Logo Radio Łódź

Ponad 500 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 13 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 506 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, wielkopolskim, mazowieckim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 13 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 72 tys. 453. Dzisiaj (10 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 506 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 13 nowych zachorowań na COVID-19. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (99), wielkopolskiego (76), mazowieckiego (68).

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 12 chorych na COVID-19. Wśród nich są 2 osoby hospitalizowane w Zgierzu. Większość osób miała choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 159 osób, z czego 242 w Łódzkiem. 

  • Od wczoraj wyzdrowiały 934 osoby zakażone koronawirusem. W sumie w Polsce jest 58069 ozdrowieńców.

  • Resort zdrowia informuje, że obecnie z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywają 1924 osoby, z czego 84 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa obecnie 83170 osób, a 7408 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Ponad 24 miliony złotych z funduszy europejskich trafi do domów pomocy społecznej w województwie łódzkim. Urząd Marszałkowski w Łodzi przekazał pieniądze 33 podmiotom prowadzącym domy. Czytaj więcej

Za nami pierwszy tydzień nauki w szkołach w nowym reżimie sanitarnym. Epidemia koronawirusa wymusiła szereg zmian w placówkach edukacyjnych, do których musieli przyzwyczaić się uczniowie i nauczyciele, ale też rodzice. Co się zmieniło i jak radzą sobie z tym wszyscy? Czytaj więcej

Wiadomo już, jak ma wyglądać postępowanie pacjenta, a także lekarza rodzinnego, w przypadku, kiedy podejrzewa u chorego zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Możliwość zwiedzania grupowego i uruchomienie stref gastronomicznych – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadziło zmiany w dotychczasowych wytycznych dla funkcjonowania instytucji kultury w czasie epidemii. Czytaj więcej

Na zmianę zasad kwarantanny osób zakażonych i z podejrzeniem koronawirusa oczekiwali specjaliści chorób zakaźnych. Ich zdaniem skrócenie czasu kwarantanny i izolacji jest uzasadnione medyczne. Czytaj więcej

Zobacz też: Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach?

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Czytaj więcej

 

W Senacie m.in. druga tarcza antykryzysowa dla turystyki

Dziś (10.09, g.11.00) rozpoczyna się pierwsze po parlamentarnych wakacjach posiedzenie Senatu. W porządku obrad jest między innymi nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To druga tarcza antykryzysowa dla branży turystycznej. Ustawa wprowadza rekompensaty za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne. Przewiduje też, że o wypłatę świadczeń postojowych będą mogli ubiegać się prowadzący działalność sezonową piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia 2019 roku i działalność wykonywali sezonowo nie dłużej niż dziewięć miesięcy w roku. Z postojowego będą mogli również skorzystać agenci turystyczni.

Senatorowie zajmą się też nowelizacją ustawy reprywatyzacyjnej. Ma ona usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazuje reprywatyzacji budynków z lokatorami.
W porządku obrad znajdzie się też senacki projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim, który określa zasady i tryb utworzenia oraz zasady funkcjonowania tego związku. Tworzyłyby go gminy województwa pomorskiego o silnych powiązaniach funkcjonalnych i zaawansowanych procesach urbanizacyjnych. W jego skład wchodziłyby te powiaty, których co najmniej połowa gmin należy do związku metropolitalnego, a także miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia i Sopot.

Senat ma też wysłuchać informacji ministra zdrowia na temat dostępności do świadczeń zdrowotnych w okresie epidemii koronawirusa i strategii działań w ochronie zdrowia w okresie jesienno-zimowym oraz informacji z ubiegłorocznej działalności Rzecznika Praw Dziecka.

Ministerstwo Zdrowia: ponad 1 mln 800 tysięcy szczepionek przeciwko grypie trafi na polski rynek

Ponad milion 800 tysięcy szczepionek przeciwko grypie trafi w tym roku na polski rynek - zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W Głównym Inspektoracie Sanitarnym zainaugurowano sezon szczepień przeciwko grypie. Pierwsze partie szczepionek już pojawiły się w aptekach i w większości zostały wykupione.

Wiceminister Maciej Miłkowski powiedział, że główne dostawy będą realizowane na przełomie września i października. Łącznie to milion 800 tysięcy szczepionek. Resort negocjuje też dodatkowe dostawy z koncernami farmaceutycznymi. "Szacujemy, że około 200 tysięcy na pewno uda nam się dokupić, ale trafią do aptek w grudniu" - dodał wiceminister.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas powiedział, że w tym roku sezon grypowy zbiega się z pandemią koronawirusa . Eksperci obawiają kumulacji zakażeń wywołanych wirusami grypy i SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności powinny zaszczepić się osoby w grup podwyższonego ryzyka - dodał szef GIS-u.

Ministerstwo zdrowia rozszerzyło od września listę osób uprawnionych o refundacji szczepionek przeciwko grypie. Szczepienia te będą dostępne bezpłatnie dla seniorów powyżej 75. roku życia. Z 50-procentową zniżką szczepionki mogą kupić osoby powyżej 65. roku życia oraz osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, między innymi: po transplantacji narządów, z chorobami układu krążenia, oddechowego, cukrzycą, kobiety w ciąży oraz dzieci od 2 do 5 lat, które będą miały refundowaną szczepionkę donosową.

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online. Udział w programie jest bezpłatny i skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Agata Sotomoska z kierowniczka działu edukacji filmowej Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego wyjaśnia, że program umożliwia dzieciom i młodzieży z całej Polski, nie tylko poszerzenie wiedzy filmowej. "Filmoteka Szkolna" umożliwia rozwijanie kluczowych kompetencji cyfrowych na przykład umiejętności krytycznego korzystania z informacji i danych, bezpiecznego komunikowania się za pośrednictwem mediów społecznościowych i tworzenia treści audiowizualnych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

Agata Sotomoska wyjaśnia, że program "Filmoteki Szkolnej" jest bardzo bogaty i różnorodny. Nauczyciele i uczniowie ze szkół, które dołączą do programu zyskają szansę korzystania z internetowych kursów i eksperckich webinariów oraz wymieniania najlepszych praktyk i pomysłów z innymi placówkami. Ponadto, będą mogli wziąć udział w cieszącym się wielką popularnością wśród młodzieży Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który w tym roku, odbędzie się formule online. Zaplanowano także różnorodne warsztaty poświęcone między innymi pracy filmowca, krytyka czy producenta. Zajęcia będą też poświęcone kulisom świata filmu, praktycznej pracy na planie, ćwiczeń operatorskich i aktorskich, dziennikarstwa, montażu materiałów, scenariusza.

Agata Sotomoska dodaje, że w ramach "Filmoteki Szkolnej" przygotowanych zostało 65 lekcji do których dobrano około 140 najważniejszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród wybranych tytułów są między innymi: "Wesele" Andrzeja Wajdy i "Lawy" Tadeusza Konwickiego, czy "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauze, a dla najmłodszych "Miś Uszatek" czy animacje oparte na wierszach Brzechwy.

Szczegóły dotyczące dołączenia do projektu oraz pełny program zajęć można znaleźć na stronie internetowej www.filmotekaszkolna.pl/akcja

 

Koronawirus na świecie

W Indiach odnotowano rekordowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem i zgonów nim spowodowanych. Dane tamtejszego ministerstwa zdrowia wskazują, że na COVID-19 zachorowało już ponad 4 miliony 400 tysięcy ludzi w całym kraju. W ciągu ostatniej doby przybyło prawie 96 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażeń, a na COVID-19 zmarło niecałe 1200 osób. To największy dobowy wzrost od miesiąca. W Indiach odnotowano już w sumie 75 tysięcy zgonów z powodu koronawirusa. Według statystyk, Indie mają największe przyrosty liczby zachorowań na świecie. Więcej zgonów odnotowano jedynie w Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Zakaz spotykania się w gronie większym niż sześć osób, strażnicy pilnujący, czy ludzie zachowują dystans społeczny i zalecenie: "unikajcie spotkań z innymi". Anglia zaostrzy zasady dotyczące koronawirusa. Premier Boris Johnson ostrzega, że sytuacja epidemiczna się pogarsza. "Musimy działać" - powiedział premier na specjalnej konferencji, odnosząc się do danych przedstawionych chwilę wcześniej przez towarzyszącego mu naczelnego lekarza Anglii. "Liczba zakażeń idzie w górę, a w ostatnich dniach zwiększa się gwałtowniej" - ostrzegł Chris Whitty. Dziś zanotowano niemal 2700 przypadków i osiem zgonów. Tydzień temu było to 1508 zakażeń i 10 zgonów. W związku z tym premier poinformował o nowej zasadzie: "nie możecie spotykać się w grupach liczących więcej niż sześć osób. Jeśli to zrobicie - złamiecie prawo" - ostrzegł szef rządu. Kara za złamanie zasad to 100 funtów, ale jeśli wykroczenie będzie się powtarzać, może wzrosnąć nawet do 3200 funtów.

Restauracje, puby i kawiarnie pozostaną otwarte, ale obowiązkowo będą musiały pobierać od klientów dane, na wypadek gdyby stały się ogniskiem koronawirusa. W centrach miast pojawią się specjalni strażnicy, którzy czuwać będą nad tym, by mieszkańcy przestrzegali zasad.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Jeszcze dwa miesiące temu premier zachęcał mieszkańców Wysp, by wracali do pracy. Rząd uruchomił na przykład program zniżek w restauracjach, by ożywić centra miast. Teraz Boris Johnson mówi mieszkańcom Anglii, by ograniczyli kontakty z innymi. "Powinniście zachowywać dystans od tych, z którymi nie mieszkacie. Nawet, jeśli to bliscy przyjaciele czy rodzina" - zalecał szef konserwatywnego rządu. Nowe zasady obowiązywać będą w Anglii od poniedziałku. Pozostałe części Królestwa - Walia, Szkocja i Irlandia Północna - same ustalają swoje reguły.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 14 osób zakażonych koronawirusem, 4 więcej niż wczoraj. Jest więcej nowych przypadków, osób zakażonych i hospitalizowanych. Dziś wykryto ponad 1400 nowych przypadków, ponad 60 więcej niż wczoraj. Podobnie jak wczoraj, wykonano ponad 90 tysięcy testów. Stwierdzono prawie 500 wyleczeń. Liczba osób leczących się wzrosła o niemal tysiąc i zbliża się do 35 tysięcy. Większość zakażonych nie wykazuje objawów i przebywa w izolacji w domu. Hospitalizowanych jest obecnie blisko 1800 osób, kilkanaście więcej niż wczoraj, z czego 150 na oddziałach intensywnej terapii. Nowe zakażenia stwierdzono we wszystkich regionach Włoch poza Doliną Aosty. Najwięcej, ponad 200, było ich w Kampanii.

Jak poinformowano, we Włoszech wynaleziono test na koronawirusa, który na podstawie analizy śliny daje odpowiedź po 4 minutach.

Dla publiczności otwarta jest krypta pod Notre-Dame. Była ona zamknięta przez półtora roku od pożaru katedry w kwietniu ubiegłego roku. Dyrektorka muzeum Carnavalet w Paryżu i krypty archeologicznej Valerie Guillaume, nie kryjąc zadowolenia z otwarcia obiektu, podkreśliła, iż fakt ten jest ważnym elementem na drodze do przywrócenia katedry Notre-Dame w dawnym jej kształcie.

Zwiedzający kryptę mają okazję obejrzenia resztek pamiątek z czasów galijsko-rzymskim, w tym częściowo zachowane łaźnie z tego okresu. Specjalnym wydarzeniem jest okolicznościowa wystawa poświęcona dwóm kluczowym postaciom dla wizerunku Notre-Dame - pisarzowi Wiktorowi Hugo i architektowi Viollet-Le-Duc’owi, który w dziewiętnastym wieku przez dwadzieścia lat kierował pracami renowacyjnymi. Kryptę można zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji biletów przez internet. Na powierzchni trwają prace mające przygotować operację odbudowy katedry - trwa likwidacja z jej wnętrza kilkuset ton rusztowań stopionych w czasie pożaru.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies