Logo Radio Łódź

550 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 31 w Łódzkiem [RAPORT]

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, ciągu ostatniej doby zanotowano 550 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim i śląskim. W Łódzkiem zakażone jest kolejnych 31 osób. Według danych resortu w ciągu ostatniej doby zmarło 19 kolejnych osób, w tym jedna z Łodzi.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 67 tys. 922. Dzisiaj (1 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 550 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 31 nowych zakażeń koronawirusem. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (136), mazowieckiego (89) i śląskiego (53), 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 19 chorych na COVID-19. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 58 osób, z czego 233 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiało 446 osób. Łącznie w Polsce takich osób jest 47 tysięcy 030.

  • Resort zdrowia poinformował, że liczba łóżek zajętych przez pacjentów zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 2 tysiące 138, a liczba zajętych respiratorów 86.

  • W kwarantannie czyli 96 tysięcy 888 osób, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 7 tysięcy 929 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Miasto sfinansuje badania łodzian na obecność koronawirusa. Z budżetu Łodzi zostaną sfinansowane wymazy i badania dla dwóch tysięcy łodzian. Jak zapewnia dyrektor Departamentu Polityki Społecznej UMŁ Robert Kowalik, jeżeli będzie taka potrzeba, liczba tych badań będzie zwiększona. Czytaj więcej

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Czytaj więcej

U jednego z funkcjonariuszy piotrkowskiej komendy policji stwierdzono zakażenie koronawirusem. To policjant z ruchu drogowego. Czytaj więcej

Czytaj także: Rozszerzona strefa czerwona koronawirusa w Łódzkiem

Koronawirus wykryto u pacjenta w Piotrkowie oraz u pracownicy w bełchatowskim urzędzie skarbowym. Oddział Gastrologiczny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim wstrzymał przyjęcia. Stało się to po wykryciu koronawirusa u jednego z pacjentów. Zakażenie wykryto też w Urzędzie Skarbowym w Bełchatowie. Czytaj więcej

Sala Obsługi Klientów ZUS na Bałutach została zamknięta do odwołania. Ma to związek z obecną sytuacją epidemiczną. Jak wyjaśnia rzeczniczka ZUS regionu łódzkiego, Monika Kiełczyńska, zamknięcie SOK w ZUS-ie na Bałutach, nie oznacza, że nie da się nic załatwić. - Wnioski oraz dokumenty będzie można złożyć bez osobistego kontaktu z pracownikiem do specjalnej skrzynki na dokumenty. Czytaj więcej

Szczepionki przeciw grypie będą refundowane. Ministerstwo zdrowia opublikowało, pierwszą po wybuchu epidemii, listę leków refundowanych. Wynika z niej, że dla wielu grup szczepionki przeciw grypie będą bezpłatne lub z refundacją. Ma to zachęcić do szczepień i chronić jesienią przed podwójną infekcją - grypy i koronawirusa. Czytaj więcej

44 kraje znalazły się na oficjalnej rządowej liście z nowym zakazem lotów

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie drugiego września. Zakazowi nie będą podlegać loty czarterowe.

Na nowej liście, która jest projektem rozporządzenia, znalazły się takie kraje, jak Hiszpania, Albania i Malta. Nie ma jednak Chorwacji i Francji. Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji, te dwa kraje znajdowały się listach ze względu na wysoki odsetek zakażeń koronawirusem. Mimo że ten wskaźnik nadal jest wysoki, rząd zrezygnował z umieszczenia ich w oficjalnym projekcie.

Znalazł się w nim także zapis wyłączający z zakazu samoloty czarterowe, które zostały wynajęte przez tour operatorów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. To otwiera możliwość organizowania wyjazdów na przykład na Wyspy Kanaryjskie, które administracyjnie należą do Hiszpanii.

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywało do 15 września.

Polskie koleje reagują na zamknięcie granic Węgier

W związku z ograniczeniem wjazdu na terytorium tego kraju, państwowy przewoźnik, spółka PKP Intercity wprowadza zmiany w kursowaniu swoich pociągów. Ograniczenia dotyczą wagonów sypialnych i kuszetek, które nie będą włączane do pociągu IC Chopin.

Spółka poinformowała także , że rząd Węgier wprowadza restrykcje dotyczące możliwości wjazdu obcokrajowców na terytorium kraju. Nie dotyczą one jedynie obywateli Węgier, bliskiej rodziny nieposiadającej obywatelstwa węgierskiego, oraz osób podróżujących w celach służbowych.

W związku z wprowadzonymi zmianami PKP Intercity umożliwi podróżnym zwrot biletów na połączenia na Węgry bez potrącenia, bez względu na ofertę w jakiej został zakupiony bilet. Zwrotu należy dokonać przed rozpoczęciem podróży. Natomiast zwrot za bilety częściowo wykorzystane oraz za bilety przedłożone do zwrotu po upływie terminu ważności odbywa się w drodze pisemnego wniosku. Podróżni mają także możliwość wymiany biletów z miejscami leżącymi lub sypialnymi na miejsca siedzące - również bez potrącania odstępnego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej przewoźnika.

Węgry zamykają swoje granice ze względu na obawę przed wzrostem zarażeń koronawirusem. Granice zostaną zamknięte na miesiąc. Także Ukraina w weekend zamknęła swoje granice dla obcokrajowców.

Terytorialsi rozwożą środki ochrony do szkół

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają dyrektorów szkół w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Od kilku dni terytorialsi angażują się w rozwożenie środków ochrony do placówek edukacyjnych.

Rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak tłumaczy, że są to działania w ramach trwającej od końca czerwca operacji "Trwała Odporność".

Główne zadania żołnierzy OT to transport maseczek i płynów dezynfekujących oraz środków ochrony osobistej. W razie potrzeby terytorialsi mogą również pobierać wymazy oraz przeprowadzić dekontaminację.

Żołnierze OT są również przygotowani na ewentualną ewakuację szkół, jeśli pojawi się w danej placówce przypadek koronawirusa. Obecnie w zadania na rzecz szkół jest zaangażowanych około dwóch tysięcy terytorialsów.

Pierwsze wypłaty pomocy w zwalczaniu skutków COVID-19 w rolnictwie

Pierwsze transze pomocy w zwalczaniu skutków koronawirusa wysłała poszkodowanym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To pomoc łączona ze wsparciem suszowym za poprzedni sezon.
Dotychczas rolnicy złożyli niemal 35 tysięcy wniosków ubiegając się o ponad 130 milionów złotych - oszacował prezes ARiMR Tomasz Nowakowski. Dodał, że równolegle trwa nabór wniosków: "Na to działanie łącznie mamy 400 milionów złotych. Jest wiele dróg wnioskowania. Można udać się do najbliższego oddziału Agencji i skorzystać z wrzutni na dokumenty. W razie potrzeby do dyspozycji będą pracownicy ARiMR.

Zachęcamy też do drogi internetowej, na przykład przez ePUAP" - powiedział prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja planuje uruchomienie kolejnego programu pomocy dla hodowców i sadowników w połowie września. Jej pula sięgnie miliarda złotych - dodał Tomasz Nowakowski. - Kierujemy tę pomoc do zajmujących się produkcją zwierzęcą, w tym drobiu, a także dla zajmujących się pielęgnacją kwiatów w szklarniach i tunelach foliowych. Maksymalna kwota wsparcia to 7 tysięcy euro. Spodziewamy się tu około 350 tysięcy wniosków - oszacował.

Z pierwszej transzy pomocy skorzystać będzie mogło ponad 52 tysiące rolników. Niezbędne jest złożenie wniosku do ARiMR.

 

Koronawirus na świecie

W Niemczech zanotowano w ciągu ostatniej doby 1218 przypadków koronawirusa. Zmarło czterech chorych.

Ogólna liczba zakażeń wynosi 243 tysiące 599. Zmarły 9 tysięcy 302 osoby. Najwięcej zakażeń zanotowano w Nadrenii Pólnocnej - Westfalii, a najmniej w graniczącej z Polską Meklemburgii - Pomorzu Przednim.

Na Ukrainie utrzymuje się wysoka liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2. Codziennie ukraińskie ministerstwo zdrowia donosi średnio o kolejnych 2 tysiącach zakażeń. Ostatniej doby odnotowano rekordową liczbę zachorowań w ukraińskiej stolicy.

Po wykonaniu 18 tysięcy testów na Ukrainie stwierdzono 2141 nowych zakażeń koronawirusem. To mniej niż rekord z przedwczoraj, kiedy to zdiagnozowano niemal 2,5 tysiąca nowych przypadków koronawirusa. Ostatniej doby najwięcej, bo 277 przypadków wykryto w Kijowie. To najwyższa, jak do tej pory, liczba zakażeń koronawirusem w ukraińskiej stolicy. Na drugim miejscu znalazł się obwód odeski ze 189, oraz obwód charkowski ze 187 nowymi przypadkami SARS-CoV-2.

W ciągu ostatniej doby na Węgrzech potwierdzono 292 przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował rządowy serwis poświęcony COVID-19. To najwięcej od wybuchu pandemii. Poprzedni rekord padł w kwietniu, kiedy Covid-19 zdiagnozowano u 210 osób. Dotychczas na Węgrzech wykryto 5961 zakażeń, zmarło 614 osób, a 3759 pacjentów wyzdrowiało. Od kilku dni nie było nowych zgonów. Liczba aktywnych zakażeń wzrosła do 1588, z tego 90 osób jest hospitalizowanych, 7 z nich jest podłączonych do respiratorów. Od 1 września cudzoziemcy nie będą mogli wjeżdżać na teren Węgier. Będzie to możliwe jedynie w wyjątkowych uzasadnionych przypadkach, ruch tranzytowy przez ten kraj będzie działał. Węgrzy powracający z zagranicy będą musieli udać się na 14-dniową kwarantannę, którą będą mogli opuścić wcześniej, jeżeli przedstawią dwa negatywne testy wykonane w odstępie dwóch dni. Rząd uzasadnił nowe przepisy wzrostem liczby zakażeń w Europie i zagrożeniem sprowadzenia wirusa z zagranicy.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 6 osób zakażonych koronawirusem, dwie więcej niż wczoraj. Spadła liczba wykrytych zakażeń, ale znów zwiększyła się nieco liczba hospitalizowanych.

Dziś wykryto blisko tysiąc nowych zakażeń, 370 mniej niż wczoraj. Jednak włoscy eksperci wskazują, że nie ma powodów do optymizmu, bo wykonano niecałe 60 tysięcy testów. Wczoraj zrobiono ich ponad 80 tysięcy, a przedwczoraj blisko 100 tysięcy. Odsetek negatywnych rezultatów testów wolno lecz stale rośnie. Można podejrzewać, że gdyby dziś wykonano 100 tysięcy testów, ponad 1400 dałoby wynik pozytywny.

Najwięcej nowych przypadków, 184, było znów w Kampanii. Zanotowany blisko 900 wyzdrowień. Liczba leczących się na koronawirusa przekroczyła 26 tysięcy. Większość przechodzi chorobę bez objawów. W szpitalach przebywa blisko 1300 osób, kilkadziesiąt więcej niż wczoraj.

Zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia uda się do Wuhan, aby rozpocząć śledztwo w sprawie przyczyn pandemii koronawirusa - poinformował szef tej organizacji. Patogen po raz pierwszy wykryto właśnie w tym chińskim mieście. Chińskie władze utrzymują jednak, że nie oznacza to - iż koronawirus pochodzi z Chin. Kwestia pochodzenia koronawirusa w ostatnich miesiącach budzi coraz większe kontrowersje. Chińskie władze oskarżają bowiem część państw zachodnich, m.in. Stany Zjednoczone i Australię o próby upolitycznienia śledztwa w sprawie przyczyn pandemii. Choć Chiny jako pierwsze poinformowały o zakażeniach patogenem w Wuhan, których źródłem był targ owoców morza, to jednocześnie twierdzą, że nie jest to dowodem na pochodzenie patogenu. Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że do Wuhan uda się międzynarodowa grupa ekspertów, którzy rozpoczną śledztwo w sprawie przyczyn pandemii. Chińskie władze krytykowane były za ukrywanie informacji o koronawirusie w początkowej fazie pandemii. W opinii części analityków WHO bezkrytycznie podchodziła zaś do informacji przekazywanych przez chińskie instytucje. Chiny odpierają te oskarżenia twierdząc, że część państw wykorzystuje pandemię do prób osłabienia pozycji Chin na świecie. Wcześniej misję w Chinach zakończyli eksperci WHO, którzy odpowiedzialni byli za określenie harmonogramu i zakresu prac międzynarodowej grupy śledczych. 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies