Logo Radio Łódź

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 100 tys. Nowe przypadki COVID-19 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 1934 nowe zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, małopolskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 127 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 100 tys. 74. Dzisiaj (4 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 1934 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 127 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 26 chorych na COVID-19. 24 osoby miały choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 630 osób, z czego 283 w Łódzkiem.

  • Od wczoraj wyzdrowiały 794 osoby zakażone koronawirusem - poinformowało Ministerstwo zdrowia. W sumie w Polsce jest 73 tysiące trzech ozdrowieńców.

  • W szpitalach hospitalizowanych jest 2 tysiące 977 osób, a 191 jest podłączonych do respiratora.

  • Na kwarantannie przebywa 150 tysięcy 565 osób, a 22 tysiące trzy osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

U jednego z urzędników w starostwie powiatowym w Wieluniu wykryto koronawirusa. Wszystkie wydziały zostaną zamknięte dla interesantów. Czytaj więcej

W trzech klinikach Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki wykryto kilka przypadków zakażenia koronawirusem. Czytaj więcej

- Wprowadzenie kolejnego lockdownu w Polsce jest niemożliwe - zapewnia Piotr Gliński w rozmowie z Radiem Łódź. Wicepremier odniósł się także do zapowiedzi rządowych prac nad dekoncentracją mediów. Czytaj więcej

W Domu Pomocy Społecznej w Borówku, w okolicach Łęczycy, potwierdzono zakażenie u jednej osoby. Pacjentka z objawami Covid-19 wczoraj trafiła do szpitala w Kutnie, a następnie do łódzkiego szpitala im Biegańskiego. Czytaj więcej

Zobacz też: Minister zdrowia zapowiada nowe obostrzenia. Dotyczą m.in. zgromadzeń i wesel

Szpitalny oddział ratunkowy szpitala w Skierniewicach został zamknięty, po tym, jak u pracowników potwierdzono zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Poseł PiS M. Suski o działaniach antycovidowych

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski powiedział w Polskim Radiu 24, że podczas II fali pandemii zmieniane zostają organizacyjne zadania szpitali. Zapewnił, że bez względu na rozwój sytuacji pieniędzy na ochronę zdrowia nie zabraknie. Wiceprzewodniczący Klubu PiS podkreślił, że finansowanie służby zdrowia to priorytet.

Marek Suski przypomniał, że wprowadzane są trzy poziomy szpitalnictwa, odpowiedzialne za leczenie pacjentów. Wyodrębnionych zostanie dziewięć szpitali wielospecjalistycznych dla pacjentów z koronawirusem - między innymi we Wrocławiu, Puławach Krakowie i Warszawie.

Polityk wskazał, że będą w nich leczeni nie tylko zakażeni pacjenci. "Będzie strategia testowania - obowiązkowo testy będą otrzymywać wszystkie osoby z objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem" - dodał.

Poseł Suski wskazał też na działania prewencyjne. Zwiększono między innymi liczbę zakupionych szczepionek przeciw grypie do ponad 2,5 mln. Dostawy są stopniowo realizowane. Za darmo będą mogli się zaszczepić lekarze, farmaceuci. - Na 50 procent refundacji mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, bezpłatnie dla seniorów powyżej 75 roku życia - uzupełnił.

Marek Suski dodał, że zwiększona będzie liczba łóżek dla pacjentów - do 8 tysięcy w całym kraju, zabezpieczonych jest poza tym ponad 800 respiratorów.

Minister Michał Dworczyk: jesteśmy przygotowani na wzrost zachorowań

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapewnił, że służba zdrowia jest przygotowana na wzrost zachorowań na COVID-19.

Minister mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że państwo zabezpieczyło odpowiednie zasoby, takie jak liczba łóżek szpitalnych, respiratorów i personelu. "Tu sprawa jest całkowicie pod kontrolą" - dodał.

Michał Dworczyk zastrzegł przy tym, że widocznego w ostatnich dniach wzrostu zachorowań nie należy lekceważyć. Podkreślił, że na tle innych krajów europejskich te przyrosty nie są bardzo niepokojące, ale konieczne jest przestrzeganie wszelkich zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w kwestiach epidemicznych.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1967 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotychczas wyzdrowiało 70 401 osób. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił na konferencji prasowej, że w najbliższych dniach należy spodziewać się podtrzymania tendencji jeśli chodzi o przyrost wykrytych przypadków zakażenia.

Koronawirus na świecie

Zakażony koronawirusem prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapewnił, że czuje się coraz lepiej. W nagraniu wideo ze szpitala imienia Waltera Reeda w Waszyngtonie amerykański przywódca zastrzegł, że o przebiegu choroby zdecydują kolejne dni. Podziękował tez za wsparcie. Siedząc przy stole na tle flagi Stanów Zjednoczonych oraz sztandaru z prezydencką pieczęcią Donald Trump powiedział, że chce jak najszybciej wrócić do pracy i do prowadzenia kampanii. "Kiedy tu przybyłem, nie czułem się dobrze, ale teraz czuję się znacznie lepiej" - mówił amerykański prezydent dziękując personelowi szpitala za opiekę. "Prawdziwym testem będzie kolejnych kilka dni" - dodał prezydent USA. Donald Trump powiedział, że mógł pozostać w Białym Domu zamknięty w swoim pokoju, ale zdecydował się udać do szpitala. "To jest Ameryka, to są Stany Zjednoczone, najwspanialszy i najpotężniejszy kraj na świecie, nie mogę zamknąć się w pokoju na górze całkowicie bezpieczny. Powiedziałem - nie mogę tego zrobić, niech się dzieje co chce, jako przywódca muszę zmierzyć się z problemami" - stwierdził Donald Trump. Prezydent podziękował za życzenia powrotu do zdrowia napływające ze Stanów Zjednoczonych i ze świata.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 27 osób zakażonych koronawirusem, 4 więcej niż wczoraj. Zanotowano kolejny duży wzrost nowych przypadków. Dziś wykryto blisko 2850 zakażeń, niemal 350 więcej niż wczoraj. Podobnie jak w dniu wczorajszym wykonano około 120 tys. testów. Było ponad 1200 wyzdrowień. Liczba osób, o których wiadomo, że są zakażone koronawirusem, wzrosła o ponad 1500 osób i wynosi obecnie 55,5 tys. W szpitalach leczy ponad 3200 pacjentów. Najwięcej zakażeń, ponad 400, wykryto w Kampanii, o kilka mniej w Lombardii. W 10 z 20 włoskich regionów liczba nowych przypadków przekroczyła sto. W związku z tym w regionie Lacjum ze stolicą w Rzymie wprowadzono dziś nakaz noszenia maseczek również na wolnym powietrzu. Niestosującym się do nakazu grozi kara 400 euro.

Berlin zmaga się z rekordowym wzrostem zachorowań na koronawirusa. Lokalny rząd w niemieckiej stolicy rozważa wprowadzenie surowszych restrykcji. Instytut im. Roberta Kocha podaje, że dobowa liczba zakażeń Covid-19 w Niemczech od trzech dni przekracza 2,5 tysiąca. Największy wzrost infekcji odnotowano w Berlinie. Dziś został w stolicy przywrócony obowiązek noszenia maseczek w budynkach biurowych. Lokalny rząd rozważa ponadto wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach od 23 do 6 rano. Mimo gwałtownego wzrostu zachorowań większość niemieckich szkół pozostaje otwarta. Kilka dni temu kanclerz Angela Merkel tłumaczyła, że w czasach pandemii edukacja powinna być "społecznym i politycznym priorytetem". We wtorek rząd federalny i premierzy landów porozumieli się w sprawie nowych obostrzeń. Każdy, kto w lokalach podaje nieprawdziwe dane kontaktowe, musi się liczyć z karą pieniężną. Jej ustalona minimalna wysokość wynosi 50 euro. Bawarczykom grozi jednak już w przypadku naruszeń grzywna w wysokości 250 euro, a mieszkańcom Szlezwiku-Holsztyna nawet 1000 euro.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Na Ukrainie odnotowano rekordową, jak dotychczas, liczbę zakażeń SARS-CoV-2 i śmierci spowodowanych covid-19. Ponad 800 osób trafiło do szpitali. To już czwarty dzień z rzędu, kiedy liczba dobowych zakażeń przekracza 4 tysiące przypadków. Ostatniej doby na Ukrainie zdiagnozowano 4661 nowych zakażeń. Ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało też o 92 śmierciach spowodowanych koronawirusem. To, jak dotychczas, największy dobowy wskaźnik śmiertelności. Ostatniej doby do szpitala w stanie średnim, bądź ciężkim trafiło 877 osób. Według danych resortu zdrowia zajętych jest 54 % łóżek przeznaczonych do leczenia zakażonych SARS-CoV-2. Najwięcej nowych zakażeń - 516 ostatniej doby wykryto w obwodzie charkowskim. Na drugim miejscu znalazła się ukraińska stolica. Tutaj zdiagnozowano 441 nowe przypadki koronawirusa.

Od dwóch tygodni w Rosji notowany jest duży wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Tylko minionej doby zarejestrowani 9859 nowych przypadków. Łącznie, od początku pandemii lekarze zdiagnozowali ponad 1 200 000 chorych na COVID-19. Władze Moskwy, która jest największym ogniskiem rozprzestrzeniania się patogenu apelują do mieszkańców o przestrzeganie zaleceń sanitarnych. Rosyjscy epidemiolodzy przewidują, że w ciągu najbliższych 6 - 7 tygodni będzie przybywać nowych zakażeń. Wiążą to z warunkami atmosferycznymi, sprzyjającymi rozwojowi wirusów, a także powrotem Rosjan z zagranicznych wakacji i łamaniem zaleceń sanitarnych. Minionej doby w samej Moskwie zanotowano 2884 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W całej Rosji zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin 174 pacjentów chorych na COVID-19, a od początku pandemii ponad 21 tysięcy. W tym czasie wykonano blisko 5 milionów testów.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies