76. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. W tym roku bez udziału ocalałych
Można już zgłaszać swój udział w sierpniowych wydarzeniach w ramach obchodów 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Część wydarzeń odbędzie się online, natomiast już w najbliższą niedzielę (23.09) rozpoczyna się cykl spacerów, spotkań, będzie także spektakl, koncert i pokaz filmowy - ze względu na pandemię obowiązuje ograniczona liczba miejsc.

Gospodarzami obchodów, organizowanych przez łódzkie Centrum Dialogu, przy współudziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych, są Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi oraz prezydent Hanna Zdanowska, która podkreśla szczególny charakter tegorocznych spotkań.
- Będą smutne, ponieważ ocalali, którzy są jeszcze na siłach, w tym roku nie przyjadą. Nie będziemy mogli cieszyć się z możliwości rozmów z nimi i dotykania tej historii na żywo, którą oni poświadczali swoją obecnością. Pamiętajmy jednak, że 76 lat temu coś się skończyło w Łodzi - powiedziała prezydent miasta.
Główne uroczystości zaplanowano na piątek 28 sierpnia. - Tak jak zawsze uroczystości najpierw odbędą się na Cmentarzu Żydowskim, później na stacji Radegast. Ze względu na reżim sanitarny nie będzie marszu - zapowiada dyrektor Centrum Dialogu Joanna Podolska.
Natomiast wśród wydarzeń towarzyszących szczególne miejsce zajmuje widowisko muzyczne "Ptaki smutku", które będzie retransmitowane przez Radio Łódź. Muzykę do tekstów ocalałego z getta Szai Szpigla skomponował Łukasz Lach. - Muzykę wykonuję z moim macierzystym zespołem L.Stadt. Poza tym wystąpi z nami Paweł Szamburski - klarnecista lubiący improwizować i Dorota Miśkiewicz - dodaje Lach.
Transmisja widowiska - 29 sierpnia na facebooku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a dzień później - w Radiu Łódź o g.20.
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |