Logo Radio Łódź

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 68,5 tys. Zmarło kolejnych 20 osób [RAPORT]

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, ciągu ostatniej doby zanotowano 595 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, małopolskim i śląskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 34 osoby. Według danych resortu w ciągu ostatniej doby zmarło 20 kolejnych osób, w tym jedna z Łodzi.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 68 tys. 517. Dzisiaj (2 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 595 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 34 nowe zakażenia koronawirusem. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: mazowieckiego (133), małopolskiego (114) i śląskiego (63), 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 20 chorych na COVID-19. Wśród nich jest 89-letnia kobieta hospitalizowana w Łodzi. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 78 osób, z czego 236 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiało 835 osób. Łącznie w Polsce takich osób jest 47 tysięcy 865.

  • Resort zdrowia poinformował, że liczba łóżek zajętych przez pacjentów zakażonych koronawirusem wzrosła w ciągu doby o 30 i wynosi obecnie 2 tysiące 168, a liczba zajętych respiratorów zmniejszyła się o 3 - do 83.

  • W kwarantannie mamy o 224 osoby mniej niż wczoraj, czyli 96 tysięcy 664, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 8 tysięcy 145 osób. Ich liczba wzrosła o 216.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o początku roku szkolnego, ostatnich nawałnicach w regionie, a także o ponownym otwarciu szpitala w Zgierzu dla pacjentów bez COVID-19. Czytaj więcej

Eksperci radzą jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w szkołach i przedszkolach. Zdaniem dr Michała Matyjaszczyka z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, by dzieci nie pożyczały od siebie książek, czy przyborów warto sprawdzić ich plecaki przed wyjściem do szkoły. Warto także zapakować kanapki w papier lub folię i dodać jednorazowy kubeczek. Czytaj więcej

Wojewódzki Szpital w Zgierzu przestał być szpitalem jednoimiennym. Od początku epidemii koronawirusa leczeni w nim byli tylko pacjenci z COVID-19. Czytaj więcej

Nie wszyscy stosują się do nakazu noszenia maseczek w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym. Od 29 sierpnia taki obowiązek panuje w Łowiczu i Pajęcznie, od kilku tygodni w Wieluniu. Z powodu wzrostu zachorowań na koronawirusa przywrócono tam część obostrzeń, a funkcjonariusze patrolują ulice, upominają, a czasami sięgają po kary finansowe. Czytaj więcej

Zobacz także, Dochodzenia epidemiologiczne po uroczystościach weselnych

W powiatach należących do czerwonych stref zagrożenia policja powiększyła kontrole przestrzegania przez mieszkańców zasad. sanitarnych. W regionie łódzkim w czerwonej strefie sanitarnych obostrzeń są trzy powiaty wieluński, łowicki i pajęczański. Czytaj więcej

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Czytaj więcej

U jednego z funkcjonariuszy piotrkowskiej komendy policji stwierdzono zakażenie koronawirusem. To policjant z ruchu drogowego. Czytaj więcej

Rzecznik rządu P. Müller o piątkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że najbliższa Rada Gabinetowa będzie dotyczyć m.in. wymiany informacji w sprawie przygotowania państwa na najbliższe miesiące trwania epidemii. Prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej w związku z pandemią koronawirusa na piątek na godzinę 11. Spotkanie odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.

Piotr Müller zapewnił na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że prezydent monitoruje stan przygotowania kraju na najbliższe miesiące do edukacji szkolnej, czy sezonu grypowego. - W związku z tym, jak rozumiem intencje pana prezydenta, chce spotkać się, aby odebrać informacje w zakresie przygotowań w tych aspektach, żeby Rada Ministrów przedstawiła panu prezydentowi aktualny stan przygotowań poszczególnych jednostek oraz poinformowała o kwestiach gospodarczych - wyjaśnił.

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział wczoraj IAR, że Andrzej Duda chce wysłuchać informacji członków rządu o ich obecnych i planowanych na jesień działaniach związanych z walką z Covid-19. Jak dodał, do omówienia podczas posiedzenia Rady Ministrów pod przewodnictwem prezydenta jest kilka aktualnych tematów związanych z koronawirusem, oraz gospodarką.

44 kraje znalazły się na oficjalnej rządowej liście z nowym zakazem lotów

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie drugiego września. Zakazowi nie będą podlegać loty czarterowe.

Na nowej liście, która jest projektem rozporządzenia, znalazły się takie kraje, jak Hiszpania, Albania i Malta. Nie ma jednak Chorwacji i Francji. Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji, te dwa kraje znajdowały się listach ze względu na wysoki odsetek zakażeń koronawirusem. Mimo że ten wskaźnik nadal jest wysoki, rząd zrezygnował z umieszczenia ich w oficjalnym projekcie.

Znalazł się w nim także zapis wyłączający z zakazu samoloty czarterowe, które zostały wynajęte przez tour operatorów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. To otwiera możliwość organizowania wyjazdów na przykład na Wyspy Kanaryjskie, które administracyjnie należą do Hiszpanii.

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywało do 15 września.

Polskie koleje reagują na zamknięcie granic Węgier

W związku z ograniczeniem wjazdu na terytorium tego kraju, państwowy przewoźnik, spółka PKP Intercity wprowadza zmiany w kursowaniu swoich pociągów. Ograniczenia dotyczą wagonów sypialnych i kuszetek, które nie będą włączane do pociągu IC Chopin.

Spółka poinformowała także , że rząd Węgier wprowadza restrykcje dotyczące możliwości wjazdu obcokrajowców na terytorium kraju. Nie dotyczą one jedynie obywateli Węgier, bliskiej rodziny nieposiadającej obywatelstwa węgierskiego, oraz osób podróżujących w celach służbowych.

W związku z wprowadzonymi zmianami PKP Intercity umożliwi podróżnym zwrot biletów na połączenia na Węgry bez potrącenia, bez względu na ofertę w jakiej został zakupiony bilet. Zwrotu należy dokonać przed rozpoczęciem podróży. Natomiast zwrot za bilety częściowo wykorzystane oraz za bilety przedłożone do zwrotu po upływie terminu ważności odbywa się w drodze pisemnego wniosku. Podróżni mają także możliwość wymiany biletów z miejscami leżącymi lub sypialnymi na miejsca siedzące - również bez potrącania odstępnego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej przewoźnika.

Węgry zamykają swoje granice ze względu na obawę przed wzrostem zarażeń koronawirusem. Granice zostaną zamknięte na miesiąc. Także Ukraina w weekend zamknęła swoje granice dla obcokrajowców.

Koronawirus na świecie

Na Ukrainie ostatniej doby zdiagnozowano największą do tej pory liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Odnotowano też najwyższą liczbę przypadków śmiertelnych spowodowanych COVID-19.

Ostatniej doby na Ukrainie wykonano niemal 47 tysięcy testów na obecność SARS-CoV-2. Dzięki nim zdiagnozowano 2495 nowych zakażeń. To największa dobowa liczba nowych przypadków koronawirusa. Ukraina jest obecnie na 14 miejscu na świecie, jeśli chodzi o nowe zakażenia. Ostatniej doby z powodu Covid- 19 zmarło tam 51 osób. Najwięcej nowych przypadków - 332 - ,wykryto w Kijowie. To najwyższa liczba nowych zakażeń w ukraińskiej stolicy.

Od początku trwania epidemii, na Ukrainie, SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 125 tysięcy osób. 58 tysięcy wyzdrowiało. Według danych ministerstwa zdrowia zajęte jest 44 % łóżek szpitalnych przeznaczonych do leczenia SARS-CoV-2.

We Francji w ciągu ostatniej doby stwierdzono niemal pięć tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 1 września, jak wielu innych krajach europejskich, rozpoczął się nowy rok szkolny. W życie weszły także nowe przepisy.

Według ministerstwa zdrowia, w ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin zmarło kolejnych dziewiętnastu chorych, a tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do ponad trzydziestu i pół tysiąca. Cztery tysiące sześciuset chorych wciąż przebywa w szpitalach, z tej liczby czterysta dwadzieścia cztery osoby cierpiące na ostrą niewydolność górnych dróg oddechowych są umieszczone na oddziałach intensywnej terapii. To o piętnastu pacjentów więcej niż dobę wcześniej.

Zlokalizowano 53 nowe ogniska zakażeń. Tym samym jest ich we Francji w sumie 378, o ponad dwadzieścia więcej niż dzień wcześniej.

W takich warunkach, przy zachowaniu nadzwyczajnych środków ostrożności ponad dwanaście i pół miliona uczniów rozpoczęło rok szkolny. Niektórzy po półrocznej przerwie wrócili do szkolnych ław.

Od pierwszego września wszedł w życie obowiązek noszenia maseczek w miejscach pracy, a w regionie paryskim i nad Rodanem- także na ulicy.

Cudzoziemcy nie mogą wjeżdżać na Węgry w związku z ograniczeniami z powodu pandemii koronawirusa. Obywatele państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, będą mogli przekroczyć granicę za okazaniem negatywnego wyniku testu na COVID-19. Dla innych osób wjazd na Węgry będzie możliwy jedynie w uzasadnionych przypadkach. Przywrócono kontrolę graniczną. Węgierski rząd uzasadnił nowe przepisy wzrostem liczby zakażeń w Europie i zagrożeniem sprowadzenia wirusa z zagranicy. Przepisy te zostały jednak złagodzone dla obywateli krajów Grupy Wyszehradzkiej. Szef dyplomacji węgierskiej Péter Szijjártó (czyt. Sijarto) wczoraj wieczorem ogłosił, że obywatele Polski, Czech i Słowacji, którzy wcześniej zarezerwowali nocleg na Węgrzech, będą mogli wjechać na teren kraju, jeżeli przedstawią negatywny test na koronawirusa nie starszy, niż pięć dni. Peter Szijjártó podkreślił, że kraje wyszehradzkie skutecznie i w ścisłej współpracy ze sobą walczyły z pierwszą falą koronawirusa.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Cudzoziemcy będą mogli wjechać na Węgry uzyskując specjalne zezwolenie, jeżeli potrafią udowodnić, że celem wizyty jest między innymi postępowanie sądowe lub urzędowe, studia, ważne wydarzenia rodzinne, międzynarodowe wydarzenie sportowe, kulturalne czy religijne. Cudzoziemcy w tranzytowym ruchu osobowym mogą wjechać na terytorium Węgier, jeśli poddadzą się na granicy badaniu lekarskiemu i nie wykaże ono podejrzenia zakażenia COVID-19.

Na Węgrzech zdiagnozowano dziś 118 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, jedna osoba zmarła. Dotychczas w tym kraju wykryto 6 tysięcy 257 zakażeń, zmarło 616 osób, a 3 tysiące 821pacjentów wyzdrowiało.

Rok szkolny w Belgii rozpoczął się w specjalnym reżimie sanitarnym. Władze w Brukseli zdecydowały przed miesiącem, że wszyscy uczniowie wrócą do szkół, choć na początku sierpnia liczba zakażeń koronawirusem rosła. Od kilku tygodni odnotowano jednak tendencję spadkową. Średnia tygodniowa liczba osób, u których dziennie wykryto patogen, to obecnie 431. Spadła także liczba zgonów i przyjęć do szpitali. Od początku pojawienia się pandemii w Belgii zakażonych zostało ponad 85 tysięcy osób, potwierdzono ponad 9 tysięcy 800 zgonów.

Wszyscy uczniowie w Belgii, którzy mają ponad 12 lat, muszą nosić w szkołach maseczki ochronne. Nauczyciele zobowiązani są zakrywać usta i nos zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich. Tylko w przedszkolach wychowawcy nie muszą mieć maseczek. W związku z pandemią zdecydowano o częstym wietrzeniu klas i wyposażeniu szkół w środki do dezynfekcji. Wydzielone są także osobne wejścia i wyjścia, a w szkołach wyznaczone kierunki poruszania się, by zapewnić dystans społeczny. Jeśli chodzi o sposób postępowania przy wykrytych zakażeniach koronawirusem, to zdecydowano, że po odnotowaniu drugiego przypadku w klasie wszyscy jej uczniowie będą musieli przejść obowiązkową kwarantannę.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies