Logo Radio Łódź

Ponad 2,2 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Kolejny dobowy rekord w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 2292 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim, pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 140 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 95 tys. 773. Dzisiaj (2 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 2292 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 140 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 27 chorych na COVID-19. W tym gronie są dwie osoby hospitalizowane w Łodzi. 26 osób miało choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 570 osób, z czego 279 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od początku pandemii w Polsce 71 tys 353 osoby wyzdrowiały po infekcji koronawirusem.

  • Resort podał na Twitterze, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 2702 osób, u których potwierdzono zakażenie. 166 jest pod respiratorem.

  • Kwarantanną objęto 139 tysiące 56 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 20 tysięcy 876.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia był Maciej Plutecki z konfederacji pracodawców prywatnych Lewiatan. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o tym, czy kolejny lockdown jest możliwy i jakie miałby konsekwencje. Czytaj więcej

Rozpoczynający się rok akademicki będzie inny niż wszystkie poprzednie. Inauguracja roku online i zajęcia w trybie mieszanym - epidemia koronawirusa zmienia warunki nauki na łódzkich uczelniach. Czytaj więcej

W Domu Pomocy Społecznej w Borówku, w okolicach Łęczycy, potwierdzono zakażenie u jednej osoby. Pacjentka z objawami Covid-19 wczoraj trafiła do szpitala w Kutnie, a następnie do łódzkiego szpitala im Biegańskiego. Czytaj więcej

Zobacz też: Minister zdrowia zapowiada nowe obostrzenia. Dotyczą m.in. zgromadzeń i wesel

Szpitalny oddział ratunkowy szpitala w Skierniewicach został zamknięty, po tym, jak u pracowników potwierdzono zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

W pierwszych miesiącach epidemii liczba pacjentów, zabiegów czy pierwszorazowych wizyt u onkologa spadła nawet o połowę - wynika z raportu fundacji Onkologia 2025. O to, by nie lekceważyć pierwszych objawów apeluje w kampanii „Rak nie poczeka na koniec epidemii” Polska Liga Walki z Rakiem. Czytaj więcej

Mieszkańcy Domu Dziecka w Strobowie w powiecie skierniewickim na kwarantannie. Powodem pozytywny wynik na obecność Covid-19 u jednego z pracowników administracyjnych. Czytaj więcej

Minister Michał Dworczyk: jesteśmy przygotowani na wzrost zachorowań

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapewnił, że służba zdrowia jest przygotowana na wzrost zachorowań na COVID-19.

Minister mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że państwo zabezpieczyło odpowiednie zasoby, takie jak liczba łóżek szpitalnych, respiratorów i personelu. "Tu sprawa jest całkowicie pod kontrolą" - dodał.

Michał Dworczyk zastrzegł przy tym, że widocznego w ostatnich dniach wzrostu zachorowań nie należy lekceważyć. Podkreślił, że na tle innych krajów europejskich te przyrosty nie są bardzo niepokojące, ale konieczne jest przestrzeganie wszelkich zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w kwestiach epidemicznych.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1967 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotychczas wyzdrowiało 70 401 osób. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił na konferencji prasowej, że w najbliższych dniach należy spodziewać się podtrzymania tendencji jeśli chodzi o przyrost wykrytych przypadków zakażenia.

Prezydent Andrzej Duda życzył amerykańskiej Parze Prezydenckiej szybkiego wyzdrowienia

Prezydent Andrzej Duda życzył szybkiego powrotu do zdrowia prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi i Pierwszej Damie Melanii Trump, u których zdiagnozowano obecność koronawirusa.

"Najlepsze życzenia szybkiego wyzdrowienia dla Naszych Przyjaciół Donalda i Melanii Trump" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze. "Polska i Stany Zjednoczone przetrwają trudny okres i odniosą sukces w walce z COVID-19."

O zakażeniu koronawirusem prezydent Donald Trump poinformował dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych. "Dziś wieczorem pierwsza dama i ja otrzymaliśmy pozytywny wynik testów na Covid-19. Natychmiast rozpoczniemy proces kwarantanny i dochodzenia do zdrowia. Przejdziemy przez to razem” - napisał w Internecie.

Kilka minut później Biały Dom opublikował memorandum prezydenckiego lekarza, który poinformował, że amerykański przywódca i jego żona czują się dobrze i planują pozostać w domu w okresie rekonwalescencji.

51 powiatów z obostrzeniami

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. „Nie mam dobrych informacji. Sytuacja staje się poważna.” - mówił wiceminister. Obostrzenia obejmują w tej chwili 51 powiatów. 17 powiatów jest w strefie czerwonej, a 34 - w żółtej. Na liście miast z alertem, czyli takich, które mogą trafić do stref z obostrzeniami, znalazła się Warszawa.

Do strefy czerwonej trafiły powiaty: aleksandrowski i żniński w woj. kujawsko-pomorskim, białostocki w woj. podlaskim; działdowski w woj. warmińsko-mazurskim, gostyński, krotoszyński i międzychodzki w woj. wielkopolskim, głubczycki w woj. opolskim, kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w woj. pomorskim; kłobucki w woj. śląskim; limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w woj. małopolskim; łęczyński w woj. lubelskim i otwocki w woj. mazowieckim.

W strefie złotej znalazły się 34 powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki w woj. warmińsko-mazurskim; bełchatowski, piotrkowski i wieluński w woj. łódzkim; brzeski i oleski w woj. opolskim; bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w woj. pomorskim; dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w woj. podkarpackim; janowski w woj. lubelskim; kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w woj. świętokrzyskim; nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w woj. małopolskim; miasto na prawach powiatu Szczecin w woj. zachodniopomorskim; ostrowski i wolsztyński w woj. wielkopolskim; przasnyski i żyrardowski w woj. mazowieckim; trzebnicki w woj. dolnośląskim i wysokomazowiecki w woj. podlaskim.

Wiceminister Waldemar Kraska zapowiedział, że od przyszłego tygodnia będą zaostrzone kryteria klasyfikacji miast i powiatów do strefy czerwonej i żółtej. „Jest to korekta niekorzystna dla dużych miast, bo miastom o dużej liczbie mieszkańców będzie zdecydowanie łatwiej dostać się do strefy żółtej i czerwonej.” - mówił.
Wiceminister zapowiedział, że od połowy października wejdą w życie zapowiadane obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych dotyczące noszenia maseczek i liczby osób na weselach i imprezach rodzinnych.

Na listę powiatów i miast z alertem, zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami trafiły powiaty: lubański, lipnowski, Włocławek, włodawski, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, łowicki, krakowski, garwoliński, makowski, Warszawa, Suwałki, zambrowski, Słupsk, Mysłowice, nowomiejski i pleszewski.

Zmiany wchodzą w życie od soboty.

Koronawirus na świecie

Na Ukrainie odnotowano znaczny wzrost nowych zakażeń SARS-CoV-2. Ostatniej doby wykryto ponad 4600 nowych przypadków. Rośnie też liczba zakażeń wśród ukraińskich polityków.
4 tysiące 633 nowe wykryte zakażenia, to o niemal 600 przypadków więcej niż wczorajszy rekord. Ostatniej doby wyzdrowiało 2 tysiące 200 wcześniej zakażonych osób. Do szpitali z powodu Covid-19 na Ukrainie trafiło 801 pacjentów. Obecnie w szpitalach znajduje się niemal 16 tysięcy osób zakażonych SARS-CoV-2. Ukraińskie ministerstwo zdrowia apeluje o przestrzeganie środków ostrożności - utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie masek i dezynfekowanie rąk. Rośnie liczba zakażeń wśród ukraińskich polityków. Z powodu koronawirusa ukraiński parlament zawiesił sesje plenarne do 20 października. W tym tygodniu o swoim zakażeniu SARS-CoV-2 poinformowało sześciu deputowanych do Rady Najwyższej, wśród nich m.in. były prezydent Petro Poroszenko.

Prezydent Donald Trump poinformował na Twitterze, że on i jego żona Melania mają koronawirusa. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że oboje poddadzą się kwarantannie.
"Dziś wieczorem pierwsza dama i ja otrzymaliśmy pozytywny wynik testów na Covid-19. Natychmiast rozpoczniemy proces kwarantanny i dochodzenia do zdrowia. Przejdziemy przez to razem” - napisał Donald Trump na Twitterze.

Kilka minut później Biały Dom opublikował memorandum prezydenckiego lekarza, który poinformował, że amerykański przywódca i jego żona czują się dobrze i planują pozostać w domu w okresie rekonwalescencji. "Zespół medyczny Białego Domu zachowa czujność podczas obserwacji" - czytamy w dokumencie podpisanym przez doktora Seana Conley. Prezydencki lekarz zapewnił, że Donald Trump będzie nadal wykonywał obowiązki głowy państwa. Wiadomość o pozytywnych testach na koronawirusa amerykańskiej pary prezydenckiej została podana kilka godzin po tym, jak Biały Dom potwierdził, że bliska współpracowniczka Donalda Trumpa Hope Hicks ma koronawirusa. Brała ona udział w przygotowaniach prezydenta do niedawnej debaty, a w środę podczas podróży Donalda Trumpa do Minnesoty znajdowała się z nim na pokładzie śmigłowca Marine One oraz odrzutowca Air Force One.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Francuski minister zdrowia ogłosił, że od poniedziałku możliwe jest wprowadzenie stanu maksymalnego zagrożenia koronawirusem w Paryżu, co oznacza kolejne restrykcje sanitarne. Minionej doby we Francji ponownie zanotowano dużą liczbę nowych przypadków Covid-19. Sytuacja epidemiologiczna we Francji stale się pogarsza - ostrzegł minister zdrowia Olivier Véran podczas konferencji prasowej. Szczególnie monitorowana jest sytuacja w Paryżu, gdzie minionej doby wszystkie wskaźniki rozwoju epidemii przekroczyły progi alarmowe. Minister wskazał, że w poniedziałek zostanie podjęta decyzja o możliwym wprowadzeniu w stolicy Francji kolejnych restrykcji sanitarnych, takich jak zamknięcie restauracji i barów czy ograniczenie liczebności spotkań rodzinnych. Zagrożonych kolejnymi restrykcjami jest także pięć innych miast, gdzie notowany jest duży wzrost zachorowań na Covid-19. Decyzje w ich sprawie zapadną w przyszłym tygodniu.
Minionej doby we Francji wykryto niemal 14 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 63 osoby. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa ponad 800 osób.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 24 osoby zakażone koronawirusem, o 5 więcej niż wczoraj. Dobowa liczba nowych zakażeń jest największa od 5 miesięcy. Dziś stwierdzono ponad 2,5 tysiąca nowych zakażeń, niemal 700 więcej niż wczoraj. Wykonano blisko 120 tysięcy testów. Wczoraj zrobiono ich 105 tysięcy. Wyzdrowiało ponad tysiąc osób. Liczba osób, o których wiadomo, że są zakażone koronawirusem, wzrosła o blisko 1400 przekraczając 52,5 tys. Większość choruje bezobjawowo. W szpitalach leczy się niemal 3100 osób, o 50 więcej niż wczoraj. Zakażenia wykryto dziś we wszystkich 20 regionach Włoch. Najwięcej, blisko 450, w Wenecji Euganejskiej. Ponad 300 przypadków wykryto w Lombardii i Kampanii. Krzywa zakażeń i rozwoju pandemii rośnie od 9 tygodni.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies