Logo Radio Łódź

Prawie 800 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej w trzech województwach [RAPORT]

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, ciągu ostatniej doby zanotowano 791 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim i śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejne 39 osób. Według danych resortu w ciągu ostatniej doby zmarło 9 kolejnych osób.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 65 tys. 480. Dzisiaj (28 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 791 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 39 nowych zakażeń koronawirusem. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (139), mazowieckiego (130) i śląskiego (104). 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 9 kolejnych chorych na COVID-19. Większość osób zmarłych miała choroby współistniejące. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 18 osób, z czego 232 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z COVID-19 wyleczono 688 osób. Łącznie od początku epidemii wyzdrowiało 44 785 pacjentów zakażonych koronawirusem.

  • Ponadto Ministerstwo Zdrowia przekazało, że 8 893 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, a 101 tysięcy 547 przebywa na kwarantannie.

  • Do leczenia pacjentów z koronawirusem wykorzystywanych jest obecnie 89 respiratorów oraz 2 221 łóżek szpitalnych.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był prezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej Adam Kaźmierczak. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o starcie 1 ligi, w której w tym roku będą grały aż trzy drużyny z regionu łódzkiego. Sezon będzie wyjątkowy z uwagi na epidemię. Czytaj więcej

Posłuchaj całej Rozmowy Dnia i dowiedz się więcej: 

U jednego z funkcjonariuszy piotrkowskiej komendy policji stwierdzono zakażenie koronawirusem. To policjant z ruchu drogowego. Czytaj więcej

Koronawirus wykryto u pacjenta w Piotrkowie oraz u pracownicy w bełchatowskim urzędzie skarbowym. Oddział Gastrologiczny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim wstrzymał przyjęcia. Stało się to po wykryciu koronawirusa u jednego z pacjentów. Zakażenie wykryto też w Urzędzie Skarbowym w Bełchatowie. Czytaj więcej

Sala Obsługi Klientów ZUS na Bałutach została zamknięta do odwołania. Ma to związek z obecną sytuacją epidemiczną. Jak wyjaśnia rzeczniczka ZUS regionu łódzkiego, Monika Kiełczyńska, zamknięcie SOK w ZUS-ie na Bałutach, nie oznacza, że nie da się nic załatwić. - Wnioski oraz dokumenty będzie można złożyć bez osobistego kontaktu z pracownikiem do specjalnej skrzynki na dokumenty. Czytaj więcej

Czytaj także: Rozszerzona strefa czerwona koronawirusa w Łódzkiem

Szczepionki przeciw grypie będą refundowane. Ministerstwo zdrowia opublikowało, pierwszą po wybuchu epidemii, listę leków refundowanych. Wynika z niej, że dla wielu grup szczepionki przeciw grypie będą bezpłatne lub z refundacją. Ma to zachęcić do szczepień i chronić jesienią przed podwójną infekcją - grypy i koronawirusa. Czytaj więcej

Źródłem ostatnich nowych zakażeń w Łodzi są głównie dwa wesela, które były zorganizowane w restauracjach. W weekend liczba osób zakażonych w mieście wzrosła o ponad pięćdziesiąt. Badania obu ognisk dopiero się zaczynają - mówi łódzki powiatowy inspektor sanitarny Urszula Jędrzejczyk. Czytaj więcej

Łódzkie żłobki są już szykowane na nowy rok. Od września łódzkie żłobki miejskie będą mogły przyjąć 2 tys. 350 małych podopiecznych. Nie wiadomo jeszcze, ile dzieci rodzice będą chcieli tam posłać, ale na pewno rzeczywistość w tych placówkach będzie wyglądała inaczej. Czytaj więcej

Sprawdzono przestrzeganie zaleceń epidemiologicznych w zakładach pracy

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg powiedziała w Polskim Radiu 24, że Państwowa Inspekcja Pracy sprawdziła przestrzeganie zaleceń epidemiologicznych już w 12 tys. zakładów pracy. Jak dodała, szczególny nacisk jest położony na sprawdzanie miejsc pracy w strefach żółtych i czerwonych.

- Oczywiście zostały nałożone mandaty. Zostały także przekazane powiadomienia dla inspekcji sanitarnej, jeżeli inspektorzy dostrzegli, że łamane jest bezpieczeństwo i higiena pracy, czy też reżimy sanitarne, które powinny w zakładach pracy obowiązywać w związku z epidemią koronawirusa - powiedziała minister Marlena Maląg.

Jak mówił wczoraj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, siedem powiatów jest oznaczonych kolorem czerwonym. Są to powiaty nowotarski i Nowy Sącz z województwa małopolskiego, z Łódzkiego wieluński, oraz pajęczański i łowicki, a także powiaty lipski z województwa mazowieckiego i kolski z Wielkopolskiego.

Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że wśród jedenastu powiatów oznaczonych kolorem żółtym jest między innymi powiaty rybnicki i kłobucki z województwa śląskiego. Do listy żółtej zaliczono także Kraków, powiaty tatrzański, nowosądecki i limanowski z Małopolski oraz powiaty przemyski, żuromiński, kartuski, konecki i bartoszycki.

Skrócenie okresu kwarantanny jest bezpieczne?

Dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie profesor Tomasz Hryniewiecki twierdzi, że skrócenie okresu kwarantanny jest bezpieczne. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że ma ona teraz trwać 10 dni, a nie 14 - jak wcześniej. Zrezygnowano też z przeprowadzania testów u osób kończących kwarantannę.

To bardzo dobre decyzje - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie. Tłumaczył, że o COVID-19 wiemy coraz więcej.

Minister Adam Niedzielski argumentował, że krótsza kwarantanna nie wpływa negatywnie na liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Szef resortu zdrowia tłumaczył też, że nowe wytyczne są oparte o standardy ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia i mają na celu przygotowanie infrastruktury polskiej służby zdrowia na możliwą drugą falę epidemii koronawirusa.

Edukacja od nowego roku szkolnego tradycyjna, jak przed pandemią

Decyzją ministra edukacji narodowej, po miesiącach zdalnego nauczania, edukacja będzie się odbywała tradycyjnie, tak jak przed pandemią. To wyzwanie dla dyrektorów, nauczycieli i młodych ludzi. Samorządy, które prowadzą szkoły, starają się, by opracowane i przyjęte procedury zapewniły wszystkim bezpieczeństwo.

Kupiono płyny i urządzenia do dezynfekcji rąk. Zalecane, chociaż nieobowiązkowe, jest noszenie maseczek albo przyłbic. W Radomiu przygotowaniami do powrotu uczniów do szkolnych ławek zajmuje się zespół zarządzania kryzysowego - tłumaczy Michał Michalski sekretarz Miasta Radomia.

Pierwszy, szkolny dzwonek poprzedzają konsultacje wszystkich instytucji i służb, które odpowiadają za zdrowotne bezpieczeństwo. W razie wątpliwości czy pytań można zwrócić się do sanepidu. Pracownicy stacji podpowiedzą, które z wprowadzonych zasad są skuteczne i minimalizują niebezpieczeństwo zakażenia - zapewnia Witold Barwicki, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

1 września w szkolnych ławkach powinno zasiąść ponad 4,5 miliona uczniów.

Koronawirus na świecie

Na Ukrainie rośnie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby SARS-CoV-2 zdiagnozowano ich niemal 2,5 tysiąca. Ostatniej doby na Ukrainie wykonano ponad 41 tysięcy testów. Wykazały one 2438 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To jak, do tej pory, najwyższa liczba nowych zakażeń. Zanotowano też 48 przypadków śmiertelnych. Do szpitala, z powodu covid-19 trafiło niemal 500 osób. Najwięcej nowych przypadków ostatniej doby zdiagnozowano w ukraińskiej stolicy. Wykryto tam 251 zakażeń. Dużą liczbę nowych zakażeń zanotowano także w obwodach tarnopolskim, charkowskim, lwowskim, odeskim i iwano-frankowskim. W związku z epidemią ukraińskie władze od dziś zamknęły granice państwa dla cudzoziemców.

Zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia uda się do Wuhan, aby rozpocząć śledztwo w sprawie przyczyn pandemii koronawirusa - poinformował szef tej organizacji. Patogen po raz pierwszy wykryto właśnie w tym chińskim mieście. Chińskie władze utrzymują jednak, że nie oznacza to - iż koronawirus pochodzi z Chin. Kwestia pochodzenia koronawirusa w ostatnich miesiącach budzi coraz większe kontrowersje. Chińskie władze oskarżają bowiem część państw zachodnich, m.in. Stany Zjednoczone i Australię o próby upolitycznienia śledztwa w sprawie przyczyn pandemii. Choć Chiny jako pierwsze poinformowały o zakażeniach patogenem w Wuhan, których źródłem był targ owoców morza, to jednocześnie twierdzą, że nie jest to dowodem na pochodzenie patogenu. Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że do Wuhan uda się międzynarodowa grupa ekspertów, którzy rozpoczną śledztwo w sprawie przyczyn pandemii. Chińskie władze krytykowane były za ukrywanie informacji o koronawirusie w początkowej fazie pandemii. W opinii części analityków WHO bezkrytycznie podchodziła zaś do informacji przekazywanych przez chińskie instytucje. Chiny odpierają te oskarżenia twierdząc, że część państw wykorzystuje pandemię do prób osłabienia pozycji Chin na świecie. Wcześniej misję w Chinach zakończyli eksperci WHO, którzy odpowiedzialni byli za określenie harmonogramu i zakresu prac międzynarodowej grupy śledczych.

Od północy 28 sierpnia cudzoziemcy nie mogą wjechać na terytorium Ukrainy. Taką decyzję podjął ukraiński rząd. Jest to związane ze wzrastająca liczbą nowych zakażeń koronawirusem. O zamiarze zamknięcia granic ukraińskie władze informowały wcześniej. Zapowiadano, że stanie się to od 29 sierpnia. Jednak na wieczornym posiedzeniu rady ministrów zdecydowano, że ograniczenia wprowadzone będą już od północy z czwartku na piątek. Na terytorium Ukrainy nie będą mogli wjechać cudzoziemcy z wyjątkiem m.in. najbliższych członków rodzin Ukraińców, osób posiadających zezwolenie na pracę na Ukrainie, uczących się tam, oraz posiadających stałe, lub czasowe karty pobytu. Sytuacja epidemiologiczna nad Dnieprem jest coraz gorsza. Codziennie wykrywanych jest około 2 tysięcy nowych zakażeń. Według prognoz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego do końca października ogólna liczba zakażeń może się potroić w stosunku do obecnej i wynieść około 360 tysięcy przypadków. Wcześniej ukraińskie władze wyrażały obawy w związku ze zbliżającym się żydowskim świętem Rosz ha - Szana, na które tradycyjnie co roku do miasta Humań w obwodzie czerkaskim, przybywa kilkadziesiąt tysięcy chasydów, co mogło zaostrzyć sytuację epidemiologiczną.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 5 osób zakażonych koronawirusem, 8 mniej niż wczoraj. Znów wzrosła liczba nowych przypadków. Dziś wykryto ponad 1400 nowych przypadków, kilkadziesiąt więcej niż wczoraj. Liczba leczących się na koronawirusa wzrosła do niemal 22 tysięcy osób. Tydzień temu było ich 6 tysięcy mniej. Większość przechodzi chorobę w domu bez objawów. W szpitalach leczy się ponad tysiąc osób, w tym blisko 70 na oddziałach intensywnej terapii. Liczba hospitalizowanych utrzymuje się od kilku dni na tym samym poziomie. Tylko w jednym z 20 regionów nie stwierdzono nowych przypadków. W czterech było ich ponad 100. Większość zakażeń powodują powracający z wakacji zagranicą lub na Sardynii. Eksperci mają nadzieję, że sytuacja poprawi się w przyszłym tygodniu, gdy większość Włochów powróci z urlopów.

Europa wkracza w trudny czas, gdy otwierane są szkoły, ale sale szkolne to nie są miejsca znaczące w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jest coraz więcej dowodów na to, że do zakażeń wśród młodych ludzi dochodzi najczęściej podczas spotkań towarzyskich- mówił podczas spotkania z dziennikarzami Hans Kluge, szef europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia. Podkreślał. że :"nie można otwierać społeczności bez otwierania najpierw szkół". Hans Kluge przyznał, że dzieci odgrywają pewną rolę w przekazywaniu koronawirusa, ale największym problemem jest właśnie towarzyskie gromadzenie się młodych ludzi. Dyrektor WHO Europa powiedział też, że teraz, przed zimą, trzeba myśleć o ludziach starszych i namawiać ich do szczepienia się na grypę. "Młodzież niekoniecznie umiera z powodu COVID-19, ale zimą młodzi będą mieć dłuższy i bliższy kontakt z ludżmi starszymi"- mówił Hans Kluge.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies