Logo Radio Łódź

767 nowych przypadków koronawirusa. W sumie w Polsce ponad 59 tys. zakażonych [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 735 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 17 osób.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 59 tys. 378. Dzisiaj (20 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 767 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 44 nowe zakażenia koronawirusem. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 12 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich są jest 87-letnia kobieta hospitalizowana w Zgierzu. Większość osób zmarłych miała choroby współistniejące. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 925 osób, z czego 226 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z COVID-19 wyleczono 382 osoby. Łącznie od początku epidemii wyzdrowiało 40 tysięcy 481 pacjentów zakażonych koronawirusem.

  • Ponadto Ministerstwo Zdrowia przekazało, że 9034 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, a 103 tysiące 961 przebywa w kwarantannie. Do leczenia pacjentów z koronawirusem wykorzystywanych jest obecnie 85 respiratorów oraz 2110 łóżek szpitalnych.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był prezes okręgu łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Marek Ćwiek. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. między innymi o przygotowaniu szkół do nowego roku szkolnego, a także o płacach w sferze budżetowej. Czytaj więcej

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ogłosił dzisiaj (19 sierpnia) konkurs na dofinansowanie dla małych i mikroprzedsiębiorstw, które poniosły straty z powodu epidemii koronawirusa. Czytaj więcej

W nowym roku akademickim studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi czeka mieszany sposób nauki. Zajęcia stacjonarne będą przeplatane internetowymi. Dobrą wiadomością jest otwarcie akademików. Czytaj więcej

Odbywająca się zawsze na początku września, duża impreza, promująca regionalną kuchnię łowicką, "Księżackie jadło" nie odbędzie się. Przyznane natomiast zostały "łowickie gwiozdy". Wyróżnienia w postaci wmurowanych w chodniku łowickich wycinanek zostaną odsłonięte na początku września. Czytaj więcej

Zobacz także: Komentarze po dymisjach w rządzie

Epidemia wywróciła do góry nogami życie szkół i przedszkoli już marcu. Teraz, po wakacjach, okazuje się, że dużo łatwiej nie będzie. Czy na dwa tygodnie przed początkiem roku szkolnego wiemy, jak będzie wyglądała edukacja szkolna i przedszkolna? Czytaj więcej

U trzech osób związanych z Domem Pomocy Społecznej w Bełchatowie stwierdzono zakażenie koronawirusem. Testy przeprowadzono u 145 osób, po tym, jak okazało się, że zakażona jest jedna z pielęgniarek firmy zewnętrznej, współpracującej z placówką. DPS w Bełchatowie jest zamknięty i nie przyjmuje nowych pensjonariuszy oraz osób odwiedzających. Czytaj więcej

Prokuratura Rejonowa w Zgierzu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pacjentowi, który był zakażony koronawirusem i w marcu uciekł ze szpitala. Czytaj więcej

Muzycy, filmowcy, tancerze - wizerunki łódzkich artystów można zobaczyć w różnych częściach miasta na citylightach. To kolejna forma wsparcia ludzi kultury w czasach epidemii. Czytaj więcej

Nowelizacja budżetu będzie głównym tematem spotkania Rady Ministrów

Nowelizacja tegorocznego budżetu jest głównym tematem dzisiejszego posiedzenia rządu. Ministrowie omówią zmiany zaproponowane przez resort finansów Tadeusza Kościńskiego. Rozmowy będą dotyczyły również wysokości podatku VAT w przyszłym roku.

Nowelizację budżetu wymusiła pandemia koronawirusa, która pociągnęła za sobą miliardowe wydatki na ratowanie firm, oraz miejsc pracy. Zakładana wcześniej wysokość wpływów i wydatków budżetowych stała się nieaktualna. Minister finansów Tadeusz Kościński przewiduje, że deficyt wyniesie około stu miliardów złotych.

Rada Ministrów zajmuje się również projektem ustawy, zakładającej że w przyszłym roku stawki podatku VAT będą takie, jak teraz. W uzasadnieniu napisano, że polska gospodarka spełniła wprawdzie warunki konieczne do obniżenia podatku o jeden procent, ale z powodu pandemii obniżki nie będzie, bo państwu potrzebne są pieniądze na odbudowę gospodarki.

Posiedzenie rządu rozpoczęło się o dziesiątej.

Coraz więcej młodych osób choruje na COVID-19

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Polsat News, że coraz więcej młodych ludzi choruje na COVID-19. Zdaniem wiceministra należy zrewidować w Polsce przekonanie, że choroba ta nie jest groźna dla osób młodych.

Waldemar Kraska w programie "Graffiti" apelował do młodych ludzi, aby byli ostrożni i przestrzegali zaleceń sanitarnych. Wiceminister dodał, że zdecydowana większość osób zakażonych koronawirusem przechodzi tę chorobę łagodnie i nie wykazuje objawów zakażenia. Resort zdrowia szacuje, że nawet 90 procent wszystkich przypadków to zakażenia bezobjawowe.

Podkarpacie: kolonie bez koronawirusa

Letnie obozy i kolonie na Podkarpaciu są wolne od koronawirusa. Jak przekazał wojewódzki podkarpacki inspektor sanitarny Adam Sidor, dotychczas w zorganizowanych formach wakacyjnego wypoczynku wzięło udział 8 tysięcy uczestników z terenu województwa.

W rozmowie z Radiem Rzeszów Adam Sidor podkreślił, że podkarpackie obozy i kolonie nie przyniosły nowych infekcji, a zakażenia potwierdzono jedynie u trzech kolonistów, którzy przebywali poza województwem. - To były dzieci wypoczywające w Rabce Zdrój, Bukowinie Tatrzańskiej, ale też w Bułgarii - wymienił.

Adam Sidor poinformował, że od początku maja w podkarpackich przedszkolach, do których uczęszcza łącznie około 12 tysięcy dzieci, doszło do jednego zakażenia koronawirusem. Placówka była zamknięta przez dwa tygodnie, obecnie funkcjonuje normalnie.

Dariusz Piontkowski o nowym roku szkolnym

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że nowy rok szkolny powinien rozpocząć się od powtórek materiału z poprzedniego. Jako powód minister wskazał braki, jakie uczniowie mogą mieć w związku z nie zawsze skutecznym zdalnym nauczaniem oraz strajkiem nauczycieli, podczas którego nie było lekcji.

Minister Dariusz Piontkowski powiedział, że do premiera i ministra finansów został wysłany wniosek o zwiększenie subwencji oświatowej, tak aby były pieniądze na zajęcia dodatkowe w pierwszych miesiącach szkoły.

Minister Dariusz Piontkowski powtórzył, że wytyczne dotyczące pracy szkół w czasie epidemii nie są restrykcyjne i nie powinny poważnie dezorganizować życia szkół. Przypomniał, że wśród zaleceń jest obowiązek mycia rąk czy rozpoczynanie zajęć o różnych godzinach, by zmniejszyć tłok na korytarzach.

Koronawirus na świecie

Ostatniej doby na Ukrainie wykryto ponad 2 tysiące zakażeń koronawirusem. To największa jak do tej pory liczba nowych zdiagnozowanych przypadków. Jak poinformowało ukraińskie ministerstwo zdrowia, ostatniej doby, po wykonaniu 40 tysięcy testów, koronawirusa zdiagnozowano u 2 tysięcy 134 osób. Odnotowano też największą jak dotychczas liczbę śmierci spowodowanych wirusem. W wyniku Covid-19 zmarło ostatniej doby 40 osób. Ponad 400 osób zostało hospitalizowanych.

Najwięcej nowych przypadków koronawirusa, bo ponad 180, wykryto w obwodzie czerniowieckim, oraz w graniczącym z polską obwodzie lwowskim.

We Włoszech wszyscy uczniowie będą musieli w szkole nosić maseczki. Rok szkolny dla 8,5 miliona uczniów ma się rozpocząć 14 września, ale istnieją poważne obawy, że wiele szkół nie zdąży lub nie będzie w stanie zrealizować wymaganych zabezpieczeń chroniących przed zakażeniem koronawirusem. Decyzję o obowiązkowych maseczkach w szkołach podjął komitet naukowo-techniczny, który doradza rządowi. Oznacza ona, że codziennie szkoły będą potrzebować 11 milionów maseczek. Poza tym uczniowie będą musieli zachować między sobą odległość 1 metra. By spełnić ten warunek, ministerstwo edukacji zamówiło we Włoszech i za granicą 2,5 miliona jednoosobowych ławek. Jednakże dostawy zostaną zrealizowane całkowicie dopiero pod koniec października.

Włoskie Stowarzyszenie Dyrektorów Szkół alarmuje, że aby zachować w klasach odległość bezpieczeństwa, brakuje co najmniej 20 tys. pomieszczeń. Obawia się, że w wielu szkołach trzeba będzie prowadzić naukę na odległość, co oznacza, że pracujący rodzice będą musieli zapewnić swoim dzieciom opiekę w domu.

786 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 22 miliony 300 tysięcy zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie. Wyzdrowiało ponad 14 milionów zakażonych.

W Indiach zanotowano nowy rekord dziennych zakażeń. Miejscowe ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zakażonych zostało prawie 70 tysięcy osób. Łączna liczba infekcji w tym kraju to ponad 2 miliony 800 tysięcy, a więcej jest tylko w USA i w Brazylii.

Rośnie liczba nowych zakażeń w krajach europejskich. W Hiszpanii także zanotowano wczoraj nowy rekord. Koronawirusem zakaziło się 3 tysiące 700 osób. We Włoszech nowych przypadków było ponad 600, a w Niemczech tysiąc 700.

Poprawiła się natomiast sytuacja w Brazylii, gdzie w ubiegłym tygodniu zakaziło się 304 tysiące osób, nieznacznie mniej niż w najbardziej dramatycznym tygodniu z końca lipca.

W Iranie liczba ofiar koronawirusa przekroczyła 20 tysięcy i jest najwyższa na Bliskim Wschodzie. Stolica Korei Południowej - Seul, która przechodziła już fale koronawirusa i oceniana jest jako bezpieczna, zamknęła muzea, bary karaoke oraz kluby nocne po tym, jak pojawiły się nowe zakażenia.

Z raportu amerykańskiego wywiadu, do którego dotarł New York Times wynika, że władze chińskiego miasta Wuhan i prowincji Hubei ukrywały przed Pekinem pełne informacje o rozwoju epidemii koronawirusa. To tam jesienią ubiegłego roku zdiagnozowano pierwsze na świecie zakażenia. Jak twierdzi dziennik, zatajanie informacji miało trwać tygodniami. Lokalne władze miały obawiać się negatywnych konsekwencji ze strony Pekinu. Donald Trump i jego administracja krytykują chińskie władze, zarzucając że opieszałością i ukrywaniem informacji doprowadziły do rozprzestrzenienia się koronawirusa po świecie. Zdaniem New York Times, ujawnione przez wywiad informacje nie przeczą wcześniejszej narracji amerykańskich władz, ale dają możliwość jej skorygowania i wskazują kontekst, w jakim rozwijał się światowy kryzys. Urzędnicy na których powołuje się amerykański dziennik zatajanie informacji przez władze Wuhan i prowincji Hubei nazywają "efektem Czarnobyla". Jak mówią, lokalne władze unikały informowania władz centralnych o katastrofie, aż było za późno. Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii, do tej pory z powodu Covid-19 na świecie zachorowało 22 miliony 260 tysięcy osób, spośród których 784 tysiące zmarły.

Korea Południowa zmaga się z kolejną falą koronawirusa. Nowe ogniska wykryto głównie w Seulu, gdzie mieści się także wiele instytucji kultury. Agencja Yonhap pisze, że sytuacja epidemiczna to kolejny cios w plany wielu placówek kulturalnych. Od minionego weekendu, kiedy w Seulu ponownie zaczęła wzrastać liczba zakażeń, odwołano premiery kinowe co najmniej dwóch filmów. Od dziś w Korei Południowej obowiązują znów restrykcje epidemiczne, uznawane za najbardziej dotkliwe od początku pandemii. Wszelkie zgromadzenia w pomieszczeniach zamkniętych, w tym także i wydarzenia kulturalne ograniczono do 50 osób. Bezterminowo zamknięte zostało Muzeum Narodowe w Seulu, gdzie u jednego z pracowników wykryto koronawirusa.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

10 wydarzeń w sierpniu i 15 we wrześniu odwołało Seulskie Centrum Sztuki. Z powodu zakażenia koronawirusem jednego z muzyków, zawieszono też koncerty seulskich filharmoników. W Korei Południowej, w związku ze wzrostem liczby zakażeń zawieszono program wspierania instytucji kultury poprzez dystrybucję kuponów umożliwiających zakup biletów po niższej cenie. Od początku tego roku straty sektora kultury, turystyki i sportu w Korei Południowej szacowane są na prawie 6 miliardów dolarów amerykańskich.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies