się 185 238 osób, a 30 238 z tego powodu zmarło. Mimo odkrywanych nowych ognisk zakażeń, szczególnie w Mayenne, nad Loarą i w Bretanii, francuskie władze są zdania, że krajowi na razie nie grozi nawrót epidemii. Minister zdrowia Olivier Veran ostrzega jednak, że istnieje poważne ryzyko zakażenia koronawirusem, który - wydychany przez chorego - znajduje się w powietrzu. Dlatego szef francuskiego resortu zdrowia zaleca noszenie maseczek w zaludnionych miejscach.

Władze Hongkongu ostrzegają mieszkańców, że miasto znajduje się na krawędzi epidemii na dużą skalę. Była brytyjska kolonia zmaga się już z trzecią falą koronawirusa. Od 8 dni liczba nowych zakażeń przekracza sto dziennie. Szefowa hongkońskich władz Carie Lam zaapelowała do mieszkańców, aby rygorystycznie stosowali się do restrykcji epidemicznych oraz bez potrzeby nie wychodzili z domu. Od dziś w Hongkongu ponownie obowiązują poważne ograniczenia epidemiczne. Zamknięto restauracje i zakazano spotkań w gronie powyżej dwóch osób. Od początku nowej fali zakażeń w byłej brytyjskiej kolonii stwierdzono już ponad 3000 przypadków zachorowań na Covid-19. W ciągu ostatniej doby koronawirusa wykryto u kolejnych 118 osób. Epidemiologom wciąż nie udaje się ustalić źródeł części zakażeń. Wcześniej ogniska koronawirusa w Hongkongu powiązane były z domami opieki, restauracjami i firmami transportowymi. Mieszkańcy Hongkongu ponownie mają też obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Władze zdecydowały się też na ograniczenie liczby międzynarodowych rejsów na hongkońskim lotnisku.

Z powodu coraz większej liczby zakażeń koronawirusem Litwa przywraca obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Zakrywanie nosa i ust będzie obowiązywać od najbliższej soboty. Litewski rząd zdecydował, że noszenie masek na Litwie będzie obowiązkowe m.in. w sklepach oraz transporcie publicznym. "Sytuacja na Litwie i na świecie się pogarsza. Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ma pomóc chronić naszą gospodarkę i dać jasny sygnał, że nie będziemy zamykać przedsiębiorstw" - argumentował minister sprawiedliwości Elvinas Jankeviczius. Będą jednak wyjątki, kiedy zakrywanie nosa i ust nie będzie obowiązywało. "Maski nie będą potrzebne w lokalach gastronomicznych i na imprezach kulturalno-sportowych" - powiedział minister energetyki Żygimantas Vaiciunas, który pełni obecnie obowiązki premiera Litwy. Pomimo, że nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać w sobotę, to litewskie władze podkreślają, że noszenie maseczek już teraz jest "bardzo zalecane". Zakrywanie nosa i ust u naszych sąsiadów było obowiązkowe do połowy czerwca. Od kilku dni na Litwie rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa. Ostatniej doby stwierdzono 16 nowych zakażeń. Dotychczas patogen został wykryty u 2043 osób.

Brytyjski rząd może wkrótce nałożyć kwarantannę dla kolejnych krajów. Mimo protestów Madrytu po wprowadzeniu obowiązku dwutygodniowej izolacji dla przybyszów z Hiszpanii, administracja Borisa Johnsona stawia sprawę jasno: "wiemy co robimy, trzymamy się dotychczasowej strategii". Według mediów na Wyspach lista krajów objętych obostrzeniami może się powiększyć jeszcze w
tym tygodniu.

Belgia i Luksemburg to kraje, którym najpilniej przygląda się teraz brytyjski rząd. Times pisze, że kolejne decyzje mogą być ogłoszone w każdej chwili, nawet w tym tygodniu. "Nie będziemy siedzieć z założonymi rękami" - mówi z kolei informator Politico. Na liście jest też Chorwacja, choć tu zagrożenie oceniane jest jako mniejsze. Anonimowy współpracownik Borisa Johnsona mówi Daily Mail, że premier "jest bardzo zmartwiony" widząc, co dzieje się za granicą. I że obawia się, że za dwa tygodnie w Królestwie będzie podobnie. "Skończyły się obostrzenia, pogoda zrobiła się piękna. Niestety wielu ludzi pomyślało, ze wirus sobie poszedł. Tak nigdy nie było. On cały czas tu jest" - powiedziała BBC Margaret Harris, rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia. Nie ustają rządowe apele o noszenie maseczek i zachowywanie dystansu społecznego.

Według zestawienia serwisu Our World in Data, stworzonego przez Uniwersytet w Oksfordzie, tygodniowa średnia nowych przypadków w przeliczeniu na milion mieszkańców, wynosi: 43 w Hiszpanii, 22 w Belgii i 163 w Luksemburgu. Dla porównania, w Polsce współczynnik ten wynosi 11, a w Zjednoczonym Królestwie - 10. W wielu krajach istnieją jednak wyraźne regionalne różnice. Zagrożenie w Irlandii Północnej, Walii i Szkocji jest na przykład niższe niż w Anglii.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies