Logo Radio Łódź

Kolejny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Prawie 1,6 tys. przypadków [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 1587 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, małopolskim, kujawsko-pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 78 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 84 tys. 396. Dzisiaj (25 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 1587 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 78 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 23 chorych na COVID-19. W tym gronie są 7 osób hospitalizowanych w Łódzkiem. Wszyscy chorzy mieli choroby współistniejące. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 392 osoby, z czego 265 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiały 582 osoby. W Polsce takich osób jest już 66 tysięcy 740.

  • Resort zdrowia przekazał, że przez pacjentów chorych na Covid-19 w szpitalach zajętych jest tysiąc 995 łóżek. To o 31 więcej niż wczoraj. Pod respiratorami jest 96 chorych - o pięciu więcej niż dobę wcześniej.

  • W kwarantannie przebywają 137 tysięcy 23 osoby, czyli 11 tysięcy 803 więcej niż wczoraj. Nadzorowi epidemiologicznemu podlega 12 tysięcy 937 osób, czyli tysiąc 848 więcej niż wczoraj.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

W województwie łódzkim powstało 13 nowych punktów pobrań wymazów w kierunku koronawirusa. Łącznie w regionie jest już 26 takich miejsc. Czytaj więcej

Zakażenie koronawirusem stwierdzono u pracowników jednego z zakładów szwalniczych gminy Sulejów i w Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie. Czytaj więcej

Uczeń jednej ze szkół w Zgierzu z podejrzeniem Covid 19 został przewieziony do szpitala. Wstępny test potwierdził zakażenie Sars-Cov-2 u nastolatka. Czytaj więcej

Czytaj także: Koronawirus w Skierniewicach. Nowe zakażenia w szkołach i w szpitalu

Wiadomo już, jak ma wyglądać postępowanie pacjenta, a także lekarza rodzinnego, w przypadku, kiedy podejrzewa u chorego zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Możliwość zwiedzania grupowego i uruchomienie stref gastronomicznych – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadziło zmiany w dotychczasowych wytycznych dla funkcjonowania instytucji kultury w czasie epidemii. Czytaj więcej

130 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi trafiło na kwarantannę - informuje łódzki Sanepid. To efekt wykrycia zakażenia u dwóch uczestników zagranicznego wyjazdu, w którym brali udział studenci. Czytaj więcej

Sierpień pierwszym miesiącem od wybuchu pandemii, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych

Sierpień jest pierwszym miesiącem, od wybuchu pandemii, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych - zwraca uwagę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując dane GUS o bezrobociu. Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła tyle samo co w lipcu czyli 6,1 procent, ale liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach spadła o półtora tysiąca i wyniosła dokładnie 1028,0 tys. osób. - powiedziała minister Marlena Maląg.

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, jest to dobra wiadomość, która oznacza, że trend wzrostu bezrobocia, który był notowany od kwietnia został zatrzymany. To również dowód, że tarcze antykryzysowa i finansowa zadziałały.

Minister Marlena Maląg wyraziła przekonanie, że pod koniec roku stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa i wyniesie pomiędzy 7,1 a 8 procent. Szefowa resortu pracy przyznała, że sezon jesienny ze względu na wygaszanie prac sezonowych przyniesie wzrost bezrobocia ale nie powinien być on znaczący i z pewnością nie taki jak wcześniej wróżyła opozycja twierdząc, że będzie to wzrost gigantyczny.

Minister zwróciła też uwagę na dane Eurostatu, z których wynika, iż w Unii Europejskiej tylko Czechy mają niższą od Polski stopę bezrobocia.

We wrześniu wzrost sprzedaży detalicznej zbliżony do 5 procent?

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że we wrześniu wzrost sprzedaży detalicznej będzie zbliżony do 5 procent. Z opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w sierpniu wskaźnik ten, liczony w cenach stałych, był o pół procent wyższy w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku. Natomiast w porównaniu z lipcem zmniejszył się o 2,4 procent.

Od stycznia do sierpnia spadek sprzedaży detalicznej wyniósł 3,5 procent licząc rok do roku. "To - jak napisano w przesłanym IAR komunikacie - w kontekście głębokich spadków aktywności konsumentów w okresie wiosennego lockdownu i ograniczeń w handlu, należy uznać za wynik relatywnie dobry".

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym miesiącu największy wzrost sprzedaży odnotowano w przedsiębiorstwach sprzedających „meble, rtv, agd” - o 10,2 procent. Wzrost sprzedaży zanotowano też w grupach: „prasa, książki, pozostałe sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 1,6 procent), „tekstylia, odzież, obuwie” (o 1,2 procent) oraz „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 0,8 procent). W przedsiębiorstwach sprzedających „pojazdy samochodowe, motocykle, części” spadek wyniósł 5 procent, a w handlujących „żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi” sprzedaż była o 3,3 procent niższa.

Coraz większe zainteresowanie klientów zakupami w sklepach stacjonarnych przekłada się na handel internetowy. W sierpniu wartość sprzedaży detalicznej przez internet była o 7,8 procent niższa niż miesiąc wcześniej.

Koronawirus na świecie

We Francji zanotowano duży wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Minionej doby stwierdzono ponad 16 tysięcy nowych przypadków - poinformowała Generalna Dyrekcja Zdrowia. W ciągu ostatniej doby Francja zanotowała najwyższy wzrost nowych przypadków koronawirusa od początku pandemii. Potwierdzono tam 16 096 zakażeń - o trzy tysiące więcej niż dzień wcześniej. Odkryto niemal sto nowych ognisk koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o 52 przypadkach śmiertelnych. 124 osoby trafiły wczoraj na oddziały intensywnej terapii. Wczoraj wieczorem premier Jean Castex potwierdził, że sytuacja epidemiologiczna stale się pogarsza. Nie wykluczył wprowadzenia serii kolejnych ograniczeń sanitarnych. Zaapelował również o przestrzeganie nowych restrykcji ogłoszonych w środę. Rząd wprowadził między innymi obowiązek zamykania barów i restauracji od godziny 22:00 w jedenastu miastach. W Marsylii i Aix-en-Provence będą one całkowicie zamknięte od soboty.

Władze Moskwy opublikowały rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa epidemicznego. Mer stolicy Siergiej Sobianin chce, aby osoby starsze ograniczyły kontakty, a firmy ponownie wysłały część swoich pracowników do domów. Od tygodnia w Rosji rośnie dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem. W skali kraju codziennie przybywa ponad 6 i pół tysiąca chorych na COVID-19, a w samej Moskwie ponad 1000.
Mer rosyjskiej stolicy proponuje, aby osoby powyżej 65 roku życia ograniczyły kontakty z rodziną i znajomymi. Siergiej Sobianin z podobnym apelem zwrócił się do przewlekle chorych. Władze Moskwy apelują również do pracodawców, aby ponownie przeprowadzili reorganizację w swoich firmach wysyłając część personelu do pracy w domach. Już wcześniej Rosyjska Agencja Nadzoru Sanitarnego i Epidemiologicznego zobowiązała pasażerów samolotów, którzy przylatują z zagranicy do wykonania badań na obecność koronawirusa i poddania się samoizolacji, do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu. Według informacji dziennika Izwiestia, w Rosji przygotowano ponad 126 tysięcy łóżek szpitalnych dla chorych na COVID-19. Obecnie zajętych jest już 80 procent tych miejsc.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 23 osoby zakażone koronawirusem, 3 więcej niż wczoraj. Jest więcej nowych przypadków i osób hospitalizowanych. Dziś wykryto blisko 1800 nowych przypadków, niemal 150 więcej niż wczoraj. Wykonano ponad 100 tysięcy testów. Liczba osób, o których wiadomo, że są zakażone koronawirusem, wzrosła o ponad 650 i zbliża się do 47 tysięcy. Większość zakażonych przebywa w izolacji w domu. W szpitalach leczy się ponad 2700 chorych, kilkudziesięciu więcej niż wczoraj. Poinformowano, że w ubiegłym tygodniu w porównaniu z poprzednim zanotowano aż 50-procentowy wzrost liczby zgonów. W Kampanii ze stolicą w Neapolu, podobnie jak w mieście Foggia w Apulii, w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń od dziś wszędzie obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

Pandemia koronawirusa wpędziła w biedę tysiące uchodźców na całym świecie. Takie informacje podaje w najnowszym raporcie organizacja pomocowa Norwegian Refugee Council. Większość ankietowanych migrantów straciła w wyniku pandemii pracę, a ich przychody drastycznie się zmniejszyły. Norwegian Refugee Council od ponad 70 lat pomaga ludziom w krajach dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Od wybuchu pandemii przedstawiciele organizacji przepytali o sytuację niemal półtora tysiąca uchodźców w 14 krajach, w tym w Afganistanie, Iraku, Libanie, w Kenii, Wenezueli i w Burkina Faso. Według opublikowanego właśnie raportu z badań, 77 procent ankietowanych straciło w czasie pandemii pracę lub źródło dochodu. 71 procent nie ma z czego zapłacić czynszu lub innych opłat za schronienie, a 70 procent zostało zmuszonych do zmniejszenia liczby posiłków w ciągu dnia. 73 procent osób przestało posyłać dzieci do szkoły, a zaledwie 7 procent zadeklarowało, że w czasie pandemii otrzymuje więcej pomocy od międzynarodowych organizacji.
Norwegian Refugee Council podkreśla, że do kryzysu przyczyniły się wzrost cen żywności oraz wyższe niż dotąd opłaty. Organizacja ostrzega, że wielu uchodźców znalazło się w katastrofalnej sytuacji i zaapelowała do krajów G20 o natychmiastowe działania pomocowe.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies