Logo Radio Łódź

Koronawirus w Polsce. Ponad 1300 nowych przypadków, w tym 92 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 1326 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim, pomorskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 92 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 89 tys. 962. Dzisiaj (29 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 1326 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 92 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 36 chorych na COVID-19. W tym gronie są 2 osoby hospitalizowanych w Łódzkiem. 30 osób miało choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 483 osoby, z czego 275 w Łódzkiem.

  • W Polsce w ciągu doby wyzdrowiało 535 osób, u których wcześniej stwierdzono zakażenie koronawirusem. Tym samym liczba "ozdrowieńców" wzrosła do 68 tysięcy 955.

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że zajętych jest 2399 łóżek szpitalnych przeznaczonych dla chorych na COVID-19.

  • Z respiratorów korzysta 141 pacjentów. Kwarantanną jest objętych 134 tysiące 588 osób, a nadzorem epidemiologicznym 14 tysięcy 660.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

- U kolejnego nauczyciela przedszkola oraz 1 ucznia szkoły podstawowej potwierdzono dziś zakażenie COVID 19. Ponadto 10 uczniów i 1 nauczyciel są w kwarantannie z powodu kontaktu - bezpośredniego lub pośredniego - z osobą zakażoną.

- Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa u selekcjonera Reprezentacji Polski - Jerzego Brzęczka. Czytaj więcej

- Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów znajdujących się w strefach czerwonych, żółtych i niebieskich, czyli najbardziej zagrożonych koronawirusem, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia. Od soboty 26 września w strefie żółtej będzie powiat piotrkowski. Czytaj więcej

- Mieszkańcy Domu Dziecka w Strobowie w powiecie skierniewickim na kwarantannie. Powodem pozytywny wynik na obecność Covid-19 u jednego z pracowników administracyjnych. Czytaj więcej

- Uczeń jednej ze szkół w Zgierzu z podejrzeniem Covid 19 został przewieziony do szpitala. Wstępny test potwierdził zakażenie Sars-Cov-2 u nastolatka. Czytaj więcej

Czytaj także: Koronawirus w Skierniewicach. Nowe zakażenia w szkołach i w szpitalu

Wiadomo już, jak ma wyglądać postępowanie pacjenta, a także lekarza rodzinnego, w przypadku, kiedy podejrzewa u chorego zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Możliwość zwiedzania grupowego i uruchomienie stref gastronomicznych – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadziło zmiany w dotychczasowych wytycznych dla funkcjonowania instytucji kultury w czasie epidemii. Czytaj więcej

130 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi trafiło na kwarantannę - informuje łódzki Sanepid. To efekt wykrycia zakażenia u dwóch uczestników zagranicznego wyjazdu, w którym brali udział studenci. Czytaj więcej

Sierpień pierwszym miesiącem od wybuchu pandemii, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych

Sierpień jest pierwszym miesiącem, od wybuchu pandemii, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych - zwraca uwagę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując dane GUS o bezrobociu. Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła tyle samo co w lipcu czyli 6,1 procent, ale liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach spadła o półtora tysiąca i wyniosła dokładnie 1028,0 tys. osób. - powiedziała minister Marlena Maląg.

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, jest to dobra wiadomość, która oznacza, że trend wzrostu bezrobocia, który był notowany od kwietnia został zatrzymany. To również dowód, że tarcze antykryzysowa i finansowa zadziałały.

Minister Marlena Maląg wyraziła przekonanie, że pod koniec roku stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa i wyniesie pomiędzy 7,1 a 8 procent. Szefowa resortu pracy przyznała, że sezon jesienny ze względu na wygaszanie prac sezonowych przyniesie wzrost bezrobocia ale nie powinien być on znaczący i z pewnością nie taki jak wcześniej wróżyła opozycja twierdząc, że będzie to wzrost gigantyczny.

Minister zwróciła też uwagę na dane Eurostatu, z których wynika, iż w Unii Europejskiej tylko Czechy mają niższą od Polski stopę bezrobocia.

We wrześniu wzrost sprzedaży detalicznej zbliżony do 5 procent?

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że we wrześniu wzrost sprzedaży detalicznej będzie zbliżony do 5 procent. Z opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w sierpniu wskaźnik ten, liczony w cenach stałych, był o pół procent wyższy w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku. Natomiast w porównaniu z lipcem zmniejszył się o 2,4 procent.

Od stycznia do sierpnia spadek sprzedaży detalicznej wyniósł 3,5 procent licząc rok do roku. "To - jak napisano w przesłanym IAR komunikacie - w kontekście głębokich spadków aktywności konsumentów w okresie wiosennego lockdownu i ograniczeń w handlu, należy uznać za wynik relatywnie dobry".

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym miesiącu największy wzrost sprzedaży odnotowano w przedsiębiorstwach sprzedających „meble, rtv, agd” - o 10,2 procent. Wzrost sprzedaży zanotowano też w grupach: „prasa, książki, pozostałe sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 1,6 procent), „tekstylia, odzież, obuwie” (o 1,2 procent) oraz „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 0,8 procent). W przedsiębiorstwach sprzedających „pojazdy samochodowe, motocykle, części” spadek wyniósł 5 procent, a w handlujących „żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi” sprzedaż była o 3,3 procent niższa.

Coraz większe zainteresowanie klientów zakupami w sklepach stacjonarnych przekłada się na handel internetowy. W sierpniu wartość sprzedaży detalicznej przez internet była o 7,8 procent niższa niż miesiąc wcześniej.

Koronawirus na świecie

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na świecie przekroczyła milion osób. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Koronawirusem na świecie zakaziło się dotąd 33,5 miliona osób.

Milion osób na świecie zmarło z powodu koronawirusa w ciągu niecałych 10 miesięcy. Pierwszą ofiarę śmiertelną COVID-19 odnotowano 9 stycznia w chińskim Wuhanie, a poza Chinami - 1 lutego na Filipinach. Teraz najwięcej ofiar jest w Stanach Zjednoczonych: 209 tysięcy, w Brazylii: 142 tysiące oraz w Indiach - 96 tysięcy.

Wiosną wirus najdotkliwiej zaatakował Europę, w tym Włochy i Hiszpanię. W kolejnych miesiącach patogen najszybciej rozprzestrzeniał się w Stanach Zjednoczonych i Brazylii, a obecnie najszybszy wzrost zachorowań odnotowuje się w Indiach. Przez Europę natomiast przechodzi druga fala koronawirusa. Naukowcy uważają, że obecnie mutacje są już jednak mniej groźne, bo liczba nowych ofiar śmiertelnych jest proporcjonalnie mniejsza niż wiosną.

Ponad sto ośrodków naukowych prowadzi prace nad ewentualną szczepionką. Najbardziej zaawansowane w badaniach są zespoły z USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Chin. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia jednak, że bezpieczna dla zdrowia szczepionka wejdzie na rynek nie wcześniej niż późną wiosną przyszłego roku.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 16 osób zakażonych koronawirusem, o jedną mniej niż wczoraj. Stale wzrasta liczba hospitalizowanych i zakażonych. Dziś wykryto blisko 1500 nowych przypadków, blisko 140 mniej niż wczoraj, ale wykonano tylko 50 tys. testów. Wczoraj zrobiono ich blisko 90 tysięcy. Odsetek pozytywnych wyników jest dziś o wiele wyższy. Liczba osób, o których wiadomo, że są zakażone koronawirusem, wzrosła o ponad 700 i przekroczyła 50 tys. W szpitalach leczy blisko 3 tys. osób, ponad 130 więcej niż wczoraj. Zakażenia wykryto we wszystkich regionach Włoch. Najwięcej w Lazio ze stolicą w Rzymie i w Kampanii. Rządowy ekspert prof. Walter Ricciardi nie wykluczył wprowadzenia lockdownu wokół nowych ognisk pandemii. Na Sycylii wprowadzono nakaz noszenia maseczek również na wolnym powietrzu.

Kanclerz Niemiec zaapelowała do swoich partyjnych kolegów o podjęcie "wszelkich starań" w celu opanowania lokalnych ognisk zakażeń koronawirusem. Angela Merkel na zebraniu prezydium swojej partii wyraziła swoje zaniepokojenie wzrostem przypadków COVID-19 w Niemczech. W ubiegłą sobotę odnotowano w Niemczech najwięcej infekcji od połowy kwietnia. Według ustaleń dpa Angela Merkel ostrzegała, że już niedługo Niemcy będą miały "taką samą liczbę zakażeń jak Francja". Jak dodała, najistotniejsza jest gospodarka, ponieważ Europy nie stać na kolejny Fundusz Odbudowy. Jutro szefowa rządu federalnego spotyka się z premierami krajów związkowych, aby omówić dalszą strategię w walce z kryzysem epidemicznym. Włodarze niektórych wschodnich landów wyrażają swój zdecydowany sprzeciw wobec zamiaru wprowadzenia nowych ograniczeń. Premier Saksonii Michael Kretschmer przekonuje, że Niemcy są "odpowiedzialni i nie potrzebują nacisku". W ciągu minionej doby odnotowano w Niemczech prawie 1200 nowych przypadków zakażenia COVID-19. Liczba ta jest wprawdzie mniejsza niż w ostatnich dniach, ale Instytut im. Roberta Kocha wskazuje na rosnący współczynnik reprodukcji wirusa w kraju.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Władze Moskwy apelują do niektórych grup obywateli o samoizolację. Od ponad tygodnia w stolicy Rosji rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały łącznie prawie 1 160 000 zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Najtrudniejsza sytuacja jest w Moskwie. Moskiewska administracja wezwała mieszkańców, aby pozostawali w domach. Apel jest skierowany przede wszystkim do osób powyżej 65 roku życia i do przewlekle chorych. Władze stolicy Rosji proszą także, aby jak najwięcej osób zaszczepiło się przeciwko grypie. „Emeryci i cierpiący na przewlekłe schorzenia powinni pozostawać w domach i tylko, gdy rzeczywiście muszą wychodzili do sklepu lub apteki” - apelują moskiewscy urzędnicy. Mer stolicy Siergiej Sobianin zapowiedział szczegółowe kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego w miejscach publicznych, głównie w metrze i sklepach. Wcześniej niezależny portal „Otwarte Media” napisał, że władze Rosji rozważają przywrócenie powszechnej samoizolacji.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies