Logo Radio Łódź

Ponad 120 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 2006 nowe zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, małopolskim, pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 126 osób.

Posłuchaj więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 102 tys. 80. Dzisiaj (5 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 2006 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 126 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 29 chorych na COVID-19. 27 osób miało choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 659 osób, z czego 283 w Łódzkiem.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 549 osób zakażonych koronawirusem. W sumie w Polsce jest 73552 ozdrowieńców.

  • Ministerstwo Zdrowia informuje jednocześnie, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie 3158 osób, z czego 219 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa 154365 osób, a 21375 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

U jednego z urzędników w starostwie powiatowym w Wieluniu wykryto koronawirusa. Wszystkie wydziały zostaną zamknięte dla interesantów. Czytaj więcej

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki dodatkowe badania nie wykazały kolejnych zakażeń. W piątek kilka z nich wykryto w trzech klinikach - chirurgii, ortopedii i neonatologii. Jak mówi rzecznik instytutu Adam Czerwiński dlatego przebadano wszystkich pacjentów i personel medyczny pracujący w tych klinikach. - Na szczęście skończyło się na strachu. Obawialiśmy się wybuchu ogniska w klinice neonatologii. Dodatkowo wykonano wymazy u dzieci, no i na szczęście okazało się, że poza tymi pojedynczymi przypadkami wszystkie wyniki były ujemne - informuje Adam Czerwiński.

Ostatniej doby w regionie łódzkim potwierdzono 126 nowych zakażeń.

- Wprowadzenie kolejnego lockdownu w Polsce jest niemożliwe - zapewnia Piotr Gliński w rozmowie z Radiem Łódź. Wicepremier odniósł się także do zapowiedzi rządowych prac nad dekoncentracją mediów. Czytaj więcej

W Domu Pomocy Społecznej w Borówku, w okolicach Łęczycy, potwierdzono zakażenie u jednej osoby. Pacjentka z objawami Covid-19 wczoraj trafiła do szpitala w Kutnie, a następnie do łódzkiego szpitala im Biegańskiego. Czytaj więcej

Zobacz też: Minister zdrowia zapowiada nowe obostrzenia. Dotyczą m.in. zgromadzeń i wesel

Szpitalny oddział ratunkowy szpitala w Skierniewicach został zamknięty, po tym, jak u pracowników potwierdzono zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Wiceminister zdrowia W. Kraska o walce z koronawirusem

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że w tym tygodniu zwiększona zostanie pula łóżek dla pacjentów z COVID-19. Jak przyznał wiceminister, jest coraz więcej pacjentów z ciężkimi objawami choroby. Waldemar Kraska zapowiedział dodatkowe wsparcie dla lekarzy pierwszego kontaktu. Dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski spotka się z komendantem głównym policji, by rozmawiać o egzekwowaniu przestrzegania obostrzeń epidemicznych.

Pacjenci z COVID-19 zajmują teraz około trzech tysięcy łóżek, ale przygotowanych jest kolejnych pięć tysięcy. Jak mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, szykowane będą następne. "W tym tygodniu będziemy zwiększać pulę łóżek dedykowanych dla pacjentów z COVID-19, ale także dla tych pacjentów, którzy wymagają intensywnej opieki" - zapowiedział wiceminister. "Samo łóżko nie leczy pacjenta, dlatego chcemy, aby ten dostęp do łóżek szpitalnych był także poparty tym, że to łóżko będzie miało zapewnione kadrę medyczną" - zapewnił.

Wiceminister zdrowia powiedział również, że wsparcie informacyjne dostaną lekarze pierwszego kontaktu. Jak tłumaczy Waldemar Kraska, chodzi o to, żeby mogli lepiej zająć się pacjentem z COVID-19 i wiedzieli, gdzie go skierować.

"Chcemy także z wielkim wsparciem wyjść do lekarzy, szczególnie pierwszego poziomu, aby oni doskonale wiedzieli, gdzie pacjent z takimi objawami powinien być skierowany, gdzie może być leczony, gdzie czeka na niego łóżko" - powiedział wiceminister Waldemar Kraska. "To wsparcie także dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy też biorą udział w tej chwili w diagnozowaniu i leczeniu chorych z COVID-19. Także oni będą posiadali taką informację" - dodał.

Wiceminister Kraska zapowiedział, że minister zdrowia spotka się dzisiaj z komendantem głównym policji. Tematem rozmowy ma być egzekwowanie przestrzegania obostrzeń, wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Wiceminister Waldemar Kraska powiedział, że część Polaków nie stosuje się do restrykcji, a problem występuje we wszystkich strefach zagrożenia epidemicznego. "Minister zdrowia spotyka się z komendantem głównym policji, aby wspólnie omówić egzekucję tych restrykcji, które są - szczególnie w tych strefach żółtych i czerwonych. W strefach zielonych też widzimy w sklepach, supermarketach, że niestety nie wszyscy stosują się do tego, żebyśmy zasłaniali usta i nos" - powiedział wiceminister. "To nie jest dla nas, to dla osoby, z którą się możemy w tym sklepie spotkać. Pamiętajmy o tym, nie bądźmy egoistami" - zaapelował.

Wiceminister powiedział, że od początku epidemii około 19 tysięcy osób zostało w Polsce ukaranych mandatami za nieprzestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Ponadto kilkadziesiąt tysięcy osób zostało upomnianych. "myślę, że egzekucja tych restrykcji powinna być zdecydowana" - ocenił wiceminister. "Jeżeli nie dociera do nas to, co mówimy - że powinniśmy pamiętać o sobie i osobach, z którymi jesteśmy w pobliżu, no to niestety wtedy ta kara musi być, ponieważ to jest w naszym wspólnym interesie" - powiedział.

Wicemarszałek Sejmu P. Zgorzelski ma koronawirusa

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski ma koronawirusa. Polityk PSL poinformował o tym w mediach społecznościowych. "Otrzymałem pozytywny test na obecność koronawirusa. Czuję się dobrze" - napisał wicemarszałek Zgorzelski.

Polityk przebywa na kwarantannie. "Uważajcie na siebie i nie lekceważcie zagrożenia. Pracownikom służby zdrowia i inspekcji sanitarnej bardzo dziękuję za ich pracę, często na granicy ludzkiej wytrzymałości" - dodał Piotr Zgorzelski.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, jest więc objęta kwarantanną. To kolejny wysoki rangą unijny urzędnik w Brukseli, który został zmuszony do samoizolacji. Szefowa Komisji Ursula von der Leyen poinformowała na Twitterze, że we wtorek była na spotkaniu, w którym uczestniczyła również osoba zakażona koronawirusem. Dodała, że pierwszy test na obecność COVID-19 w czwartek dał wynik negatywny, dziś Ursula von der Leyen będzie miała przeprowadzony drugi test.

Zgodnie z procedurami, dopiero drugi negatywny wynik zwalnia z samoizolacji. W ubiegłym tygodniu kwarantanną była objęta trójka komisarzy - dwaj wiceszefowie Komisji - Frans Timmermans i Valdis Dombrovskis oraz komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Natomiast dwa tygodnie wcześniej na kwarantannie był przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Z tego też powodu pod koniec września nie odbył się unijny szczyt w Brukseli i musiał być przełożony na kolejny tydzień. Sytuacja epidemiczna w stolicy Belgii jest określana przez władze jako niepokojąca i o wiele gorsza w porównaniu z innymi regionami kraju.

W poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha poinformował, że w ciągu minionej doby odnotowano 1382 nowe przypadki koronawirusa. Pięć osób zmarło. Jak dodaje berlińska placówka, tym samym łączna liczba zakażeń przekroczyła 300 tysięcy. Stosunkowo niska jest w Niemczech liczba zgonów. Od początku pandemii zarejestrowano 9534 przypadki śmiertelne z powodu Covid-19. O ile wiosną i latem dobowa liczba nowych zakażeń utrzymywała się poniżej tysiąca przypadków, o tyle od połowy września obserwowany jest wzrost do średnio 2,5 tysiąca. Stołeczny instytut tłumaczy, że dzisiejsza liczba jest niższa, bo dane dotyczą soboty i niedzieli, kiedy wiele urzędów do spraw zdrowia jest zamkniętych. Największy wzrost nowych infekcji powtórnie odnotowano w Berlinie. Lokalny rząd w stolicy rozważa wprowadzenie surowszych obostrzeń. Berlińska senator do spraw zdrowia Dilek Kalayci żąda zakazu sprzedaży i spożywania alkoholu w określonych godzinach.

Po dwóch dobach spędzonych w szpitalu Donald Trump powiedział Amerykanom, że zrozumiał czym jest COVID-19. Amerykański przywódca opuścił na kilka minut Wojskowe Centrum Medyczne im. Waltera Reeda, w którym przebywa od piątku, by pozdrowić swoich zwolenników. Według lekarzy jest szansa, że już dziś powróci do Białego Domu. W krótkim nagraniu wideo zamieszczonym na Twitterze Donald Trump poinformował, że raporty na temat jego stanu zdrowia są bardzo dobre. Prezydent USA podziękował za opiekę lekarzom i pielęgniarkom z Centrum Medycznego im. Waltera Reeda. Powiedział też, że pobyt w szpitalu jest dla niego pouczający. „Nauczyłem się bardzo wiele na temat Covidu. To dla mnie prawdziwa szkoła, nie taka, w której uczy się z podręczników. Teraz to wszystko rozumiem” - powiedział Donald Trump. Zanim nagranie pojawiło się na Twitterze prezydent USA wsiadł do czarnej limuzyny, która w asyście pojazdów Secret Service przejechała wzdłuż szpaleru zwolenników Donalda Trump, którzy zgromadzili się pod szpitalem ze sztandarami „Trump 2020”, flagami Stanów Zjednoczonych i transparentami z jego hasłem wyborczym „Keep America Great”. W nagraniu wideo prezydent USA był pogodny i pełen energii. Wcześniej lekarze poinformowali, że jeśli jego stan będzie się nadal poprawiał, to jeszcze dziś może opuścić szpital i kontynuować leczenie w Białym Domu.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Wielka Brytania odnotowała w niedzielę 22,961 nowych zakażeń COVID-19. Dzień wcześniej wynik wyniósł 12 872. Władze poinformowały, że skok ten jest częściowo wynikiem problemów technicznych, który spowodowały opóźnienie przeniesienia ponad 15 tysięcy wyników testów do systemów komputerowych. Władze medyczne zapewniły, że pracowały nad szybkim rozwiązaniem problemu i natychmiast przeniosły wszystkie zaległe przypadki do systemu. Dodały, że problem nie dotknął pacjentów oczekujących na wyniki testów i nie wpłynął na podjęte działania w związku z zakażeniami.

Francusko-japoński projektant mody Kenzo Takada zmarł na COVID-19 - poinformował w komunikacie jego rzecznik prasowy. Twórca marki Kenzo miał 81 lat. Kenzo Takada zmarł w amerykańskim szpitalu w Neuilly-sur-Seine w okolicach Paryża. Chorował na Covid-19. Od ponad pięćdziesięciu lat Kenzo Takada mieszkał we Francji. Był pierwszym japońskim projektantem mody który zrobił karierę w Paryżu. Do Francji przybył w 1965 roku. Szybko przeniósł się do Paryża, gdzie pięć lat później zaprojektował pierwszą kolekcję odzieży. W 1976 roku stworzył markę Kenzo, która przyniosła mu światową sławę. Przez dwadzieścia lat projektował dla niej odzież i akcesoria. W latach osiemdziesiątych firma rozpoczęła także sprzedaż perfum. W 1993 roku Kenzo Takada sprzedał markę Kenzo francuskiemu koncernowi LVMH. Zakończył karierę sześć lat później. W 2016 roku francuskie władze odznaczyły go orderem Legii Honorowej za wybitne zasługi dla świata mody.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 18 osób zakażonych koronawirusem, 9 mniej niż wczoraj. Zanotowano kolejny duży wzrost nowych przypadków. Dziś wykryto blisko 2600 zakażeń, ponad 250 mniej niż wczoraj. Wykonano 93 tys. testów. Wczoraj zrobiono ich blisko 30 tys. więcej. Niemal 700 osób wyzdrowiało. Liczba osób, o których wiadomo, że są zakażone koronawirusem, wzrosła o ponad 1800 i przekroczyła znacznie 57 tys. W szpitalach leczy się blisko 3300 pacjentów. Nowe zakażenia wykryto we wszystkich regionach Włoch. Najwięcej, ponad 400, było ich w Kampanii. W wielu miejscach wprowadzono nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Najprawdopodobniej jutro rząd dekretem wprowadzi nowe, ostrzejsze środki bezpieczeństwa.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies