Logo Radio Łódź

595 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Liczba zakażonych przekroczyła 57 tys. [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 595 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: mazowieckim, małopolskim i śląskim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 8 osób.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 57 tys. 279. Dzisiaj (17 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 595 nowych zakażeniach. Najwięcej w Mazowieckiem (150), w województwie małopolskim (84) i na Śląsku (76). W Łódzkiem potwierdzono 44 nowe zakażenia koronawirusem. 

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 8 kolejnych chorych na COVID-19. 

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 885 osób, z czego 223 w Łódzkiem. 

 • W Łódzkiem kolejnych 18 osób po leczeniu otrzymało 2 wyniki ujemne i są zdrowe. To: trzy młode kobiety, dziewięć kobiet w średnim wieku, jedna kobieta w starszym wieku, jeden młody mężczyzna, trzech mężczyzn w średnim wieku oraz jeden mężczyzna w starszym wieku.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

 • · Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 4641
 • Liczba osób aktualnie zakażonych: 770
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 54
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 1940
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 522
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 3648
 • Liczba osób, które zmarły: 223
 • W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2 tys. 40 osób, a pod respiratorem jest 83 chorych.

 • Dotychczas wyzdrowiało 39 359 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie.

 • Resort zdrowia podał także, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 9 tys. 305 osób, a kwarantanną 102 tys. 970.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Rząd zmienił zasady, które zwalniały z obowiązku zakrywania ust i nosa. Prawo do nienoszenia maseczek miały dotychczas osoby z trudnościami w oddychaniu na przykład z astmą. Teraz także astmatycy mają taki obowiązek. Czytaj więcej

Wszystko wskazuje, że MPK nie wróci po wakacjach do rozkładów jazdy sprzed początku epidemii. Od marca na łódzkie ulice wyjeżdża mniej tramwajów i autobusów - a kursowanie co 12 minut w godzinach szczytu zmniejszono do jednego kursu na 15 minut. Czytaj więcej

Najnowsze doniesienia naukowe i pierwsze obserwacje łódzkich lekarzy wskazują, że osoby które chorowały na Covid19 mogą zmagać się z powikłaniami w przyszłości. Badania w tym zakresie prowadzi klinika kardiologii Uniwersytetu Medycznego, w szpitalu im Biegańskiego. Czytaj więcej

Inspekcja pracy zapowiada dodatkowe kontrole w zakładach pracy na terenie powiatów o największej liczbie zakażeń na 100 tys. mieszkańców. W regionie są to powiaty wieruszowski i wieluński. Czytaj więcej

Wszystko wskazuje na to, że międzynarodowa wystawa ogrodnicza w Łodzi, tzw. Zielone Expo odbędzie się później niż zaplanowano. Najbardziej prawdopodobne daty to nie 2024 rok, ale 2026, a nawet 2027. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która spowodowała, że zmienił się kalendarz innych międzynarodowych wystaw. Czytaj więcej

Zobacz także: Kolejny polityk z pozytywnym wynikiem testu. Dariusz Klimczak zakażony koronawirusem

Do końca sierpnia, we wszystkich powiatach w regionie odbędą się spotkania informacyjne z cyklu „Wsparcie dla firm z województwa łódzkiego”. Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do małych, średnich i dużych przedsiębiorców, których firmy ucierpiały w związku z epidemią koronawirusa. Czytaj więcej

Łódzkie organizacje pozarządowe mogą otrzymać do 7 tysięcy złotych grantu na realizację zadań związanych z walką z epidemią. Pieniądze można przeznaczyć na wsparcie osób szczególnie zagrożonych koronawirusem. Czytaj więcej

Już tylko jeden powiat nie ma koronawirusa

Powiat drawski w zachodniopomorskim ma pierwszy przypadek koronawirusa. Do tej pory był on jednym z dwóch powiatów bez chorych na COVID-19, obecnie jest to tylko powiat gołdapski w województwie warmińsko-mazurskim.

Pacjent z koronawirusem trafił do szpitala w Drawsku Pomorskim. Zamknięty jest szpitalny oddział wewnętrzny - powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin Aleksandra Orlińska powiatowy inspektor sanitarny w Drawsku Pomorskim.

- Monitorujemy sytuację. Wszystkie osoby, które miały kontakt z pacjentem, są w kwarantannie. Większość to personel medyczny. To 27 osób i trzy osoby w nadzorze epidemiologicznym, które nie miały bezpośredniego kontaktu - mówi Aleksandra Orlińska. - Trzech pacjentów jest w kwarantannie, mieli bezpośredni kontakt z chorym. Te osoby po siedmiu dniach będą testowane - dodaje szefowa stacji sanitarno-epidemiologicznej w Drawsku Pomorskim.

Sanepid ustala osoby, z którymi zakażony miał kontakt.

Nauka w szkole, ale z dodatkowymi obostrzeniami dla powiatów „żółtych” i „czerwonych”

Większość szkół od września może powrócić do tradycyjnej nauki - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. O przejściu na zdalne nauczanie będzie decydował dyrektor szkoły po konsultacji z powiatowym inspektorem sanitarnym. Dodatkowe obostrzenia będą obowiązywały w powiatach „żółtych” i „czerwonych”.

W "czerwonych” powiatach nie będzie można na przykład organizować wycieczek i wyjazdów szkolnych. I w "żółtych" i w "czerwonych" powiatach jedna klasa powinna korzystać z jednej sali lekcyjnej.

Izabela Kucharska - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego mówi, że GIS rekomenduje także, aby w szkole była izolatka, gdyby uczeń poczuł się źle podczas lekcji. - Temu dziecku należałoby zmierzyć temperaturę i w zależności od wyników tej temperatury podejmowana jest decyzja, czy dziecko może kontynuować naukę - mówi Izabela Kucharska.

- Na powrót do szkół pozwala obecna sytuacja epidemiczna - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Stąd mówimy o możliwości bezpiecznego powrotu do szkół - mówi szef MEN.

Ministerstwo edukacji przygotowało dla szkół plakaty prezentujące zalecenia sanitarne.

Koronawirus na świecie

Władze Korei Południowej zaostrzają ograniczenia epidemiczne. Decyzje podjęto po odkryciu nowego ogniska epidemicznego wśród wiernych jednego z kościołów protestanckich. Zakażonych jest ponad 300 członków kościoła Sarang Jeil w stolicy kraju, Seulu. To największe ognisko chorobowe wykryte w Korei w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Władze napotykają na niechęć do współpracy ze strony członków wspólnoty. Władze kościoła dostarczyły służbom sanitarnym niepełną listę wiernych. Członkowie kościoła odmawiają przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Przywódca wspólnoty - pastor Jun Kwang-hoon - jest konserwatywnym aktywistą, który organizuje antyrządowe wiece, wzywające do obalenia liberalnego prezydenta Moona Jae-ina. Władze mają obawy, że wirus rozprzestrzenia się w czasie tych protestów. Pastor odpiera zarzuty i twierdzi, że jego kościół padł ofiarą "wirusowego terroru".

Koreańskie ministerstwo zdrowia ostrzega, że jeżeli przyrost nowych zakażeń nie ustabilizuje się w tym tygodniu, to rząd zaostrzy ograniczenia. Zgromadzenia w zamkniętych pomieszczeniach mają zostać ograniczone do 50 osób, a zgromadzenia na świeżym powietrzu do 100 osób.

Dziś Korea Południowa potwierdziła 197 nowych zakażeń koronawirusem. W sumie w kraju patogenem zaraziło się ponad 15 tysięcy osób, z czego zmarło nieco ponad 300.

Włoski rząd w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną postanowił zamknąć wszystkie dyskoteki. Zaostrzono przepisy dotyczące obowiązku noszenia maseczek. Dotychczas decyzje dotyczące dyskotek i noszenia maseczek należały do władz regionów. W związku z tym w różnych regionach obowiązywały różne regulacje. Rząd zdecydował się wprowadzić identyczne ograniczenia na terenie całego kraju po dwugodzinnej wideokonferencji z gubernatorami wszystkich regionów. Zamknięcie dyskotek oznacza dla całego sektora straty szacowane na 4 miliardy euro. Rząd zobowiązał się częściowo je zrekompensować. Noszenie maseczek będzie obowiązywać we wszystkich miejscach publicznych i towarzyskich spotkań na terenie całych Włoch od godziny 18.00 do 6 rano. W ciągu ostatniego tygodnia liczba wykrywanych zakażeń w ciągu doby wzrosła dwukrotnie.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

W ciągu ostatniej doby na Ukrainie potwierdzono 1637 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 24 osoby. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w obwodach charkowskim - 228, czerniowieckim - 183, iwano-frankowskim - 158, w Kijowie - 146, i w obwodzie lwowskim - 127 zakażeń.

Największym ogniskiem koronawirusa na Ukrainie jest nadal obwód lwowski. We Lwowie jest już prawie dwanaście tysięcy osób chorych na Covid-19. Również w tym mieście jest najwięcej zgonów - 328.

Dotychczas na Ukrainie wykryto 91 tysięcy 356 przypadków zakażenia koronawirusem. 2068 osób zmarło. Wyleczyło się prawie 48 tysięcy chorych. Łącznie przeprowadzono prawie milion trzysta tysięcy testów.

Drugi dzień z rzędu w Rosji dobowy przyrost zakażeń koronawirusem nie przekroczył 5 tysięcy - od niedzieli wykryto 4892 nowe przypadki choroby. Zmarło 55 osób - podał w poniedziałek sztab rządowy. Bilans zakażeń wynosi teraz 927 745, a zgonów - 15 740. Dzień wcześniej dobowy przyrost zakażeń wyniósł 4969. Wcześniej w sierpniu tylko raz wskaźnik ten spadł poniżej 5 tysięcy.

W Rosji trwają prace nad drugą szczepionką przeciwko koronawirusowi. Ośrodek wirusologii Wektor mieszczący się w Nowosybirsku przystąpił do badań klinicznych na ludziach - poinformowała w poniedziałek naczelna lekarz Rosji Anna Popowa. Niektórzy ochotnicy już przyjęli dawkę preparatu.

Minister zdrowia Libanu Hamad Hasan ogłosił w poniedziałek stan zagrożenia epidemicznego i stwierdził, że krajowi potrzebna jest dwutygodniowa kwarantanna, aby zatrzymać szybko rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. - Potrzebujemy dziś odważnej decyzji, aby zamknąć kraj na dwa tygodnie - oświadczył minister w wywiadzie radiowym.

W niedzielę w Libanie odnotowano rekordową liczbę nowych infekcji koronawirusem - 439. Ponieważ jednak dostępność testów jest ograniczona, prawdziwe liczby są prawdopodobnie wielokrotnie większe.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies