Logo Radio Łódź

400 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. 12 kolejnych przypadków i jeden zgon w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 400 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim, śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 12 osób. W ciągu ostatniej doby w szpitalu w Łodzi zmarła jedna osoba zakażona COVID-19.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 71 tys. 526. Dzisiaj (8 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 400 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 12 nowych zachorowań na COVID-19. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (97), mazowieckiego (52) i śląskiego (52).

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 12 chorych na COVID-19. Wśród nich jest 81-letni mężczyzna hospitalizowany w Łodzi. Większość osób miała choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 136 osób, z czego 240 w Łódzkiem. 

  • Od wczoraj wyzdrowiało 797 osób zakażonych koronawirusem. W sumie w Polsce jest 55 tysięcy 910 ozdrowieńców.

  • Resort zdrowia informuje, że obecnie z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywają 2 tysiące 42 osoby, z czego 81 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa 76 tysięcy 47 osób, a 7 tysięcy 10 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Szkoła podstawowa imienia Marii Konopnickiej w Byszewie koło Kutna, od jutra do piątku 11 września - przechodzi na zdalny tryb nauczania. Powodem takiej zmiany, kilka dni po rozpoczęciu roku szkolnego, jest wykrycie koronawirusa u jednej z nauczycielek. Czytaj więcej

Wieluń nie jest już w czerwonej strefie zakażeń koronawirusem. Spadła liczba zachorowań - zmniejszą się więc ograniczenia nałożone na mieszkańców. Czytaj więcej

Na zmianę zasad kwarantanny osób zakażonych i z podejrzeniem koronawirusa oczekiwali specjaliści chorób zakaźnych. Ich zdaniem skrócenie czasu kwarantanny i izolacji jest uzasadnione medyczne. Czytaj więcej

W powiecie wieruszowskim nauczycielka w Szkole Podstawowej w Wójcinie jest zakażony koronawirusem. Placówka funkcjonuje normalnie. Nauczycielka mieszkająca w powiecie wieluńskim nie miała kontaktu z dziećmi. Czytaj więcej

Zobacz też: Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach?

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Czytaj więcej

Mieszkańcy Łowicza mogą już poruszać się po ulicach bez maseczek. Od dzisiaj miasto z ze strefy czerwonej wróciło po tygodniu do strefy żółtej. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od dzisiaj obszarem czerwonym objęte są w Polsce 3 powiaty - Nowy Sącz, Limanowski i znajdujący się w woj łódzkim powiat pajęczańskiCzytaj więcej

 Wiadomo już jak ma wyglądać jesienią postępowanie pacjenta a także lekarza rodzinnego w przypadku kiedy podejrzewa u chorego Covid19. Po piątkowym wystąpieniu ministra zdrowia pojawiły się poważne wątpliwości ale wczoraj resort zdrowia uzgodnił z lekarzami jedną z najważniejszych kwestii - czyli kto i w jakich okolicznościach będzie kierował pacjentów na testy w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

O tym, a także sytuacji epidemicznej mówi Dorota Matyjasik:

Targi obronne w Kielcach w reżimie sanitarnym

Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach będzie inny, niż w poprzednich latach. Z powodu utrzymującej się epidemii COVID-19 imprezę skrócono i ograniczono dostęp szerokiej publiczności.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zostanie otwarty oficjalnie o godzinie 15.00 i potrwa do czwartku.

Prezes kieleckich targów Andrzej Mochoń przyznał, że organizacja MSPO w takich warunkach nie należała do łatwych zadań. Przypomniał, że w poprzednich latach wielu wystawców przyleżdżało z dalekich krajów. Teraz są one objęte obostrzeniami, często wrecz odcięte od świata z powodu zawiesenia połączeń lotniczych. Część wystawców zrezygnowała także dlatego, że w ich krajach zarówno wyjazd do Polski, jak i powrót z naszego państwa oznaczałby konieczność przejścia kwarantanny.

Mimo trudności ze zgromadzeniem tak dużej liczby wystawców, jak w latach ubiegłych, prezes Andrzej Mochoń zachęca do odwiedzenia hal wystawienniczych kieleckich targów. Zapewnia, że będzie to jedno z bardziej bezpiecznych miejsc w kraju. Prezes poinformował, że przed wejściem na teren targów ustawiono specjalne bramki do dekontaminacji. Każdy będzie przez nie musiał przejść, dzięki czemu zostanie odkażona skóra i włosy. Dodatkowo bramki zmierzą elektronicznie temperaturę.

W trakcie targów obronnych na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej zobaczymy śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, a także materiały wybuchowe oraz sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Firmy będą prezentować także uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz sprzęt obrony powietrznej i niezbędne uzbrojenie jednostek marynarek wojennych.

Podczas MSPO zaprezentują się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na stoiskach nie zabraknie też artykułów żywnościowych i urządzeń do przygotowywania posiłków dla żołnierzy.

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online. Udział w programie jest bezpłatny i skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Agata Sotomoska z kierowniczka działu edukacji filmowej Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego wyjaśnia, że program umożliwia dzieciom i młodzieży z całej Polski, nie tylko poszerzenie wiedzy filmowej. "Filmoteka Szkolna" umożliwia rozwijanie kluczowych kompetencji cyfrowych na przykład umiejętności krytycznego korzystania z informacji i danych, bezpiecznego komunikowania się za pośrednictwem mediów społecznościowych i tworzenia treści audiowizualnych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

Agata Sotomoska wyjaśnia, że program "Filmoteki Szkolnej" jest bardzo bogaty i różnorodny. Nauczyciele i uczniowie ze szkół, które dołączą do programu zyskają szansę korzystania z internetowych kursów i eksperckich webinariów oraz wymieniania najlepszych praktyk i pomysłów z innymi placówkami. Ponadto, będą mogli wziąć udział w cieszącym się wielką popularnością wśród młodzieży Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który w tym roku, odbędzie się formule online. Zaplanowano także różnorodne warsztaty poświęcone między innymi pracy filmowca, krytyka czy producenta. Zajęcia będą też poświęcone kulisom świata filmu, praktycznej pracy na planie, ćwiczeń operatorskich i aktorskich, dziennikarstwa, montażu materiałów, scenariusza.

Agata Sotomoska dodaje, że w ramach "Filmoteki Szkolnej" przygotowanych zostało 65 lekcji do których dobrano około 140 najważniejszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród wybranych tytułów są między innymi: "Wesele" Andrzeja Wajdy i "Lawy" Tadeusza Konwickiego, czy "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauze, a dla najmłodszych "Miś Uszatek" czy animacje oparte na wierszach Brzechwy.

Szczegóły dotyczące dołączenia do projektu oraz pełny program zajęć można znaleźć na stronie internetowej www.filmotekaszkolna.pl/akcja

 

 

Koronawirus na świecie

We Francji ukazał się raport w sprawie przeciwników noszenia maseczek. Autorzy dokumentu starali się nakreślić profil tych osób i podać przyczyny ich sprzeciwu Według autorów raportu opracowanego przez badaczy z Fundacji Jean Juresa, osoby, które podważają konieczność noszenia maseczek jako środka chroniącego przed koronawirusem, to w ponad jednej trzeciej kadra zarządzająca przedsiębiorstwami i wolnomyśliciele, a także działacze tak zwanego ruchu „żółtych kamizelek. Ich zdaniem z jednej strony maseczki są nie przydatne w zapobieganiu zakażeniu się koronawirusem i jednocześnie są one potencjalną wylęgarnią mikrobów. Część zapytanych o to osób twierdziła, że są one bezużyteczne gdyż epidemia się skończyła, bądź wręcz nigdy jej nie było. Według najnowszych notowań w ciągu doby stwierdzono ponad cztery tysiące nowych przypadków zachorowań, trzy dni temu było ich od dziewięciu do siedmiu tysięcy. Zlokalizowano także pięćdziesiąt osiem kolejnych ognisk koronawirusa.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 12 osób chorych na covid-19, 4 więcej niż wczoraj. Jest więcej zakażonych i hospitalizowanych. Sytuacja epidemiologiczna stale się pogarsza. Dziś wykryto ponad 1100 nowych przypadków, blisko 200 mniej niż wczoraj. Jednak wykonano tylko 52 tys. testów. Wczoraj zrobiono ich o połowę więcej. Stwierdzono ponad 200 wyleczeń. Liczba osób leczących się na koronawirusa znów znacznie wzrosła i zbliża się do 33 tysięcy Dziś nowe zakażenia stwierdzono w 18 z 20 regionów Włoch. Najwięcej, ponad 200, było ich w Kampanii na południu Włoch. W Lombardii było ich blisko dwieście, a w 6 dalszych regionach powyżej 100. Większość przechodzi chorobę lekko lub bez objawów. Liczba hospitalizowanych znowu wzrosła przekraczając 1700. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa ponad 140 pacjentów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Stan zdrowia byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, zakażonego koronawirusem, ulega poprawie. Berlusconi od czterech dni przebywa w szpitalu San Raffaele w Mediolanie. Choruje na wywołane patogenem dwustronne zapalenie płuc W biuletynie wydanym przez osobistego lekarza Berlusconiego, prof. Alberto Zangrillo, czytamy, że pacjent dobrze reaguje na zastosowane leczenie, oddycha samodzielnie i jego stan się poprawia. Prof. Zangrillo jest ordynatorem na oddziale intensywnej terapii szpitala San Raffaele. Ogromny niepokój lekarzy budził wiek Berlusconiego, który za 20 dni skończy 85 lat, a także to, że w przeszłości poważnie chorował na serce. Włoskie media, nie podając źródeł, informują, że prezydent Rosji Władimir Putin przesłał Silvio Berlusconiemu wynalezioną w Rosji szczepionkę przeciw koronawirusowi. Obaj politycy przyjaźnią się od kilkunastu lat. Szpital San Raffaele i najbliższe otoczenie Berlusconiego nie komentują tych doniesień. Silvio Berlusconi był najdłużej urzędującym premierem w powojennej historii Włoch.

Australijska policja zatrzymała kilkadziesiąt osób podczas protestów przeciwko obostrzeniom sanitarnym związanym z epidemią koronawirusa. Marsze protestacyjne odbyły się w kilku miastach Australii. W największym, zorganizowanym w Melbourne, uczestniczyło ponad 300 osób. W tym mieście 14 osób zatrzymano za naruszenie przepisów sanitarnych, a jedną - za napaść na policjanta. Wystawiono także ponad 15 mandatów. Melbourne to stolica stanu Wiktoria, w którym od sześciu tygodniu obowiązują ścisłe obostrzenia sanitarne związane ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. W tym regionie doszło do 75 procent zakażeń patogenem i 90 procent zgonów zanotowanych w całej Australii. Mieszkańcy stanu nie mogą wychodzić z domów, a w samym Melbourne obowiązuje godzina policyjna oraz zakaz zgromadzeń. Protestujący twierdzą, że restrykcje spowodowały liczne bankructwa lokalnych firm.

Do protestów przeciwko restrykcjom doszło także w Sydney, Brisbane, Adelaide i Perth. Wszędzie domagano się złagodzenia restrykcji. Protestujący nawołując do zniesienia licznych zakazów powoływali się na prawa człowieka. W Australii obowiązują ograniczenia w podróżowaniu między stanami. Premier Scott Morrison zapowiedział, że mogą zostać zniesione w ciągu trzech miesięcy, jeśli sytuacja epidemiczna zostanie opanowana. Planowane jest także uruchomienie połączeń lotniczych i morskich z Nową Zelandią, by wesprzeć gospodarkę, a w szczególności branżę turystyczną. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba zakażeń koronawirusem w Australii wzrosła trzykrotnie i przekroczyła 26 tysięcy. Zmarło prawie 750 osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies