Logo Radio Łódź

Kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem 363 nowe przypadki COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 4739 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim, śląskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 363 osoby.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 116 tys. 338. Dzisiaj (9 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 4739 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 363 nowe zachorowania na COVID-19.

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 52 chorych na COVID-19, z czego 46 osób miało choroby współistniejące. 

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 919 osób, z czego 298 w Łódzkiem.

 • W Polsce od wczoraj wyzdrowiało 1385 osób, u których wcześniej stwierdzono zakażenie koronawirusem. Liczba ozdrowieńców w naszym kraju wzrosła do 77 tysięcy 875.

 • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa 4407 osób. Do respiratorów jest podłączonych 320 pacjentów.

 • Na kwarantannie przebywa 188 tysięcy 629 osób, a 26 tysięcy 716 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

W Łódzkiem zmarło 5 osób zakażonych koronawirusem:

 • 70-letni mężczyzna hospitalizowany w szpitalu Zgierzu, mający schorzenia współistniejące (pacjent pochodził z powiatu bełchatowskiego),
 • 89-letnia kobieta hospitalizowana w SPZOZ w Wieluniu, mająca schorzenia współistniejące (pacjentka pochodziła z powiatu wieluńskiego),
 • 85-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu im. Kopernika w Łodzi, mająca schorzenia współistniejące (pacjentka pochodziła z Łodzi),
 • 89-letni mężczyzna hospitalizowany w szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi, mający schorzenia współistniejące (pacjent pochodził z powiatu wieluńskiego),
 • 93-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi, mająca schorzenia współistniejące (pacjentka pochodziła z Łodzi).

W województwie łódzkim są 363 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Są to osoby w wieku od 9 miesiąca życia do 95 roku życia. W Łódzkiem wyzdrowiały kolejne 63 osoby.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

 • liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 8404
 • liczba osób aktualnie zakażonych: 2430
 • liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 7
 • liczba osób objętych kwarantanną: 11157
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 566
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 5671
 • liczba osób, które zmarły: 303
 • liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 2141
 • liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 8404.

Gościem Rozmowy Dnia był Piotr Kuron, specjalista rynku pracy. Tomasz Lasota rozmawiał z nim m.in. o zwolnieniach, bezrobociu i organizacji pracy w czasie pandemii. 

Marszałek Grzegorz Schreiber odebrał pozytywny wynik testu na Covid-19 - informuje rzeczniczka marszałka Magdalena Kamińska. Od wczoraj kwarantannie jest też wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Czytaj więcej

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 10 października tzw. strefa żółta zostanie rozszerzona na cały kraj. Oznacza to, że w całym kraju wraca obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Od soboty 38 powiatów znajdzie się w strefie czerwonej. W naszym województwie to powiaty: bełchatowski, wieluński i miasto Piotrków Trybunalski. Czytaj więcej

Ruszył proces mężczyzny, który mimo podejrzenia zakażenia koronawirusem opuścił szpital. Prokuratura oskarża 54-latka o narażenie życia i zdrowia wielu osób. Grozi mu do 8 lat więzienia. Czytaj więcej

Zobacz także: Nie będzie pobłażania dla lekceważących zasady bezpieczeństwa w czasie epidemii

W każdej miejskiej przychodni są teleporady, przed wejściem sprawdzana jest temperatura i każdy musi zdezynfekować ręce - o gotowości na drugą falę epidemii zapewniają władze miasta. Czytaj więcej

Dyrektor zgierskiego szpitala Agnieszka Jóźwik zapewnia, że w regionie łódzkim jest wystarczająca liczba miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Placówka w Zgierzu ma przeznaczony dla nich oddział. Czytaj więcej

Apel o przestrzeganie zasad epidemicznych

Rzecznik rządu Piotr Müller zaapelował o przestrzeganie ograniczeń epidemicznych. W Programie 1 Polskiego Radia przypomniał o wprowadzonej przez ministerstwo zdrowia polityce zera tolerancji wobec łamania zasad bezpieczeństwa.

Minister Piotr Müller ostrzegł, że mandaty za nienoszenie maseczek będą wysokie. Przypomniał, że policjanci mogą nałożyć mandat w wysokości od 500 złotych do kilku tysięcy złotych, przy czym w skrajnych przypadkach kara może sięgać 20 tysięcy.

Piotr Müller powiedział też, że rząd analizuje możliwość wprowadzenia kolejnych ograniczeń. Będą one dotyczyć imprez i miejsc, gdzie gromadzą się ludzie. Przypomniał, że rząd wprowadził limity dotyczące zgromadzeń i powszechny obowiązek noszenia maseczek. Teraz trwają analizy, czy wprowadzić limity dotyczące różnych przestrzeni, tak aby nie tworzyły się w nich duże skupiska ludzi.

Decyzję w tej sprawie podejmie rządowy zespół zarządzania kryzysowego. O ewentualnych nowych ograniczeniach premier Mateusz Morawiecki ma poinformować jutro.

Ruszył nabór wniosków w ramach Funduszu Wsparcia Kultury

Ruszył nabór wniosków w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Jest to 400 milionów złotych wsparcia dla instytucji kultury - samorządowych, NGO-sów, firm prywatnych w dziedzinie tańca, muzyki i teatru. Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podkreślił, że to jest długo oczekiwany program wsparcia dla polskiego sektora kultury. "Niestety, mamy epidemię, epidemia się rozwija, mamy drugi etap epidemii, więc wciąż funkcjonowanie kultury jest w dużej mierze ograniczone. Z tymi ograniczeniami będziemy się jeszcze jakiś czas mierzyć, dlatego to wsparcie jest konieczne" - zaznaczył szef resortu kultury.

Dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz podkreśliła, że wsparcie to będzie miało fundamentalne znaczenie dla utrzymania ciągłości funkcjonowania instytucji kultury, dla kontynuowania ich pracy, dla twórczości, dla tworzenia kolejnych spektakli, koncertów i wydarzeń artystycznych. Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Katarzyna Meissner zaapelowała do instytucji starających się o wsparcie o to, aby nie czekały do ostatniej chwili, do 21 października ze składaniem wniosku. Poziom wnioskowanej rekompensaty jest obliczany na podstawie danych statystycznych za rok 2019. O wsparcie mogą ubiegać się podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca: samorządowe instytucje artystyczne - do wysokości 40% utraconych przychodów netto; organizacje pozarządowe (NGO-sy) - do wysokości 50% przychodów netto; przedsiębiorcy - do 50 % przychodów netto, w tym usługodawcy wspomagający tę działalność przez organizację zaplecza technicznego. Nabór wniosków prowadzony jest pod adresem: fwk.witkac.pl.

Dostępne są tam m.in. regulamin, kryteria przyjmowania wniosków oraz wzór umowy, którą beneficjent podpisze z instytucją, do której aplikował o dofinansowanie. Fundusz to kolejny element działań pomocowych rządu dla kultury, których łączna wartość szacowana jest na około 6 miliardów złotych. Jego operatorami z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Koronawirus na świecie

Milion i 61 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 36,5 miliona zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

Czwartek przyniósł kolejny niechlubny rekord na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirusem na całym globie zakaziło się 338 tysięcy osób. Najszybciej patogen rozchodzi się obecnie w Europie. We Francji zanotowano 18 tysięcy nowych przypadków, a w czterech kolejnych miastach, w tym w Lyonie i w Grenoble, zamknięto bary. W szpitalach w Paryżu wprowadzono natomiast pełną mobilizację.

Rekordowo dużo zakażeń odnotowano wczoraj w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz Ukrainie.

Najwięcej ofiar śmiertelnych, 217 tysięcy, jest w Stanach Zjednoczonych. W Brazylii zmarło 149 tysięcy osób, a w Indiach 106 tysięcy.

Na Ukrainie kolejny rekord zakażeń SARS-CoV-2. Ostatniej doby wykryto ponad 5800 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej zakażeń wykryto w Charkowie i w ukraińskiej stolicy. 5804 nowe przypadki zakażeń to o ponad 400 więcej niż poprzedni - wczorajszy rekord. W ciągu ostatniej doby do szpitali trafiły też 852 osoby w stanie średnim i ciężkim. To także najwięcej od początku trwania epidemii. Na Ukrainie ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło 89 osób. Od początku pandemii zakażenie wykryto u ponad 250 tysięcy osób, z czego wyzdrowiało 110 tysięcy. Najwięcej nowych zakażeń w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano w obwodzie charkowskim - 630, oraz w Kijowie - 567 nowych przypadków SARS-CoV-2.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Liczba zakażeń Covid-19 w Niemczech tak jak dzień wcześniej przekroczyła wczoraj 4 tysiące. Wzrost nowych infekcji odnotowano głównie w większych metropoliach. Instytut im. Roberta Kocha podaje, że w ciągu minionej doby zarejestrowano w Niemczech 4 516 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Już dzień wcześniej dobowa liczba zakażeń przekroczyła 4 tysiące. Do nowych zachorowań dochodzi głównie w stolicy i większych miastach, gdzie wprowadzono już kolejne obostrzenia. W związku z zaobserwowanym wzrostem infekcji dziś kanclerz Angela Merkel rozmawiać będzie między innymi z burmistrzami Berlina, Hamburga, Bremy, Monachium i Frankfurtu. Minister zdrowia Jens Spahn przekonuje, że pandemia jest "sprawdzianem charakteru społeczeństwa". Jego zdaniem głównym powodem rozprzestrzeniania się wirusa są prywatne imprezy i lekkomyślność młodszych osób. Szef resortu uważa jednak, że kolejny lockdown jest mało prawdopodobny. W szczytowym okresie pandemii koronawirusa na początku kwietnia notowano w Niemczech ponad 6 tysięcy zakażeń dziennie.

Lekarz Białego Domu Sean Conley poinformował, że prezydent Donald Trump zakończył kurację na Covid-19 i jutro będzie mógł wznowić aktywność publiczną. W wywiadzie dla telewizji Fox News amerykański prezydent zapowiedział na najbliższy weekend wiec wyborczy na Florydzie. Prezydent Donald Trump udzielił wczoraj rano telefonicznego wywiadu telewizji Fox News, w którym zapewniał, że czuje się idealnie. Wyraził też przekonanie, że nie jest już nosicielem koronawirusa. Tego samego dnia prezydencki lekarz Sean Conley wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że u Donalda Trumpa nie stwierdzono postępów choroby i że podawane mu leki nie wywołały żadnych skutków ubocznych. „Sobota będzie 10 dniem od diagnozy z ubiegłego czwartku i w oparciu o wyniki zaawansowanych badań, oczekuję wówczas bezpiecznego powrotu prezydenta do publicznych wystąpień” - napisał Conley. Niedługo potem Donald Trump ponownie zatelefonował do telewizji Fox News i zapowiedział wznowienie kampanii. „Myślę, że spróbuję wystąpić na wiecu na Florydzie w sobotę wieczorem jeśli uda się to zorganizować” - mówił Donald Trump lekko zachrypniętym głosem. Dwukrotnie przerwał swoją wypowiedź, by odchrząknąć. Prezydent USA zapowiedział, że jutro podda się testowi na obecność koronawirusa.

W czasie pandemii koronawirusa Włosi zmienili zwyczaje dotyczące źródeł informacji. Chętniej niż rok wcześniej oglądali telewizję: kanały informacyjne i serwisy lokalne, a rzadziej korzystali z portali społecznościowych, obawiając się niesprawdzonych informacji czy fake newsów. W raporcie "Nauka i Covid”, badacze Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu w Urbino stwierdzają, że o 6 procent wzrosła oglądalność telewizyjnych kanałów informacyjnych, ale o 7 procent spadła słuchalność radia. W czasach kryzysu odbiorcy chętniej sięgają po wiadomości lokalne, z którymi czują się bezpośrednio związani. W przypadku radia, to efekt konieczności pozostania w domu: wielu Włochów zazwyczaj włącza radio w drodze do i z pracy, a wielotygodniowa kwarantanna uniemożliwiała im przemieszczanie się samochodem. Efekt koronawirusa odzwierciedlają też statystyki świadczące o większym o 4 procent zainteresowaniu stronami internetowymi gazet. Tam szukano pewnych, sprawdzonych informacji, głównie dotyczących wirusa. Jednocześnie, po latach tendencji wzrostowej, spadło o 3 procent czerpanie informacji od znajomych z portali społecznościowych. Informacje te oceniano jako mniej wiarygodne.

W pięciu francuskich miastach ogłoszono alert najwyższego stopnia w związku z sytuacją epidemiologiczną. Oznacza to wprowadzenie nowych restrykcji sanitarnych, które będą obowiązywały od soboty. Podobne ograniczenia wprowadzono kilka dni temu w Paryżu i Marsylii. Francuski minister zdrowia Olivier Véran ogłosił alert najwyższego stopnia w Lyonie, Dijon, Grenoble, Saint-Etienne i Lille. W tamtejszych szpitalach jedna trzecia miejsc na oddziałach intensywnej terapii zajęta jest przez pacjentów chorujących na COVID-19, co stanowi próg alarmowy. Od soboty w tych miastach zamknięte będą bary i kawiarnie. Wprowadzony zostanie także zakaz wieczorów studenckich, wesel i masowych imprez. Nowe ograniczenia będą obowiązywać przez 15 dni. Minionej doby we Francji potwierdzono ponad 18 tysięcy nowych przypadków koronawirusa, co stanowi rekord od początku pandemii.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies