Logo Radio Łódź

Kolejny wzrost zakażeń koronawirusa w Polsce. Ponad 800 nowych przypadków [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 837 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, pomorskim, małopolskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 41 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 76 tys. 571. Dzisiaj (17 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 837 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 41 nowych zachorowań na COVID-19. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 16 chorych na COVID-19. Wśród nich są 3 osoby hospitalizowane w Zgierzu. Większość osób miała choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 253 osoby, z czego 250 w Łódzkiem.

  • W ciągu doby w Polsce wyzdrowiało 615 osób, które były zakażone koronawirusem. Tym samym liczba ozdrowieńców wzrosła do 62 tysięcy 725.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 1917 osób. Do respiratorów jest podłączonych 84 pacjentów.

  • Kwarantanną jest objętych 103 tysiące 425 osób, a nadzorem epidemiologicznym 9 tysięcy 331.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Nowe przypadki zakażeń wykryto na południu regionu. Czytaj więcej

Ponad 1 milion 300 tysięcy złotych ma trafić do łódzkich instytucji kultury, które ucierpiały podczas epidemii koronawirusa. Magistrat przygotował poprawkę do budżetu, którą w środę (16 września) na sesji mają zająć się radni. Czytaj więcej

Z powodu zakażeń kilka łódzkich szkół i przeszkoli zmienia organizację pracy na hybrydową lub zdalną. Zmiany dotyczą podstawówek nr 23, 42, 116, 138, a także LO nr 44. Czytaj więcej

Wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba przekazał dziś szpitalowi w Skierniewicach sprzęt medyczny o wartości 600 tys. zł. Placówka wzbogaciła się o nowy sterylizator i respiratory. Czytaj więcej

Zobacz też: W ICZMP zbadają dzieci, które zakażone były koronawirusem

Wiadomo już, jak ma wyglądać postępowanie pacjenta, a także lekarza rodzinnego, w przypadku, kiedy podejrzewa u chorego zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Możliwość zwiedzania grupowego i uruchomienie stref gastronomicznych – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadziło zmiany w dotychczasowych wytycznych dla funkcjonowania instytucji kultury w czasie epidemii. Czytaj więcej

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Czytaj więcej

Wiceminister zdrowia W. Kraska o punktowych ograniczeniach w związku z koronawirusem

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że system regionalnych obostrzeń i podział powiatów na strefy żółte i czerwone przynosi efekt. Zwrócił uwagę na to, że w Polsce spada liczba zakażeń.

Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24 wyjaśnił, że dzięki punktowym ograniczeniom w powiatach, w których występuje wzrost zakażeń, ogniska udaje się szybko wygasić. Podkreślił, że miejsca, które trafiły do stref żółtej lub czerwonej, wychodzą z nich w ciągu tygodnia lub dwóch.

Waldemar Kraska dodał, że rządzący chcą uniknąć sytuacji z wiosny, gdy w całym kraju wprowadzone były ograniczenia. "Teraz działamy punktowo. Myślę, że zdaje to egzamin i taką politykę także będziemy prowadzili na jesieni" - zapewnił.

Powiaty tatrzański, limanowski i gostyński znajdują się w strefie żółtej. Pięć powiatów jest zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami. Nigdzie natomiast nie ma strefy czerwonej.

Specjalne rejsy z Francji do Polski

Obowiązuje nowe rozporządzenie, dotyczące zakazu lotów. Na liście państw, do i z których nie można organizować regularnych rejsów, po raz pierwszy znalazła się Francja.

Kraj ten był w siatce połączeń Polskich Linii Lotniczych LOT. Regularne połączenia od lipca były realizowane z Warszawy do Nice i Paryża. Od dziś przewoźnik musiał je zawiesić na co najmniej dwa tygodnie. Jednocześnie spółka poinformowała że dla osób, które w najbliższych dniach będą chciały powrócić z Francji do Polski, zostaną zorganizowane specjalne rejsy. W sumie zaplanowano siedem takich lotówŁ cztery z Paryża i trzy z Nicei.

Połączenia są dostępne bez dodatkowych opłat dla pasażerów, którzy posiadają już bilety LOT-u na rejsy powrotne z Francji do Polski. Osoby, które nie mają aktualnie rezerwacji na rejsy LOT-u, także mają możliwość powrotu do Polski. Zgłoszenia zawierające imię i nazwisko, obywatelstwo zgodne z paszportem, kontakt oraz preferowaną trasę wraz z terminem podróży można wysyłać na adres rescue.flights@lot.pl. Bilety z Francji do Polski dostępne są w cenie około 600 PLN.

Jednocześnie spółka poinformowała, że wszystkie bilety na połączenia LOT-u między Polską a Francją, zakupione do 15 września zachowują ważność. W nowym rozporządzeniu, które dotyczy zakazu lotów znalazło się 30 państw.

W Sejmie o przeciwdziałaniu społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Zakłada on między innymi odroczenie powrotu stawek VAT do wysokości 22 i 7 procent oraz dofinansowanie inwestycji transportowych.

Projekt uzasadniał wiceminister finansów Sebastian Skuza. Powiedział, że jest on reakcją rządu na skutki, jakie wywołała epidemia koronawirusa dla gospodarki. W wystąpieniu zwracał uwagę na przepisy, dzięki którym będzie można dokapitalizować spółkę Polskie Linie Kolejowe SA - zarządcę Narodowej Sieci Linii Kolejowych. Wiceminister dodał, że spółka realizuje obecnie program inwestycyjny o wartości około 75 miliardów złotych. Rząd zaproponował dokapitalizowanie tej spółki kwotą ponad miliarda 800 tysięcy złotych jeszcze w tym roku. Wiceminister Skuza powiedział, że dzięki tym środkom będzie możliwa między innymi modernizacja i rozbudowa przystanków kolejowych.

Jerzy Małecki zadeklarował w imieniu Prawa i Sprawiedliwości poparcie dla rządowego projektu. Jak mówił, sytuacja spowodowana koronawirusem "pociąga za sobą konieczność większej aktywności państwa w obszarze inwestycji zmierzających do odbudowy potencjału gospodarczego kraju".

Janusz Cichoń postulował w imieniu Koalicji Obywatelskiej obniżenie stawek podatku VAT z 23 i 8 procent do 22 i 7 procent. Jak mówił, kluczem do wzrostu gospodarczego Polski są inwestycje prywatne, które można zwiększyć poprzez obniżenie stawki VAT.

Podczas debaty wniesiono o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Sejmowa większość zadecydowała jednak o przesłaniu go do dalszych prac w sejmowej komisji finansów.

Koronawirus na świecie

940 tysięcy ofiar śmiertelnych i niemal 30 milionów zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

Najszybciej wirus rozchodzi się teraz w Indiach, które jako drugi kraj na świecie po USA przekroczyły 5 milionów zakażeń koronawirusem. Tylko w ciągu ostatniej doby w Indiach zmarło tysiąc osób, a zaraziło się blisko 100 tysięcy. W największych stanach gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na tlen w szpitalach.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby również zmarło prawie tysiąc osób, a eksperci ostrzegają, że kraj może wkrótce czekać kolejna fala zachorowań. Według specjalistów powodem jest zbyt wczesne otwieranie miast, w tym Rio de Janeiro.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że szybko rośnie liczba nowych zakażeń w Europie, a eksperci twierdzą, że to następstwo zbyt szybkiego otwarcia po pierwszej fali. We Francji zachorowało wczoraj 10 tysięcy osób, a Holandia zanotowała rekord: półtora tysiąca nowych zakażeń w ciągu doby.

ONZ ostrzega tymczasem, że w Syrii, gdzie trwa wojna domowa, liczba przypadków koronawirusa może być wielokrotnie większa niż podają to oficjalne statystyki. Według władz, w kraju zachorowało ponad 3,5 tysiąca osób, ale eksperci Narodów Zjednoczonych twierdzą, że nawet 90 procent przypadków pozostaje niewykrywanych.

Władze Czech poinformowały, że od wczoraj stwierdzono 2139 zakażeń koronawirusem. To najwyższa liczba nowych przypadków od początku epidemii.

W ostatnich dniach za naszą południową granicą liczba zakażeń rośnie w gwałtowny sposób, dynamika wzrostu jest najwyższa w Europie. Dzień wcześniej zakażeń było 1675.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 12 osób zakażonych koronawirusem, 3 więcej niż wczoraj. Nadal rośnie liczba zakażonych i hospitalizowanych. Dziś wykryto ponad 1450 nowych przypadków, ponad 200 więcej niż wczoraj. Wykonano ponad 100 tys. testów. Wczoraj zrobiono ich 20 tys. mniej. Było ponad 800 wyzdrowień. W związku z tym liczba osób, o których wiadomo, że są zakażone koronawirusem przekroczyła 40 tysięcy. Dwa tygodnie temu było ich 12 tys. mniej. Większość zakażonych nie wykazuje objawów i przebywa w izolacji w domu. W szpitalach obecnie leczy się blisko 2300 osób, ponad 60 więcej niż wczoraj. Nowe przypadki stwierdzono we wszystkich 20 regionach Włoch. Najwięcej, blisko 200, w Kampanii. Narodowy Instytut Zdrowia poinformował, że średni wiek zakażonych w tym miesiącu to 35 lat, a ponad 12 procent stanowią niepełnoletni.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Rząd Stanów Zjednoczonych przedstawił plan ogólnokrajowych szczepień na koronawirusa. Miałaby się one rozpocząć jeszcze w tym albo na początku przyszłego roku. Wśród Amerykanów narastają jednak obawy związane z bezpieczeństwem szczepionki i upolitycznieniem decyzji o szczepieniach.

Według rządowego planu przesłanego do Kongresu w pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby najbardziej narażone na koronawirusa oraz pracownicy służby zdrowia. Do uzyskania odporności konieczne będą dwie dawki podane w odstępie 3-4 tygodni. Szczepionka ma być bezpłatna. W jej dystrybucji pomoże Pentagon. Prognozowany termin rozpoczęcia szczepień to styczeń 2021 roku. Może on zostać przyspieszony jeśli któraś ze szczepionek wcześniej uzyska akceptację Federalnej Agencji Żywności i Leków. Sondaże pokazują jednak, że tylko 32% Amerykanów deklaruje gotowość zaszczepienia się na Covid w pierwszej fazie czyli o 23 procent mniej niż w maju tego roku. Tak znaczący spadek odzwierciedla obawy mieszkańców USA, że decyzja o dopuszczeniu szczepionki do dystrybucji może mieć związek z kampanią w wyborach prezydenckich. Zaufanie do szczepionki podważyły też wcześniejsze decyzje Federalnej Agencji Żywności i Leków, która pod presją Białego Domu dopuszczała do użycia leki na Covid, które później okazywały się nieskuteczne. W USA aktywni są także antyszczepionkowcy. Prawie 40% wyborców Donalda Trumpa deklaruje, że nigdy nie podda się szczepieniom.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies