Logo Radio Łódź

887 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 47 w regionie łódzkim [RAPORT]

W ciągu ostatniej doby zanotowano 887 nowych zakażeń koronawirusem, poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Według danych resortu w ciągu ostatniej doby zmarło 16 kolejnych osób, w tym jedna z Łodzi i jedna ze Zgierza.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 64 tys. 689. Dzisiaj (27 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 887 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 47 nowych zakażeń koronawirusem. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw małopolskiego (233), śląskiego (118) i mazowieckiego (107).

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 16 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich jedna osoba z Łodzi i jedna ze Zgierza. Większość osób zmarłych miała choroby współistniejące. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 010 osób, z czego 232 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z COVID-19 wyleczono 698 osób. Łącznie od początku epidemii wyzdrowiało 44 tysiące 097 pacjentów zakażonych koronawirusem.

  • Do leczenia pacjentów z COVID-19 wykorzystywanych jest obecnie 2 tysiące 185 łóżek szpitalnych oraz 82 respiratory.

  • Ponadto Ministerstwo Zdrowia przekazało, że 8 tysięcy 984 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, a 101 tysięcy 678 przebywa w kwarantannie.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Koronawirus wykryto u pacjenta w Piotrkowie oraz u pracownicy w bełchatowskim urzędzie skarbowym. Oddział Gastrologiczny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim wstrzymał przyjęcia. Stało się to po wykryciu koronawirusa u jednego z pacjentów. Zakażenie wykryto też w Urzędzie Skarbowym w Bełchatowie. Czytaj więcej

Sala Obsługi Klientów ZUS na Bałutach została zamknięta do odwołania. Ma to związek z obecną sytuacją epidemiczną. Jak wyjaśnia rzeczniczka ZUS regionu łódzkiego, Monika Kiełczyńska, zamknięcie SOK w ZUS-ie na Bałutach, nie oznacza, że nie da się nic załatwić. - Wnioski oraz dokumenty będzie można złożyć bez osobistego kontaktu z pracownikiem do specjalnej skrzynki na dokumenty. Czytaj więcej

Szczepionki przeciw grypie będą refundowane. Ministerstwo zdrowia opublikowało, pierwszą po wybuchu epidemii, listę leków refundowanych. Wynika z niej, że dla wielu grup szczepionki przeciw grypie będą bezpłatne lub z refundacją. Ma to zachęcić do szczepień i chronić jesienią przed podwójną infekcją - grypy i koronawirusa. Czytaj więcej

Źródłem ostatnich nowych zakażeń w Łodzi są głównie dwa wesela, które były zorganizowane w restauracjach. W weekend liczba osób zakażonych w mieście wzrosła o ponad pięćdziesiąt. Badania obu ognisk dopiero się zaczynają - mówi łódzki powiatowy inspektor sanitarny Urszula Jędrzejczyk. Czytaj więcej

Łódzkie żłobki są już szykowane na nowy rok. Od września łódzkie żłobki miejskie będą mogły przyjąć 2 tys. 350 małych podopiecznych. Nie wiadomo jeszcze, ile dzieci rodzice będą chcieli tam posłać, ale na pewno rzeczywistość w tych placówkach będzie wyglądała inaczej. Czytaj więcej

Zakazy lotów na razie nie zostaną poszerzone o kolejne kraje. Rząd zrezygnował z wprowadzenia listy 63 krajów, która miała obowiązywać od jutra. W myśl tymczasowych regulacji, nadal będzie aktualna lista 44 krajów z zakazem regularnego ruchu pasażerskiego. Będą one obowiązywać do pierwszego września.

Oznacza to, że do końca wakacji nie wejdzie w życie zakaz ruchu lotniczego między Polską a Albanią, Maltą, czy Hiszpanią. Takie obostrzenia przewidywał projekt opublikowany w ostatni piątek.

Polscy turyści przebywający w tych krajach będą mogli swobodnie powrócić do Polski wcześniej zaplanowanymi rejsami. Wprowadzenie listy z krajami, które są celem polskich turystów, wiązałoby się z koniecznością uruchomienia specjalnych rejsów czarterowych, które umożliwiłyby powrót polskich obywateli do kraju. Nowy projekt przewidywał też zniesienie zakazu lotów do Chorwacji, Rosji i Chin.

Decyzją ministra edukacji narodowej, po miesiącach zdalnego nauczania, edukacja będzie się odbywała tradycyjnie, tak jak przed pandemią. To wyzwanie dla dyrektorów, nauczycieli i młodych ludzi. Samorządy, które prowadzą szkoły, starają się, by opracowane i przyjęte procedury zapewniły wszystkim bezpieczeństwo.

Kupiono płyny i urządzenia do dezynfekcji rąk. Zalecane, chociaż nieobowiązkowe, jest noszenie maseczek albo przyłbic. W Radomiu przygotowaniami do powrotu uczniów do szkolnych ławek zajmuje się zespół zarządzania kryzysowego - tłumaczy Michał Michalski sekretarz Miasta Radomia.

Pierwszy, szkolny dzwonek poprzedzają konsultacje wszystkich instytucji i służb, które odpowiadają za zdrowotne bezpieczeństwo. W razie wątpliwości czy pytań można zwrócić się do sanepidu. Pracownicy stacji podpowiedzą, które z wprowadzonych zasad są skuteczne i minimalizują niebezpieczeństwo zakażenia - zapewnia Witold Barwicki, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

1 września w szkolnych ławkach powinno zasiąść ponad 4,5 miliona uczniów.

O korzystanie ze szczepień przeciwko grypie zaapelował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że mają one uchronić przed zachorowaniami na grypę, która w początkowym etapie infekcji może być mylona z zakażeniem koronawirusem.

Wiceminister Kraska poinformował, że od 1 września dostępne będą w połowie refundowane szczepionki dla dzieci między 3. a 5. rokiem życia. Z podobnej refundacji będą mogły skorzystać osoby poniżej 65. roku życia, które mają choroby współistniejące, między innymi kardiologiczne, obniżoną odporność czy choroby układu oddechowego.

Z kolei dla osób powyżej 75. roku życia szczepionka na grypę będzie refundowana w 100 procentach. 

Koronawirus na świecie: 

We Włoszech planowane na 14 września otwarcie szkół może się opóźnić, bo sytuacja epidemiologiczna systematycznie się pogarsza. Do tej pory nie udało się uzgodnić, czy uczniowie mają nosić maseczki i jak będą dojeżdżać do szkół.

We Włoszech szkolnictwo i służba zdrowia podlegają władzom regionalnym. Wczorajsze negocjacje rządu z gubernatorami zakończyły się fiaskiem. Kością niezgody jest to, czy i kiedy uczniowie powinni nosić maseczki. Eksperci i część gubernatorów wskazują, że młodzież nie może nosić maseczek bez przerwy przez kilka godzin. Dostawy dwóch i pół miliona jednoosobowych ławek, które mają zapewnić bezpieczeństwo w klasach, zakończą się pod koniec października.

Nie udało się ustalić zasad, których uczniowie powinni przestrzegać dojeżdżając do szkoły i wracając do domu. Istnieją obawy, że w komunikacji publicznej zachowanie dystansu społecznego będzie niemożliwe.14 września we Włoszech naukę powinno rozpocząć ponad 8 milionów uczniów.

Niemcy zamierzają zaostrzyć ograniczenia epidemiczne z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Propozycja obejmuje m.in. przedłużenie zakazu zgromadzeń do końca roku.

Zakaz zgromadzeń obecnie obowiązuje w Niemczech do końca października. Zgodnie z nową propozycją, którą kanclerz Angela Merkel przedstawiała przed spotkaniem z szefami krajów związkowych, zostałby on wydłużony co najmniej do końca roku. Zakaz obejmuje koncerty, festiwale oraz imprezy sportowe, w tym mecze piłkarskie.

Nowe przepisy mają ograniczyć także liczbę uczestników spotkań prywatnych. W miejscach publicznych, takich jak restauracje, wprowadzony ma zostać limit do 50 osób, a w domach - do 25 osób. Propozycja zakłada także wprowadzenie grzywny w wysokości 50 euro dla osób, które nie przestrzegają nakazu noszenia maseczki.
Nowe ograniczenia mają obowiązywać na terenie całych Niemiec.

Instytut Roberta Kocha poinformował, że od wczoraj w Niemczech potwierdzono 1 507 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia zmarło kolejnych 5 osób. Od początku epidemii w Niemczech potwierdzono 237 936 zakażeń koronawirusem, z czego zmarło 9 285 zakażonych osób.

Władze Korei Południowej poinformowały o największej dobowej liczbie zakażeń koronawirusem w tym kraju od marca. Dziś potwierdzono tam 441 nowych przypadków. Seul pod koniec tygodnia podejmie decyzję o ewentualnym zaostrzeniu reżimu sanitarnego.

Spośród 441 nowych zakażeń koronawirusem w Korei Południowej, zaledwie siedem stwierdzono u podróżnych. Pozostałe to zakażenia lokalne.

To największa liczba nowych przypadków Covid-19 w Korei Południowej od początku marca. Państwo to przeszło pierwszą falę koronawirusa w lutym i marcu tego roku. Dzięki programowi masowych testów, pod koniec kwietnia przez kilka dni nie notowano nowych zakażeń lokalnych.

Obecna fala epidemii związana jest z działalnością konserwatywnej grupy religijnej w Seulu, a także antyrządową manifestacją, która w połowie sierpnia miała miejsce w Seulu.
W Korei Południowej obowiązuje 2. stopień zagrożenia epidemicznego. Może on być podniesiony do najwyższego, jeśli przez dwa tygodnie m.in. liczba nowych przypadków utrzymuje się powyżej stu.

W Seulu już teraz do 11 września zamknięto szkoły. Jeśli wprowadzony zostanie 3. poziom zagrożenia epidemicznego, zakazane będą wszelkie zgromadzenia powyżej 10 osób. Dotyczyć to będzie także otwartych jeszcze szkół, gdzie w klasach jednocześnie będzie mogło przebywać maksymalnie 10 osób.

Na Litwie, Łotwie i w Estonii przybywa osób zakażonych koronawirusem. Łotysze poinformowali, że wkrótce mogą nałożyć obowiązkową kwarantannę dla Litwinów przybywających do ich kraju.

Na Litwie wczoraj stwierdzono 32 nowe zakażenia koronawirusem, na Łotwie 18, a w Estonii - 17. W przypadku ostatnich dwóch państw są to najwyższe dobowe liczby nowych przypadków patogenu w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Na Litwie wskaźnik zachorowań zbliża się do 16 na sto tysięcy mieszkańców, co oznacza, że pozostałe dwa państwa bałtyckie mogą wkrótce nałożyć obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla Litwinów, którzy będą chcieli do nich przyjechać. Premier Saulius Skvernelis oświadczył, że jego rząd nie będzie starał się o to, aby Łotwa i Estonia zrobiły wyjątek dla mieszkańców Litwy. Przyznał jednak, że gdyby pozostałe dwa państwa bałtyckie nałożyły obowiązek izolacji, litewska branża turystyczna bardzo by ucierpiała. Litewskie władze podały też wczoraj, że rozważą możliwość skrócenia czasu przymusowej izolacji osób powracających z krajów dotkniętych koronawirusem.

Na Litwie dotychczas koronawirusem zakaziło się 2726 osób. Na Łotwie - 1360, a w Estonii - 2311.

Na Ukrainie zarejestrowano największą jak do tej pory dobową liczbę nowych zgonów spowodowanych przez COVID- 19. Na wysokim poziomie utrzymuje się też liczba zakażeń koronawirusem. Jak informuje ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia, w ciągu ostatnich 24-ech godzin w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 49 osób. Testy wykazały też 1974 nowe zakażenia SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych przypadków, bo 220 wykryto w ukraińskiej stolicy, 218 - w obwodzie charkowskim i 203 - w sąsiadującym z Polską obwodzie lwowskim.

Rośnie też liczba osób hospitalizowanych - obecnie jest ona na Ukrainie niemal dwa razy wyższa, niż było to jeszcze w połowie lipca. W szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem znajduje się ponad 6 i pół tysiąca osób, a wśród nich była premier Julia Tymoszenko, której stan określany jest jako ciężki. Wczoraj ukraińskie władze w związku z pandemią wprowadziły zakaz wjazdu dla cudzoziemców od 29 sierpnia do 28 września.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies