Logo Radio Łódź

Ponad 3 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce, ponad 200 w Łódzkiem. Nie żyje 76 osób [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 3003 nowe zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, małopolskim, śląskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 223 osoby.

Posłuchaj także:

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 107 tys. 319. Dzisiaj (7 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 3003 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 223 nowe zachorowania na COVID-19.

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 75 chorych na COVID-19, z czego 67 osób miało choroby współistniejące. W gronie zmarłych jest 8 osób z województwa łódzkiego.

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 2 tys. 792 osoby, z czego 285 w Łódzkiem.

 • Od wczoraj wyzdrowiało 1 188 osób zakażonych koronawirusem. W sumie w Polsce jest 75 tysięcy 346 ozdrowieńców.

 • Ministerstwo zdrowia informuje jednocześnie, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie cztery tysiące pacjentów, z czego 283 osoby są podłączone do respiratorów.

 • Na kwarantannie przebywają 145 tysięcy 873 osoby, a 75 tysięcy 346 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

W województwie łódzkim odnotowano 223 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Dotyczą one:

 • 2 dzieci
 • 2 nastoletnie dziewczynki
 • 33 młode kobiety
 • 70 kobiet w średnim wieku
 • 19 kobiet w starszym wieku
 • 4 nastoletnich chłopców
 • 26 młodych mężczyzn
 • 49 mężczyzn w średnim wieku
 • 18 mężczyzn w starszym wieku

Są to osoby w wieku od 1 do 86 roku życia.

W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 49 osób.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

 • liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 7762
 • liczba osób aktualnie zakażonych: 1948
 • liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 6
 • liczba osób objętych kwarantanną: 7335
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 502
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 5520
 • liczba osób, które zmarły: 294
 • liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 1832

W województwie łódzkim zmarło 9 osób. To:

 • 90-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu w Zgierzu, miała schorzenia współistniejące, pochodziła z powiatu łowickiego
 • 85-letni mężczyzna hospitalizowany w szpitalu w Zgierzu, miał schorzenia współistniejące, pochodził z powiatu zduńskowolskiego
 • 87-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu powiatowym w Radomsku, miała schorzenia współistniejące, pochodziła z powiatu radomszczańskiego
 • 93-letni mężczyzna hospitalizowany w szpitalu w Zgierzu, miał schorzenia współistniejące, pochodził z powiatu opoczyńskiego
 • 85-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu w Zgierzu, miała schorzenia współistniejące, pochodziła z powiatu pabianickiego
 • 67-letni mężczyzna hospitalizowany w wojewódzkim szpitalu w Bełchatowie, miał schorzenia współistniejące, pochodził z powiatu pabianickiego
 • 72-letni mężczyzna hospitalizowany w Regionalnym Szpitalu im. Biegańskiego w Grudziądzu, miał schorzenia współistniejące, pochodził z powiatu sieradzkiego
 • 67-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu w Zgierzu, miała schorzenia współistniejące, pochodziła z powiatu zgierskiego
 • 89-letni mężczyzna hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi, miał schorzenia współistniejące, pochodził z powiatu łowickiego.

Łódzki startup opracował system monitorowania zakażonych koronawirusem. "Covitcher" czuwa nad stanem zdrowia pacjentów chorych na COVID-19 i automatycznie wezwie karetkę. Projektem zainteresowało się Ministerstwo Zdrowia. Czytaj więcej

W województwie łódzkim powstały dodatkowe punkty, w których pobierany jest materiał do badań na obecność koronawirusa. W sumie utworzono cztery nowe lokalizacje. Czytaj więcej

U jednego z urzędników w starostwie powiatowym w Wieluniu wykryto koronawirusa. Wszystkie wydziały zostaną zamknięte dla interesantów. Czytaj więcej

- Wprowadzenie kolejnego lockdownu w Polsce jest niemożliwe - zapewnia Piotr Gliński w rozmowie z Radiem Łódź. Wicepremier odniósł się także do zapowiedzi rządowych prac nad dekoncentracją mediów. Czytaj więcej

W Domu Pomocy Społecznej w Borówku, w okolicach Łęczycy, potwierdzono zakażenie u jednej osoby. Pacjentka z objawami Covid-19 wczoraj trafiła do szpitala w Kutnie, a następnie do łódzkiego szpitala im Biegańskiego. Czytaj więcej 

Minister zdrowia zapowiedział zaostrzenie obostrzeń epidemicznych

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej z komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem zapowiedział zaostrzenie obostrzeń epidemicznych. Wprowadzona zostaje polityka "zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających ograniczeń epidemicznych. Generalny Inspektor Jarosław Szymczyk powiedział, że funkcjonariusze zmienią taktykę kontroli stosowania się do obostrzeń sanitarnych. W ostatnich dniach prawnicy policji i resortu zdrowia wspólnie pracowali nad wypracowaniem formuły obostrzeń, które będą łatwiej egzekwowalne.

Adam Niedzielski powiedział, że sytuacja epidemiczna jest poważna, a pandemia wywołana koronawirusem jest śmiertelnym zagrożeniem. Argumentował, że świadczy o tym liczba osób, które w ciągu doby zmarły, będąc zakażone koronawirusem. Było to 58 osób, z czego dwie chorowały na Covid-19, a 56 miało choroby współistniejące.
Komentując wzrost liczby zgonów, minister powiedział, że jest to odroczony efekt wzrostu zachorowań. Zapewnił, że resort wraz z Instytutem Kardiologii w Aninie prowadzą szczegółową analizę kart zgonów.

Zmiany w przepisach sanitarnych zaczną obowiązywać od soboty. Zaostrzone zostają przepisy dotyczące noszenia maseczek. z obowiązku noszenia maseczki tam, gdzie jest to nakazane, zwolnione będą jedynie osoby, które będą miały odpowiedni dokument potwierdzający brak możliwości noszenia maseczki lub zaświadczenie lekarskie.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk dodał że funkcjonariusze częściej będą karać mandatami osoby, które nie zasłaniają ust i nosa tam, gdzie jest to obowiązkowe. Dotychczas głównym działaniem policjantów w takiej sytuacji były pouczenia. Zmiana proporcji została już zlecona komendantom wojewódzkim policji.

- Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić jako funkcjonariusze polskiej policji do obowiązku zasłaniania ust i nosa w tych okolicznościach, które wskazuje rozporządzenie - zapowiedział Jarosław Szymczyk.

Komendant główny policji poinformował, że wczoraj odnotowano 2 tysiące 150 naruszeń przepisów w związku z niezasłanianiem ust i nosa. Wydano 100 mandatów i 50 wniosków o ukaranie. Pozostałe przypadki to były pouczenia. Od początku działań policji odnotowano 165 tysięcy przypadków łamania przepisów dot. zasłaniania ust i nosa. Jarosław Szymczyk powiedział, że nie trwają prace nad zwiększeniem kwot mandatów za łamanie obowiązku zasłaniania ust i nosa.

- Nadal pozostaje ta możliwość dla funkcjonariusza policji ukarania mandatem karnym do 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu chcielibyśmy wprowadzić każdorazowo taki mechanizm, że będzie kierowany wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej, aby te dolegliwości były naprawdę odczuwalne - argumentował.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział także zmiany w prawie dotyczące organizacji zgromadzeń. Poszczególne zgromadzenia, które mogą być rejestrowane na maksymalnie 150 osób, będą musiały być od siebie oddalone o co najmniej 100 metrów.

Jarosław Szymczyk powiedział, że dotychczas przepisy dotyczące zgłaszania zgromadzeń, były systematycznie omijane przez organizatorów. Wyjaśnił, że w jednym miejscu było zgłaszanych do nawet kilkudziesięciu zgromadzeń. - Nowe przepisy mają wyeliminować taką możliwość, dać narzędzia policjantom do egzekwowania prawa, a przede wszystkim organom gminy dać możliwość odmawiania rejestracji zgromadzenia w tym samym miejscu - wyjaśnił Szymczyk.

Ponadto zakazane ma być udostępnianie lokali do imprez i potańcówek, które są niedozwolone we wszystkich strefach. Jak powiedział minister zdrowia, zdarzało się, że część lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, udostępniała swoją przestrzeń w tym celu. Policjanci będą kontrolować takie miejsca.

Adam Niedzielski poinformował, że jego resort chce wykorzystać system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy. Mają one być wysyłane w piątki po południu.

Od najbliższej soboty w strefach żółtych trzeba będzie zasłaniać usta i nos także w przestrzeni otwartej, a w czerwonej lokale gastronomiczne będą czynne tylko do godziny 22.

Ponadto zostanie zmniejszona liczba uczestników na imprezach okolicznościowych - w strefie zielonej ze 150 do 100, w żółtej ze 100 do 75. W czerwonej liczba uczestników pozostaje bez zmian - 50 osób. To obostrzenie zacznie obowiązywać po tygodniu. Minister przypomniał, że niezależnie od stref na cmentarzach obowiązuje zasłanianie ust i nosa. Powiedział, że w kontekście zbliżających się święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego ta informacja będzie popularyzowana, a policjanci będą kontrolować cmentarze.

Koronawirus na świecie

Milion i 50 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz niemal 36 milionów zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

W Stanach Zjednoczonych na COVID-19 zmarło 215 tysięcy osób, najwięcej na świecie. W Białym Domu, który jest już ogniskiem koronawirusa, pozytywny wynik dał test jednego z najbliższych doradców Donalda Trumpa, Stephena Millera. W sumie wirusem zakaziło się 22 bliskich współpracowników prezydenta, a na kwarantannę trafili najważniejsi wojskowi dowódcy, po tym, jak jeden z nich zachorował na COVID-19.

W Brazylii w ciągu doby odnotowano 42 tysiące nowych przypadków, a w Meksyku prawie 5 tysięcy.

W Europie najgorsza sytuacja panuje w Hiszpanii, a stolica tego kraju Madryt ma nałożony lockdown. W Berlinie miejscowe władze skracają czas otwarcia sklepów i restauracji. We Włoszech rząd zapowiada wprowadzenie obowiązku noszenia masek na otwartej przestrzeni, a w Belgii władze planują zakazać zbierana się grup ludzi powyżej czterech osób.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia zapowiedział tymczasem, że szczepionka na koronawirusa powinna być gotowa do końca roku. Obecnie w najbardziej zaawansowanej fazie badań klinicznych jest 10 preparatów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Nie widać końca kryzysu związanego z koronawirusem na szczytach amerykańskiej władzy. Kolejny bliski współpracownik prezydenta Donalda Trumpa został zdiagnozowany na Covid-19. Z powodu zakażenia jednego z dowódców kwarantannie poddał się niemal całe Kolegium Połączonych Sztabów Stanów Zjednoczonych. Doradca prezydenta do spraw politycznych Stephen Miller poinformował, że wczorajszy test na koronawirusa dał wynik pozytywny i przebywa obecnie na kwarantannie. Miller podróżował z Donaldem Trumpem na pokładzie Air Force One i brał udział w przygotowaniach do ubiegłotygodniowej debaty. Zakażenie koronawirusem stwierdzono także u oficera, który zawsze towarzyszy prezydentowi z walizką z kodami nuklearnymi. Równocześnie Pentagon poinformował o wprowadzeniu kwarantanny dla wszystkich uczestników ubiegłotygodniowego posiedzenia Kolegium Połączonych Sztabów w związku ze stwierdzeniem koronawirusa u zastępcy dowódcy Straży Przybrzeżnej. Oficer ten brał udział w ceremonii w Białym Domu na cześć rodzin żołnierzy uhonorowanych Złotymi Gwiazdami. Biały Dom jest ogniskiem koronawirusa. Stwierdzono go u co najmniej 22 osób z otoczenia prezydenta Donalda Trumpa oraz gości Białego Domu. Są wśród nich pierwsza dama, wysocy rangą urzędnicy i doradcy, pracownicy biura prasowego i dziennikarze. Według lekarzy, prezydent Trump jest obecnie w dobrym stanie. On sam przekonuje Amerykanów by przestali się bać koronawirusa i nie dali mu się zdominować.

W Berlinie wprowadzone zostaną nowe restrykcje, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Władze niemieckiej stolicy podjęły taką decyzję w związku ze wzrostem liczby nowych przypadków COVID-19. Sklepy, bary i restauracje będą krócej czynne - będą zamknięte w godzinach 23-6. Dotyczy to wszystkich miejsc, gdzie sprzedawany jest alkohol. W godzinach nocnych mogą działać apteki oraz stacje benzynowe, ale tylko takie, na których jest sprzedawany alkohol. Ograniczone zostaną też wydarzenia w grupach organizowane prywatnie - będzie mogło uczestniczyć w nich 10, a nie 25 osób. Poza domem w nocy przebywać będzie mogło maksymalnie pięć osób z różnych gospodarstw domowych. Większe grupy będą mogły tworzyć tylko osoby pochodzące z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. Zdaniem władz Berlina czynnikiem napędzającym przyrost nowych infekcji są prywatne spotkania. Nowe ograniczenia wejdą w życie o północy w sobotę. Będą obowiązywały do końca października.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 28 osób zakażonych koronawirusem, 12 więcej niż wczoraj. Zanotowano gwałtowny wzrost nowych przypadków i hospitalizowanych. Dziś wykryto prawie 2700 zakażeń, ponad 400 więcej niż wczoraj. Wykonano 100 tysięcy testów. Wczoraj zrobiono ich o 40 tysięcy mniej. Było ponad 1400 wyzdrowień, ale liczba osób, o których wiadomo, że są zakażone koronawirusem, wzrosła o ponad 1200 przekraczając 60 tysięcy. W szpitalach leczy się ponad 3600 chorych, blisko 140 więcej niż wczoraj. Są to najgorsze statystyki od czasu zniesienia lockdownu na początku maja. Nowe zakażenia wykryto we wszystkich regionach Włoch. Przedstawiony dziś w parlamencie dekret bezpieczeństwa przewiduje konieczność posiadania maseczki poza domem i noszenia jej na świeżym powietrzu na terenie całego kraju.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies